Kocalar… Katlanması bazen zordur ama kocan olmadan yaşamayı tercih eder miydin gerçekten? Amacın ister eski bir ilişkiyi tazelemek olsun ister asla var olmayan bir aşkı yaratmak, wikiHow arkanda. Hatta sana, kocan seni en sevdiği tişörtüne hardal dökmeyi isteyeceğin kadar kızdırdığında bile sorunları nasıl çözebileceğine dair tavsiyelerde bulunacağız. Tek yapman gereken, ihtiyacın olan öneriyi bulmak için yukarıda listelenen bölümlere bakmak. Diğer bölümlere bakmayı da sakın unutma!

Yöntem 1 / 3:
Aşkı Yaratmak

 1. 1
  Birlikte biraz kaliteli zaman geçirin. Birini yürekten seveceksen onu gerçek anlamda tanıman gerekir, o yüzden mutlaka birlikte kaliteli zaman geçirin. Yani, birbirinizle konuşun! Sizin için önemli olan şeylerden söz edin. Din ve politika gibi ciddi konular hakkında konuşun. Geleceğe dair umutlarınız, hayalleriniz ve hedefleriniz hakkında konuşun. Böyle yapmak kocanın gerçekte kim olduğunu anlamana, onun da aynı şekilde, seni anlamasına yardımcı olur.
  • Kocana onunla birlikte kaliteli zaman geçirmek istediğini söyle ve nedenini açıkla! Böyle yapman, bunun neden önemli olduğunu anlamasına yardımcı olur.
  • Evde konuşmak için uygun bir ortam olmadığını düşünüyorsan birlikte arabayla gezebilirsiniz ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz.
 2. 2
  Onun güçlü yanlarını takdir et. Herkesin iyi olduğu bir konu ya da onları inanılmaz ve eşsiz kılan bir özelliği vardır. Kocanın bu özelliğini bul ve onu bunun için sev. Birini sevmek için yığınla iyi neden vardır.
  • Belki kocan evine iyi bakan biridir. Belki de mizah anlayışı muhteşemdir? Belki şefkatli ve sadıktır. Ya da belki çok zekidir. Azimli biri midir? İşinde iyi midir?
 3. 3
  Zayıf yönlerini olduğu gibi kabul et. Kocan tanrı değil, bir insan; o yüzden bazı kusurlarının olmasını normal karşıla. Hangimiz kusursuzuz ki? Senin de kusurların var! Ama, birini sevdiğimizde… onları gerçekten sevdiğimizde… bu kusurları olduğu gibi kabul ederiz. Onları bu zayıf yönlere rağmen değil, bunlar için severiz. Nasıl ki o seni, sen olduğun için sevecekse sen de onu, o olduğu için sevmelisin.
  • Belki de kocan aşırı konuşkan biridir… ama bu sevimli bir özellik olabilir. Belki biraz dağınıktır… ama o, senin dağınık kocan.
 4. 4
  Birbirinizi daha iyi insanlar yapın. Evliliğin bütün olayı da bu: Zorlukların üstesinden gelmek, birbirimizi daha iyi, daha mutlu bireyler yapmak için birlikte çalışırız. Birbirinizi daima hayal ettiğiniz şeylerin peşinden gitmek ve hep istediğiniz kişi olmak için de cesaretlendirmelisiniz. Daima kocanın en büyük avukatı olacaksın ve o da hep senin için öyle olacak… o yüzden birbirinizi destekleyin!
  • İşteki o terfiyi alabilmesi için görünüşünü düzeltmesine, daha etkileyici görünmesine yardım et.
  • Ona, o kötü tırnak yeme huyunu bırakmasında yardımcı ol!
 5. 5
  Evliliği anla. Evlilik bir romantik komedi filmi değildir. O tarz filmlerin sonunda çiftler hep bir araya gelir. Evliliğin aslında çok emek istediğini göstermezler. Evlilikte bazen sorunlar yaşanır, badireler atlatılır. İçten içe, ayaklarını yerden kesecek, sana yazdığı şarkıyı söylerken bir yandan da sana çilek yedirecek bir erkek isteme. Kocanın, annen vefat ettiğinde seni teselli edecek ya da harika çocuklar yetiştirmene yardım edecek kişi olduğunu anla. Evlilik boş bir gül buketi değil, ortaklıktır.
 6. 6
  Seni kendine hayran bırakması için ona şans ver. Kocana kalbini kapatmakla, seni sandığından daha çok mutlu edecek muhteşem bir adama sahip olma şansını kaçırabilirsin. Senin için hoş şeyler yaptığında bunu fark et ve ona ne kadar inanılmaz biri olduğunu göstermesi için daha çok fırsat tanı.
  • Romantik davrandığında bundan hoşlandığını ona söyle. Belki de tek ihtiyacı olan bir davettir!
 7. 7
  Geleceğinizi hayal et ve gerçeğe dönüştür. Kocanla birlikte bir gelecek düşle. Gelecekte ikinizin paylaşabileceği bütün harika şeyleri düşün. Sonra da bu hayalleri gerçekleştirmek için kolları sıva. Bu, çocuğunuzun üniversite masrafları için para biriktirmek de olabilir, evinizi emekliliğinizde oturmaktan mutlu olacağınız bir yer haline getirmek de. Böylece, şu andaki şüphe bulutlarının yerine, kendin için parlak bir gelecek göreceksin.
 8. 8
  Onun tüm hayatın olmasını bekleme. Mutlu ve halinden memnun biri olmak istiyorsan mutluluğun için sadece kocana bel bağlamamalısın. Sen kendi başına bir bireysin! Yani hayatının bazı bölümlerinde kumanda sende olmalı. Bir şeyleri başaramadığını hissediyorsan faturayı hemen kocana kesme.
  • Hep arzu ettiğin kariyerin peşinden gitmeyi ya da okula geri dönmeyi dene.
  • Ona değil de sana coşku veren bir hobi edinmeyi dene. Bu hem sana eğlenme fırsatı verir hem de ona dinlenmesi için bir mola sağlar.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Aşkı Tazelemek

 1. 1
  Sıfırdan başla. Kocana yeniden âşık olmak istiyorsan bazen bunun en iyi yolu işe sıfırdan başlamaktır: Birbirinizi yeniden tanıyın. Yaşımız ilerledikçe, farklı deneyimler yaşadıkça değişiriz ve bazen kendimizin ve kocamızın eski haline takılıp kalırız. Birbirinizin şu anki haline âşık olmalısınız!
  • Eğer uzun zamandır birlikteyseniz kocanın farklı birine dönüşmesinin normal bir şey olduğunu kesinlikle unutmamalısın. İnsanlar gerçekten değişir! Birbiriniz için gerçekten doğru kişilerseniz bu yeni insanı sevmeye de istekli olursunuz.
  • Yine ilk kez buluşun. Yeniden tanışın. İlk buluşmada konuşmaktan hoşlanacağınız şeylerden konuşun. Son birkaç yılda yaşadıklarınızı ve hangi yönlerden değiştiğinizi düşündüğünüzü anlatın. Gelecekten neler istediğiniz hakkında konuşun. Bunları yaparken de dürüst olun!
 2. 2
  Onunla yeniden çık. Biriyle çıkarken yeniden emek harcarız. O kişiye kendimizi sevdirmek isteriz! Daha romantikleşebilir, birbirimize yeni bir gözle bakabiliriz. Onunla yine randevuya çık ve bunu düzenli olarak yap.
  • Buluşmanın kendini tekrar etmesine izin verme. Aynı yerlere gitmeyin, aynı şeyleri yemeyin ya da aynı aktiviteleri yapmayın. Nasıl ki yeni erkek arkadaşının, senin sıkıcı biri olduğunu düşünmesini istemezsen aynı imajın kocanın zihninde de oluşmasını istemezsin.
 3. 3
  Rutini değiştir. Akşam yemeğinde haftanın farklı gecelerinde aynı şeyi yiyorsun. Aynısını her Cumartesi öğleden sonra yapıyorsun. Farkına varmadan tüm hayatın mekanikleşiyor: kitap kulübünden tut da seks yapacağın zamana kadar hepsi belli. Hayatına bu şekilde romantizm katamazsın. Hayatın çok sıkıcı bir hal alır. Birbirinizle ilgili sevecek yeni şeyler bulmak, paylaşabileceğiniz yeni anılar biriktirmek için rutinden uzaklaşmalı, hayatına sürekli heyecan katmaya çalışmalısın.
 4. 4
  Birlikte yeni bir hobi edinin. Yeni bir hobi, hem birlikte yeni ve heyecan verici bir şey yapmanın hem de aranızda bağ kurup bir şey paylaşmanın harika bir yoludur. Bir şeye birlikte heyecan duymak, aşkın ve olumlu duyguların ortaya çıkmasında çok etkilidir. İşte deneyebileceğiniz şeylerden bazıları:
  • Hazine avcılığı oyunu
  • Seramik
  • Yeni bir dil öğrenmek
  • Bir wikiHow kategorisi düzenlemek!
 5. 5
  Birbirinizi teşvik edin. Evlilikle ilgili harika şeylerden biri, daha iyi kişiler olmak için birlikte çalışabilmemizdir. Birbirimize kendimiz için istediklerimizi gerçekleştirmemizde yardım edebiliriz. Ama bazen bunu yapmayı unutuyoruz. Duyduğunuz aşkı canlandırmak istiyorsanız daha iyi insanlar olmak ve hep istediğiniz şeyleri gerçekleştirmek için birbirinizi cesaretlendirmeye çalışın.
  • Örneğin, kocan yıllardır bir roman üzerinde gayretle çalışıyorsa haftada bir kez kesintiye uğramadan yazı yazabileceği bir akşam ayarlamasına yardımcı ol.
  • Belki ikiniz de forma girmeyi istiyorsunuz. Birlikte bir egzersiz programı oluşturun ve buna uyup hedefinize ulaşmak için birbirinizi motive edin.
 6. 6
  Yeniden çaba gösterin. Çıkarken gösterdiğiniz çabanın aynısını tüm evliliğinizde göstermeniz gerekir. Karşındaki kişi bu çabaya değmezmiş gibi davranmaya başlarsan o kişi de gerçekten böyle düşündüğüne inanmaya başlar. Arada bir birbirimize hoş görünmeye çalışmayı bırakmışsak yeniden başlamanın zamanı gelmiştir. Artık birbirinize seksi gözükmeye çalışmıyorsanız ilişkinize heyecan katın. Artık birbirinize kur yapmayı bıraktıysanız şimdiye kadarki en romantik karışık kasetinizi yapın.
 7. 7
  Davranışlarınla örnek ol. Kocan senin harekete geçtiğini görürse aynısını yapmaya istekli olacaktır. Elbette kendine çeki düzen vermesi için onunla konuşabilirsin ama olumlu değişimler iki yönlüdür. Büyüklük sende kalsın, ilk adımı atmaya gönüllü ol.
  • Örneğin, giyinip onu dışarıya davet edebilirsin. O kadar şaşıracak ki kendini, seni geçmek ve bir dahaki sefere seni davet ederken daha etkileyici olmak zorunda hissedecek!
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Sorunları Çözmek

 1. 1
  İnancın olsun. Kocan duygularını incittiğinde ya da yanlış bir şey yaptığında bile çoğunlukla bunu kötü niyetle yapmadığına inanman gerek. İnsanlar çoğunlukla sırf sinir bozucu ya da kırıcı olmak için kırıcı ya da sinir bozucu şeyler yapmazlar. Düşünmedikleri ya da doğru şeyi yaptıklarını sandıkları için yaparlar. Gerçekten öfkelenmeden önce ona iyi niyetle yaklaş.
 2. 2
  Ne zaman vazgeçmen gerektiğini bil. Kocan kasten seni incitecek bir şey yapabilir ya da sana sorunları çözmeye çalışacak kadar değer vermiyor olabilir. Bazen gerçekte düşündüğümüz gibi olmayan insanlarla evleniriz. Kocanı sevmeye ya da sorunlarınızı çözmeye çabalamaman gerektiğinde bunu anlaman gerekir… Bu durumda mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde ondan uzaklaşmalısın! Kocan hayatını tamamen olumsuz yönde etkiliyorsa arkana bile bakmadan kaçmalısın.
  • Kocan sana şiddet uyguluyorsa yardım istemelisin. Sana şiddet uygulaması asla senin suçun değil. Kendini ve çocuklarını korumak için gereken her şeyi yapmalısın. Şiddetin bahanesi olmaz.
  • Duygusal istismar için de aynısı söylenebilir. Kocan seni sürekli olarak aşağılıyorsa, sana kendini çıkmazda ve değersiz hissettiriyorsa bundan daha iyisini hak ediyorsun.
  • Türkiye’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Alo 183 Sosyal Destek hattını arayarak aile içi şiddet ihbarında bulunabilir, rehberlik ve danışmanlık hizmeti alabilirsin.
 3. 3
  Sürekli iletişim kur. Kocan duygularını incitecek bir şey yaptığında bunu ona söyle. İhtiyaçlarını görmezden geldiğini düşündüğünde ona bunu anlat. Kocana ters giden bir şeyler olduğunu söylemezsen belki hiç farkına varmayabilir. Ama bu arada incinen duygularını içine attıkça kocana daha çok öfkeleneceksin, hatta belki ondan nefret edeceksin.
 4. 4
  Büyük sorunları konuş. Seni aldatmak gibi çok ciddi bir şey yaparsa onunla oturup bu konuyu etraflıca konuşman gerek. Payına düşen ev işlerini sürekli olarak ihmal etmek gibi daha küçük bir mesele olsa bile nelerin ters gittiğini ve ikinizin gelecekte bunları nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi oturup konuşmak önemli.
  • İhanet gibi bazı durumlarda cevap, belki de birbirinize uygun olmadığınız ve bu evlilik sona erdiğinde daha iyi insanlar olabileceğinizdir. Ancak bazen büyük sorunlar da aşılabilir. Her durum birbirinden farklıdır.
 5. 5
  Skor tutmayı bırak. Kocan seni öfkelendirecek bir şey yaptığında bunu zihnindeki listeye ekleme. Bunu, sen onu çılgına çevirecek birşey yaptığında daha sonra başına kakmak için koz olarak kullanmak üzere saklama. Bu bir yere varmadığı gibi, yalnızca olumsuz duygulara takılıp kalmana yol açar. Hatta sorunların gözüne olduğundan daha büyük gözükmesine bile neden olabilir. Bunun yerine, küçük ve önemsiz sorunları dert etme ve daha büyük sorunlar ortaya çıktığında bunlarla uğraş.
 6. 6
  Yetişkin ol. Kocan bazen çocukça davransa da onun seviyesine inme. Çocukça davranıp kalp kırmak yalnızca pişman olacağın şeyler yapmana yol açar. Bir de bakarsın ki ilişkin seni sevmediğin birine dönüştürmüş. Bu da kocanla arandaki sorunları daha da beter eder.
  • Onu aşağılama. Örneğin, tartışırken ona salak deme.
  • Bulaşıkları yıkamayı “unutarak” onu cezalandırmak gibi küçük hesaplar peşinde koşma.
  • Seksi asla şantaj için kullanma. Asla. Bu çok kötü bir fikir.
 7. 7
  Enerjini bir şey üretmeye yönelt. Kocanla sorunların olduğunda ve küplere bindiğinde bu enerjini bir şeyler üretmek için kullan. Ona bağırmak ya da patlamak yerine çözüm bulmak için onunla işbirliği yap. Bu öfkeyi ilişkinizde ve birbirinize karşı tavrınızda gerçek bir değişiklik meydana getirmek için kullan ve evliliğinizde olumlu bir kuvvete dönüştür. Bu şekilde hem öfkenden kurtulursun hem de sorunlarınızı çözersin.
  Reklam

İpuçları

 • Sevginin en önemli şey olduğunu unutma.

Reklam

Uyarılar

 • Kocan sana zarar verecek bir şey yaparsa yardım iste. Şiddet kullanırsa ya da sana zulmederse sırf kocan diye onu sevmek ve korumak zorunluluğun yok.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?

wikiHow

Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?

wikiHow

Karının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?

wikiHow

Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?

wikiHow

Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?

wikiHow

Bebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?

wikiHow

Anne Sütü Elle Nasıl Sağılır?

wikiHow

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

wikiHow

Nasıl İyi Bir Anne Olunur?

wikiHow

Yeni Doğmuş Bebeğe Nasıl Bakılır?

wikiHow

Bebek Nasıl Tutulur?

wikiHow

Soyağacı Nasıl Çizilir?

wikiHow

Nasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?

wikiHow

Nasıl İyi Bir Baba Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 14 kişi çalıştı. Bu makale 3.255 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 3.255 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam