Uzaklaşmak ve yarınki gazete manşetine haber olmak arasındaki fark kötü bir durumda kendini korumaya ne kadar iyi hazırlandığına bağlıdır. Gerek bir kavga ya da gerek bir baskın gibi bir saldırı öncesi ve sırasında kendini savunmak ve güvenliğini sağlamak için birkaç basit teknik hazırlayabilirsin.

Kısım 1 / 4:
Savunma Duruşuna Geçmek

 1. 1
  Yüzünü koru. Eğer saldırgan sana yumruk atmaya ya da seni önden tutumaya çalışıyorsa ellerini "Yüzüme vurma!" dercesine alnına koy ve kollarını vücuduna yapıştır.[1]
  • Bu zayıf bir savunma pozisyonu gibi görünebilir fakat rakibinin gardını düşürdüğü için bu senin yararına olacaktır. Buna ek olarak, bu pozisyon, korumak isteyeceğin iki yer olan yüzünü ve kaburgalarını korur.
 2. 2
  Bacakların açık bir şekilde dur. Hem soldan-sağa hem de arkadan-öne, bir dövüş sanatları duruşunda olduğu gibi ayaklarını çapraz tut. Bu, düşme ya da devrilme olasılığını azaltacaktır.[2]
  • Dik durursan dövüşü kazanma ve kaçma şansın yüksek olacaktır. Kavgayı ne olursa olsun yerde sürdürmekten kaçın.
 3. 3
  Saldırganını değerlendir. Ellerine bak. Eğer elleri ile saldırmak üzereyse ellerini dışarı çıkaracaktır. Ancak, bir silahı gizliyorsa onu saklayacak ya da yanlarında tutacaktır.
  • Eğer bıçaklı ya da silahlı bir kişi tarafından saldırıya uğrarsan çatışmaktan kaçınmalı ve kaçmaya çalışmalısın. Eğer bir kavgadan kaçınmak mümkün değilse çatışmayı olabildiğince hızlı şekilde yüksek etkili bir saldırı ile bitirmen, ardından yardım istemek için koşman gerekir.
 4. 4
  Savunmacı bir koşma duruşuna geç. Saldırganın bunu imkânsız hâle getirmediği sürece, kaçmaya çalışmak güvenliğinin tek garantisidir. Eğer kavgadan sakınabiliyorsan sakın ve kaç. Rakibine sırtını dönmemen gerektiğini asla unutma. Bunu yaparsan rakip bunu saldırı şansı olarak kullanacaktır.
  Reklam

Kısım 2 / 4:
Kendini Önden Savunmak

 1. 1
  Gözleri ve burnu hedef al. Önce davranarak kavgayı olabildiğince çabuk bitirmek zorundaysan sert vur ve olabildiğince çok kez vur, sonra yardım istemek için koş. Bir soyguncu tarafından ara sokakta pusuya düşmek onurlu bir şekilde dövüşmekten endişe edilecek zaman değildir. Çatışmayı olabildiğince hızlı bitirerek kendini güvende tut.[3] .
  • Gözler ve burun, saldırganının yüzündeki en hassas yumuşak noktalardır ve dirseklere, dizlere ve kafaya karşı savunmasızdır.
  • Alnının saç çizgisinin hemen yakınında olan en sert kısmı ile boynunu gererek ve alnını saldırganın yüzünün ortasına vurarak burnunu kırmaya çalış. Bu, bir kavgayı tamamen bitirmenin en hızlı ve en beklenmedik yoludur. Saldırganın ne kadar güçlü, deneyimli veya şiddetli olursa olsun, burnu atılan sert bir kafadan sonra toparlanması çok zordur.
 2. 2
  Bir erkek saldırganın bacak arasını tekmele veya yakala. Bir dizini saldırganın bacak arasına sert bir şekilde vurmak veya yumurtalıklarını elinle yakalayıp bükmek saldırganını anında alaşağı edecek etkili bir harekettir. Unutma, şu an kirli dövüşme konusunda endişelenmenin zamanı değil. Hayatın tehlikede ise bacak arasına saldır.[4]
  • Eğer bu, rakibini iki büklüm ederse iyice etkisiz hâle geldiğinden emin olmak için dizinle saldırganın burnuna vurabilirsin.
 3. 3
  Topuğunu yere vur. Eğer arkadan saldırıya uğrarsan saldırganın kolları muhtemelen üst yarının etrafında olacaktır. Bu, ayağında topuklu ayakkabı veya ağır topuklu bot gibi bir ayakkabı varsa özellikle etkili olacaktır. Ayağını saldırganın yanına getir, ayağını yukarı kaldır ve olabildiğince sert bir şekilde saldırganın ayağına indir. Eğer seni bırakırsa koş; eğer bırakmazsa sonraki fikri dene.[5]
 4. 4
  Diz kapağına saldır. Örneğin, eğer boğuluyorsan veya saldırganın elleri yüzündeyse onun bacaklarına saldırmak sana, onu saldırıya daha açık hâle getirme fırsatı verecek ya da kaçmana olana sağlayacaktır.[6]
  • Bu özellikle daha iri saldırganlarda etkilidir ve savunma pozisyonunda kolayca yapılabilir.
  • Ayağının üst kısmıyla topa vurur gibi kaval kemiklerine ve dizlere vur. Bu hızlı ve acı verici bir vuruştur. Ek olarak, eğer bacakları yeterince yakınsa dizlerinle iç bacaklarına (uyluk siniri), dış bacaklarına, dizlerine veya bacak arasına vur. Bunlar saldırganı devirir ve etkisiz hâle getirebilir.
 5. 5
  Peşini bırakma. Parmaklarını saldırganın gözüne sokmaya veya bastırmaya çalış. Saldırgan ne kadar iri olursa olsun hiç kimse parmakların göze sokulmasını savunamaz. Kulakların üzerine vurmak sersemletebilir ya da mükemmel yapılırsa kulak zarlarını patlatabilir.
  • Bazı durumlarda saldırganın boynuna da saldırmak isteyebilirsin. Birini etkili bir şekilde boğmak için bunu Hollywood tarzı "ellerle tüm boynu sıkma" şeklinde yapma, bunun yerine baş parmağını ve parmaklarını soluk borusunun (özellikle büyük Adem elması olan erkeklerde bulmak kolaydır) etrafına koy. Deşip sürükleyerek parmaklarını bu çentiğe batırırsan saldırgan yoğun ağrı yaşar ve muhtemelen yere düşer.
  • Gözleri oymak, kulak zarını patlatmak ve birisini boğmak gibi şeylerin hepsi son derece zarar verici olabilir. Bu tür şeyleri sadece hayatının tehlikede olabileceği olağanüstü durumlarda yap.
 6. 6
  Dengeni kaybedersen saldırganın üzerine düş. Eğer düşersen saldırganın üzerine düşmeye çalış. Her ne olursa olsun kavgayı yerde yapmaktan kaçınman gerekir ancak bu durum kaçınılmazsa ağırlığını kendi avantajına kullan. Düşerken vücudunun sivri kısımlarıyla (dizlerin ve dirseklerin) saldırganın bacak arasını, kaburgalarını ve boynunu hedefle.
 7. 7
  Silahlı bir saldırıya hazırlıklı ol. Bir saldırgan bir silahla saldırırsa silahın nerede etkili olduğunu bil. Saldırganın bıçağı varsa kol uzunluğundan uzak durmaya çalış. Eğer bir silah varsa sağa-sola sıçrayarak kaçmayı düşün.
  • Güvenli bir şekilde ayrılma şansın varsa bunu yap. Kendini savunmayı bırakmaya karar verirken güvende olduğundan emin ol.
  • Çoğu durumda, saldırgana cüzdanını vererek durumu hemen sonlandırabilirsin. Bu mantıklı bir seçimdir, özellikle de bıçak veya silah tehditi söz konusuysa. Hayatın, üzerindeki paradan ve kartlardan çok daha değerlidir. Cüzdanı uzağa fırlat ve kaç.
  Reklam

Kısım 3 / 4:
Arkanı Kollamak

 1. 1
  Zaptedilmekten kurtul. Bir saldırgan seni boğmak için arkandan tutmaya çalışırsa saldırganın ön kolunu kendi köprücük kemiğine doğru bastır ve doğrudan çekmeye çalışma çünkü senden daha güçlü biriyle kavga ediyorsan bu zor olabilir. Bir elini onun dirseğinin (ön kolda) üzerine ve bir elini altına yerleştir (böylece ellerin dirseğin her iki tarafına yerleşir). Şimdi, güçlü ve kararlı bir hareketle bir adım at ve tuttuğun kol bir menteşeymişcesine tüm vücudunu kolun etrafında döndür.[7]
  • Bu seni boğulma durumundan kurtaracak ve saldırganın başını, kaburgalarını ve bacaklarını karşı saldırıya açık hâle getirecektir. Saldırgan arkanda olduğunda kaval kemikleri senin bacaklarının tam arkasında, tepmeye veya tırmıklamaya müsait olacaktır.
 2. 2
  Otur. Eğer saldırgan seni arkadan kaldırmaya çalışıyorsa bir kanepeye hızla oturuyor gibi kalçanı hızlı ve şiddetli bir şekilde aşağı çek. Bu, seni kaldırmasını zorlaştırır ve sana, saldırmak ve onun kaval kemiklerinin üzerine vurarak ya da ön savunma konumuna geçerek onu savuşturmak için bir fırsat verecektir.
 3. 3
  Çirkinleş. Saldırgan, kollarını boynuna dolayarak seni boğmaya çalışıyorsa sanki bir futbol topunu yeni tekmelemiş gibi ayak parmaklarının kökünü öne doğru getir ve saldırganın bileği ile bacağının ortası arasındaki bölgeye veya bacak arasına kuvvetli bir şekilde vur. Bu, saldırganın bacağını kırabilir veya saldırganını etkisiz hâle getirebilir.
  Reklam

Kısım 4 / 4:
Çatışmadan Kaçınmak

 1. 1
  Bir kavganın aşamalarını bil. Bir çatışmada her aşamaya hazırlanmak fiziksel bir kavgadan kaçınmana yardımcı olabilir. Ciddi bir kavgadan kaçınmak ana hedefin olmalı, bu yüzden daha büyük ve durumun daha farkında olman gerekir. Çatışma aşamaları şunları içerir:
  • Tahrik. Bu, kavga patlak vermeden önceki ilk tartışmadır. Nispeten zararsız başlayabilir ancak hızlı ve beklenmedik bir şekilde yükselebilir.
  • Sözlü tehditler. Tartışma fiziksel tehdide dönüştüğünde, "_____ yapacağım." demeyi dene.
  • İtişip kakışma ya da diğer kışkırtıcı davranışlar. Bir çatışmayı kavgaya dönüştüren şey genellikle yumruklar veya tekmeler değil, burun buruna göz korkutma taktikleri ve itişmelerdir. Bu noktada, tam bir kavgaya girişmeden uzaklaşmak hâlâ mümkündür.
  • Tam bir kavga. Tartışmayı bırakır ve yumruklar atmaya başlarsın.[8]
 2. 2
  Çatışmayı önleyecek tüm sözlü veya yönlü yolları kullan. Yukarıdaki öncü adımların her biri, tartışmayı sona erdirme fırsatlarıdır. Biriniz geri çekilmediği sürece birisi kaçınılmaz olarak diğerine yol açacaktır, bu yüzden geri çekilmeyi dene. Gerçek fiziksel çatışma son savunma hattın olmalıdır.[9]
  • Eğer bir tartışmanın ortasındaysan sesini düşürerek ortamı yatıştır. Maço adamlar bir barda aptalca şeyleri hemen abartabilir, ancak özür dileyerek ve dikkatlerini dağıtarak onlara sarılmaya ve bir içki ısmarlamaya hazır ol. Sakin olursan, sakinleşirler.
  • Bir saldırgan tarafından pusuya düşürülürsen insanların sizi görebileceği ve yardımcı olabileceği yere gitmen gerekir. İnsanların geçtiği yoğun bir caddenin köşesindeysen büyük ölçüde zarar görmen daha az olasıdır. Bir tartışmanın kalabalık içerisinde büyüme olasılığı daha azdır.
 3. 3
  Yalnız yürümekten sakın. Akşamları işten sonra otobüs veya tren istasyonundan eve yürüyüş yolun uzunsa durakta bir arkadaşınla buluşup birlikte yürümeyi düşün. Bu tür durumlardan kaçınmanın en güvenli yolu grup içerisinde kalmaktır.
  • Eğer yalnız yürümen gerekiyorsa yürüyen bir gruba eklen ve onlara yakın kal. Kalabalık içerisinde kalmak için onları tanımak zorunda değilsin.
 4. 4
  Silahlan. Gizli tabancalar, sopa veya biber gazı hazırda bulundurmayı düşünmen gereken kullanışlı savunma araçlarıdır. Bıçaklar ve silahlar, birçok kişinin yararlı olduğunu düşündüğü tehlikeli silahlardır ancak bunları kullanmaya hazır değilsen bunlar sana karşı da kullanılabilir. Bir silah taşımayı tercih edersen çok dikkatli ve akıllı ol ve bir silahı güvenli bir şekilde nasıl kullanacağını bildiğinden emin olmak için gerekli eğitimleri al. Asla yasadışı silah taşıma.
  • Bireylerin haklarına saygı duyan çoğu ülkede yasaya saygılı vatandaşlar için silah taşıma izinleri bulunmaktadır. Ayrıca, bir el bombasına benzeyen, pimi çekildiğinde bir araba alarmı gibi yüksek perdeli bir ses çıkaran küçük kişisel bir alarm anahtarlık da alabilirsin.
  • Tehlikeli bir bölgede yaşıyorsan ve güvenliğinle ilgili endişelerin varsa kendini savunma dersleri almayı düşünebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Daima vuruşlarını engelleyemeyecekleri zayıf noktaları ara (örnek olarak, saldırgan ayaklarını korumazsa onun ayaklarını tekmeleyebilirsin).
 • Soğukkanlı ol. Birisi saldırgan davrandığında panik yapma. Bu, saldırganın senin zayıf olduğunu düşünmesine yol açar.
 • Asla soyguncu, saldırgan vs. ile kavgaya başlayan kişi olma. Silahı ya da bu alanda eğitimi olabilir.
 • Daima yanında telefon taşı ki ihtiyacın olduğunda yardım çağırabilesin.
 • Birini yere yatırmanın bir yolu kolunu saldırganın boynuna yakın bir yere koymak ve bacaklarının arkasını tekmelemektir.
 • Büyük bir şehirde yaşayan soyguncular hakkında endişelerin varsa Tekvando, Kung Fu ya da Judo gibi dövüş sanatlarını öğren.
 • Ayrıca, bir kadın saldırganın bacak arasını tekmelemek ya da apış arasını yakalamak son derece etkilidir ve onu iki büklüm hâle getirip yığılıp kalmasını sağlar.
 • Caydırıcı olması açısından yanında boş bir cüzdan taşıyabilirsin. Saldırganın silahı veya bıçağı varsa cüzdanı bırak ve kaç. Boş olduğunun farkına vardığında yeterince uzaklaşmış olacaksın.
 • Krav Maga, tüm olası sokak saldırılarından kurtulmaya odaklanan sokak temelli bir kendini savunma dövüş sanatıdır. Brezilya Jiu-Jitsu ve Muay Thai de kendini savunma için mükemmel seçeneklerdir.
 • Eğer kaçma şansın varsa bunu değerlendir. Her şekilde kavgadan uzak durmaya çalış. Bu hem senin hem de saldırgan için iyi olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Bir saldırganı bıçak veya ateşli silahla tehdit etmek, hayati endişen olmadığı sürece kötü bir fikirdir. Bir cüzdan için cinayet işlemeye, kasıtsız adam öldürme yüzünden hapse girmeye ya da ölmeye değmez. Saldırganın dövüş konusunda muhtemelen senden daha güçlü ve daha deneyimli olduğu için seni seçtiğini unutma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Damarlar Nasıl BelirginleştirilirDamarlar Nasıl Belirginleştirilir?
İnsan Tek Vuruşta Nasıl Yere Yıkılırİnsan Tek Vuruşta Nasıl Yere Yıkılır?
Meditasyon Nasıl YapılırMeditasyon Nasıl Yapılır?
Kalça Nasıl BüyütülürKalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl Yüzülür?
Daha Güçlü ve Daha Kalın Bileklere Nasıl Sahip Olunur?
Koşu Hızı ve Dayanıklılığı Nasıl GeliştirilirKoşu Hızı ve Dayanıklılığı Nasıl Geliştirilir?
Sırtta Oluşan Spazm Nasıl Tedavi EdilirSırtta Oluşan Spazm Nasıl Tedavi Edilir?
Damarlı Kollara Nasıl KavuşulurDamarlı Kollara Nasıl Kavuşulur?
İnce Bacaklar Nasıl Kalınlaştırılırİnce Bacaklar Nasıl Kalınlaştırılır?
Büyük Kalça Nasıl Küçültülür?
Nasıl Kas Yapılır?
Kas Çekilmesi Nasıl Tedavi EdilirKas Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tsahi Shemesh
Ortak yazarlar :
Baş Eğitmen ve Krav Maga Experts Direktörü
Bu makaledeki ortak yazarlar Tsahi Shemesh. Tsahi Shemesh, Krav Maga konusunda uzmanlaşmış bir kendini savunma uzmanıdır. Shemesh, New York’daki Krav Maga Experts’in Kurucusu ve Program Direktörü’dür. Yüzlerce eğitmen sertifikalandırmış ve onun müfredatı tüm dünyada bir düzineden fazla ülkede kullanılmıştır. Bu makale 7.422 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Spor ve Fitness
Bu sayfaya 7.422 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam