Kilit açma son derece işe yarayan bir beceridir ve anahtarını unutman veya kaybetmen durumunda hayat kurtarıcı olabilir. Birkaç basit araç ve biraz sabırla neredeyse tüm pimli barel kilitleri açarak kilitli kapı ve asma kilit gibi engelleri aşabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Bir Kilidi Açmaya Hazırlamak

 1. 1
  Kilidin durumunu kontrol et. Kırılmış bir kilidi açamazsın. Kilit açma teknikleri konusunda ne kadar becerikli olsan da paslanmış kilitler donmuşcasına kapanmış olabilir. Bir kilidi açmaya girişmeden önce genel durumunu bir gözden geçir.[1]
  • Paslı kilitler WD40 gibi uygun bir yağ ile açılabilecek duruma getirilebilir.
 2. 2
  Kilit açma aletlerini hazırla. Profesyonel bir kilit açma setinde kastırmalar, maymuncuklar ve asma kilit tarakları bulunur.[2] Ayrıca uygun bir kilit yağına ihtiyacın olacaktır; bunu da bir hırdavatçıda bulabilirsin.[3]
  • Bir tel toka veya bir ataş gibi evde bulunan eşyaları kilit açma aletleri yerine kullanabilirsin.
  • Bir kilit açma seti satın almak için bir casus mağazası veya çilingir gibi özel bir mağazaya gitmen ya da bu ürünü internetten satan bir mağaza bulman gerekebilir.
  • Kilit açma setine sahip olmak çoğu yerde yasal olsa da, üzerinde bu aletlerle polise yakalanman durumunda herhangi bir suç işleme niyetinde olmadığını ispat etmeni gerektiren bir kanun olabilir.
 3. 3
  Kilit açmada kullanılan üç temel aracın kullanımını belirle. Temel kilit açma araçlarının kullanımlarını ve isimlerini bilmek onlardan bahsetmeyi kolaylaştıracaktır. Bu, pop kültürünün bazı araçları yanlış tanıtmasından ötürü özellikle önemlidir.[4] Üç temel araç şunlardır:
  • Kastırmalar. Tork anahtarı olarak da bilinen bu alet genişletilmiş uçları olan ince bir metal parçasıdır. L ya da Z şeklindedir ve Z’nin köşegen kenarı düzdür. Gergi uygulamak için kilit diline (kilidin dönen parçası) takılır.
  • Maymuncuk. Bunlar genellikle bir tutamağa sahiptir ve hafifçe bükük, gittikçe incelen sivri bir uca sahip bir metal parçasıdır. Maymuncuk, kilit mekanizmasının iç parçalarını (pimleri) hareket ettirir.
  • Asma kilit tarağı. Bunlar, birçok yükseltisi olan maymuncuklardır. Bazı tarakların uçları üçgen şeklindedir, bazıları ise yuvarlaktır. Bunlar, kilit mekanizmasını (pimleri) kerterek kilidi serbest bırakır.[5]
 4. 4
  Kilit mekanizmasını gözünde canlandır. Anahtar yatağına (kilidin dönen parçası) bir anahtar sokulduğunda anahtarın dilleri (yükseltileri/dişleri) yaylı pimleri yukarı iter. Her kilit pimi aslında bir takımdan oluşur: Anahtar pimi ve sürücü pim. Her bir anahtar takımı ve sürücü pimi arasındaki boşluk, ayırma hattı olarak da adlandırılan kilit döndürme mekanizması ile hizalandığında kilit döner ve açılır.[6]
  • Kilit açma sırasında kilidin içini göremezsin, bu nedenle zihninde mekanizmanın bir görüntüsüne sahip olmak çok önemlidir.
  • Pimlerin sayısı kilitten kilide değişir. Asma kilitlerde çoğu zaman 3 veya 4 tane olurken kapı kilitlerinde genellikle 5 ya da 8 tanedir.
  • Bazı kilitlerde, özellikle de Avrupa’dakiler, pimler anahtar yatağının üstüne değil altına yerleştirilmiştir.
 5. 5
  Kilidi yağla. Kilitteki pimler az kullanım nedeniyle donmuş olabilir. Kirler kilit mekanizmasının hareket ettirilmesini zorlaştırabilir. Bu sorunları çözmek için kilidi yağla ve kilidi açma şansını artır.
  • Çoğu kilit yağında doğrudan anahtar yatağını yağlamanı sağlayan uçlar bulunur.[7]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Pimli Barel Kilidini Çözmek

 1. 1
  Kilit açma işleminin asıl amacını unutma. Kastırmalar ile anahtar yatağına hafif baskı uygularken maymuncuğunla anahtar yatağındaki pimleri birer birer yukarı iteceksin. Bir pim yeterince yukarı kaldırıldığında, kastırmaların uyguladığı germe kuvveti onun düşmesini engelleyecektir ve böylece ikinci pim ayarlanabilecektir. Tüm pimler ayarlandığında kilit açılacaktır.
 2. 2
  Anahtarın döndüğü yönü belirle. Kastırmayı anahtar yatağının üst ya da altına yerleştir. Anahtar yatağına dönme kuvveti uygulamak için kastırmayı yavaşça döndür. Anahtar yatağı bir yöne daha fazla dönecektir. Bu, anahtarın döndüğü yöndür.
  • Kastırmalara çok fazla kuvvet uygulamak kolaydır. Kilit açmayı öğrenirken kastırmaya gerilim uygularken bir parmağını kullanmak isteyebilirsin.[8]
 3. 3
  Maymuncukla pimleri incele. Maymuncuğunu anahtar yatağına yerleştir. Maymuncuğu kullanarak pimlerin hatlarını yavaşça hisset. Ulaşabildiğin bir tanesini belirle. Pimin yaylarının oynadığını hissedene kadar maymuncuğa hafif fakat yavaşça artan bir baskı uygula. Maymuncuğu çıkar.[9]
  • Pimlerin şeklini zihninde tutmaya çalış. Bunu yapmak, kilidi sıfırlaman ve kilit açmaya baştan başlaman gerektiğinde çözülmüş pim konumlarını takip etmene yardımcı olabilir.
  • Tek bir pime artan baskı uygulayarak pim yaylarının direncini test edebilirsin. Bazısı bazısından daha sert olup daha fazla baskı gerektirebilir.
  • Genelde kilitlerin iç aksamı nispeten hassastır. Kazara kilit veya maymuncuk kırılmasının önüne geçmek için daima çok daha az bir kuvvet uygula.
 4. 4
  Anahtar yatağına bir kastırma ile hafif bir baskı uygula. Kastırmanı anahtar yatağının alt ya da üstüne yerleştir. Kastırmayı hafif bir baskı ile çevir. Anahtar yatağının nasıl döndüğünü hisset. Kastırma üzerindeki baskıyı bırak. Bu işlemi birkaç kez tekrar et.[10]
  • Bu noktada amacın anahtar yatağının sertliğini ve kilit mekanizmasının içindeki anahtar yatağını donduran ve dönmesini engelleyen pimlerin konumlarını hissetmektir.
 5. 5
  Bağ pimini belirle. Tekrar kastırma ile anahtar deliğine hafif baskı uygula. Anahtar yatağına bir maymuncuk yerleştir. Gerilim uygularken pimlerine maymuncuğunla hafifçe dokun. Kastırma üzerindeki gerilimi serbest bırak. Hafif gerilim uyguladığında diğerlerinden daha fazla bağlanan (direnç gösteren) bir pim bulana kadar bu işleme devam et. Bu ilk bağ pimidir.
  • Bağ pimini belirlerken kastırma üzerindeki sabit baskıyı koru. Çok fazla baskı kilidin donmasına, çok az baskı ise pimlerin sıfırlanmasına neden olacaktır.[11]
 6. 6
  Pimleri maymuncuğunla birer birer oturt. Kastırmaya sabit bir baskı uygularken ilk bağ pimini maymuncukla ufak ufak kaldır. Nihayetinde, kastırma anahtar deliğini hafifçe döndürmelidir. İlk pim şimdi yerine oturtulmuş olmalıdır. Kalanlardan daha fazla bağlanan bir sonraki pimi bulmak için maymuncuğunu kullan ve benzer şekilde onu kaldır ve oturt. Tüm pimler oturtulana kadar bunu tekrarla.
  • Çoğu kilitte pimler önden arkaya ya da arkadan öne oturtulur. Ancak, durumun her zaman böyle olmadığını da unutma.
  • Bir pimi yavaşça kaldırmak onu oturtmayı kolaylaştıracaktır. Alıştırma yaptıkça ve özellikle de daha sonra anlatılacak olan tarama tekniği ile birleştirildiğinde bu hareket son derece hızlanacaktır.
  • Herhangi bir noktada kastırmayı çok fazla döndürmek kilidin donmasına neden olabilir. Bu durumda pimleri sıfırlamak için kastırma üzerindeki baskıyı azaltman ve tekrar başlaman gerekecektir.[12]
 7. 7
  Kilidi aç. Son pim de oturtulduğunda kilit tamamen serbest kalıp açılmalıdır. Kilidi açmak için kastırmaya daha fazla baskı uygulaman gerekebilir. Eğer hâlâ anahtar yatağında ise maymuncuğa biraz daha kuvvet uygulanabilir, ancak herhangi bir pimi eğmemeye veya maymuncuğa zarar vermemeye dikkat et.[13]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Tarak Tekniğini Kullanmak

 1. 1
  Kastırma ve maymuncuk ile kilidi hisset. Normalde olduğu gibi kastırma ile anahtar deliğini hisset. Maymuncuğunu anahtar yatağına yerleştir ve hafifçe pimlerin konumunu hisset. Pim yayının sertliğini test etmek için tek bir pime bastır.
  • Tarak tekniği bilgili çilingirler için daha hızlı olsa da, tek seferde bir pim oturtma prensibiyle çalışır ve pimleri tek tek oturtma konusunda biraz deneyimi olanlar için en kolay yöntemdir.
 2. 2
  Kilit tarağı ile pimleri tara. Normal bir maymuncuk ya da kilit tarağı bu manevrayı gerçekleştirmek için kullanılabilir. Kastırma ile anahtar deliğine hafif, sabit bir baskı uygula. Kilit tarağını anahtar yatağına yavaşça ve düzgünce yerleştir. Aleti çabucak yukarı doğru anahtar yatağından çek.
  • Kilit tarağını anahtar yatağından çekerken aletin uyguladığı baskı sadece ucunda olmalıdır.
  • Maymuncuğunun tarama yaparken kilitteki her pime ulaşabilecek kadar uzun olması gerekir.[14]
 3. 3
  Pimlerin düştüğünü duy. Tarama işleminin başarılı olması için genellikle birkaç kez denemek gerekir. Taramadan sonra kastırmanın baskısını azaltırken kilidi dikkatlice dinle. Pimlerin düşme sesi kastırmana doğru baskıyı uyguladığını gösterir.
 4. 4
  Kilit tarağını oturtulmamış pimler boyunca ileri-geri hareket ettir. Daha önce anlatıldığı gibi pimleri tara. Kastırma üzerine baskı uygulamaya devam ederken aletin ucunu oturtulmamış pimleri "fırçalamak" için kullan. Eğer pimler oturmazsa kastırma üzerindeki baskıyı bırak ve tekrar başla. Kilit serbest kalıp açılıncaya kadar devam et.[15]
  • Pimlerin çoğu oturtulduğunda kastırma üzerindeki baskıyı artırman ve fırçalamayı şiddetlendirmen gerekebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Para kasası ya da masa çekmeceleri gibi çok basit kilitleri "açmak" bile gerekmeyebilir. Kilidin sonuna kadar bir metal parçası yerleştir, ardından bu parçayı yukarı-aşağı oynatırken saat yönünde çevir.
 • Maymuncukları zımparalamak onları anahtar yatağında kaydırmanı ve manevra yapmanı kolaylaştırır.
 • Basit, ucuz ya da ikinci el veya antika mağazalarında bulabileceğin kilitler üzerinde kilit açma alıştırmaları yap.
Reklam

Uyarılar

 • İşini düzgün yaptığında kilit açmak kilide zarar vermez. Ancak, her zaman mekanizmaya zarar verme ve kilidi bozma ihtimali vardır.
 • Bazı bölgelerde bir kilit açma setine sahip olmak için yasa dışı kilit açma niyetinin olmadığını kanıtlaman gerekebilir.
 • Bir kilit üzerinde çalışırken asla kilit açma aletlerini zorlama. Bu, maymuncuğu kırmana ve/veya kilidi bozmana yol açabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kilit
 • Kilit açma takımı (en azından bir kastırma ve bir maymuncuğa ihtiyacın olacak)
 • Kilit yağı (grafit yağı gibi)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 30.531 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 30.531 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam