İdrar testi için işemen gerekiyorsa, başkasının yanında işeyemiyorsan veya aniden tuvaleti kullanmakta güçlük çekiyorsan kendini işetmen gerekebilir. Bazı yiyeceklerin tüketilmesi idrara çıkmana yardımcı olabilir ve başkasının yanında işeyemiyorsan psikolojik tedavi kullanılabilir. Bununla birlikte, mesanende ağrı hissetmen gibi bazı durumlarda tıbbi yardım alman gerekebilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
İşemeyi Tetiklemek

 1. 1
  Öne doğru eğil. Otur ve bağırsak hareketin varmış gibi karın kaslarına baskı uygulamak için öne doğru eğil. Gergin kaslar da mesanene baskı uygulayacaktır.
 2. 2
  Karnını aşağı bastır. Öne doğru eğilirken ön kolunu karnının alt kısmına koy ve hafifçe bastır. Direkt olarak mesanene bastırma; bu idrarın böbreklerine geri akmasına neden olabilir.
 3. 3
  Parmaklarını mesanenin üzerinden geçir. Göbek deliğinin altından mesanene parmaklarınla tekrar tekrar dokun. Otuz saniye boyunca, saniyede bir kereden biraz daha hızlı dokun.[1] Gerekirse en iyi noktayı bulmak için kaydır ve sabit bir akış başlayana kadar dokunmaya devam et.
 4. 4
  Uyluk veya genital bölgeyi uyar. İç uyluğunu okşamak veya kasık kıllarını çekiştirmek, mesaneyi kontrol eden sinirleri tetikleyebilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Yiyecek ve Sıvı Kullanmak

 1. 1
  Daha fazla su iç. İdrar testi nedeniyle doktor randevusu için işemen gerekiyorsa vaktinden önce su içmek muhtemelen idrara çıkmanın en hızlı ve en güvenli yoludur.
  • Fazla su alımı sağlığına zarar vermez. Vücut çok fazla su alırsa böbrekler onu doğal olarak idrar yoluyla dışarı atar. Doktorunun muayenehanesinde işemen gerektiğini biliyorsan içeri girmeden önce bir veya iki bardak su içmeyi dene.
  • Bununla birlikte, konjestif kalp yetmezliğin veya ödeme neden olan başka bir rahatsızlığın varsa sıvı alımını sınırlamalısın. Kronik böbrek yetmezliğin varsa ve diyalize bağlanıyorsan da sıvı alımını sınırlamalısın.
  • Eğer toplum içinde idrar yapma konusunda özellikle utangaç değilsen aşırıya kaçmana gerek yok. Randevundan önce bir bardak su içmek, ofiste idrara çıkmayı kolaylaştırmalı ve hızlandırmalıdır.[2]
 2. 2
  Belirli meyveleri dene. Bazı meyvelerin idrar söktürücü özelliği vardır. Diüretik, böbreklerde idrar oluşumunu hızlandıran ve kişinin idrarı daha sık atmasına neden olan bir maddedir.[3] Çeşitli meyveler doğal diüretik görevi görür.
  • Genel olarak turunçgiller ancak özellikle limon idrara çıkmayı artırabilir. Ayrıca zamanla potansiyel olarak kan basıncını düşürebilir ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edebilir.[4]
  • Karpuz yüksek miktarda su içerir. Karpuz yemek vücudunda sıvı tutmana yardımcı olabilir ve idrara çıkmanı sağlayabilir.
  • Elma sirkesi ve kızılcık suyu gibi meyve türevleri de idrar söktürücü olarak işlev görür. Kızılcık suyunu randevudan hemen önce içebilirsin ve elma sirkesi birçok salata sosunda kullanılır.[5]
 3. 3
  Belirli bitkileri kullan. Bazı şifalı bitkiler idrara çıkmayı teşvik eder ve idrara çıkmaya ihtiyacın varsa doğal idrar söktürücü olarak kullanılabilir.
  • Maydanozdaki antioksidanlar idrara çıkmayı teşvik edebilir.[6]
  • Kişniş sadece idrara çıkmayı teşvik etmekle kalmaz aynı zamanda kan basıncını düşürür ve sindirim sistemini düzenler.[7]
  • Sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi çeşitli faydalara sahiptir ve aynı zamanda sağlıklı, doğal bir idrar söktürücü olarak da kullanılabilir.[8]
  • Zencefil, ödemden kurtulmaya yardımcı olur ve onu yiyeceklere baharat olarak eklemek idrara çıkmayı artırabilir.[9]
 4. 4
  Belli sebzeleri ye. Meyveler ve otlar, mevcut tek doğal idrar söktürücüler değildir. Bazı sebzeler de idrara çıkmayı teşvik edebilir.
  • Salatalık ve kereviz bolca su içeriğine sahiptir ve bu da işemen gereken miktarı artırabilir.[10]
  • Havuç, atıştırması kolay bir besindir ve daha sık idrara çıkmaya katkıda bulunabilir. İdrar testinden önce bir havuç veya bir bardak kadar bebek havuç yemek daha fazla idrara çıkmana yardımcı olabilir.[11]
  • Lahana, salatalık gibi, idrara çıkmayı teşvik eden yüksek su içeriğine sahiptir.[12]
 5. 5
  Çayları ve kahveleri dene. Çaylar ve kahveler sık idrara çıkmayı teşvik eder ve idrar testinden önce bir fincan yeşil çay veya siyah kahve içmek işemene yardımcı olabilir. Bununla birlikte, özellikle bir doktor randevusundan önce kafeinde aşırıya kaçma konusunda dikkatli ol. Kafein, kan basıncında geçici bir artışa neden olabilir ve doktorun ofisinde doğru bir test yaptığından emin olman iyi olur.[13]
 6. 6
  Kabızlığı tedavi et. Sert, çıkması zor dışkı, mesaneye ve üretraya baskı yaparak idrarı çıkarmayı zorlaştırabilir.[14] Diyetine daha fazla lif ekle, daha fazla egzersiz yap ve kabızlık düzelmezse doktora git.
  • Bağırsak hareketlerini engellemekten kaçın; bu, kabızlığı kötüleştirebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Birinin Yanında İşeyememenin Üstesinden Gelmek

 1. 1
  Aşamalı kas gevşetme pratiği yap. Birçok insan halka açık yerlerde idrar yapmakta güçlük çeker. Sen de bu durumdaysan belirli rahatlama teknikleri uygulamak, umumi bir tuvaleti kullanacak kadar sakinleşmene yardımcı olabilir.
  • Kendini idrar yapma eyleminden uzaklaştırmanın yollarını bulursan vücudun doğal işlevlerini yerine getirecektir. Aşamalı kas gevşetme yoluyla kendini sakinleştirmek bu konuda yardımcı olabilir.
  • Her seferde farklı kas gruplarını gevşet. Boynunu ve omuzlarını gevşeterek başla ve ardından kollarına, gövdene ve kalçalarına doğru hareket et. Bacaklarını gevşetene kadar devam et. Umumi tuvalet kullandığın gerçeğine değil, farklı kas gruplarına odaklan. Bu, kaslarını gevşeterek banyoyu kullanmana yardımcı olur ve ayrıca seni idrar yapma eyleminden uzaklaştırır.
 2. 2
  Dikkatini dağıtmanın bir yolunu bul. Gevşeme tekniklerine çok benzer şekilde, idrar yapma eylemi hakkında düşünmemek için yollar bulmak sürecin gerçekleşmesine yardımcı olabilir. Umumi bir tuvaleti kullanman gerektiğinde dikkatini dağıtacak bir şey bul.
  • Akıllı telefonun varsa bir haber okumak veya kulaklıkla bir şarkı dinlemek dikkatini dağıtmak için yardımcı olabilir.
  • Dikkatini kendi düşüncelerinle de dağıtabilirsin. İdrar yaparken düşünebileceğin kurtarıcı bir resim, şarkı, replik veya ses bul. Örneğin, çocukluk yatak odan gibi sakinleştirici bulduğun bir yer hayal edebilirsin. Ayrıca bildiğin bir şarkının sözlerini de okumayı deneyebilirsin. Aklını tuvaleti kullanmaktan uzaklaştıracak her şey bu işin anahtarıdır.
 3. 3
  Nefesini tut. Nefesini tutmak, sistemindeki karbondioksit seviyelerini artırır, bu da genel stres seviyeni azaltmana yardımcı olabilir.
  • Nefesinin yaklaşık %75'ini ver ve geri kalanını tut. Nefesini yaklaşık 45 saniye tutmayı dene.[15]
  • İşlemi tekrarla ve yardımcı olup olmadığına bak. Bazı insanlar bunun aslında genel endişelerini artırdığını düşünürler, bu nedenle bu tür nefes egzersizlerini toplum içinde denemeden önce denemek iyi bir fikirdir.
 4. 4
  Psikiyatrik tedavi ara. Toplum içinde idrara çıkma konusunda sık veya yoğun bir endişen varsa ve işte veya sosyal durumlarda rahatsızlığa yol açıyorsa sorunların için psikiyatrik tedavi alabilirsin.
  • Başkasının yanında işeyememek davranışsal terapiler, ilaçlar ve hipnoterapi ile başarılı bir şekilde tedavi edilir. Psikiyatristin, mevcut psikiyatrik ve tıbbi geçmişine göre en iyi tedavi seçeneğini bulmak için seninle çalışacaktır.[16]
  • Sigorta sağlayıcına giderek bir psikiyatrist bulabilir veya bölgende ücretsiz veya indirimli bir klinik bulmaya çalışabilirsin. Üniversite öğrencisiysen üniversitene gidebilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Tıbbi Yardım İstemek

 1. 1
  Doktorundan randevu al. İdrar yaparken alışılmadık problemler yaşıyorsan probleminin tıbbi bir nedeni olup olmadığını anlamak için doktorundan randevu almalısın.
  • Doktorun tıbbi ve fiziksel bir muayene yapar. Erkeksen doktorun muhtemelen prostat muayenesi yapacaktır.[17]
  • Doktor idrar testinin gerekli olduğunu düşünürse idrarı boşaltmak için bir kateter kullanabilir. Bu, üretradan yukarı çıkan ve idrarı bir torbaya akıtan bir tüptür.[18]
  • Herhangi bir enfeksiyon belirtisini kontrol etmek için kan tahlilleri de gerekebilir.[19]
  • Tedavi, sorunun nedenine bağlıdır ancak idrar sorunlarını tedavi etmek için çeşitli ilaçlar kullanılabilir.[20]
 2. 2
  Gerekirse acil yardım iste. İdrar yapamama bazen acil ilgi gerektiren tıbbi bir acil durum olabilir. Aşağıdaki sorunlardan herhangi birini yaşarsan acil servise git:
  • Mesane veya midede oluşan akut ve ağrılı hisler, ciddi bir mesane tıkanıklığının belirtisi olabilir. İdrarı boşaltmak için acil bir katetere ihtiyacın olabileceğinden hemen bir doktora görün.[21]
  • Ani ve ağrılı idrar tutulması şiddetli olabilir. Acil tedavi edilmezse mesane ve böbreklerde hasar meydana gelebilir, bu nedenle acil servise mümkün olan en kısa sürede ulaşmak önemlidir.[22]
 3. 3
  İlaçları dene. İdrar sorunlarını tedavi etmek için çeşitli ilaçlar kullanılır. Doktoruna hangi ilaçları önerdiğini sor.
  • Alfa reseptör blokerleri, idrar problemlerini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç sınıfıdır. Mesanedeki kasları gevşeterek ve idrar akışını engelleyen her şeyi azaltır. Genellikle idrar tutma ile ilgili uzun vadeli sorunlar için, özellikle erkeklerde prostat büyümesi için kullanılırlar.[23]
  • Bu ilaçlar, 5-alfa redüktaz inhibitörlerini ve idrar kaçırma için antimuskarinik ilaçları içerir.
  • 5-alfa redüktaz inhibitörleri prostat bezinin boyutunu küçültür, bu nedenle bu tür ilaçlar sadece erkeklere reçete edilir. Prostat bezini başarılı bir şekilde küçültmesinin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak işe yaraması haftalar hatta aylar sürebilir.[24]
 4. 4
  İdrara çıkma sorunlarının kaynağını bir doktora teşhis ettir. İşeme konusunda zorluk yaşıyorsan genellikle bunun meydana gelmesine neden olan tıbbi bir durum vardır. Doktorun, enfeksiyonun olmadığından ve idrara çıkmanın sorunsuz olduğundan emin olmak için idrar örneği içeren bazı testler yapmak isteyecektir.
  • İdrar yapmakta zorlanan erkekler, idrar kaçırma sorunu yaşayabilirler. Bunun nedeni genellikle fiziksel muayenede prostat büyümesi olarak çıkar. Üriner inkontinans için risk faktörleri arasında yaşlılık bulunur. Yaşlandıkça tuvalete gitmekte sorun yaşama olasılığın artar.
  • Prostat hastalığı, özellikle prostat ameliyatı veya radyasyon öyküsü olanlar için bir başka endişe kaynağıdır.
  • İdrar yolu enfeksiyonları öyküsü de idrar yapma ile ilgili sorunlara yol açabilir. İdrar yolu daralması ve fistül oluşumu dâhil enfeksiyonlardan yara izleri olabilir.
  • Ayrıca, fiziksel kısıtlama, işemekte zorlanan insanlar için de bir risk faktörüdür.
  • Nörolojik hastalık idrar tutulmasına ve işemeyle ilgili sorunlara yol açar. Bunların arasında CNS, omurilik, felç veya bilişsel bozukluk ile ilgili sorunlar bulunur.
  • Diyabet, uyku apnesi, depresyon ve kabızlık gibi diğer durumlar idrar tutamama problemlerine yol açar.
  Reklam

İpuçları

 • Her zaman idrara çıkma ve kendini işetme ilgili problemlerde gerektiğinde aile hekime veya üroloji uzmanına başvur.
 • Sık sık idrara çıkmakta zorluk çekiyorsan sorunu takip etmek için bir mesane günlüğü tutmayı denemelisin. Her gün lavaboya ne sıklıkta gittiğini ve her gün ne kadar idrar yaptığını yaz. Gün içinde ne sıklıkla idrar kaçırdığını da not et.
 • Sıvı alımı idrar üretimini teşvik edebilse de su zehirlenmesine neden olacağı ve ölümle sonuçlanabileceği için saatte 1 litreden fazla su içmemek önemlidir.
Reklam

Uyarılar

 • İdrar tutulması olarak da bilinen tamamen idrara çıkamama durumunu yaşarsan acil tıbbi tedavi almalısın. Acil tıbbi personelin, mesaneyi derhal boşaltmak için üretrana bir kateter yerleştirmesi gerekecek; nedenini ve uygun tedavi sürecini belirlemek için tıbbi testler yaptırman gerekecektir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chris M. Matsko, MD
Ortak yazarlar :
Aile Doktoru
Bu makaledeki ortak yazarlar Chris M. Matsko, MD. Dr. Chris Matsko Pensilvanya’da emekli bir Doktor’dur. Doktorluk derecesini 2007 yılında Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden almıştır. Bu makale 1.441 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 1.441 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam