Çoğu ev aletinin arkasında ya da altında vat miktarı etiketi bulunur. Bu etikette cihazın çekebileceği azami güç miktarı belirtilir. Kullanılan toplam enerjiyi tahmin etmek için bunu kWh ya da kilovatsaate dönüştürmen gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Cihazın Etiketinden Kilovatsaat Tahmini Yapmak

 1. 1
  Cihaz etiketindeki vat miktarı bul. Çoğu yüksek güçlü cihazın arkasında veya altında bir enerji etiketi bulunur. "W" ile gösterilen vat miktarını bulmak için buraya bak. Bu genellikle cihazın çalıştığı “azami” güçtür ve asıl ortalama vat miktarından çok daha yüksek olabilir.[1] Aşağıdaki adımlarda, bu numaradan hareketle kaba bir kWh tahmini yapılacak, ancak gerçek kWh kullanımı genellikle daha düşük olacaktır.
  • Bazı cihazlarda "200–300W" gibi bir vat aralığı gösterilir. Bu aralığın ortasını seçmek daha doğru olabilir, bu nedenle bu örnek için 250W değerini alacağız.
 2. 2
  Vat miktarını her gün kullanılan saat ile çarp. Vat, zamanla kullanılan gücü veya enerjiyi ölçer. Bir zaman birimi ile çarpıldığında, cevap enerji cinsinden bulunur ki elektrik faturan için de önemli olan budur.
  • Örnek: 250 vatlık büyük bir cam vantilatörü günde ortalama 5 saat çalışıyor. Vantilatörün günlük vatsaati eşittir (250 vat) x (5 saat / gün) = 1.250 vatsaat / gün.
  • Klima ve ısıtma üniteleri için her mevsim ayrı hesaplamalar yap.
  • Buzdolapları günün üçte birinde elektrik harcar, yani hiç fişten çekmiyorsan günde 8 saat çalışırlar.[2]
 3. 3
  Sonucu 1.000’e böl. Bir kilovat 1.000 vata eşittir, yani bu adımla cevabını vatsaatten kilovatsaate dönüştürürsün.
  • Örnek: Vantilatörünün günde 1.250 vat enerji harcadığını hesaplamıştın. (1.250 vatsaat / gün) ÷ (1000 vat / 1 kilovat) = 1,25 kilovat saat / gün.
 4. 4
  Cevabını, ölçtüğün gün sayısı ile çarp. Artık cihazın her gün kaç kilovatsaat (kWh) kullandığını biliyorsun. Aylık veya yıllık kWh’ı hesaplamak için sadece o dönemdeki gün sayısı ile çarp.
  • Örnek: 30 gün çeken bir ayda vantilatörünün kullanacağı enerji (1,25 kWh / gün) x (30 gün / ay) = 37,5 kWh / ay.
  • Örnek: Vantilatörün bir yıl boyunca her gün çalışıyorsa kullanacağı enerji (1,25 kWh / gün) x (365 gün / yıl) = 456,25 kWh / yıl.
 5. 5
  KWh birim fiyatı ile çarp. Elektrik faturanda kilovatsaat birim fiyatı verilir. Ödeme yapacağın tutarı bulmak için bu sayıyı kWh ile çarp.
  • Örnek: Eğer birim fiyat 17 kuruş/kWh ise, vantilatörü çalıştırmak (0,17 lira / kWh) x (456,25 kWh / yıl) = 77,56 TL / yıl (en yakın kuruşa yuvarlandı).
  • Verilen vat miktarı üzerinden yapılan tahminler azamidir. Gerçekte faturaların bundan daha az olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Amper ve Voltajdan Kilovatsaati Hesaplamak

 1. 1
  Cihazın amper değerini bul. Bazı cihaz etiketlerinde vat değeri yazmaz. Bu durumda, amper veya "A" ölçümünü ara.
  • Dizüstü bilgisayar ve telefon şarj cihazlarında iki amper değeri olabilir. Input (giriş) değerini kullan.[3]
 2. 2
  Bölgendeki voltaj değerini bul. Amerika’da ve diğer birkaç ülkede standart ev elektriği 120 volttur. Avrupa ve dünyanın geri kalanında çoğunlukla şebeke gerilimi 200 ila 240 volttur.[4]
  • Amerika’da, bulaşık makinesi gibi bazı büyük cihazlar özel 240V’luk prizlere takılabilir. Cihazın etiketindeki voltaj değerini kontrol et. (Etikette sadece önerilen voltaj gösterilir, ancak yetkili servis tarafından montajı yapılan bir cihazın buna uygun bağlandığını varsayabilirsin.)
 3. 3
  Amper ile volt değerini çarp. Amper ile voltaj çarpıldığında elde edilecek cevap vat veya elektriksel güç cinsinde olacaktır.
  • Örnek: Bir mikrodalga fırın etiketinde 3,55 amper olduğu belirtiliyor ve 220V prize takılıyor. Tüketim miktarı 3,55 amper x 220 volt ≈ 780 vat.
 4. 4
  Gün içinde kullanılan saatle çarp. Vat değeri, cihaz aktifken tüketilen enerji miktarını gösterir. Vat miktarını cihazın ortalama bir gün boyunca çalıştığı saat sayısı ile çarp.
  • Örnek: Eğer mikrodalga fırın günde yarım saat çalışıyorsa 780 vat x 0,5 saat / gün = 390 vat / gün.
 5. 5
  1.000’e böl. Bu işlem, vatsaati kilovatsaate dönüştürür.
  • Örnek: 390 vatsaat / gün ÷ 1.000 vat / kilovat = 0,39 kilovatsaat / gün.
 6. 6
  Daha uzun bir süre için kilovatsaati bulmak için çarp. Örneğin; 31 günlük fatura dönemi boyunca kaç kilovat saat ücretlendirileceğini öğrenmek istiyorsan cevabını 31 gün ile çarp.
  • Örnek: 0,39 kilovatsaat / gün x 31 gün = 12,09 kilovatsaat.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Güç Ölçer Kullanmak

 1. 1
  İnternetten bir güç ölçer satın al. Vat ölçer veya kilovat ölçer olarak da adlandırılan bu alet, cihazının kullandığı gerçek gücü ölçer. Bu şekilde, cihazın etiket bilgisini kullanmaktan daha doğru bir sonuç elde edilir.
  • Elektrikçi aletlerine aşinaysan bunun yerine bir multimetre kullanabilirsin. Bunun için cihaz fişe takılıyken cihazın kablolarına erişebilmen gerekir. Ne yaptığını bilmiyorsan hiçbir şeyi yerinden sökmeye çalışmaman gerektiğini söylemeye gerek yok.
 2. 2
  Ölçüm cihazını priz ve cihaz arasına tak. Güç ölçeri duvara tak. Cihazı elektrik ölçere tak.
 3. 3
  Kilovatsaati ölç. Güç ölçeri kilovatsaati gösterecek şekilde ayarla. Güç ölçer, takılı olduğu sürece bağlı cihazın toplam kilovatsaatini hesaplamalıdır.
  • Eğer güç ölçer sadece vat ölçüyorsa bu ölçümden kilovatsaati hesaplamak için yukarıdaki yöntemi kullanabilirsin.
  • Ayarlarını nasıl değiştireceğinden emin değilsen güç ölçerin talimatlarına bak.
 4. 4
  Cihazı normalde yaptığın gibi kullan. Sayacı ne kadar uzun süre prize takılı bırakırsan hesaplama o kadar doğru olur.
 5. 5
  Aylık veya yıllık kilovatsaati bul. Sayaçta görüntülenen kilovatsaat, cihazın çalıştığı süre boyunca tükettiği toplamdır. Uzun kullanım sonundaki kWh’i tahmin etmek için bu numarayı çarpabilirsin.
  • Örneğin; sayacın 5 gündür çalıştığını ve 30 günlük tahmini bulmak istediğini varsayalım. 30 bölü 5 eşittir 6 olduğundan, gösterilen kWh ile 6’yı çarp.
  Reklam

İpuçları

 • Etikette vat belirtilmiyorsa kullanım kılavuzuna bak. ABD'deki sarı EnergyGuide etiketleri ve Avrupa’daki mavi ve beyaz etiketler de dahil olmak üzere birçok modern etiket bu işe yarıyor. "KWh / yıl" veya "kWh / 60dakika" olarak listelenen kilovatsaat bilgilerine bak. Bunlar tipik ev kullanımını baz alır ki çoğu zaman aşağıdaki hesaplamalardan daha doğrudur.[5] [6] [7]
 • Bazı cihazlarda birden fazla güç ayarı bulunur. Etiketlerde her bir ayarın ya da sadece azami tüketim bilgileri bulunabilir.[8]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 57.771 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 57.771 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam