Anlatacak bir hikâyesi olan herkes ister kendi keyfi için isterse de başkalarının görmesi için bir kitap yazabilir. Çoğu zaman başlamak en zor kısımdır, bu yüzden iyi bir çalışma alanı oluştur, düzenli bir yazma programı belirle ve her gün bir şeyler yazmak için motive ol. En az bir unutulmaz karakter ve gerçekçi çatışmanın yanı sıra anlatını yönlendiren “büyük bir fikir” üzerine odaklan. Eserini yazdıktan ve gözden geçirdikten sonra bunu okuyuculara ulaştırmak için yayımlama seçenekleri üzerine düşün.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Konsantrasyonda ve Üretken Kalmak

 1. 1
  Neden bir kitap yazdığını açıklığa kavuştur. Yazmaya veya hatta kitabın hakkında çok fazla düşünmeye başlamadan önce yazma nedenlerin hakkında kendine karşı dürüst ol. Zengin ve ünlü olmayı mı umuyorsun? Bu, kariyerinde ilerlemen için mi gerekli? Adını bir kitap kapağı üzerinde görmeyi mi hayal ediyorsun? Yoksa sadece dünya ile paylaşmak istediğin harika bir hikâyen mi var?[1]
  • Bir kitap yazmak hem bir meslek, hem de bir hobidir, yani hem bir iş hem de bir tutkudur. Neden yazman gerektiğini ve neden yazmak istediğini anla.
  • Hedefini veya hedeflerini motivasyon olarak aklında tut. Onların gerçekçi olduğundan emin ol. Muhtemelen ilk romanınla bir sonraki Orhan Pamuk olmayacaksın.
 2. 2
  Kendine uygun bir çalışma alanı ayarla. Her yazar için bir ideal çalışma alanı yoktur. Kimisi izole bir odada sessiz bir masayı tercih ederken, kimisi de bir kahve dükkânının gürültülü ortamında çalışır. Yine de çoğu yazarın en iyi çalışabildiği yer, en az dikkat dağıtıcı olan ve ihtiyaç duyacağı malzemelere kolay erişebileceği bir yerdir.[2]
  • Bir kafeden park bankına, oradan da kütüphaneye geçmek senin için işe yarayabilir, ancak yazarken kullanacağın bir -ve tek- çalışma alanı ayarlamayı düşün.
  • Yazma alanını ihtiyaç duyabileceğin gereç veya kaynaklar elinin altında olacak şekilde ayarla. Böylece, kalem, mürekkep kartuşu veya sözlük ararken dikkatini kaybetmezsin.
  • Sağlam, destekleyici bir sandalye seç; sırt ağrısı dikkatini kolayca dağıtabilir!
 3. 3
  Günlük rutinine kitap yazmayı ilave et. Yazmanın ilhamla gerçekleştiği söylenebilir, bu yüzden yaratıcılık kıvılcımı çarptığında her şeyi bırakıp yazmaya hazır olmalısın. Ancak, bu aynı zamanda hiçbir şey yazmamak için de bir bahane olabilir. Bunun yerine, günlük programına özellikle bir yazma zamanı eklemeyi dene.[3]
  • Ortalama bir kitap yazarı muhtemelen yazmaya haftada en az 5 gün -ideal olarak her gün- 30 dakika ila 2 saat ayırmalıdır.
  • En uyanık ve üretken olduğun bir zamanı -örneğin, her gün 10:30-11:45 arası- bu işe ayır.
  • Yazmak için program yapmak, hayatındaki diğer şeyleri planlamak anlamına gelebilir. Sevdiklerinle geçireceğin zamandan veya uykundan kısmadığın sürece bu, yapılmaya değer bir iştir.
 4. 4
  Günlük ve haftalık kelime hedeflerini belirle. Rastgele gelen ilhamlarla bir seferde 10 sayfa üretmeyi ummak yerine, her gün 1 sayfa yazmak için bir hedef belirlemeyi dene. Yazma hızına ve belirli bir son teslim tarihine göre yazma hedefini ayarla ve ayarladıktan sonra bunu değiştirmemeye çalış.[4]
  • Örneğin, 100.000 kelimelik bir romanın ilk taslağını yazmak için kendine 1 yıllık bir süre verdiysen her gün yaklaşık 300 kelime (yaklaşık 1 sayfa) yazman gerekir.
  • Veya 1 yılda yaklaşık 350 sayfa uzunluğundaki bir doktora tez taslağını sunman gerekiyorsa aynı şekilde günde yaklaşık 1 sayfa yazman gerekir.
 5. 5
  Düzenleme konusunda endişelenmeden yaz. Bu, belirlenmiş bir programa göre yazma ile ilgili diğer bir önemli husustur; sadece o an bir şeyler yazmaya odaklan ve bunun nasıl olduğuna veya nasıl düzeltilmesi gerektiğine daha sonra karar ver. Bir kitabı bitirmek için şu kaideyi göz önünde bulundur: “Hızlı yaz, yavaş düzenle”.[5]
  • Neredeyse her zaman bir kitabı düzenlemek için harcayacağın zaman, en az yazmaya ayırdığın zaman kadar olacaktır, bu nedenle düzenleme kısmı hakkında sonra endişelenirsin. Sadece, kâğıt üzerine sonradan düzeltilmesi gerekecek bir şeyler karalamaya odaklan.
  • Eğer yazarken düzenleme yapma konusunda kendine hâkim olamıyorsan düzenleme için her yazma oturumunun sonuna belirli, küçük bir süre ayır. Örneğin, günlük 90 dakikalık yazma sürenin son 15 dakikasını o günün çalışmasını biraz düzenlemek için kullanabilirsin.
 6. 6
  Önceden ve sık geri bildirim al. Birisine göstermeden önce kitap taslağının tamamını bitirmeyi bekleme. Güvendiğin bir kişinin her bir bölüme bakması ve öncelikle “resmin tamamı” ile ilgili bir geri bildirimi yapmasına izin ver; yani biçim ve dil bilgisi değil de, işin netliği ve kalitesi hakkında genel görüşlerini bildirmesini iste.[6]
  • Koşullarına bağlı olarak, bir editörle çalışıyor olabilir, bölüm taslaklarını teslim edebileceğin komite üyelerine veya devam eden çalışmalarını ara ara paylaşan bir grup arkadaşa sahip olabilirsin. Alternatif olarak, çalışmanı istekli bir şekilde okuyan ve görüşünü çok önemsediğin bir arkadaşına veya aile üyesine göster.
  • Kitabın yayımlanmadan önce birçok geri bildirim ve düzenleme aşamasından geçeceksin. Cesaretin kırılmasın; bunların hepsi mümkün olan en iyi kitabı yazma sürecinin bir parçasıdır!
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Harika Bir Hikâye Yazmak

 1. 1
  Büyük ve büyüleyici bir fikirle başla. Kuşkusuz söylemesi yapmasından kolaydır, fakat iyi bir kitap yazmak için bu zaruridir. Kurgu olsun veya olmasın, uzun bir yazma ve düzenleme sürecinde enerjini koruman için bir düşünceye ihtiyacın var ve bu şey ayrıca okuyucularını da cezbedecek olan şeydir.[7]
  • Önce “büyük resim” ile başla ve ince detayları ekleme kısmını sonraya bırak.
  • İlgini çeken temaları, senaryoları veya fikirleri düşün. Bunları yaz, bir süre bunların üzerine düşün ve hangisinin seni daha çok heyecanlandırdığını belirle.
  • Örneğin: “Bir adam insanların ufacık, kendisinin dev olduğu bir yere ve sonra da insanların dev, kendisinin ufacık olduğu başka bir yere seyahat etmiş olsa nasıl olur?
 2. 2
  İhtisasını geliştirmek için büyük fikrini araştır. Eğer kurgusal olmayan bir kitap yazıyorsan bu konuda etkili bir şekilde yazmak için şüphesiz ki mevzuyu derinlemesine araştırman gerekir. Kurgusal işler bile bir nebze gerçeğe dayanmalıdır.[8]
  • Örneğin; uzayda geçen bir bilim kurgu macerasında sahip olunan teknolojinin gerçeğe bir nebze olsun yakın olması daha etkili olacaktır.
  • Veya bir suç draması yazıyorsan tasvir ettiğin türdeki suçları polisin nasıl soruşturduğunu araştırabilirsin.
 3. 3
  Büyük fikrini yönetilebilir parçalara ayır. Eğer her gün Amerika Sivil Savaşı veya fantastik bir “Orta Dünya”da olup bitenler hakkında yazmaya odaklanırsan görevin büyüklüğünden felce uğrayabilirsin. Bunun yerine, büyük konunu yönetilebilir daha küçük parçalara böl.[9]
  • Örneğin, “İç Savaş hakkında yazmam gerek” diyerek uyanmak yerine kendine, “Bugün General Grant’in askerî stratejisi hakkında yazacağım” diyebilirsin.
  • Bu “yönetilebilir parçalar” kitabının bölümleri olabilir, ancak bu bir zorunluluk da değildir.
 4. 4
  En az bir unutulmaz karakter geliştir. Bu, harika bir kitap yazmanın “söylemesi yapmasından daha kolay” kısımlarından bir diğeri. Değişmeyen “kahramanlar” veya “kötü adamlar” değil, karmaşık ve çok yönlü bir veya daha fazla karakter oluşturmayı hedefle. Okuyucularının onlarla özdeşleşmelerini ve onlara ne olacağını umursamalarını istersin.[10]
  • Sevdiğin kitaplardaki bazı favori karakterlerini düşün. Onların karakter özelliklerinin bir kısmını not al ve kendi benzersiz karakterlerini oluşturmana yardımcı olması için bunları kullan.
  • Eğer kurgusal yazmıyorsan yazdığın gerçek figürlerin karmaşıklıklarına ve insani niteliklerinin detaylarına in. Okuyucuların için onları canlandır.
 5. 5
  Hikâyende çatışma ve gerginliğe vurgu yap. Kitabının başlarında sıkıntıları ve engelleri ortaya koy ve karakterlerini mücadele, zafer ve başarısızlıklarla yönlendir. Çatışma ve gerginlik hem haricî (kurnaz bir rakip gibi) hem de dâhilî (ana karakterinin geçmiş acılarıyla bağlantılı travmaları) olabilir. Okuyucularının kitabı ellerinden bırakmalarını zorlaştır![11]
  • Ana çatışma -örneğin, Moby Dick romanındaki Kaptan Ahab’ın beyaz balina takıntısı- diğer bir dizi haricî ve dâhilî çatışmalar için bir giriş noktası olabilir.
  • Kurgu olmayan çalışmalardaki çatışma ve gerginlikleri önemsiz gösterme; bunlar yazını gerçeğe dayandırmana yardımcı olur.
 6. 6
  Dâhil ettiğin her şeyin hikâyeyi geliştirdiğinden emin ol. İlk taslağını yazarken bunu aklında bulundurman yardımcı olacaktır, ancak kitabını düzenlerken çok önemlidir. Her bölümün, her sayfanın, her cümlenin ve hatta her kelimenin hikâyeni ileriye götürmeye hizmet ettiğinden emin ol. Değilse yazını düzenleme veya ona akış kazandırma yollarını ara.[12]
  • Amacın, okuyucularına ilgilerini kaybetmeleri için asla bir sebep vermemektir. Onların sayfaları çevirmeye devam etmelerini sağla!
  • Bu, uzun cümleler, tasvirler ve hatta ana hikâye çizgisinden sapan anlatılar kullanamayacağın anlamına gelmez. Sadece bu kısımların daha geniş anlatıma hizmet ettiğinden emin ol.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kitabını Yayımlamak

 1. 1
  Kitabını gözden geçirmeye devam et, ancak göndermemek için bahaneler üretme. Başka bir deyişle, kitabını çıkarmaya çalış ve sürekli “henüz pek hazır değil” gibi bir bahane öne sürme. Gözden geçirme, iyileştirme ve düzenleme, iyi bir kitap için çok önemlidir, ancak bir yerde kitabının yayımlanması için cesaretli olman gerekir.[13]
  • Yayımlamak düşüncesi, çalışmak ve yeniden çalışmak için harcadığın o kadar zamandan sonra, yazın üzerinde kontrolünü kaybettiğini hissettirebilir. Kitabının görülmeyi ve okunmayı hak ettiğini sürekli kendine hatırlat!
  • Gerekirse kendine bir son teslim tarihi belirleyebilirsin: “Öyle ya da böyle, bunu 15 Ocak'a kadar yayımcılara teslim edeceğim!”
 2. 2
  Eğer geleneksel yayımcılığı hedefliyorsan bir edebiyat ajanı tut. Eserini yayımcılara kendin gönderebilirsin, ancak bir ajanla çalışmak başarı şansını artıracaktır. Bu kişiler, çalışmana doğru yayımcıyı bulma şansını artırmak için gereken deneyime ve sektör bağlantılarına sahiptir. Kitap yayımcılığı yapan bir çevreye sahip değilsen en iyi tercihin internet üzerinden edebiyat ajanları aramaktır.[14]
  • Muhtemel ajanları değerlendir ve kendin ve eserin için en uygun kişiyi ara. Tanıdığın, eseri yayımlanmış yazarlardan ajanlarla ilgili ipucu ve tavsiye iste.
  • Genelde, eserin bir kısmını veya hatta tamamını bir ajana gönderirsin ve o da seninle çalışmak isteyip istemediğine karar verir. Devam etmeden önce teslimat ilkelerine dikkat ettiğinden emin ol.
 3. 3
  Geleneksel yol ideal değilse kişisel yayımcılık seçeneklerine bak. Kitabın, konusu nedeniyle küçük bir hedef kitleye sahipse onu yayımlayacak bir yayımcı bulmakta zorlanabilirsin. Bu, özellikle yeni yazarların başına gelir. Neyse ki kitabı kendin yayımlama seçeneğin de var.
  • Kitabı kendi başına yayımlayabilirsin ancak bu, maliyetleri düşürmeni sağlayacak olsa da çok zaman alacaktır. Telif hakkının alınmasına, kapağın tasarlanmasına ve sayfaların basılmasına kadar her şeyden sen sorumlu olacaksın.
  • Kişisel yayımcılık şirketleri aracılığıyla çalışabilirsin, ancak çoğu kez kitabın satılmasıyla kazanacağın paradan çok daha fazlasını kitabını yayımlamak için harcamak zorunda kalırsın.
  • Kendi başına bir e-kitap yayımlamak uygun bir seçenek olabilir, çünkü yayımlama maliyetleri düşüktür ve kitabın hemen geniş bir kitleye ulaşabilir. Senin için doğru olanı seçmeden önce farklı e-kitap yayımcılarını dikkatlice değerlendir.
  Reklam

İpuçları

 • Gün içinde en üretken olduğun saati bul ve yazma programını o zamana planla.
 • Defterini ve kalemini yatağının yanında bulundur ve rüyalarının günlüğünü tut. Bir rüyanın ne zaman sana ilham ya da yazmak için bir hikâye vereceğini asla bilemezsin!
 • Bir hikâyenin aklına gelmesi için bazen sadece yazmaya başlamalısın.
 • Hikâyende gerçek bir olaydan bahsetmek istiyorsan önce onunla ilgili biraz araştırma yap.
Reklam

Uyarılar

 • İntihalden (başka bir yazarın eserini kopyalamak) kaçın. Mümkün olduğu kadar ustaca yapsan bile, nihayetinde birileri takip eder ve tüm kopyalanan kısımları bir araya getirir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Grant Faulkner, MA
Ortak yazarlar :
Yazar, Yazarlar İçin Motivasyon Konuşmacısı
Bu makaledeki ortak yazarlar Grant Faulkner, MA. Grant Faulkner, Novel Writing Month’ın (NaNoWriMo) Yetkili Yöneticisi ve edebi bir dergi olan 100 Word Story’nin ortak kurucusudur. Grant, yazı yazma üzerine iki kitap yayımlamış ve yazıları New York Times ile Writer’s Digest’te yer almıştır. Yazı yazma ve yayımlama üzerine haftalık bir İnternet yayını olan Write-minded’in ortak ev sahibi’dir. San Francisco Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Bu makale 95.842 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 95.842 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam