Motivasyon, bir şeyi tamamlamak için ihtiyacın olan ekstra gayreti verebilir fakat her zaman ihtiyacın olan zamanda gelmez. Eğer bir işe başlamakta ya da onu tamamlamakta zorlanıyorsan işe devam etmek için kendini biraz cesaretlendir. Biraz baskı yardımcı olabilir, bu nedenle seni sorumlu tutması için bir arkadaştan, aile ya da grup üyesinden yardım ise. Eğer uzun vadeli planları başarmaya çalışıyorsan süreç boyunca motivasyonunu korumak için net ve yönetilebilir hedeflere sahip olduğundan emin ol.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İstekli Olmak

 1. 1
  Bir şeyi neden yapmak istediğini kendine hatırlat. Bazen bir işe veya projeye devam etmemize yardımcı olması için biraz desteğe ihtiyaç duyarız. Neden bir şey yapman gerektiğini yüksek sesle söyle veya bir yere yaz. Bunu halletmenin faydalarını kendine anlat.[1]
  • Örneğin, "Daha zinde olmak istediğim için şu anda koşuya gidiyorum." ya da "100 alabilmek için bu ödevi yapmam gerekiyor." diyebilirsin.
  • Kendine ertelemenin tehlikelerini hatırlat. Kendine, "Bunu şimdi yaparsam bugün işten erken çıkabilirim." ya da "Eğer bunun halledebilirsem, daha eğlenceli bir şey üzerinde çalışabilirim." gibi bir söz ver.
  • Hayatında başarmak istediklerini temsil eden görüntülerle bir hayal panosu oluştur. Bu, gerçekten neye önem verdiğini hatırlamana yardımcı olacaktır.
 2. 2
  Çalışmanı daha küçük parçalara ayır. Saatlerce çalışmak seni korkutabilir, ancak gününü daha küçük bölümlere ayırırsan işin üstesinden gelmek daha kolay olabilir. İvme kazanmak için hızlı bir şekilde tamamlayabileceğin daha kolay görevlerle başla. Örneğin, "Bütün sabah çalışmam gerekiyor." demek yerine, "Bu raporu 1 saat içinde yazacağım, sonra 11'de toplantıya gideceğim ve ardından öğle yemeği vakti olacak." de.[2]
  • Bir planlayıcı veya takvim uygulamasıyla bölümlerin ve görevlerin birbirinin önüne geçmesini engelle. Farklı görevleri ve zaman aralıklarını işaretlemek için farklı renkler kullan. Bu, gününü parçalara ayırarak yüzleşmeyi kolaylaştırabilir.
 3. 3
  Faaliyetlerini eğlenceli hâle getir. Görev veya faaliyet seni korkutuyorsa başlaması zor olabilir. Bu durumda, görevi daha heyecanlı hâle getirmenin bir yolunu bul. Başkalarını dâhil edebilir ya da kendine yeni bir şekilde meydan okuyabilirsin. Bir şeyleri karıştırmak da işleri halletmene yardımcı olabilir.[3]
  • Örneğin, daha zinde olmak istiyorsan fakat spor salonuna gitmekten nefret ediyorsan kick boks, Zumba ya da barre gibi bir egzersiz dersine katılabilirsin.
  • Bir sınava çalışıyorsan bir arkadaşınla rekabet et. Kimin en çok soruyu doğru yanıtlayabileceğini ya da problemi en hızlı çözebileceğini gör.
 4. 4
  Bir şey yaptığında kendine bir ödül sözü ver. Bu ufak bir başarı olsa bile, kendini tebrik et. İşte kendine kısa bir ara verebilir, kendine bir atıştırmalık veya latte ikram edebilir, masaj yaptırabilir ya da arkadaşlarınla kutlama yapabilirsin. Bu seni bir sonraki adım için heyecanlandırabilir ve motive edebilir.[4]
 5. 5
  Tükenmişliği önlemek için ara sıra mola ver. Dikkatini dağıtıcı şeylerden sakınmak önemli olsa da, çok fazla çalışmak seni daha az üretken hâle getirebilir. Gün içerisinde ara sıra molalar planla. Dinlenmek ve kendini tazelemek için hafta sonu daha uzun molalar verdiğinden emin ol.[5]
  • Örneğin, her saat başı lavaboya gitmek ya da kendini esnetmek için 5 dakika ara verebilirsin.
  • Bu molaları, sabırsızlıkla bekleyeceğin bir şey olacak şekilde planla. Örneğin; kendine, "Bu raporları saat 14:00'e kadar halledebilirsem biraz ara verebilirim." diyebilirsin.
  • E-postaları ve telefonunu kontrol ederek birden fazla şeyle meşgul olmaktan ve dikkatinin dağılmasından kaçın. Bunun ceremesini üretkenliğin çekecektir.
 6. 6
  Kendine her şeyi başarabileceğini söyle. Motivasyon söz konusu olduğunda, kendine karşı çok kötü bir eleştirmen olabilirsin. Kendini yapman gereken şeyi yapmaya zorlamak için kendini olumlu şekilde olumla. Kafanı verirsen bu görevi tamamlayabileceğini unutma.[6]
  • Kendini bir işle ilgili olumsuz düşünürken bulursan kendini bunu olumlu bir yorum olarak yeniden ifade etmeye zorla. Örneğin; kendini, “Bugün çok işim var. Asla bitiremeyeceğim.” şeklinde düşünürken bulursan bunun yerine kendine şöyle söyle: “Şimdi başlarsam hepsi teslim tarihinden önce biter.”
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Mesul Kalmak

 1. 1
  Bir mesuliyet ortağı bul. Mesuliyet ortağı, hedeflerinle ilgili ne durumda olduğunu görmek için zaman zaman seni kontrol eden kişidir. Bir arkadaşına, akıl hocasına veya meslektaşına mesuliyet ortağın olmayı isteyip istemediğini sor.[7]
  • Bir hedefin tamamlanacağı kesin bir tarih belirlemek için önceden toplantı veya telefon görüşmesi planla. Bu, seni o tarihe kadar bir şeyi tamamlamaya motive edebilir.
  • Çalışmanı geri bildirim için mesuliyet ortağına gönder. Bu geri bildirimde dürüst ve ayrıntılı olmasına izin ver.
  • Sorumluluk ortağın sana ara sıra, "Teklifi hafta sonuna kadar göndereceğini unutma." ya da "Finansman için başvurdun mu?" gibi hatırlatmalar gönderebilir.
 2. 2
  Kendin için bir görev listesi oluştur. Listeyi masa veya bilgisayar monitörü gibi görünür bir yerde tut. Her bir görevi tamamladığında listenin üstünü çiz. Bu, küçük bir motivasyon artışı sağlayabilir. Her şeyi bitirdiğinde, bir sonraki projeye geçmeni sağlayacak büyük bir tatmin duygusu hissedeceksin.[8]
  • Telefonun için Apple Anımsatıcılar, Microsoft To Do ve Google Tasks gibi birkaç yapılacaklar listesi uygulaması vardır. Hedefine doğru yol almak için hatırlatıcılar bile oluşturabilirsin.
  • Gün içerisinde her şeyi halletmek için günlük bir görev listesi kullan. Daha büyük projeler için, kısa vadeli ve uzun vadeli hedeflerini işaretlemek için ayrı bir liste kullan.
 3. 3
  Aynı faaliyete odaklanan bir çalışma grubuna katıl. Bir grup, ilerlemeni sürdürmek için sana destek, geri bildirim ve övgü sağlarken yoluna devam etmene yardımcı olabilir. İnternetten sosyal medya aracılığıyla gruplar ara veya halkevi, kütüphane veya kültür merkezlerine danış.[9]
  • İster roman ister tez yazıyor ol, bölgendeki yazı kulüplerine göz at. Bunları üniversitelerde, kütüphanelerde, kafelerde veya kitapçılarda ara.
  • Koşu, yürüyüş veya diğer egzersiz grupları, fitness hedeflerini korurken insanlarla tanışmanın harika bir yoludur.
  • Çalışma grupları, ders konularını öğrenmene yardımcı olur. Sınıf arkadaşların zor konuları anlamana yardımcı olabilir ve birlikte çalışmak çalışmayı daha eğlenceli hâle getirebilir.
  • Yeni bir beceri öğrenmek istiyorsan bir kursa katıl. Kurstakiler, hep birlikte öğrenirken motive olmana yardımcı olabilir.
 4. 4
  Kendin için bir rutin oluştur. İşine yarayan bir program oluştur, ancak buna her gün istikrarlı bir şekilde uy. Her gün aynı saatte aynı aktiviteleri veya görevleri yapmaya çalış. Kendini hazır hissetmesen bile, belirli bir rutin, onu başarmak için doğru moda girmene yardımcı olabilir.[10]
  • Örneğin, kendi internet siteni oluşturmak istiyorsan her öğleden sonra bir saatini kod üzerinde çalışmak için ayırabilirsin.
  • Günün hangi saatinde çalışma performansının en yüksek olduğunu öğren. Örneğin, en verimli olduğun zaman sabahları ise daha zor görevlerini sabah için planla.
  • Rutininde olan şey duygu durumuna bakılmaksızın yapılmalıdır. Modun düşük olsa bile programına uymaya çalışmalısın.
 5. 5
  Aksiliklerle nasıl başa çıkacağına önceden karar ver. Problemleri ve engelleri ortaya çıkmadan önce planla. Bu, işine engel olmasına müsaade etmeden onlarla başa çıkmaya daha hazırlıklı olmanı sağlayacaktır.[11]
  • Bir projede olumsuz geri bildirim almak cesaretini kırılabilir. Seni sakinleştiren bir aktivite bul. Örneğin; yürüyüşe çıkabilir, bir kâğıda karalama yapabilir veya sevdiğin birini arayabilirsin.
  • Bilgisayarın sık sık bozuluyorsa ve bir rapor yazman gerekiyorsa Bilgi İşlem biriminin veya bir bilgisayar mağazasının telefon numarasını elinin altında bulundur. Bir dizüstü bilgisayarı nereden ödünç alabileceğini veya hangi kütüphanedeki bilgisayarı kullanabileceğini belirle. Bilgisayarının bozulması durumunda hazırlıklı olursun.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Uzun Vadeli Hedefleri Başarmak

 1. 1
  Kendin için belirli ve net bir nihai hedef belirle. Bazen nereye gitmek istediğimiz konusunda kararsız olduğumuzda kendimizi motive etmek zordur. Ulaşabileceğin net, eyleme geçirilebilir bir nihai hedef belirle.[12]
  • Örneğin, öğrenciysen nihai hedefin belirli bir üniversiteye girmek veya belirli bir staj imkânı bulmak olabilir.
  • Kendi şirketine sahip olmak istiyorsan bunun ne tür bir şirket olacağına karar ver. Bir ürün satmak mı, diğer firmalara danışmanlık yapmak mı ya da topluma hizmet sağlamak mı istiyorsun?
  • Hedefinde net ol. Örneğin, eğer dünyayı dolaşmak istiyorsan önce nereye gitmek istersin? Sırt çantasıyla seyahati mi tercih edersin yoksa bir gemi gezisini mi? Dünyayı tek seferde mi dolaşmak istersin yoksa bunu birkaç küçük geziyle mi yapmak istersin?
  • Hedeflerinin seni hayatının diğer önemli kısımlarından uzaklaştırmasına izin verme. Belirlediğin her hedef için ne kadar çaba sarf etmen gerektiğini kendine açıkça belirttiğinden emin ol.
 2. 2
  Hedefini daha küçük hedeflere ayır. Nereye varmak istediğini tam olarak belirledikten sonra yol boyunca başarmak için kendine daha küçük nirengi noktaları bul. Hedefini başarmana yardımcı olacak bir dizi adım yaz. Bu, hedefi daha yönetilebilir kılar, böylece her görevi başarmana yardımcı olur.[13]
  • Örneğin, eğer hayalin bir ev sahibi olmak ise, para biriktirmek, iyi bir kredi notuna sahip olmak, ev kredisine başvurmak ve belirli bir bölgede ev bulmak için küçük hedeflerin olabilir.
  • Eğer internet üzerinden el yapımı eşyalar satmak için işinden ayrılmayı istiyorsan İnternet'te bir mağaza, yeteri kadar stok ve reklam ayarlaman gerekebilir.
 3. 3
  Hedefe daha önce ulaşan bir rol model bul. Eğer daha önce aynı hedefe ulaşan birisini tanıyorsan onun örnekliğini takip et. Devam etmene ekstra motivasyon olması için onun hikâyelerini kullan.[14]
  • Bir rol model; bir aile üyesi, patron, profesör ya da akıl hocası gibi gerçek hayatta tanıdığın biri olabilir. Bu kişi ayrıca, yönetici ya da bilim adamı gibi meşhur bir kişi bile olabilir.
  • Eğer onu kişisel olarak tanıyorsan bulunduğu yere varmak için neler yaptığını sor. Eğer bu kişi meşhur bir şahsiyetse sana yol gösterebilecek röportajlar ya da biyografiler bulmayı dene.
 4. 4
  Görünür alanlara motivasyon verici alıntılar yaz. Ofisinin duvarına bir poster asabilir, banyo aynana bir not yapıştırabilir veya buzdolabının üzerine bir not koyabilirsin. Devam etmek için ekstra motivasyona ihtiyaç duyduğun yerlerde, devam etmeni sağlayacak istek uyandıran ya da olumlu bir alıntı koy.[15]
  • Alıntıyı hedeflerinle ilgili bir yerde tut. Örneğin, kilo vermek istiyorsan onu tartının veya banyo aynasının yanına koy. İş yerinde büyük bir projeyi bitiriyorsan onu çekmecene veya bilgisayarına yapıştır.
  • Kitaplardan, internet sitelerinden ve motivasyon videolarından alıntılara bak. İnternet üzerinden poster satın alabilir ya da kâğıt ve kalem kullanarak kendi posterini yapabilirsin.
 5. 5
  Hedeflerini veya hayallerini görselleştir. Her gün birkaç dakika otur ve hedefine ulaştığını hayal et. Sahip olduğunu, yaptığını, başardığını veya olduğunu hayal et. Nasıl hissettiriyor? Birkaç dakika sonra nasıl hissediyorsun? Bir sonraki adımına başlamak için bu enerjiyi kullan.[16]
  • Mümkün olduğunca netleştirmek için detaylı çalış. Neredesin? Ne yapıyorsun? Ne giyiyorsun? Nasıl görünüyorsun? Yanında kim var?
  • Bir hayal panosu, hedeflerine ulaşmana yardımcı olabilir. Hedeflerinin veya hayallerinin bir kolajını veya resmini yap. Bunu ofisin ya da buzdolabın gibi her gün göreceğin bir yere koy. Bu seni her gün biraz daha motive edebilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Motivasyon eksikliği; depresyon, endişe, yalnızlık, ağlama nöbetleri veya kendine veya başkalarına zarar verme düşünceleriyle birleşmişse bir doktora danış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sydney Axelrod
Ortak yazarlar :
Sertifikalık Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Sydney Axelrod. Sertifikalı yaşam koçu olan Sydney Axelrod, profesyonel ve kişisel gelişime odaklanan Sydney Axelrod LLC isimli yaşam koçluğu işletmesinin sahibidir. Sydney bire bir koçluk, sanal kurslar ve grup atölyeleri aracılığıyla müşterilerin amaçlarını keşfetmek, yaşamlarındaki geçiş dönemlerinde onları yönlendirmek ve hedefler belirleyip gerçekleştirmeleri için onlarla birlikte çalışır. Sydney, bu alanda bin saatten fazla koçluk sertifikasına sahiptir ve Emory Üniversitesi'nden Pazarlama ve Finans alanında lisans derecesine sahiptir. Bu makale 2.243 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 2.243 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam