Kendini tanıtmak sadece ismini söylemekten ibaret değildir; kendini tanıtırken kelimeler ve fiziksel temas yoluyla yeni bir kişiyle bağ kurarsın. Kendini yabancı birilerine tanıtmak biraz karmaşık olabilir, çünkü söyleyeceğin şeyler tamamen içinde bulunduğun duruma bağlıdır. Bir konuşma yapmadan önce seyirciye hitap ederken, bir network etkinliğinde birisiyle tanışırken ya da bir partide tanımadığın biriyle sohbete başlarken kendini farklı şekillerde tanıtabilirsin. Asıl önemli olan kendini uygun bir biçimde ve insanların seni sevmesini ve hatırlamasını sağlayacak şekilde tanıtıyor olman.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Herhangi Bir Sosyal Ortamda Kendini Tanıtmak

 1. 1
  Göz teması kur. Göz teması kurman etkileşime dâhil olduğunu gösterir. Göz teması kurmak karşındaki kişiyle bağ kurmanın bir yoludur ve dikkatini karşındaki kişiye verdiğini gösterir. Göz teması kurarak sohbete açık ve dâhil olmaya istekli olduğunu gösterirsin.[1]
  • Birinin gözlerine direkt bakmak konusunda çok rahat olamıyorsan karşındaki kişinin kaşlarının arasına bak, farkı anlamayacaktır.
  • Bir grup ortamındaysan etrafındaki herkesle düzenli olarak göz teması kur.
 2. 2
  Gülümse. Yeni birisiyle tanışırken samimi ve parlak bir gülümseme önemlidir. Yeni birisiyle tanıştığın için gerçekten mutlu olmaya ve pozitif bir an yaşamaya odaklan, böylece yüzünde kolayca samimi bir gülümseme belirecektir. Gülümsemene gözlerini de dâhil etmen, yapmacık olmayan daha samimi bir gülümsemen olmasına yardım eder.[2]
 3. 3
  Uygun beden dili kullan. Beden dilinle kendinden emin ve rahat olduğunu göstermelisin. Kafanı ve sırtını dik tutmaya ve kambur durmamaya çalış. Beden dilin etrafındaki kişilerinkiyle uyumlu olsun. Ayrıca samimiyet yaratmak için konuşmanı yakınındaki kişilerin ses tonuna ve konuşma hızına uyumlu bir hale getir.[3]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Kendini Tek Bir Kişiye Tanıtmak

 1. 1
  İsmini söyle. Resmi bir tanışma ise "Merhaba, ismim [ismin][soy ismin]." diyerek, resmi olmayan bir tanışmaysa "Selam, ben [ismin]." diyerek başla. Adını söyledikten hemen sonra hoş bir ses tonuyla "Senin adın ne?" diyerek karşındaki kişinin adını sor. Karşındaki kişinin adını öğrendikten sonra "Seninle tanışmak bir zevk Ahmet" veya "Tanıştığıma memnun oldum Gizem" gibi şeyler söyleyerek ismini tekrar et.
  • Karşındaki kişinin ismini tekrar etmek ismi unutmamanı sağlar ve tanışmaya kişisel bir dokunuş katmış olursun.
 2. 2
  Tokalaş veya kültürüne uygun başka bir selamlaşma kullan. Çoğu kültürde selamlaşırken bir tür fiziksel temas kullanılır. Türkiye’de bu genelde tokalaşmadır. Kısa bir tokalaşma olmasına ve karşındaki kişinin elini çok gevşek veya çok sıkı sıkmamaya dikkat et.
  • Kültürel farklılıklara dikkat et. Örneğin Çin’de sıkı bir tokalaşma kaba bir hareket olarak görülür.[4]
  • Sarılarak selamlaşmak genelde uygundur, özellikle bir arkadaşının arkadaşıyla veya bir akrabanla selamlaşırken. Sarılmak, tokalaşmaya göre daha samimi bir harekettir. Erkeklere kıyasla kadınlar tokalaşmak yerine daha çok sarılmayı tercih ederler.
  • Birçok kültürde öpücükle selamlaşmak kültürel açıdan uygundur. Örneğin Güney Amerika’da kadınlar bir öpücükle selamlanır, Fransa’da ise iki yanaktan da birer kez öperek selamlanırlar. Uygun selamlaşmanın nasıl olacağından emin değilsen, karşındaki kişinin hareketlerine göre davran ya da etrafındaki insanların nasıl selamlaştığına dikkat et.
 3. 3
  Soru sor. Karşındaki kişiye ilgi göstermen önemlidir. Nereli olduğunu, ne iş yaptığını veya ortak yönlerinizle ilgili herhangi bir şey sorabilirsin. Neler yapmaktan hoşlandığını ve hayattaki tutkularını sor. Söylediği şeylerle ilgilendiğini belli et.
  • Sohbet başlatmak için geçmişinden biraz bahsedip kendinle ilgili bir şeyler paylaşabilirsin. Nerede çalıştığından ya da mesela kaya tırmanışından hoşlandığından bahsetmek uygundur ve sohbeti devam ettirebileceğin konular açabilir.
  • Sohbet fırsatını sadece kendin hakkında konuşmak için değerlendirme yoksa bencil ve ilgi çekici olmayan biri gibi gözükürsün.
 4. 4
  Sohbeti bitir. Birisiyle tanıştıktan sonra sohbeti, tanıştığına memnun olduğunu tekrar belirterek bitirmelisin. Resmi bir tanışma olduysa "Tanıştığıma çok memnun oldum Mehmet Bey" gibi bir şey söyleyebilirsin. Eğer resmi olmayan bir tanışma olduysa "Memnun oldum Ahmet. Sonra görüşürüz." gibi bir şey söyleyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Konuşma Yapmadan Önce Kendini Tanıtmak

 1. 1
  Seyirciyi selamla ve adını söyle. Konuşma yaparken ismini ve soy ismini söylemek önemlidir. Seyirciyi selamlayıp ismini söylerken anlaşılır ve kendinden emin bir şekilde konuşmayı unutma.
  • "Günaydın, ismim Ekin Aydın" veya "Bugün nasılsınız? İsmim Ece Kar" gibi bir şey söyleyebilirsin.
 2. 2
  Kendin hakkında konuyla ilgili bilgiler paylaş. İsmini söyledikten sonra yapacağın konuşmayla aranda nasıl bir bağlantı olduğunu paylaş ve inandırıcı olduğundan emin ol. Paylaştığın bilgiler seyirciye ve hitap ettiğin kişiye göre değişebilir. Organik gıda tüketmenin önemi hakkında bir konuşma yapıyorsan seyircine bir bilim insanı, aşçı veya çevre uzmanı olduğunu söyleyebilirsin. Çocuk gelişimi hakkında bir konuşma yapıyorsan çocuk psikoloğu olduğunu belirtmek isteyebilirsin.
  • Konuyla ilgili başka bütün bilgileri paylaş. Mesela güvenilir tecrübelerinden kısaca bahsedebilirsin. “İsmim Sena Ceylan, Boğaziçi Üniversitesi’nde çevre bilimleri üzerine araştırmalarımı sürdürüyorum. İklim değişikliklerine ilişkin araştırmalarım sırasında bu konuda neler yapılabileceğini paylaşmanın çok önemli olduğunu fark ettim."
 3. 3
  Etkili iletişim kur. Konuşmanın başında herkesin duyabileceği şekilde yüksek sesle konuştuğundan emin ol. Sesli harfleri anlaşılır bir şekilde belirtmeye ve mırıldanarak konuşmamaya dikkat et. Hatta herkesin duyabileceği şekilde konuşup konuşmadığını seyirciye bile sorabilirsin. İnsanlar seni duyamazlarsa anlayamazlar ve paylaştığın şeylere saygı duyamazlar.
 4. 4
  Hareket et. Düzgün bir duruşun olsun ve konuşurken serbest bir şekilde hareket et. Dik dur, omuzların düşük bir şekilde değil de dik bir pozisyonda dursun ve ellerini serbest bırakarak gerekli olduğunda jestlerini kullan. Bir kürsünün arkasında durma zorunluluğun yoksa kasıntı biri gibi gözükmemek ve seyirciye ne kadar rahat olduğunu göstermek için gezinerek konuşabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Resmî Bir Etkinlikte Kendini Tanıtmak

 1. 1
  Adını ve soy adını birlikte söyle. Soyadını mutlaka söyle ki karşındaki kişi adını hatırlayabilsin. “Merhaba, ismim Murat Sayar” veya “Merhaba, ben Aylin Gürses” şeklinde ismini söyleyebilirsin böylece seni hatırlamaları daha kolay olur.
 2. 2
  Ne iş yaptığınla ilgili bir cümlelik bir açıklama yap. Eğer bir network etkinliğindeysen birçok kişiyle ne iş yaptığın hakkında konşuuyor olacaksın. Böyle bir etkinlikte birisi gelip “Ne işle uğraşıyorsun?” diye sorduğunda nasıl cevap verirsin? Kariyerin hakkında on dakikalık bir hikâye anlatmaya mı girişirsin? Alanındaki bütün başarılarını tek tek sıralamaya mı kalkışırsın? Hayır. Eğer birisiyle uzun bir sohbet içerisinde değilsen, işin hakkında aşağıdaki bilgileri içeren bir cümlelik bir açıklama yapmalısın:[5]
  • Profesyonel açıdan sen kimsin? Bir öğretmen mi, proje yöneticisi mi yoksa sağlık hizmetleri uzmanı mı?
  • Kimlerle çalışıyorsun? Çocuklarla mı, kültürlerarası proje takımlarıyla mı yoksa mikrofinans kuruluşlarıyla mı?
  • Tam olarak ne yapıyorsun? İkinci sınıf öğrencilerinin yazma becerilerini geliştirmelerine mi yardım ediyorsun, kültürlerarası takımlara bütçelerini koruyarak nasıl hedeflerine ulaşacakları konusunda yardım mı ediyorsun yoksa mikrofinans kuruluşlarına gelişmekte olan ülkelerdeki müşteri tabanlarını genişletmeleri konusunda yardım mı ediyorsun?
  • Şimdi bütün bunları birleştir. Kim olduğunu, kimle çalıştığını ve tam olarak ne yaptığını belirt.
 3. 3
  İnsanların özel alanlarına saygı göster. Elinde eşyaların varsa bunları iş görüşmesini veya sunum yapan kişinin masasına koyma. Masada poster veya broşür gibi herhangi bir materyal varsa bunları dağıtarak karışıklığa yol açabilirsin. Özel alanlarına saygı göster ve onları bunaltma. Onlar istemeden kartvizitini veya öz geçmişini vb. verme.[6]
 4. 4
  Karşılık olarak soru sor. Sana ne iş yaptığını ilk olarak karşındaki kişi sorduysa gidip de yaptığın işler hakkında sadece kendini övme. Karşılığında sen de ona ne iş yaptığını sor. Bu sadece kibar bir davranış değildir, hem karşındaki kişinin kariyeriyle ilgilendiğini hem de anlamlı bir bağlantı kurmaya çalıştığını gösterir.
 5. 5
  Bir profesyonel gibi vedalaş. El sallayıp “Tanıştığıma memnun oldum” deyip uzaklaşma. Bir network etkinliğinde tanıştığın herkesin sana ilerde yardımı dokunabilir, o yüzden yanından ayrılmadan önce karşındaki kişiyle mutlaka göz teması kur, adını tekrar et ve ona kartvizitini veya bilgilerini içeren başka bir şey ver.
  Reklam

İpuçları

 • Tanıştığın kişiye bütün dikkatini ver – karşındaki kişiye görmek istediğin saygıyı göster.
 • Dişlerinin arasına kaçacak bir şey yememeye dikkat et.
 • Etrafına bakınma veya dikkatin dağılmış gibi davranma – canın sıkılmış ve ilgini kaybetmiş gibi gözükürsün.
 • Ağzın doluyken konuşma.
 • Olumlu şeylere odaklan. Tanışma konuşması, kendin veya başka biri hakkında olumsuz şeyler söylemek için uygun değildir.
 • Ortamı neşelendirmeye çalış – bir espri veya iltifatla konuşmaya başla.
 • Elleri kolay terleyen biriysen tanışmaya girişmeden önce ellerini sil.
 • Hızını kendine göre ayarla. Karşındaki kişiyi çok iyi tanımıyorsan ama tanımak istiyorsan belki ilk başta göz teması kurup sonraki gün o kişiyle konuşabilirsin. Eğer rahat hissediyorsan hazır olduğunda bu makalede bahsedilen adımları uygula.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Shannon O'Brien, MA, EdM
Ortak yazarlar :
Yaşam ve Kariyer Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Shannon O'Brien, MA, EdM. Shannon O'Brien, Boston, MA’de yer alan bir kariyer ve yaşam stratejisi danışmanlığı olan Whole U’nun Kurucusu ve Baş Danışmanı’dır. Whole U, danışmanlık hizmeti, atölyeler ve e-öğrenme aracılığıyla, bireyleri hayatlarının işinin peşinden gitmeleri ve dengeli, amacı olan bir hayat yaşamaları için güçlendirir. Shannan, Yelp değerlendiricileri tarafından 1 numaralı Kariyer Koçu ve Boston, MA’deki 1 numaralı Yaşam Koçu olarak puanlanmıştır. Boston.com, Boldfacers ve UR Business Network’de yer almıştır. Harvard Üniversitesi’nden Teknoloji, İnovasyon ve Eğitim yüksek lisansına sahiptir. Bu makale 77.006 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 77.006 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam