İlk izlenimin diğerlerinin seni nasıl algıladığı üzerinde önemli bir etkisi vardır, bu yüzden kendini diğerlerine nasıl tanıttığın son derece önemlidir. Çoğu insan kendini tanıtma konuşmasını asansör konuşması diye adlandırır çünkü asansöre biniş süresi içinde kendini tanıtabileceğin ve hedeflerinden veya ilgi alanlarından bahsedebileceğin kadar kısa ve öz olmalıdır.[1] "Buz kırma" konuşması olarak da adlandırılabilir çünkü buzları kırar ve diğerlerinin seni tanımasını sağlar.[2] Kendini tanıtma konuşması yazarken kelimelerini dikkatli seç. Kendini iyi bir şekilde tanıtmak inanılırlığını artırabilir veya ona zarar verebilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Konuşmayı Hazırlamak

 1. 1
  Konuşmanın taslağını oluştur. Ana fikirlerinin iskelet taslağını oluşturarak başla. Söylemen gereken en önemli şeyin ne olduğunu ve bu gerçekleri hangi sırayla söylemen gerektiğini belirlemek için konuşmayı ana hatlarına indirge.[3] Bu, konuşmanı etrafında oluşturacağın ana yapıdır.
  • Konuşmanın ilk cümlesinde adını belirt.[4] Bu çok açık olabilir: "Tünaydın!/Günaydın! Adım Mustafa Özkan, Marmara Üniversitesi'nde bilgisayar programcılığı bölümü öğrencisiyim."
  • Tanıtımın işle ilgiliyse ilgi alanlarından ve kariyer hedeflerinden aynı cümlede bahset. Bu zaman tasarrufu sağlar ve kişisel ilgi alanlarının mesleki hedeflerine hizmet ettiğini gösterir.[5] Örneğin; "İnsanların Twitter hesaplarından pizza sipariş edebilecekleri bir uygulama üstünde çalışıyorum."
  • Eğer konuyla alakalı ve uygunsa eğitiminden ve mesleki eğitim geçmişinden bahsetmek isteyebilirsin.[6] "Bu, tasarladığım beşinci uygulama. İnsanların yakınlarındaki köpek parklarını bulmalarını sağlayan ikinci uygulamam üniversitemde bir ödül kazandı."
 2. 2
  Hobilerinden ve dışarıdaki ilgi alanlarından bahset. Senaryoya bağlı olarak ilgili hobilerinden veya sahip olduğun ek tecrübelerden de bahsetmek isteyebilirsin. İlgi alanlarından ve hobilerinden bahsetmek belirli bir konuda otoriteni güçlendirmene yardımcı olabilir veya tanıtma konuşmanın amacına bağlı olarak alakasız hissi verebilir.
  • Tutku veya hedefini ve bunun şu ana kadarki gelişimini şekillendirmene nasıl yardımcı olduğunu açıklıyorsan bu kendinle ilgili çok etkili bir hikâye anlatmana yardımcı olabilir.[7] Örneğin, üniversitedeki konuşma dersin için bir konuşma yazıyorsan erken yaşta bilgisayarlara karşı nasıl ilgi duymaya başladığını ve kariyer hedeflerini gerçekleştirmeye çalışırken onların neden senin için önemli olduğunu açıklamak isteyebilirsin.
  • Ancak bir iş yemeğinde kendini olası müşterilere tanıtıyorsan onlar muhtemelen senin hobilerinle ilgilenmezler. Şu anda ne yaptığını ve becerilerinin neler olduğunu öğrenmek isterler.
  • Bir tane tecrübe/hobilerini içeren ve bir tane de içermeyen taslak yaz ve konuşmandan önce sana geri bildirim verebilecek tarafsız bir dinleyiciye iki biçimi de göster.[8]
 3. 3
  Kendini beğendir. Eğer mesleki bir bağlamda iyi bir ilk izlenim oluşturmak istiyorsan konuşmanın yeteneklerini ve becerilerini iletmesi önemlidir. Bunu, geçmişteki başarılarını gelecekteki hedeflerin ve isteklerinle bağlayarak kendini tebrik eder gibi anlaşılmadan, diğerlerine gelecekte beklenen katkılarının geçmişten gelen katkılarına dayandığını bildirerek başarabilirsin.[9]
  • Dinleyici ve durumla en çok bağlantılı olan özelliklerin, becerilerin ve tecrübelerini vurgula. Örneğin; "Uygulama yazma geçmişim ve kapsamlı mesleki bağlantılarım sayesinde bugünün genç profesyonellerinin aradığı şeylere güçlü bir şekilde vakıfım. Uygulamalarım kolaylık ve anında memnuniyet sağlar."
  • Güçlü ve kalıcı bir izlenim oluştururken kendini bir profesyonel olarak göstermeye çalışıyorsun.
  • Kendini bir grup yeni iş arkadaşına beğendirmeye çalışıyorsan onlara muhtemelen aile hayatından veya doğrudan bağlantılı olmayan iş dışı şeylerden bahsetmen gerekmeyecektir.[10]
 4. 4
  Kendini akranlarından ayrı tut. Kendini dürüst bir şekilde tanıt ancak bunu hikâyeni diğerlerinin içinde dikkat çekecek bir şekilde yap. Eğer bir projede önemli bir rol oynadıysan o rolden bahset. Deneyimden öğrendiklerini detaylandır ve eğer tekrarlanırsa projenin nasıl gerçekleştirilebileceğiyle ilgili ne fikirlerin olduğunu açıkla.
  • Kendini her zaman öğrenen ve gelişen, ileri görüşlü biri olarak tanıtırken aynı zamanda becerilerini ve tecrübelerini örneklerle açıklayabilirsin.[11] Örneğin; "Kitlelerin ne aradığını öğrenebilmek için uygulama toplantılarına ve konferanslarına katılmaya çok zaman harcıyorum. Uygulama tasarımında çağı takip ettiğim için kendimle gurur duyuyorum." diyebilirsin.
  • Bunu kariyer hedeflerinin ve kişisel gelişiminin daha kapsamlı çerçevesine bağlamaya çalış.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Konuşmayı Gözden Geçirmek ve Uygulamak

 1. 1
  Konuşmanı kısalt. Bazı kariyer hizmeti danışmanları kendini tanıtma konuşmanı iki veya üç cümle kadar kısa tutmanı tavsiye eder.[12] Diğerleri beş ila yedi dakika hedeflemeni önerir.[13] Konuşmanı bu kadar kısaltman mümkün değilse veya zaman daha uzun bir tanıtma yapmana müsaade ediyorsa yine de konuşmanı elinden geldiğince kısa ancak bilgilendirici olacak şekilde kısaltmalısın.
  • Bu bir ödevse verilen kılavuza uymaya dikkat et.
  • Konuşmanın 3 ila 5 dakika olması gerekiyorsa 7 dakikalık konuşma ve 2 dakikalık konuşma eşit derecede uygunsuzdur.
  • Bir röportajda kısa bir tanıtım konuşması yapıyorsan tavsiye edilen süreyi aşmamaya dikkat et.
 2. 2
  Kısa, basit cümleler kullan. Konuşmanın yüksek sesle yapılacağını ve bir şey kafa karıştırıcı olursa dinleyenlerin geri dönüp kelimelerini tekrar okuyamayacağını unutma. Konuşmanı, söylemeye çalıştığın şeyden herkesin emin olacağı şekilde yap.[14]
  • Uzun, konudan konuya atlayan cümleler kullanmaktan kaçın ve mümkün olduğunca doğrudan ve özlü düz yazı kullan.
  • Cümle yapını dikkatli düşün. Konuşmanı yüksek sesle okumak tekrar yapılandırman gereken fazla uzun cümleler olup olmadığını belirlemeni sağlar.
 3. 3
  Konuşmanı uygula. Asıl tanıtımdan önce konuşmanı yüksek sesle güzelce gözden geçirmelisin. Farklı çekimler dene ve konuşma esnasında hızını nasıl ayarlaman gerektiğiyle ilgili denemeler yap. İlk başta tek başına okuyarak uygulama yapabilirsin ancak geri bildirim almak için konuşmanı bir arkadaşın, aile üyen veya iş arkadaşının önünde uygulamak iyi bir fikirdir.
  • Başkalarının önünde uygulama yapmak konuşmanın dinleyicilerinin ilgisini çekip çekmediğini ölçmeni sağlayacaktır.
  • Konuşmanın hangi bölümlerinin başarılı olduğunu ve hangilerinin olmadığını düşün.
  • Konuşmandan sonra genel sorular kadar özel sorular da sorarak mümkün olduğunca fazla ayrıntılı geri bildirim almaya çalış.[15]
  • "Konuşmayı nasıl buldun?" diye sormanın yanı sıra hangi bölümlerin en güçlü ve hangilerinin en zayıf olduğunu özellikle sor.
  • Konuşmandan ne anladığını uygulama dinleyicine sorarak açık bir mesaj verip veremediğini kontrol et.
 4. 4
  Konuşmanı ezberle. Neyi nasıl söyleyeceğini önceden iyi bil. Bazı durumlarda bir kâğıttan okumak yaygın bir uygulama olsa da konuşmanı ezberlemeye çalış ve en küçük iletilerle oku. Kâğıttan okumadan sunum yapmak daha güçlü kontrol, bilgi ve güven izlenimi yaratabilir. Ayrıca dinleyicinin dikkatini de canlı tutmanı sağlar.
  • Sürekli bir parça kâğıda bakarsan dinleyici söylediklerinle gerçek anlamda ilgilenme konusunda zorluk çeker.
  • Ancak donup kalma ihtimaline karşı madde işaretli bir dizin kartı getirebilirsin. Karta tüm konuşmanı değil sadece dâhil etmeyi umduğun ana noktaları yazmalısın.
  • Kartı konuşmana destekten ziyade bir başvuru noktası olarak düşün.[16]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Konuşmayı Planlamak

 1. 1
  Dinleyicini belirle. Kendin için mesleki bir ortamda tanıtma konuşması yazıyorsan muhtemelen rahat bir ortamda kendini akranlarına tanıttığından daha farklı bir mesaj seçecek ve daha farklı bir dil kullanacaksın.[17] Konuşmanı planlamaya başlamadan önce kendine aşağıdaki soruları sor:
  • Hedef kitle kim?
  • Tanıtımımın amacı ne?
  • Diğerlerinin beklentileri ne olabilir?[18]
 2. 2
  Nelerin konuyla ilgili olduğuna karar ver. İstediğin kadar zamanın olsaydı muhtemelen aklına kendinle ilgili söyleyecek bir sürü ilginç ve konuyla alakalı şey gelirdi. Ancak başarılı bir şekilde kendini tanıtmanın anahtarı kısa ve öz olmaktır. Bu, dinleyicilerin seninle ilgili bilmesi gereken en önemli ve alakalı şeylerin ne olduğuna karar vermen gerektiği anlamına gelir. Bu bilgiyi mümkün olduğunca kısa bir süre içinde vermen gerekir.[19]
  • Kendinle ilgili iletmek istediğin bir veya iki ana noktaya bağlı kal. Zaman müsaade ederse daha fazla ekleme yapabilirsin.[20]
  • Dinleyicilere ve konuşmanın işlevine bağlı olarak odağın çok dar olmasına izin vermemelisin. Örneğin, kendini müstakbel yatırımcılar topluluğuna tanıtıyorsan sana güvenmelerini sağlamak için becerilerine odaklanmalısın. Kendini üniversitede bir konuşma dersi gibi genel bir kitleye tanıtıyorsan biraz daha geniş kapsamlı olabilirsin.
  • Kendini genel anlamda tanıttığını, kendini ilginç ve çok yönlü bir birey olarak göstermek istediğini unutma.[21]
  • Bu, mesleki bir ortamda kendini tanıtırken beyzbol sevginden bahsetmeye zaman ayırman gerektiği anlamına gelmez.
 3. 3
  Amaç ve atmosferi düşün. Ne zaman bir konuşma planlarsan hedef ve kazanımlarının ne olduğunun tam anlamıyla farkında olmalısın. Dinleyicilerine ne tür bir mesaj iletmeyi umduğunu kendine sor. Kendini tanıtmanın amacı diğerleriyle mesleki anlamda mı yoksa günlük hayatta (yeni arkadaşlarla) mı etkileşimde bulunmak?
  • Bu tanıtmayla birini kendi bakış açına geçirmeyi mi yoksa senin liderliğinde çalışan birine ilham vermeyi/onu motive etmeyi mi umuyorsun?
  • Bunların hepsi tanıtımında söyleyeceğin şeyleri ve onları nasıl söyleyeceğini etkileyecektir.[22]
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Konuşmayı Yapmak

 1. 1
  Rahatlamaya çalış. Konuşmadan önce özellikle gerildiğini fark edersen konuşmadan kısa bir süre önce rahatlama teknikleri kullanmayı düşünebilirsin. Sessiz bir yer bul ve kendini hazırlamak için birkaç dakika ayır. Derin nefes al, nefesine odaklan ve yavaşça nefes alırken geçen saniyeleri say, sonra yavaşça nefesini ver.[23]
  • Ayrıca gerginliğini geçirmesi ve konuşman için sana güven vermesi için bazı görselleştirme tekniklerini de deneyebilirsin.
  • Konuşmayı bitirdiğinde ve gülümseyen yüzlerle ve yankılanan alkışlarla karşılaştığında nasıl hissedeceğini hayal et. Sonra bu güveni yapmak üzere olduğun gerçek konuşmaya yönlendir.[24]
 2. 2
  İyi bir vücut dili kullan. Küçük bir nokta gibi görünebilir ancak eğri bir duruş senin daha güvensiz veya daha az profesyonel görünmene sebep olabilir ve dinleyicilerin için dikkat dağıtıcı olabilir.[25] Dik dur ve güçlü bir imaj oluşturmaya çalış. Sırtını düz tutmana yardımcı olması için göğsünü dışarıya doğru itip karnını biraz içine çekmeyi faydalı bulabilirsin ancak doğal görünümlü bir şekilde yap.[26]
  • Kollarını bağlamaktan ve ellerini kenetlemekten kaçın.[27]
  • Yere gözlerini dikme veya masaya tutunma ya da önüne doğru konuşma yapma.
  • Ölçülü ve kontrollü bir şekilde odanın her yerinde göz teması kur. Bir kişide takılmaktan kaçın ancak gözlerini huzursuzca ileri geri hareket ettirmekten de kaçın.
  • Odanın sol tarafında bulunan bir kişiyle, ondan sonra odanın sağ tarafında bulunan bir kişiyle göz teması kurmaya çalış. Oda boyunca gözlerini kaydır ancak bunu doğal ve rahat hissedilecek bir biçimde yap.[28]
 3. 3
  Acele etme. Konuşmanı gereksiz yere uzatmak istemezsin ancak aynı zamanda kelimelerinde tökezlemek veya kimsenin seni anlamayacağı kadar hızlı okumak da istemezsin. Kendini rahat hissedebileceğin bir denge ve hız bulmaya çalış. Herkesin takip edebileceği ve ne dediğini anlayabileceği kadar yavaş konuşmalı ancak konuşmanı geciktirecek kadar da yavaş konuşmamalısın.
  • Rahat, sohbet havasında bir diyalog hızı hedefle.[29]
  • Konuşmanı insanların önünde uygulamak veya onu kaydedip ardından dinlemek konuşmanın temposunu değerlendirmek için çok iyi yöntemlerdir.
 4. 4
  Hata yaparsan mizah kullan. Konuşmanı yaparken hata yaparsan panik yapma. Bol bol özür dilemek dikkati hatalarına çeker ve onların daha önemli görünmesine sebep olur. Bunun yerine, hataya değinmen gerektiğini hissedersen muzip bir yorum yap ve geç. Bu, rahatlığını ve kendine olan güvenini gösterir.[30]
  • Kendini küçümseyen mizah alçakgönüllü ve sevimli görünmeni sağlayabilir. Örneğin, kazayla konuşmanda bir yeri atlamışsan ve geri dönmen gerekiyorsa "Ve şimdi geri dönüp size daha önce unuttuğum bir şeyi söyleyeceğim. "Gerçek beni" tanımak istiyorsanız onu şimdi görüyorsunuz!" gibi bir şey söyleyebilirsin.[31]
  • Ayrıca hatana hızlı, muzip bir işaret gönderip devam edebilirsin. Örneğin, çıkıp ilk satırda hata yaparsan "Ah, affedersiniz. Size kendimden bahsetme konusunda o kadar heyecanlıyım ki bütün kelimelerimi karıştırdım. Tekrar deneyeyim." gibi bir şey söyleyebilirsin.
  • Bununla birlikte, aşırı kendini küçümseyici de olma. İnsanların seni hâlâ güçlü yönlerin ve yeterliklerin ile hatırlamasını sağlamaya çalışıyorsun. Çabuk ilerle.
  Reklam

İpuçları

 • Kendini iyi göstermeye çalışmaktan korkma. Sonuçta bu bir tanıtım ve vereceğin ilk izlenim.
 • Dinleyicilerle göz temasını geliştir. Konuşma sırasında dolaysız ol ve kendine güvenerek hareket et.
 • Tanıtım çok uzunsa dinleyicilerinin dikkatini kaybedersin. İyi bir tanıtım kısa ve öz olmalıdır.
 • Bununla birlikte dinleyicilerini söyleyeceğin şeylere kapatabileceği için övünmek veya böbürlenmek de istemezsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam
 1. http://www.forbes.com/sites/susannahbreslin/2012/06/08/how-to-sell-yourself/
 2. http://www.forbes.com/sites/susannahbreslin/2012/06/08/how-to-sell-yourself/3/
 3. http://as.cornell.edu/academics/careers/networking/your-self-introduction.cfm
 4. http://www.forbes.com/pictures/eeeg45fjil/keep-it-short/
 5. http://writingcenter.unc.edu/handouts/speeches/
 6. http://www.forbes.com/pictures/eeeg45fjil/practice-beforehand/
 7. http://www.forbes.com/pictures/eeeg45fjil/dont-read-your-speech/
 8. http://www.forbes.com/sites/jeffschmitt/2013/07/16/10-keys-to-writing-a-speech/
 9. http://www.forbes.com/sites/jeffschmitt/2013/07/16/10-keys-to-writing-a-speech/
 10. http://as.cornell.edu/academics/careers/networking/your-self-introduction.cfm
 11. http://www.unl.edu/gradstudies/current/development/sell-yourself-elevator-speech
 12. https://courses.p2pu.org/en/groups/public-speaking-2/content/icebreaker-introduce-yourself/
 13. http://pac.org/content/speechwriting-101-writing-effective-speech
 14. http://www.forbes.com/pictures/eeeg45fjil/prepare-with-relaxation-/
 15. http://www.forbes.com/pictures/eeeg45fjil/prepare-with-relaxation-/
 16. http://www.forbes.com/pictures/eeeg45fjil/use-body-language-that-m/
 17. http://www.forbes.com/pictures/eeeg45fjil/stand-up-straight/
 18. http://www.forbes.com/pictures/eeeg45fjil/use-body-language-that-m/
 19. http://www.forbes.com/pictures/eeeg45fjil/work-the-room/
 20. http://www.forbes.com/pictures/eeeg45fjil/slow-down/
 21. http://sixminutes.dlugan.com/toastmasters-speech-1-ice-breaker-icebreaker/
 22. http://christopherwitt.com/recovering-after-making-a-mistake-during-a-speech/

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lynn Kirkham
Ortak yazarlar :
Kalabalık Önünde Konuşma Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Lynn Kirkham. Lynn Kirkham Profesyonel Konuşmacı ve San Francisco Bay’de yer alan, binlerce profesyoneli iş mülakatlarından kurul konuşmalarına, TEDx ve büyük konferans platformlarına kadar hangi platformda bulunurlarsa bulunsunlar, kendilerine bırakılan sahnenin kontrolüne ellerine almaları için güçlendiren, kalabalık önünde konuşma eğitimi işletmesi olan Yes You Can Speak’in kurucusudur. Lyn son dört yıldır TEDx Berkeley resmi konuşma koçu olarak seçilmiştir ve Google, Facebook, Intuit, Genentech, Intel, VMware ve benzeri kuruluşlarda yöneticilerle çalışmıştır. Bu makale 64.040 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 64.040 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam