İster sır dolu bir dolabı açmaya çalış, ister talihsiz bir şekilde bir banyoda mahsur kalmış ol, işte kurtulmanın yolu. Sakinliğini koru ve okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kilitli Bir Kapıyı Anahtarsız Açmak

 1. 1
  Kredi kartı kullan. Bu yöntemle standart yaylı kilitli (kapı kolunun bir parçası olan) kapıları açabilirsin fakat rozet kilitlerde işe yaramayacaktır. Kırılmasını sorun etmeyeceğin eski bir kredi kartı seç. Esnek herhangi bir plastik kart da iş görür.
  • Kartı, kapı dili ile çerçevesinin arasına yerleştir ve çerçeveye doğru yasla. Kartı geriye bükerek dili kapının içine doğru ittiğinde kapıyı açacaksın.
  • Kapı ile çerçeve arasında yeterince boşluk yoksa, kartı kilidin biraz yukarısından aralığa it. Ardından çerçeveye doğru eğerek hızlıca aşağı kaydır. Bu durumda en iyisi, kalın ve sağlam bir kart kullanmak.
 2. 2
  İç kapılarda küçük bir tornavida veya benzeri ince bir alet kullan. Bu yöntem, kapı kolundan kilitlenen kapılarda işe yarar. Eğer kilitliyken kapıyı çektiysen, bu tür kapıların kollarına güvenlik için yerleştirilmiş ufak deliği bul. Gözlük tornavidası, düzelttiğin bir ataç veya küçük bir bıçağı bu deliğe yerleştir. Yapabildiğin kadar ileriye dümdüz it. Daha sonra açılması için klik sesini duyana kadar bastırarak döndür.[1]
 3. 3
  Maymuncukla aç. Bu biraz karmaşık olduğundan detaylı açıklamaları oku. İlk olarak bir alyen anahtarının kısa tarafını anahtar deliğinin alt kısmına yerleştir. Kilidi kapıyı açarmışcasına hafifçe döndür. Bu şekilde sabit tutarak üst taraftan açılmış bir ataçı yerleştir:[2]
  • Kurcalama metodu: Ataçı dikkatlice anahtar deliğinin alt ucuna doğru it ve daha sonra geriye ve yukarı doğru kaldır. Alyen anahtarındaki baskıyı her seferinde hafifçe artırırken bu yaptığını dairesel hareketler şeklinde tekrarla. Bunu kilidin kıpırdadığını hissedene kadar sürdür. Kilit kıpırdadıktan sonra baskıyı sabit tutarak kapı açılana kadar hareketi tekrarlamaya devam et.
  • Bilya metodu: Kurcalayarak başaramazsan, alyen anahtarındaki baskıyı biraz azalt ve sabit tut. Ataçı içeri doğru yavaş yavaş kaydır. Kilit mekanizmasındaki bilyalardan birine değdiğin anda, yukarı iterek yuvasına oturmasını sağla. Bu şekilde tüm bilyalar sırasıyla yerine girdiğinde kilidin dönmesini sağlarsın.
 4. 4
  Menteşeleri çıkar. Standart düz bir tornavidayı menteşe ile pimin arasına yerleştir. Tornavida sapına çekiçle ağağıya doğru vur ve gevşeyen menteşe pimini yerinden çıkar.
  • Tüm menteşe pimlerini çıkar. Şayet pimler sıkışmış ve kolayca çıkmıyorsa, yıldız tornavidayla zorlayarak gevşetebilirsin.
 5. 5
  Kilit göbeğini çekiçle kır. Bu yönteme son çare olarak başvurmalısın. Bu gibi durumlarda genelde çillingir çağırmak daha akılcı bir yöntem. Yine de acilen kurtulman gereken bir durumdaysan, kapı kolu ya da kilit göbeği kırılana kadar yukarıdan çekiçle vur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Sıkışmış Kapıyı Açmak

 1. 1
  Kapıyı ileri geri oynatarak anahtarı çevir. Çoğu eski ve çarpık kapıda, anahtarı kurcalarken kapıyı zorlamak gerekir. Yukarı ve aşağı oynatmayı dene. Kendine doğru çek ve it. Kapı açıldığında dengeni kaybedip düşebileceğin için temkinli davranmakta fayda var.
  • Girmeye çalıştığın bir tanıdığının eviyse, onu arayıp anahtarı nasıl kullanacağını sorabilirsin. Büyük ihtimalle kapının dilinden anlayacaktır.
 2. 2
  Anahtarı her iki yöne de çevirmeyi dene. Bir kilidin kapıyı açmak için hangi yöne dönmesi gerektiğiyle ilgili bir standart yoktur. Bazen anahtarı kilitlemek -hangi yöne açıldığını biliyor olsan da- tutukluk yapan bir kilidi açabilir. Yapabiliyorsan kilidi sonuna kadar kilitleyip hızlıca geri aç. Böylelikle sıkışmış kapıyı açabilirsin.
 3. 3
  Kilit göbeğini yağla. Kilidi değiştirmeyi düşünmüyorsan, gres yağı içermeyen grafit bazlı bir yağlayıcı kullan. Diğer makine yağları kuruduğu zaman kilit daha da sıkışacaktır. Anahtar deliğine az bir miktar uygulaman yeterli, fazlası ters etki yapabilir.
  • Elbette ki bir odada mahsur kaldıysan, bulabildiğin herhangi bir yağı kullanabilirsin. Anahtarın üzerindeki dişleri kurşun kalemin ucuyla ovalamak de sana kolaylık sağlar.
 4. 4
  Anahtarları incele. Dişleri ciddi bir şekilde zarar görmüş yada yamulmuş bir anahtar sorun çıkarıyor olabilir. Elinin altında bir kaç kullanışlı alet varsa, anahtarı düzleştirmek -geçici de olsa- çözüm olabilir. İlk fırsatta anahtarları değiştirmeyi unutma.
 5. 5
  Kuvvet uygulaman gerekebilir. Anahtar dönüyorsa ve kapı açılmıyorsa muhtemelen kapı kilitli değildir ama kanadı sıkışmıştır. Birkaç hafif yumruk darbesi işe yarayabilir. Şayet tutukluk yapan kilitse, yağladıktan sonra göbeğe birkaç kez nazikçe vur. Kilit sistemindeki yapımış göbeğin hareket etmesini bu şekilde sağlayabilirsin.
 6. 6
  Diğer yöntemleri dene. Anahtarı bir kenara bırakıp aşağıda açıklanan kapı açma yöntemlerini dene. Bu da işe yaramazsa, bir çilingir çağırman gerekecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Anahtarsız bir şekilde kapıyı açabiliyorsan, hırsızların da açabileceğini aklından çıkarma. Kapıları kilitlemeyi unutma. Bulabiliyorsan rozet kilit kullan ya da kilidini farklı kilit seçenekleriyle değiştirerek kapını daha güvenli hale getir.
 • Anahtarı çevirdiğinde kilidin açıldığını duyuyor ya da hissediyorsan ve kapı hala açılmıyorsa, kapının diğer taraftan sürgülü bir kilitle ya da kapı kolu kilidiyle güvenliğe alınmış olması da muhtemel.
Reklam

Uyarılar

 • Kapıyı zorlaman kuşku uyandırabilir. Sorulara hazırlıklı ol ve elbette sahibinden onay almadan başka birinin kapısını açmaya çalışma.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Sıkışmış Kapılar İçin

 • Anahtar
 • Gres içermeyen bir yağlayıcı ya da bir kurşun kalem

Anahtar Olmadan

 • Düz tornavida veya yağ bıçağı
 • Kredi kartı (yada herhangi bir plastik kart)
 • Gergi anahtarı
 • Ataç
 • Çekiç
 • Yıldız uçlu tornavida

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı. Bu makale 264.858 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 264.858 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam