Klamidya, kronik pelvik ağrı ve kısırlığa neden olabilen tehlikeli ancak yaygın ve iyileştirilebilir bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur (CYBE). Ne yazık ki klamidya ile enfekte kadınların %75'i, komplikasyonlar ortaya çıkana kadar belirti göstermiyor. Bu nedenle, zamanında tedavi alabilmek adına kadınların derhâl tedavi edilebilmesi için ortaya çıktıklarında klamidya belirtilerini anlaması ve tanıyabilmesi önemlidir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Genital Bölgede Klamidya Belirtilerini Tanımak

 1. 1
  Vajinal akıntıya dikkat et. Olağandışı vajinal akıntı yaşarsan bu klamidya enfeksiyonu veya başka bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) belirtisi olabilir.[1]
  • Vajinal akıntının anormal olduğunu gösteren işaretler arasında farklı veya hoş olmayan bir koku, daha koyu bir renk veya daha önce hiç yaşamadığın bir doku bulunabilir.
  • Vajinal akıntının anormal olduğundan şüpheleniyorsan test ve tedavi için doktoruna, jinekoloğuna veya başka bir sağlık uzmanına danış.
  • Âdet dönemleri arasında kanlı akıntı da klamidya belirtisi olabilir..
 2. 2
  Acıya dikkat et. İdrar yaparken ağrı ve/veya cinsel ilişki sırasında ağrı, klamidya enfeksiyonunun bir işareti olabilir.
  • Seks sırasında ağrı veya aşırı rahatsızlık hissedersen bir sağlık profesyoneli tarafından muayene edilinceye kadar cinsel ilişkiden kaçın. Klamidya enfeksiyonu, bazı kadınlar için vajinal ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.
  • İdrar yaparken yanma ağrısı genellikle mantar enfeksiyonu veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) gibi bir enfeksiyonu gösterir. Derhâl tıbbi yardım al.
 3. 3
  Cinsel ilişkiden sonra kanamayı kontrol et. Bazı kadınlar vajinal ilişkiden sonra küçük kanamalar yaşarlar ve bu belirti bazen kadında klamidya ile ilişkilendirilir.
 4. 4
  Doktoruna rektal ağrı, kanama veya akıntı hakkında bilgi ver. Rektumdan kanama, ağrı ve/veya akıntı, klamidya belirtileridir. Vajinal klamidya hastasıysan enfeksiyon anüse yayılmış olabilir. Anal seks yapıyorsan enfeksiyon rektumda oluşmuş olabilir.[2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Klamidyanın Diğer Bedensel Belirtilerini Bilmek

 1. 1
  Hafif ve yavaş ilerleyen bel, karın ağrılarını ve pelvik ağrıları izle. Kadınlar ayrıca böbrek hassasiyetine benzer şekilde daha fazla sırt ağrısı yaşayabilir. Bu ağrılar, klamidya enfeksiyonunun rahim ağzından fallop tüplerine yayıldığını gösterebilir.[3]
  • Klamidya ilerledikçe, karnının alt kısmı hafif bir baskıya duyarlı hâle gelebilir.
 2. 2
  Boğaz ağrısı için yardım iste. Boğaz ağrın varsa ve yakın zamanda oral seks yaptıysan partnerin belirtisiz olsa bile bu şekilde klamidya kapmış olabilirsin.
  • Klamidyanın penisten ağza bulaşması, bu enfeksiyonun olası bulaşma yollarından biridir.
 3. 3
  Mide bulantısı ve ateşi izle. Klamidya hastası kadınların özellikle enfeksiyon hâlihazırda fallop tüplerine yayıldıysa genellikle ateşi ve mide bulantısı olur.[4]
  • 37,3 °C’den yüksek bir ateş, yüksek ateş olarak kabul edilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Klamidyayı Anlamak

 1. 1
  Klamidya risklerini bil. Oral, vajinal veya anal seks yapıyorsan ve birden fazla partnerin varsa ve/veya korunmasız seks yapıyorsan klamidya kapma riskin vardır. Klamidya, "Chlamydia trachomatis" bakterisi mukoza zarlarınla temas ettiğinde bulaşır. Cinsel olarak aktif olan herkes, klamidya testi de dâhil olmak üzere yıllık CYBE testlerini yaptırmalıdır.[5] Her yeni cinsel partnerden sonra da test yaptırmalısın.
  • Korunmasız cinsel ilişkiye girersen partnerinde klamidya veya başka bir CYBE olabileceğinden, klamidya riski daha yüksektir. Bu enfeksiyonlar lateks prezervatifler ve oral seks kondomu kullanılarak önlenebilir.
  • Başka CYBE teşhisi konduysa daha yüksek risk altındasındır.
  • Gençlerin klamidya kapma riski daha yüksektir.
  • Erkeklerle seks yapan erkeklerde klamidya riski daha yüksek olduğundan, erkek partnerinle konuştuğundan ve partnerinin senden başka kimseyle korunmasız seks yapmadığından emin ol.
  • Ağızdan vajinaya ve ağızdan anüse geçişin meydana geldiği bilinmemektedir. Ağızdan penise ve penisten ağza geçiş kesinlikle mümkündür ancak oral seks yoluyla bulaşma vajinal veya anal sekse göre daha az olasıdır.
 2. 2
  Belirtiler ortaya çıkmadan önce test yaptır. Klamidya, enfekte kadınların %75'inde belirti göstermez. Herhangi bir belirti yaşamamış olsan bile klamidya vücuduna zarar verebilir. Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar, sonunda yara ve kısırlığa yol açabilen pelvik inflamatuar hastalığa neden olur.[6]
  • Belirtiler genellikle enfeksiyondan 1-3 hafta sonra ortaya çıkar.
  • Partnerin klamidya hastası olduğunu açıklarsa hemen test yaptır.
 3. 3
  İki tür testten birini yaptır. Enfekte bir genital bölgeden bir çubukla numune alınabilir ve analiz edilebilir. Kadınlar için bu, rahim ağzından, vajinandan veya rektumundan bir çubukla numune alınması anlamına gelir ve erkek partnerin için üretranın ucuna veya rektuma bir çubuk sokulur. İdrar örneği de alınabilir.[7]
  • Doktoruna sor ya da bir sağlık ocağını veya CYBE testi sunan başka bir kurumu ziyaret et. Çoğu durumda test ücretsizdir.[8]
 4. 4
  Derhâl tedavi ol. Klamidya teşhisi konulursa oral antibiyotiklerle, özellikle azitromisin ve doksisiklinle tedavi sunulacaktır. Tam antibiyotik kürünü belirtildiği gibi alırsan enfeksiyon bir veya iki hafta içinde geçmelidir. Daha ileri klamidya için damardan antibiyotiklere ihtiyacın olabilir.
  • Klamidya hastasıysan eşin de test edilmeli ve tedavi görmelidir ki birbirinizi yeniden enfekte etmekten kaçınabilesiniz. Tedavi bitene kadar seks yapılmamalıdır.
  • Klamidya hastalarının çoğunda bel soğukluğu da vardır, bu nedenle doktorun seni bu enfeksiyon için de tedavi edebilir. Bel soğukluğunu tedavi etmenin maliyeti, bunun için laboratuvar testlerini yapmaktan daha ucuzdur; bu nedenle test edilmeden bu tedaviye girebilirsin.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Kadınların sadece yaklaşık %30'u fiziksel klamidya belirtileri yaşadığından, cinsel olarak aktifsen bu enfeksiyon için test yaptırman çok önemlidir. Teşhis edilmemiş bir klamidya enfeksiyonu, kadınlarda antibiyotikler ve bariyer kontraseptif kullanımı ile kolayca önlenebilen, yaşamı tehdit eden üreme komplikasyonlarına neden olabilir.
 • Uzun süreli tek eşli bir ilişki içindeysen hemen sonuca varma. Klamidyanın genellikle hiçbir belirtisi yoktur ve aylarca, hatta yıllarca tespit edilmediği kanıtlanmıştır. Kesin olarak bilmenin tek yolu test yaptırmaktır. Ayrıca, yanlış pozitif teşhisler nadir olsa da gerçektir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lacy Windham, MD
Ortak yazarlar :
Obstetrisyen ve Jinekolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Lacy Windham, MD. Dr. Lacy Windham Tenesse’de, Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Obstetrisyen ve Jinelolog’dur. Uzmanlığını 2010 yılında, Üstün Asistan Doktor ödülünü aldığı Eastern Virginia Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Bu makale 1.173 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 1.173 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam