Herkesin ayakkabısı er ya da geç kirlenir. Ayakkabılarını yapım malzemesine göre temizlemeye zaman ayırmak çok şık görünmeni sağlamakla kalmaz, ayakkabılarının ömrünü de uzatabilir!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 6:
Keten Ayakkabıları Temizlemek

 1. 1
  Ayakkabıların kirini, tozunu temizle. Eski bir diş fırçası ya da küçük bir ayakkabı fırçası kullanarak ayakkabıya yapışmış kirleri ve tozları temizle hafif dokunuşlarla temizle. Sadece kirin ayakkabıyla bağını zayıflatacak kadar baskı uygula. Bu, kirleri ve tozları gevşetecek ve giderecektir.[1]
 2. 2
  Tabanları karbonat macunuyla temizle. Keten ayakkabılarının tabanlarını temizlemek zor olabilir, o yüzden eşit miktarda karbonatla suyu karıştırarak macun yap. Diş fırçasını bu macuna batır ve ayakkabılarının tabanlarını ovala. Bitince ıslak bir bezle sil.[2]
 3. 3
  Lekelere bir leke çıkarıcısıyla ön uygulama yap. Keten ayakkabıların lekelendiyse az miktarda leke çıkarıcıyı ayakkabının lekeli kısmına sür. Leke çıkarıcının ayakkabıda, ambalajın üstünde tavsiye edilen süre kadar kalmasına izin ver.[3]
  • Leke çıkarıcıyı önce mutlaka ayakkabının göze çarpmayan bir yerinde test et. Bu şekilde, ürünün ayakkabılarının rengini soldurmayacağından ya da ayakkabıda leke bırakmayacağından emin olabilirsin.
 4. 4
  Ayakkabıları çamaşır makinesinde, narin yıkamada yıka. Makineye yumuşak bir çamaşır deterjanı koy, su sıcaklığı olarak soğuğu seç ve hassas ya da narin yıkama programını seç. Çamaşır makinesi dörtte üçüne kadar suyla dolunca ayakkabıları koyup makinenin kapağını kapat.[4]
 5. 5
  Ayakkabıların kendi kendine kurumasını bekle. Çamaşır makinesinin yıkama programı tamamlanınca ayakkabıları makineden alma zamanıdır. Ayakkabıları doğrudan gelen güneş ışığından, ısıdan ve havalandırma çıkışlarından uzakta bir yere koy. Bütün gece kurumasına izin ver.[5]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 6:
Deri Ayakkabıları Temizlemek

 1. 1
  Ayakkabıların yüzeyindeki kiri, tozu temizle. Sert kıllı bir fırça ya da eski bir diş fırçası kullanarak deri ayakkabılarındaki kirleri nazikçe temizle. Çok sert ovmamaya dikkat et yoksa kazara ayakkabının yüzeyini çizebilirsin.[6]
 2. 2
  Ayakkabıların yüzeyindeki yağı ve pisliği sil. Kullanabileceğin temiz ve kuru bir bez bul ve derinin yüzeyindeki yağı ve pislikleri nazikçe sil. Eski bir el bezi, kurulama bezi ya da el havlusu bu amaca gayet uygundur.[7]
 3. 3
  Ayakkabıyı nemli bir bezle sil. Kuru bir bezle yağı ve pisliği sildikten sonra, bir bezi ılık suyla ıslat ve ayakkabının yüzeyini nazikçe sil. Deriyi ıslatmadığından emin ol, yoksa zarar görebilir.
 4. 4
  Ayakkabıların kendi kendine kurumasını bekle. Temizleme işlemini bitirince, ayakkabılarını giymeden önce deri ayakkabılarının kendi kendilerine kurumaları için yeterince zaman tanıman önemlidir. Ayakkabıların, doğrudan gelen güneş ışığından, ısıdan ya da havalandırma çıkışlarından uzak bir yerde en az 30 dakika kurumasına izin ver.
 5. 5
  Deriye bakım uygula. Yumuşak bir bezle bir krem deri cilâsı sür ve birkaç dakika beklemesine izin ver. Sonra bezi alıp deriyi parlat. Bu, deri ayakkabılarını korumaya ve ömrünü uzatmaya yardım edecektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 6:
Süet Ayakkabıları Temizlemek

 1. 1
  Tozları gidermek için özellikle süet ve nubuk için yapılmış yumuşak bir ayakkabı fırçası kullan. Ayakkabının yüzeyine yapışmış kiri, tozu temizlemek için yüzeyi nazikçe fırçala. Çok baskı uygulamamaya dikkat et çünkü bu, süeti çizebilir ve ayakkabılarını mahvedebilir.
  • Aynı yönde fırçalamaya dikkat et. Farklı yönlerde fırçalamak, ayakkabılarda iki farklı renkte süet varmış gibi gösterebilir.
  • Süet için tek fırça kullanma. Ayakkabıların mahvolabilir.
 2. 2
  Lekeleri ya da kirleri gidermek için kauçuk bir silgi kullan. Bazen süet ayakkabılar lekelenir ve kauçuk bir silgi, göze kötü gözüken lekeleri çıkarmak için kolayca ulaşabileceğin bir malzemedir. Lekeleri ya da sürtme izlerini gidermek için silgiyle nazikçe sil.
  • Çoğu durumda, süeti temizlemek için kirleri fırçalamak ve lekeleri silmek yeterli olacaktır.
 3. 3
  Bir silikon spreyle bakım uygula. Silikon sprey kullanmak, yeni lekelerin oluşmasını ya da suyun süet ayakkabılarına zarar vermesini engellemeye yardım edecektir. Kiri, tozu ve lekeleri giderdikten sonra, ekstra koruma için silikon spreyi süetin yüzeyine hafifçe sık. Bu, ayakkabılarının genel ömrünü uzatacaktır.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 6:
Vinil Ayakkabıları Temizlemek

 1. 1
  Eski bir diş fırçası ya da yumuşak bir ayakkabı fırçası kullanarak kiri, tozu gider. Vinil ayakkabıları temizlemenin ilk adımı, yüzeydeki ve tabandaki kiri, tozu temizlemektir. Temizleme işleminin diğer adımlarından önce ayakkabıları nazikçe fırçalayarak kirleri gider.
 2. 2
  Bir kurşun kalem silgisiyle hafif sürtme izlerini çıkar. Evde bulunan basit bir silgi, vinil ayakkabılarındaki sürtme izlerini ya da lekeleri gidermeye yardım edecektir. Bu izleri ya bir sanat silgisiyle ya da sıradan bir kurşun kalem silgisiyle sil. Çok fazla baskı uygulamadığından emin ol.
 3. 3
  Ayakkabının yüzeyini nemli bir bezle sil. Eski bir el bezi ya da el havlusu gibi yumuşak bir bez bulup ılık suyla ıslat. Beze bir damla yumuşak çamaşır deterjanı da damlatabilirsin. Ayakkabının yüzeyini nazikçe yıka. Deterjan kullanıyorsan ayakkabıları kurutmadan önce deterjan kalıntılarını temiz, nemli bir bezle sil.
 4. 4
  Ayakkabıların kendi kendine kurumasını bekle. Vinil ayakkabılarını silmeyi bitirince giymeden önce kendi kendilerine kurumalarını bekle. Ayakkabıları ısıdan, doğrudan gelen güneş ışığından ve havalandırma çıkışlarından uzakta bir yere koy. Giymeden önce en az 30 dakika ya da daha uzun süre kurumalarına izin ver.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 6:
Beyaz Ayakkabıları Temizlemek

 1. 1
  Beyaz deri ayakkabıları, ıslak bir bezle ve beyaz deri ayakkabı temizleyicisiyle temizle. Ayakkabıları birkaç günde bir ıslak bir bezle sil. Ayakkabıların lekelenirse üzerlerine özellikle beyaz ayakkabılar için yapılmış bir ayakkabı temizleyicisinden veya beyaz bir diş macunundan azıcık sık, sonra da ıslak bir bezle nazikçe sil. Temiz ve kuru bir havluyla ayakkabıları silip temizle.[8]
 2. 2
  Beyaz keten ayakkabıları deterjanla ov. Deterjanı ayakkabının göze çarpmayan bir yerinde test et. Ayakkabının materyalini ya da rengini olumsuz yönde etkilemezse bir ayakkabı fırçası kullanarak ayakkabıları deterjanla nazikçe ov. İyice durula, bir damla çamaşır suyuyla sıcak suya koy, sonra da kendi kendine kurumalarını bekle.[9]
 3. 3
  Beyaz ağ spor ayakkabıları çamaşır makinesinde yıka. Bir diş fırçasıyla fazla kiri aldıktan sonra, ayakkabıları biraz deterjanla sıcak su ayarında çamaşır makinesine at. Yıkamadan önce ayakkabı bağcıklarını çıkarmayı unutma. Çamaşır suyu kullanma çünkü sentetik iplerin sararmasına neden olabilir.[10]
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 6:
Kirli ya da Kötü Kokan İç Tabanları Temizlemek

 1. 1
  İç tabanları ayakkabılardan çıkar. Kötü kokan ya da kirli iç tabanları etkili bir şekilde temizlemek için önce bunları ayakkabılarından çıkarman gerekir. İç tabanın tersini topuğa yakın kısmından tut ve ayakkabıdan çıkana kadar iç tabanı kendine doğru çek.
 2. 2
  Fazla kiri ve tozu eski bir diş fırçasıyla ya da yumuşak kıllı bir ayakkabı fırçasıyla gider. Görünen bütün tozlar temizlenene kadar iç tabanı fırçayla nazikçe fırçala. Çok sert ovma çünkü bu, iç tabanın malzemesinin soyulmasına yol açabilir.
 3. 3
  İç tabanları ıslak bir bez ve deterjanla yıka. Ilık suya batırdığın bir beze az miktarda deterjan dök. İç tabanı ov ve ılık suda kısaca durula, sonra da kendi kendine kurusun.
 4. 4
  İç tabanları tekrar ayakkabılara takmadan önce kendi kendilerine kurumalarını bekle. İç tabanları temizleyip durulayınca ısıdan, havalandırma çıkışlarından ve doğrudan gelen güneş ışığından uzakta bir yerde kendi kendilerine kurumaya bırak. Tamamen kuruyunca tekrar ayakkabılarına takabilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ütüyle Yapılmış Transfer Baskı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Yeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl YapılırYeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 325 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam