Vücut tipin ne olursa olsun modaya uygun ve sana çok yakışan kıyafetler giymen, kendinden emin olmanı ve kendini daha rahat hissetmeni sağlayabilir. Biraz kiloluysan ve nasıl giyineceğinden emin değilsen endişelenme! En iyi şekilde görünmene ve kendini iyi hissetmene yardımcı olabilecek birçok seçenek var. Tüm gardıroplar için uygunluk, yakışma ve konfor temel anahtardır. Bedenine uyan kıyafetler, şık gösteren kumaşlar ve vücudunu tamamlayan aksesuarlar seç. En önemlisi hem iç dünyanda hem de dışarıda kendini iyi hissetmeni sağlayacak şeyler giy!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Vücut Tipine Uygun Kıyafetler Giymek

 1. 1
  Bol veya dar kesimler yerine bedenine uyan kıyafetleri seç. Baştan savma görünen ve vücut ölçülerini ortaya çıkaran bol kıyafetlerle kendini gizleme arzuna karşı koy. Çok dar ve sıkı kıyafetler, çok daha iyi değildir. İşin püf noktası senin bedenine en uygun kıyafetleri satın almaktır.[1]
  • Kaç beden giyindiğini bilmiyorsan bir giyim mağazasındaki çalışandan yardım iste. Çekingen biriysen uzun boylulara ve büyük bedenlilere hizmet veren bir erkek giyim mağazasından alışveriş yapman daha rahat olabilir.
  • An itibariyle bedenine uygun kıyafetler seçtiğinden emin ol. İleride kilo verirsen veya kilo alırsan yeni ürünler satın alman gerekebilir ancak an itibariyle bedenine tam uyan kıyafetler, çok daha iyi görünmeni sağlayabilir.
 2. 2
  Yuvarlak, bisiklet yaka yerine v yaka üstleri seç. V yaka, yüzünün ve boynunun daha uzun görünmesine yardımcı olur bu nedenle tişört ve kazak satın alırken bu yaka çeşidini bak. Öte yandan bisiklet yaka insanların bakışlarını aşağıya doğru çekmez ve yuvarlak bir yüz şeklini abartılı bir biçimde gösterebilir.
  • Tertemiz, kaliteli v yaka tişörtler çok yönlü kullanıma sahiptir. Bir mangal partisi için v yaka üst ile keten bol pantolon giyebilir veya gündelik bir görünüm için bu kombini bir blazer ceket ile tamamlayabilirsin.
 3. 3
  Geniş yüz hattını tamamlamak için geniş yakalı ve düğmeli kıyafetlere bak. Gömleğin iki yaka ucu arasındaki mesafeye yaka açıklığı denir. Düğmeli bir kıyafet için alışveriş yaparken oldukça geniş görünen yüzünü ve boynunu dengelemek için yaka açıklığı geniş olan yani geniş yakalı gömlekleri tercih et.[2]
  • İdeal olarak dik açılı yakalardansa geniş yakalı tarzları seç. Yaka uçlarının üst düğmede nerede birleştiğine ve nasıl bir açı oluşturduğuna bak. Bu açı 90 dereceden fazla olmalıdır.
  • Dar yakalar, geniş yüz hatları olanlarda orantısız görünür. Dar bir yakayla geniş yüz hatları ve boyun daha da büyük gözükür.
  Kathi Burns, CPO®

  Kathi Burns, CPO®

  Board Sertifikalı Profesyonel Düzenleyici
  Kathi Burns, Board Onaylı Profesyonel Düzenleyici (CPO) ve kişileri, kontrolü ellerine alarak, değişiklikler yaparak ve hayatlarını düzenleyerek çevrelerine ve kişisel imajlarına hakim olma konusunda güçlendirme görevini üstlenmiş bir danışmanlık işi olan addSpace To Your Life!’ın Kurucusu’dur. Kathi 16 yıldan fazla düzenleme deneyime sahiptir ve çalışmaları Better Homes and Gardens, NBC News, Good Morning America ve Entrepreneur’da yer almıştır. Ohio Üniveritesi’nden İletişim alanında Lisans derecesine sahiptir.
  Kathi Burns, CPO®
  Kathi Burns, CPO®
  Board Sertifikalı Profesyonel Düzenleyici

  Geniş klapalı veya yakalı kıyafetleri giymekten kaçın. Bunun yerine seni zayıf gösterecek ince klapa, yaka ve kravatlar gibi dikey çizgiler tercih et.

 4. 4
  Pilesiz, düz kesim, orta yükseklikte bele sahip pantolonlardan vazgeçme. Düz kesim pantolonlar bacaklarının, belinin ve karnının orantısını dengelemene yardımcı olabilir. Kalça kısmında olduğu kadar uylukta da geniş olan pantolonlar, karın bölgen büyük ama bacakların daha küçük ise harika durur. Ayak bileğinde pek de farkedilmeyen flare (hafifçe açılan) paça çizme kesim bir pantolon da işine yarayabilir ancak muhtemelen tam İspanyol paça giymek istemezsin (tabi böyle bir tarzın yoksa!).
  • Daha geniş uyluk ve daha ince ayak bileklerine sahip gittikçe sıkılaşan kotlar (skinny jeans gibi dar kesim kotlar) bacaklarının orantısız olarak küçük görünmesini ve karın bölgenin iyice öne çıkmasına neden olabilir.
  • Pileler, daha fazla hacim ekleyebilir bu yüzden düz cepli pantolonlar seç.
  • Ayrıca özellikle boyun kısa ise etek boyu daha uzun olan pantolonları tercih et. Daha uzun görünmeni sağlayacaktır.[3]
 5. 5
  Şortlarının dizlerini geçmediğinden emin ol. Şortunu giydiğinde vücuduna rahatça oturmalı ve dizlerine yakın olmalıdır. Şortların çok uzunsa ve kaval kemiğinin ortasına kadar iniyorsa bacaklarının alt kısmı küçük ve orantısız görünebilir. Dolayısıyla bel kısmın da daha geniş görünecektir.[4]
  • Biraz kiloluysan vücut ölçülerine dikkat etmen işin anahtarıdır. Bacakların orantısız bir şekilde küçük görünüyorsa vücudunun geri kalanı daha büyük görünecektir.
 6. 6
  Daha yapılı bir görünüm için geniş klapalı, 3 düğmeli blazer ceketler giy. Blazer ceketler vücuduna şekil vermenin ve iyi bir görünüm elde etmenin harika bir yoludur. Vücudunu uzatmana yardımcı olabilecek dik omuzlu ve 3 düğmeli ceketler bulmaya çalış.[5]
  • Blazer ceketin orta düğmesini ilikli tut. Dik omuzlu ceketler seçtiğinde vatkalı olmamasına dikkat et. Vatkalar, fazladan bir hacim ekleyebilir.
  • Dengesiz ve daha iri görünmeni sağlayacak ince klapalara sahip ceketlerden kaçın.

  İpucu: Blazer ceket giydiğinde dikkatleri karnından ziyade yukarıya göğsüne doğru çekmek için bir cep mendili tak.[6]

  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Seni Daha İyi Gösterecek Kumaşları ve Renkleri Seçmek

 1. 1
  Daha hacimli görünmekten kaçınmak için hafif ve orta ağırlıkta kumaşlardan vazgeçme. Kalın kumaşlardan yapılan kargo pantolonlar, kapüşonlu ve büyük kazaklar daha iri görünmene neden olabilir. Pamuk, keten ve diğer hafif, doğal kumaşlar iyi birer seçim olacaktır. Çok terleyen biri isen doğal kumaşlar seni daha serin tutabilir ve ter lekelerinin belli olmasını engelleyebilir.
  • Genelde daha hafif kumaşlar tercih edilir ama kıyafetlerinin vücuduna bir şekil vermesini istediğini unutma. Çok hafif ve vücuda yapışan kumaşlar vücudunda dökümlü durmaz.[7]
 2. 2
  Dik çizgili kumaşları tercih et ve yatay çizgili olanlardan uzak dur. Kumaştaki hafif bir ince çizgi dahi güzel bir dikey hat oluşturabilir ve vücudunu daha uzun gösterebilir. Dik çizgiler daha az kilolu görünmene yardımcı olabilir ancak yatay çizgilerin daha geniş görünmeni sağlayabileceğini de unutma.
  • Her türlü desen veya stilde olduğu gibi ölçülü çizgilere sahip kıyafetler giy. Hem üstüne hem de altına aynı anda çizgili giysiler giyme. Örneğin iş yerindeki bir tanışma toplantısı için ince çizgili pantolon, v yaka tişört ve düz renk bir blazer ceket giyebilirsin. Bir öğlen yemeğine çizgili, düğmeli bir üst ve düz renk bir pantolon giyip gidebilirsin.
 3. 3
  Daha koyu tonlar tercih edebilirsin ama sürekli sadece siyah giyme. Düz renk, koyu tonlar en iyi arkadaşın olabilir! Lacivert, koyu kurşuni, koyu yeşil, koyu kahverengi ve siyah; tüm bunlar zayıf gösteren renklerdir. Öte yandan daha açık renkler bedenini daha büyük gösterebilir.
  • Daha koyu tonlar zayıf gösterse de bu, gardırobunun renksiz ve sıkıcı kıyafetlerle dolu olması gerektiği anlamına gelmez. Kıyafetlerini ilgi çekici hâle getir ve daima sadece siyah giymek yerine her rengin daha koyu tonlarını giy.[8]
 4. 4
  Yoğun desenler yerine koyu tondaki düz renkleri seç. Genel olarak sık ekoseli, küçük kareli ve belirgin yatay çizgili desenlerden sakın. Çarpıcı, yoğun desenli gömlekler karın bölgene dikkat çekebilir ve senin daha kilolu görünmene neden olabilir.[9]

  İpucu: Gardırobuna desenli kumaşlar da katmak istiyorsan noktalar, büyük şal desenleri veya büyük kareler içeren daha az yoğunlukta olan motifler tercih et. Daha büyük ve daha az yoğun olan motifler, küçük ögelere sahip karmaşık desenlerden daha orantılıdır.

 5. 5
  Vücut oranlarını vurgulamak için renk kombinasyonları kullan. İnsanların bakışları açık renklere kaydığından ve koyu renkler seni daha zayıf göstereceğinden renk kombinasyonlarından yararlanabilirsin. Örneğin bacakların, karın bölgene göre daha zayıfsa daha açık renkli bir pantolon ve daha koyu bir üst kısım vücut ölçülerini dengelemeni sağlayabilir.[10]
  • Kısa ve toplu isen çarpıcı renk kontrastlarından uzak durmak isteyebilirsin. Örneğin açık haki pantolonla siyah bir üst giymekten sakın. Keskin kontrastlar, karın bölgeni abartan ve daha kısa görünmene sebep olan yatay bir çizgi oluşturur.
  • Toplu biri olarak renk kontrastlarını düşük seviyede tutmak istiyorsan olsan da üstüne giyeceğin açık tonlardaki kıyafetler, insanların bakışlarını üst kısmına çekebilir ve vücudunu uzatabilir. Örneğin orta ton ila koyu mavi v yaka kazak ve siyah pantolon giymeyi dene.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Aksesuarları Akıllıca Kullanmak

 1. 1
  Kemerini pantolon askısıyla değiştirmeyi dene. Pantolon askısı giymeye alışmak zaman alabilir ancak birçok erkek kemerlere göre daha rahat ve destekleyici olduğunu ifade ediyor. Kemerler vücudunu ikiye bölüp karnını ortaya çıkardığından pantolon askıları daha iyi bir siluet oluşturabilir.[11]
  • Pantolon askıları, özellikle günlük iş kıyafetleri, zarif giysiler ile iyi durur ve şık bir blazer ceket ile harika görünür.

  İpucu: Daha az resmî görünmek ve kemer takmak istiyorsan vücudunu dar bir kemere göre daha iyi tamamlayacak geniş bir kemer seç.

 2. 2
  Büyük, sade saatler ve takılar seç. Saat takmayı seviyorsan daha büyük, daha orantılı bir tasarıma sahip olanları tercih et. Aynı şey kravat iğneleri, yüzükler, bileklikler ve taktığın diğer takılar için de geçerlidir.[12]
  • Temel kural olarak takı her zaman kişinin vücuduyla orantılı olmalıdır. İnce bir bilekte koca bir saat komik görünür ancak daha kalın bir bilekte ise iri gövdeli bir saat oldukça dengeli görünür.
 3. 3
  Daha geniş kravatlar ve düğümler tercih et. Daha kalın ucu en az 8 cm genişliğinde olan kravatlara bak. Orantı çok önemli olduğundan daha geniş kravatlar geniş bir göğsü tamamlar. İnce kravatlar ise gövdenin daha büyük görünmesini sağlar.
  • Benzer şekilde Windsor gibi daha kalın düğümler geniş bir boynu ve yüzü dengeleyebilir. Oldukça geniş yakalı ve düğmeli bir kıyafetin, daha geniş yüz hatları için harika olduğunu hatırla. Geniş yaka, geniş bir Windsor düğümü için de bolca alan sunar.
  • Kravatının ucunun kemerinin üst çizgisine geldiğinden ve kemer tokasının altına inmediğinden emin ol.
 4. 4
  Gerekli olan eşyalarını ceplerin yerine bir çantada veya evrak çantasında taşı. Ceplerinde büyük bir cüzdan, cep telefonu ve diğer şeyleri tutmak fazladan hacim ekleyecektir. Aşırı dolu ceplerden sakınmak ve ilgi odağını bel bölgenden çekmek için şık bir evrak çantası veya postacı çantası satın al.[13]
  • Çanta taşımaktan çekiniyorsan sakın onu “erkek el çantası” olarak düşünme! Bir evrak çantası otoriter ve ikna edici bir hava oluşuturabilir ve şık bir sırt çantası veya deri postacı çantası, daha az resmî bir görünüm için mükemmeldir.
  Reklam

İpuçları

 • Kendine güven büyük bir fark yaratır! Seni rahat ve iyi hissettiren kıyafetler giy ve çok çekingen olmamaya çalış.
 • İyi bir duruşun zayıf görünmene de etkisi olabilir bu yüzden dik dur ve başını dik tut![14]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Paul Julch, MA
Ortak yazarlar :
Kişisel Gardırop Stilisti ve Konuşmacı
Bu makaledeki ortak yazarlar Paul Julch, MA. Paul Julch kişisel gardırop stilisti, konuşmacı ve San Francisco Körfez Bölgesi'nde bir gardırop tasarım işi olan Urbanite | Suburbanite'in kurucusudur. Moda endüstrisinde 25 yılı aşan bir süredir çalışan Paul, giyinmeyi daha kolay, daha az zaman alır ve daha eğlenceli hâle getirmek için müşterilerle birlikte çalışmaktadır. Paul, perakende görsel mağazacılık; Banana Republic, Gap ve Express için vitrinler, teşhirler ve zemin takımları tasarlama alanında uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. Ayrıca moda fotoğraf çekimlerini ve kurumsal videoları tasarlama tecrübesine sahiptir. Paul, Binghamton, New York Devlet Üniversitesi’nden Yönetim alanında lisans derecesine, Long Island Üniversitesi'nden Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Kendisi ayrıca Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi’nde İç Mimarlık okumuştur. Bu makale 7.652 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.652 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam