Kireçli su lekeleri, cam yüzeylerde beyaz ve bulanık gözükür. Bunun nedeni, sudaki bazların ve diğer minerallerin birikmesidir. Bu lekeler zor çıkmalarıyla bilinse de cam eşyalarının eski ışıltılarına kavuşmanı sağlamak için hem sıvı hem sıvı olmayan temizleyiciler kullanabilirsin. Kireçli su lekelerini başarıyla yok ettikten sonra tekrar olmaması için yapabileceğin şeyler de var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Sıvı Temizleyiciler Kullanmak

 1. 1
  En iyi sonuçlar için asitli temizleyici kullan. Kireçli su lekeleri alkali olduğu için, bunları güçlü bir asitle temizlemek en iyisidir. Fosforik, sülfürik ya da hidroklorik asit içeren bir temizleme ürünü ara çünkü bu asitler, lekeleri etkili bir şekilde parçalayacaktır. Ürün etiketindeki talimatları oku ve asitli temizleyiciyi lekeye tarif edildiği şekilde uygula.[1]
  • Asitli temizleme ürünleri toksiktir, o yüzden bunları kullanırken, göz koruyucu ve eldiven takmak gibi güvenlik önlemleri almayı ihmal etme ve mutfak tezgâhı gibi yiyeceklerin değdiği yüzeylerde kullanma.
  • Asitli temizleme ürünleri emaye ve akrilik yüzeylerde işe yarar ama birçok başka yüzeye, örneğin doğal mermer, taş, dökme mozaik, anodize kaplamalı ya da cilalanmış alüminyum yüzeylere ve renkli derzlere zarar verir. Zararı önlemek için, ürünü lekeli bölgenin tamamında kullanmadan önce göze çarpmayan bir yerde test et.[2]
 2. 2
  Tuzla suyu karıştır. Tuzla suyu karıştır ve bu karışımı, mineral birikmesini gidermek için kullan. Tuz, ovma tozu görevi görür ve lekeyi parçalayabilir. Karışımı lekeli yere sür ve temiz bir bez kullanarak dairesel hareketlerle ovala. Bitince, tuzlu su kalıntısını temizlemek için camı iyice durula.
 3. 3
  Beyaz sirke kullan. Sirke, mineral tortularını çözmeye yardım eden bir asittir ve beyaz sirke, renksiz olduğu için leke de bırakmaz. Ayrıca, toksik olmayan doğal bir sıvı temizleyicidir ve diğer kimyasal temizleyicilerin aksine, gözlerini ya da ciğerlerini yakmaz.
  • Etkisini arttırmak ve ferah limon kokusu katmak için sirkeye biraz limon suyu karıştır. Limon suyu da asittir ve mineraller üzerindeki etkisi sirkeyle aynıdır.[3]
  • Sirkeyle limon suyunu spreyli şişeye koy ve mikrodalgada hafifçe ısıt; mikrodalgana bağlı olarak 20-40 saniye yeterlidir. Isıtılmış temizleyici lekeleri sökmekte soğuk ya da oda sıcaklığındaki temizleyiciden daha etkili olabilir. Spreyli şişenin mikrodalgada patlamaması için sprey şişenin kapağını mutlaka çıkarmalısın.[4]
  • Sirke solüsyonunu cama püskürt ve 2-3 dakika beklettikten sonra hav bırakmayan, kuru bir bezle ya da kâğıt havluyla sil.
  • Kireçli su lekelerini su bardaklarından ve diğer küçük bardaklardan çıkarmak için, lavaboyu yarı yarıya sirke ve suyla doldur ve bardakları solüsyonda birkaç saat beklettikten sonra iyice durula.
 4. 4
  Bulaşık makinene bir durulama ürünü kat. Finish bulaşık parlatıcısı gibi bir ürün, tabaklardaki kireç lekelerini sökmene yardım eder. Bulaşık makinenin parlatıcı gözüne durulama ürününü koy, normal bulaşık deterjanını ekle ve makineni çalıştır. Bardakların pırıl pırıl olacak.
 5. 5
  Temel temizlik ürünlerine amonyak ekle. Kireçli su lekelerini parçalamak için, her zaman kullandığın genel amaçlı pencere/cam temizleyicine biraz amonyakla doping uygulayabilirsin.[5]
 6. 6
  Yapı marketten yardım iste. Eğer bu ticari ürünler sana hâlâ aradığın çözümü sunmuyorsa bir yapı marketten daha da tesirli ürünler alabilirsin. Ama üreticilerin talimatlarına harfiyen uymaya dikkat et çünkü bunlar gerçekten etkili ürünlerdir.[6]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Sıvı Olmayan Temizleyiciler Kullanmak

 1. 1
  Biraz “ter dökerek” işe başla. Pahalı ya da toksik olabilecek temizlik ürünlerinden önce bu ovalama tekniklerini bir denemende fayda var.
  • Cam yüzeyleri güvenli biçimde ovalamak için “sihirli” ve “silgi” tarzı temizlik pedlerini ya da diğer cam çizmeyen ovalama süngerlerini kullan.[7] Bu ıslatılmış süngerlerle ovalayarak lekeyi mümkün olduğunca çıkarmaya çalış.
  • Aşındırıcı olarak karbonat kullanmanda sakınca yok ama cam temizlerken asla sert dişli fırçalar ya da diğer aşındırıcı temizlik aletlerini kullanmamalısın. Bunlar camı kazıyarak ya da oyarak yüzeye zarar verebilir.
  • Ovalamak en çok şunlarda etkilidir: küçük kireçli su lekeleri, daha yeni lekeler ve henüz kurumamış lekeler.[8]
 2. 2
  Fırçayla biraz diş macunu sür. Ev temizleyen çoğu kişi, karbonata alternatif olarak diş macunu kullanır.[9]
  • Sıradan diş macununu ıslak bir havluya sür ve dairesel hareketlerle ovalayarak lekenin üstünü sil.
  • Birkaç dakika bekle, sonra macunu bir ölçek su ve bir ölçek sirke karışımıyla durulayarak tüm artıklardan kurtul.
 3. 3
  Ticari temizleyici macunlar kullan. Kireç lekelerini temizlemek için macun formunda olan birtakım ticari temizlik ürünleri var.
  • Macun yapısındaki ürünlerin sıvı temizleyicilere göre avantajı, kendi su lekelerinin ya da damla izlerinin kalmamasıdır.
  • Macun yapısındaki ürünleri kullanmanın dezavantajı, bardağı iyice silip parlatmazsan geride puslu bir görünüm bırakmalarıdır. Bu yan etkiden kaçınmak için, ambalajdaki talimatlara tümüyle uy.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Gelecekteki Kireçli Su Lekelerini Önlemek

 1. 1
  Lekeleri daha oluşmadan durdur. Kireç lekelerinden kurtulmanın en iyi yollarından biri, sorunu daha kaynağında halletmek ve suyun pH dengesini ve mineral seviyesini düzeltmeye çalışmaktır.
  • Su şebekene bir filtre bağlatarak suyu minerallerden arındırmayı deneyebilirsin.[10]
  • Kireçli suyla mücadele için su yumuşatıcılar da kullanılabilir.
 2. 2
  Cam yüzeyleri düzenli olarak sil ve temizle. Kuruyup leke bırakmasını önlemek için kireçli su düzenli olarak temizlenmelidir.
  • Her kullanımdan sonra duş kabininin kapılarını hav bırakmayan bir havluyla ya da cam sileceğiyle silerek tüm su kalıntılarından ya da damla izlerinden kurtul.[11]
  • Birikme olmasını önlemek için, camları her hafta temizle.
  • Elini çabuk tut. Leke ne kadar uzun durursa çıkarması o kadar zor olur ve hatta camın yüzeyine kalıcı şekilde kazınabilir.[12]
 3. 3
  Gelecekteki lekelere karşı önlem al. Kireçli su lekelerini önlemek için, cam yüzeyleri koruyabilir ya da kaplayabilirsin.
  • Cam masalarda, bardağın altına mutlaka altlık koy. Bardak altlığı, sıvı damlamasını ve dökülmesini önler, masada halka biçiminde leke kalmasına engel olur.[13]
  • Duş kapılarına yılda bir ya da iki kez balmumu esaslı koruyucu sürmeyi düşün. Su, balmumu uygulanmış camdan akıp gidecek, böylece duş kapıları temiz ve berrak kalacaktır.[14]
  Reklam

İpuçları

 • Bir ürünle ilgili tereddüdün varsa zararı önlemek için fark edilmeyen bir yerde test et.[15]
 • Leke çıkmazsa, temizleyiciyi tekrar sık, beklet, sonra da sil. Gerektiğinde işlemi tekrarla.
 • Bez yerine sünger kullanmayı dene; sünger, daha güçlü ama daha az aşındırıcıdır.[16]
Reklam

Uyarılar

 • Kimyasal temizleyiciler kullanmadan önce daima imalatçının etiketteki talimatlarına uyduğundan ve uygun koruyucu donanım (eldivenler, göz koruması, maske) taktığından emin ol.
 • Çamaşır suyuna amonyak eklememeye dikkat et.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Raymond Chiu
Ortak yazarlar :
Maid Sailors'da Temizlik Gurusu ve Operasyon Direktörü
Bu makaledeki ortak yazarlar Raymond Chiu. Raymond Chiu, önde gelen bir ev ve ticari alan temizlik hizmetleri sağlayıcısı olan MaidSailors.com’da Operasyon Sorumlusu’dur. Maid Sailors uygun fiyatlarla seçkin ev ve ofis temizlik hizmetleri sağlamaktan gurur duyar. Bu makale 58.815 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 58.815 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam