Hiç bir anahtar kaybettiğin ve çaresizce içeri girmeye ihtiyaç duyduğun oldu mu? Kendine birkaç ataç bulabildiğin sürece içeri ajan gibi girebilirsin. Bu hoş bir yöntem olmayabilir ama genellikle işi halleder. Başlamak için 1. adıma bak.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Araçlarını Yapmak

 1. 1
  Malzemelerini topla. Bir ataşla kilit açmak için ihtiyacın olan şeylerin çoğuna kolayca erişilebilir. Sadece üç farklı şeye ihtiyacın var. Maymuncuk görevi görecek olan ataşlar ve ataşları şekillendirmek için bir çift pense.[1]
  • İki büyük ataş, biri gergi anahtarı biri de maymuncuk görevi görecek Üst boyut sınırı yoktur, ancak kilide sığacak kadar ince olmalı ve çevirmek için yeterli uzunlukta tutarken kilide takabilecek kadar uzun olmalı.
  • İki ataşı şekillendirmek için bir pense al. Pense kullanmak elle yapmaktan daha kolaydır.
 2. 2
  İlk ataşını açarak kilit mandalına yerleştir. Bunu yapmak için, ataşının geniş kenarını düz bir kısım dışarı çıkana kadar iki kez aç. Maymuncuk olarak kullanmak için düz parçayı kilidin içine yerleştireceksin.[2]
  • Bazı çilingirler, maymuncuğun ucunda küçük bir yukarı bakan eğim de yapar. Bu, kilidin içindeki pimleri bastırmak içindir, ancak çok gerekli değildir.
 3. 3
  Gergi anahtarını hazırla. Jumbo ataştaki her iki kıvrımı, ataş sonunda bir eğri olan iki düz tel hâline gelene kadar aç. Bir anahtarla kavisli ucu aşağı doğru bastır. Yaklaşık 1 santimetre uzunluğundaki kavisli uçta 90°'lik bir manevra yap.[3]
  • Alternatif olarak, düz bir kısım 90°'lik bir açıyla dışarı çıkana kadar ataşının bir kenarını açabilirsin. Bu, işe yarayabilen ama ideal olmayan temel bir gergi anahtarıdır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Kilidini Açmak

 1. 1
  Anahtar deliğinin alt kısmına gergi anahtarını yerleştir. Anahtar deliğinin alt kısmına kesme çizgisi denir. Burada gergi anahtarı ile dairesel bir şekilde (kilidin döndüğü yöne) basınç uygulamalısın.[4]
  • Doğru miktarda baskı yapmak için biraz pratik yapmak gerekebilir. Çok sert olursa ataşının şeklini bozarsın. Çok hafif olursa kilidi açmak için üzerine yeterince baskı uygulamazsın.
 2. 2
  Anahtarı, kilidin döndüğü yönde çevir. Hangi yöne döndüğünden emin değilsen bunu yapmak biraz zor olabilir ama anahtarı doğru şekilde çevirmek önemlidir. Kilidi test etmenin ve anahtarın hangi yöne döneceğini görmenin birkaç yolu vardır.[5]
  • Kilidin hangi yöne döndüğünü biliyorsan gergi anahtarını bu yönde çevir. Kilidin hangi yönde açıldığını bilmiyorsan bir tarafa doğru tahmin yürüt; ilk seferde kilidi açma şansın 50/50 olacaktır.
  • Elin hassassa gergi anahtarı ile çevirerek kilidin hangi yöne çevrildiğini hissedebilirsin de. Önce saat yönünde, sonra saat yönünün tersine çevir. Anahtar doğru yöne döndüğünde biraz daha az basınç hissedersin.
 3. 3
  Anahtar deliğinin üst kısmına ucu yerleştir ve “sıyır”. Sıyırmak, maymuncuğunu anahtar deliğinin arkasına yerleştirip kazığı yukarı doğru sallayarak hızlıca kaldırmandır. Potansiyel olarak birkaç pimi oturtmak için bunu birkaç kez yap.
  • Bunu yaparken gergi anahtarına baskı yapmaya devam et. Bunu yapmazsan kilit açma düzgün gerçekleşmez.
  • Hızlı olmak, sertçe söküp çıkarmak demek değildir ama hareketin düzgün olması için yeterince hızlı hareket etmen iyi olur. Bu hissetmen gereken bir şeydir; bu yüzden çok az insan ilk denemesinde kilit açabilir.
 4. 4
  Kilidin içindeki pimleri bul. Gergi anahtarına baskı uygularken, maymuncuğunu kullanarak anahtar deliğinin içindeki pimleri bulmaya çalış. Çoğu kilit, açmak için oturtman gereken en az beş pime sahip olacaktır.
  • Taktığında pimleri maymuncuğunda hissedeceksin. Bu sana onları nerede gevşetmen gerektiğini söyleyecektir.
 5. 5
  Pimlere bastır. Pimlere bastırırken gergi anahtarına rotasyonel basınç uyguladığından emin ol. Pimleri açık konumlarına oturttuğunda hafif bir gevşeme, hatta hafif bir tıklama sesi duyarsın.
  • Deneyimli çilingirler bunu hızlı bir hareket gibi görünen bir şekilde yapabilir ama deneyimsiz olanların her bir pimi oturtumak için daha bilinçli hareketler yapması gerekecektir.
 6. 6
  Her pim açılana kadar pimleri salla. Gergi anahtarıyla giderek daha fazla baskı uygulayarak, her bir pimin kilidi açılıncaya kadar maymuncuğu salla. Bir çıt sesi veya klik sesi duyduğunda kilidi açmak için gergi anahtarını çevirdiğinden emin ol.
  Reklam

İpuçları

 • Ataş yerine saç tokası kullanmak yardımcı olur çünkü düzleştirilmiş formu ek baskı sağlar.
 • Çoğu zaman, kilidin kaç yıllık olduğuna bağlı olarak yalnızca iç kapıların kilitlerini açabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Yasa dışı bir şekilde yaparsan kilit açmak cezai yaptırımlara neden olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 59 kişi çalıştı. Bu makale 1.863 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 1.863 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam