Koltuk altında oluşan kararmalardan dolayı tüm askılı tişörtlerini çöpe atıp kollarını kapatmaya mı başladın? Artık bunlardan hiçbirini yapmana gerek yok! Koltuk altı bölgesinde bulunan koyu lekelerin açılmasına yarayan çeşitli yöntemler var. Evde tedavi yöntemleriyle koltuk altı bölgesindeki kararmalardan kurtulmak için patates gibi doğal ağartıcı maddeleri nemlendirici ve arındırıcılarla birlikte kullanabilirsin. Bunun yanı sıra, tıbbi yöntemlerle de koltuk altındaki kararmalardan kurtulabilirsin. Bunun için doktorundan bu renk bozulmalarının arkasında herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını araştırmasını iste ve doktorunla beraber sana uygun olan bir kozmetik tedavi yöntemi belirle.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Evde Tedavi Yöntemleri

 1. 1
  Doğal ağartıcılar kullanmayı dene. Bazı sebze ve meyvelerde bulunan asidik, anti bakteriyel ve antiseptik özellikler cilt renginin doğal olarak açılmasını sağlar. Bu sebzelerden üçü koltuk altında bulunan derinin kararmasını engellemeye yardımcı olan patates, salatalık ve limondur.
  • Patates – Bir patatesi ince ince dilimledikten sonra bir dilim patates ile koyu bölgeyi ov. Ya da “suyunun” çıkması için patatesin bir kısmını rendeleyebilirsin. Çıkan suyu koltuk altına uygula ve kuruması için 10 dakika bekledikten sonra durula.
  • Salatalık – Aynen patateste yaptığın gibi, salatalık dilimleriyle sorunlu bölgeyi ovabilirsin ya da bir miktar salatalığı rendeleyip suyunu kullanabilirsin. Bir adım daha ileri giderek salatalık suyuna birkaç damla limon suyu ve bir miktar zerdeçal (macun kıvamı elde edene kadar) ekleyebilirsin. Bu karışımı bölgeye uygulayıp yarım saat beklettikten sonra yıkayabilirsin.
  • Limon – Kalın bir dilim limonla koyu bölgeyi ov; limon ölü deri hücrelerini söküp cilt rengini açacaktır. Daha sonra bölgeyi yıkayıp gerekiyorsa nemlendir (sürekli kullanıldığında limon cildi kurutabilir). Az miktarda zerdeçal, yoğurt veya balı limon suyuyla karıştırarak elde ettiğin macunu 10 dakika boyunca koyulaşmış ciltte beklet ve yıka.
  • Yumurta Yağı – Yumurta yağıyla koyu bölgeye nazikçe masaj yap ve gece boyunca beklet. Yumurta yağının içinde bulunan omega-3 re-epitelizasyonu (yeni deri hücresi oluşumunu) arttırarak cildin pürüzsüz ve daha aydınlık görünmesini sağlar. Sabahleyin pH dengeli bir sabun veya vücut şampuanıyla bölgeyi yıka.
 2. 2
  Nemlendir. Koltuk altı kararmalarını engellemek ya da var olan kararmaları tedavi etmek için yapılması gereken en önemli şey günde en az iki kez bölgeyi nemlendirmektir. Aloe vera, lesitin gibi doğal nemlendiricileri tercih et.
 3. 3
  Arındır. Koltuk altı kararmaları ölü deri hücrelerinin bu bölgede toplanmış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden cildin koyu renkli görüntüsünü azaltmak için bölgeyi bu hücrelerden arındırmak gerekir.
  • Şeker – Bir bardak kahverengi şekeri 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile karıştır. Banyo veya duş esnasında ıslak cilde bir veya iki dakika boyunca uyguladıktan sonra durula. Bu karışımı haftada iki kez banyo yaparken kullanmaya çalış.
  • Karbonat – Peeling yapmak için karbonat ve suyu karıştırarak koyu kıvamda bir macun elde et. Bölgeyi bu macunla ovup durulayıp kuruttuktan sonra cilde toz halinde bir miktar daha karbonat sürerek daha aydınlık bir görünüm elde edebilirsin.
  • Karbonat ve gül suyu – Karbonat ve gül suyuyla koyu kıvamlı bir macun hazırla. Macunu koltuk altına uygula ve ılık suyla durula. Kollarını kurula. Koltuk altlarının rengi açılana kadar uygulamaya devam et.
  • Portakal – Portakalı soyup kabuklarını güneşte kurumaya bırak. Toz haline getirene kadar kabukları öğüttükten sonra üzerine gül suyu ve süt ekleyerek macun yap. Bu macunla bölgeyi ölü deriden arındırmak için koltuk altını 10-15 dakika boyunca ov ve soğuk suyla yıka.
  • Ponza taşı – Ponza taşı kullanarak koltuk altını nazikçe ölü derilerden arındır. Bu hafif ve aşındırıcı volkanik taşı eczanelerde ve kozmetik mağazalarında bulabilirsin. Taşı iyice ıslat ve nazikçe koltuk altı bölgesini ov.
 4. 4
  Sıvılarla tedavi yöntemini dene. Buzdolabını ya da mutfak dolabını açarak sadece koltuk altı koyuluklarını açmak için değil aynı zamanda cildini yumuşatmak ve tazelemek için de çözümler bul.
  • Süt – Sütün içinde bulunan vitaminler ve yağ asitleri sütün ciltteki kararmaların açılmasında etkili olmasını sağlar. İki yemek kaşığı süt, bir yemek kaşığı kaymak ve bir yemek kaşığı unu karıştırarak macun kıvamına getir. Cilde uygula ve 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıka. Cilt yumuşayıp ölü derilerden arınacağı için rengi de açılacaktır. Tam yağlı süt kreması ile daha iyi sonuçlar da alabilirsin.
  • Sirke - Daha aydınlık görünen, bakterisiz ve mis kokulu bir cilt için sirke ile pirinç ununu karıştırarak macun kıvamına getir. Sıcak bir duş aldıktan sonra koltuk altına bu macunu uygula. 10-15 dakika boyunca kuruyana kadar beklettikten sonra ılık suyla yıka.
  • Hindistan cevizi yağı – Hindistan cevizinde bulunan E vitamini cilt renginin zamanla açılmasına yardımcı olabilir. Bu yüzden, en iyi sonucu alabilmek için her gün ya da gün aşırı kullanılmalıdır. Banyo yapmadan önce 10-15 dakika boyunca yağı cilde masaj yaparak uygula. Yumuşak bir sabun ve ılık suyla durula. Hindistan cevizi yağının başka bir işlevi de doğal deodorant görevi görmesidir.
 5. 5
  Cilt beyazlatma paketi hazırla. Eğer disiplinli bir tedavi uygulamasına başlamak istiyorsan gram un (nohut unu olarak da bilinir) kullanarak doğal bir cilt beyazlatma paketi kullanmayı deneyebilirsin. Un ile yoğurt, limon ve biraz zerdeçalı karıştırarak macun kıvamında bir karışım elde et. Bu karışımı cilde uyguladıktan sonra 30 dakika beklet ve ılık suyla yıka. Bu doğal beyazlatıcı macunu etkiyi hızlandırmak için iki hafta boyunca her gün kullandıktan sonra haftada üç kez kullanmaya başla.
 6. 6
  Bölgeyi tıraş etmek yerine ağda yap. Koltuk altlarında bulunan kararmaların sebebi tıraş olmaktan dolayı cilt altında oluşan kalın kıllar olabilir. Ağda kılları kökünden aldığı için cildin daha aydınlık görünmesini ve daha yumuşak olmasını sağlar.
 7. 7
  Deodorant kullanma. Terlemeyi önleyici güçlü deodorantlarda bulunan kimyasallar genellikle iltihâbi bir reaksiyona yol açarak koltuk altı bölgesinin kararmasına sebep olur. Çok az insanın gerçekten ter kokusu problemi vardır ve insanların çoğunun reklamı sıkça yapılan deodorantlara ihtiyacı yoktur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Tıbbi Tedavi Yöntemleri

 1. 1
  Doktora görün. Akantozis nigrikans diye bilinen, koltuk altı bölgesi dâhil olmak üzere ciltte kadifemsi, açık kahverengiyle siyah tonları arasında izlere sebep olan bir cilt düzensizliğin varsa evde tedavi yöntemleriyle koltuk altı kararmasına çözüm bulamazsın.
  • Bu durum obezite veya endokrin (glandüler) düzensizliği kaynaklı da olabilir. Genellikle diyabeti olanlarda veya diyabete eğilimi olanlarda sık sık rastlanan bu durum Afrika kökenli insanlarda yaygın olarak görülür. [1]
  • Akantozis nigrikans sorununun diğer olası sebepleri olarak Addison hastalığı, hipofiz bezi bozukluğu, büyüme hormonu terapisi, hipotiroid ya da doğum kontrol hapı kullanımı sayılabilir. [2]
 2. 2
  Beslenme şeklini değiştir. Eğer sorunun diyabet kaynaklıysa beslenme şeklini düzenleyip nişastalı ve şekerli gıda alımını kısıtlaman işe yarayabilir.
 3. 3
  Hap almayı bırak. Sorununun kaynağı doğum kontrol haplarıysa farklı doğum kontrol yöntemlerini deneyerek ilaç alımını bıraktığında durumun düzelip düzelmediğini görebilirsin.
 4. 4
  Reçeteli ilaç al. Retin-A, % 20 üre, alfahidroksi asitler ve salisilik asit reçeteleri işe yarayabilir ancak bunların da sadece minimal düzeyde etkili oldukları görülmüştür. [3]
  • ABD'de en çok satılan cilt beyazlatıcılarda kullanılan bileşen hidrokinon'dur ve bunun düzenlemeleri, FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) tararfından yapılmaktadır. Dermatologlar %4 e kadar hidrokinon içeren cilt beyazlatıcıları yazabilirler. [4] Hidrokinon içeren bir ürün kullanmadan önce mutlaka doktoruna danış.
  • Güvenilir markalara ait cilt beyazlatıcılar kullan. Cilt beyazlatma ürünlerinde civa kullanımı 1990 yılında ABD'de FDA tarafından yasaklandı ancak, bu zehirli metali içeren beyazlatma kremleri bulunabilir. Bu tür ürünleri alırken içeriğinde bu maddenin olup olmadığını anlamak için ürün etiketini dikkatlice oku.
 5. 5
  Elektroliz kullanmayı bırak. Bütün kadınlar, ama özellikle de koyu tenli kadınlar istenmeyen tüylerden elektrolizle kurtulmaya çalıştıklarında hiperpigmentasyon (cilt kararması) riskiyle karşı karşıya kalırlar. [5] Koltuk altı tüylerini bu yöntemle aldırıyorsan bölgede daha fazla renk bozulmasının oluşmasının önüne geçmek için elektroliz uygulamasını bırakmayı dene.
  Reklam

İpuçları

 • Hiperhidroz (aşırı terleme) sorunun varsa cildini daha sık arındır.
 • Koltuk altlarını sabun ya da iyi bir duş jeli ile yıka. Doğal içerikli deodorant kullan.
 • Daha iyi sonuç almak için koltuk altı ağdasını uzmanına yaptırt.
Reklam

Uyarılar

 • Hiperhidroz sorunun yoksa göz kapakları gibi derinin ince olduğu bölgelerle genital ve anal bölgelerin daha koyu renkli olmasının tamamen normal bir durum olduğunu bil. Bu, fiziksel bir kusur değildir. Profesyonel fotoğraflarda (reklamlarda) görülen kadınlarda bu bölgelerin fotoğraf çekildikten sonra özel efektler kullanılarak kapatıldığını unutma. Yetişkin filmlerinde yer alan kadın oyuncular da genital ve anal bölgelerinde aynı görüntüyü elde etmek için bu bölgeleri ağartırlar.
 • Cilde aşırı peeling uygulamak gibi cildi ağartmak da ciddi zarara ve yaralanmalara neden olabilir. Kıl folikülleri, gözenekler ve koltuk altında yer alan ter bezleri mikrop kapabilir. Enfeksiyon vücutta hızla yayılıp septik şoka sebep olabileceği için bölgenin lenf nodlarına yakın olması durumu çok daha tehlikeli bir hâle sokabilir. Böylesine hassas bir bölgeye herhangi bir işlem uygulamadan önce tüm avantaj ve dezavantajları değerlendir. İlk önce mutlaka bir uzmana danışmayı düşün.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 63 kişi çalıştı. Bu makale 68.111 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 68.111 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam