Bir petrol jelatini markası olan vazelinden, kuru ve kırılgan kirpikler için harika bir bakım kremi ve nemlendirici olur. Kirpiklerin daha çok uzamasına, daha gür ve güçlü olmasına yardım eder.[1] Ayrıca, nemlendirici özelliklerinin, göz kapağının etrafındaki derinin yumuşak ve diri kalmasına yardımcı olduğu da iddia edilmektedir. Bundan en iyi sonucu elde etmenin yolu, yatmadan önce, temizlenmiş bir maskara fırçasıyla kirpiklerine vazelin sürmektir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Maskara Fırçanı Temizlemek

 1. 1
  Fırçadaki maskarayı temizle. Kâğıt havlu al. Yumuşak bir kâğıt mendil kullanırsan muhtemelen ortalık daha da batar. Maskara fırçasının kıllarını kâğıt havluyu hafifçe dokundurarak temizle. Eğer çıkmamakta direnen ısrarcı maskara varsa katlanmış bir kâğıt havlunun içinde fırçayı hafifçe ileri geri hareket ettir. Bu, kılların açılmasına yardımcı olacaktır.
 2. 2
  Fırçanı temizle. Şimdi, fırçanı ılık suya batır. Kılları suyun içinde kalacak şekilde 2-4 dakika beklet. Bu, fırçanın üzerindeki kurumuş maskarayı çözer.
 3. 3
  İzopropil alkol kullan. Fırçanı ılık suda beklettikten sonra, kıllar arasında hâlâ biraz maskara kalmış olabilir. Bunları temizlemek ve fırçanı sterilize etmek için kılları izopropil alkolün içinde beklet.[2]
 4. 4
  Hafifçe dokunarak kurula. Maskara fırçanı hafifçe dokunarak kurulamak için yine kâğıt havlu kullan. Kullanmadan önce fırçanın tamamen kuru olması gerekir. Eğer önceden temizlediysen temiz kalması ve bakteri bulaşmaması için naylon poşette sakla.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Vazelin Sürmek

 1. 1
  Makyajını temizle. Gözlerindeki ve kirpiklerindeki makyajı çıkar. Bu, vazelinin nemlendirici özelliklerinin işe yaramasına yardım eder.
 2. 2
  Vazelini karıştır. Temiz parmağını kullanarak vazelinin üst katmanını karıştır. Bu, vazelini ısıtacak ve sürülmesini kolaylaştıracaktır.
 3. 3
  Fırçanı vazeline batır. Fırçana epey bir miktar vazelin alman iyi olur. Vazelin, fırçanın ön tarafında topaklanabilir. Öyle olursa nemli bir kâğıt havlu kullanarak fırçana eşit miktarda yayılmasını sağla.
 4. 4
  Üst kirpiklerine sür. Aynı maskara sürermiş gibi, vazelini üst kirpiklerine sür. Gözlerine kaçırmamaya dikkat ederek kirpiklerinin her iki tarafını da iyice kapla. İstersen cildinin daha yumuşak olması için, birazını göz kapağına sürebilirsin. Cildin hassassa reaksiyon meydana gelebilir, o yüzden bunu yapmadan önce mutlaka elinin arkasında test et.
 5. 5
  Alt kirpik hattına sür. Fırçanı tekrar vazeline batır. Yine gözlerine kaçırmamaya dikkat ederek alt kirpiklerine sür.
  • Vazelini sürdüğünde kirpiklerin birbirine yapışacaktır. Ama, çok fazla sürmemeye dikkat et, yoksa bütün yüzüne ve yatak örtülerine bulaşır. Tek bir ince kat hâlinde sürdüğünde kirpiklerini kaplayacak kadar kullanmalısın.
 6. 6
  Beklet. Bunu her gece sürersen vazelin, kirpiklerini nemlendirecek ve kopup zamanından önce düşmesini engelleyecektir. Nemlendirici özellikleri, her bir kirpiğin ömrünü uzatmaya yardım edecek ve sonuçta kirpiklerin daha gür ve daha uzun olacaktır.
 7. 7
  Sabah yıka. Uyandığında, vazelini yıka. Vazelini kirpiklerinden çıkarmakta zorlanırsan temizleyici kullanmayı dene. Yağ bazlı olduğu için, su yeterli olmayabilir. Gün içinde her zamanki makyaj rutinini uygula. Bunu tutarlı bir şekilde yaparsan üç gün gibi kısa bir süre içinde sonuçları görebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Parmak uçlarını kullanabilirsin ama ellerini daha yeni temizlemiş olman şartıyla. Yoksa, ellerindeki yağları ve mikropları gözlerine taşırsın.[3]
 • Maskaran yoksa ya da kirpiklerinin doğal olarak uzun görünmesini istiyorsan vazelin kullan; Vazelinin yoksa petrol jelatini içeren bir dudak balmı kullanabilirsin.
 • Vazelinin yoksa Hindistan cevizi yağı kullanabilirsin.
 • Vazelin sürmek için maskara fırçası kullanmak istemiyorsan pamuklu çubuk kullanabilirsin.
 • Maskara fırçan yoksa vazelini sürmek için temiz bir diş fırçası kullanabilirsin. Ama, gözlerine zarar vermemek için dikkatli ol.
 • Gece kirpiklerine dokunmamaya çalış. Vazelin parmaklarına ve yatağa bulaşabilir ya da kazara gözüne kaçırabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Vazelini gözüne ya da göz yaşı kanalına kaçırmak, bakterilerin gözünün içine girmesine neden olabilir ve bu da rahatsızlık hissine, bulanık görmeye ya da göz enfeksiyonuna yol açabilir.
 • Cilt reaksiyonlarına karşı uyanık ol. Bazı insanlar, vazeline alerjik reaksiyon gösterebilirler; elinin arkasına biraz sürerek cildini test et.[4]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 40 kişi çalıştı. Bu makale 37.572 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 37.572 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam