Kendine zarar verme ya da kendini yaralama birinin duygusal ve psikolojik travmayla başa çıkmak için kendisine kasıtlı olarak fiziksel acı vermesidir.[1] Kendine zarar veren veya geçmişte vermiş olan çoğu insan başkalarının yara izlerine bakmasını istemez ancak özellikle bileklerde, uyluklarda veya göğüsteyse bu yara izlerini gizlemek zor olabilir. Kendine zarar vermekten kaynaklanan yara izlerini saklamak için başvurabileceğin birkaç yaklaşım vardır.

Yöntem 1 / 6:
Yara İzlerini Makyajla Kapatmak

 1. 1
  Kalın bir makyaj malzemesi seç. Makyaj malzemesini özellikle dövmeleri veya renk değişikliklerini kapatmak için formülleştiren birçok marka vardır ve bunlar aynı zamanda yara izlerini kapatmak için de denenebilecek en iyi türlerdir. Bunları özel mağazalarda veya internette bulabilirsin.
  • Seçebileceğin çeşitli tonları olan bir marka bul. Seçeceğin tonu izin kendisiyle değil etrafındaki deriyle eşleştirmelisin.
  • Özellikle dövmeleri ya da yara izlerini kapattığını veya kamufle ettiğini iddia eden bir markayı seç; internette veya mağazalarda arayabileceğin birkaç tane kaliteli marka var. Bunlardan hiçbirini yakınındaki mağazalarda bulamazsan özellikle çubuk şeklinde satılan herhangi bir "tam kapatıcı" veya "maksimum kapatıcı" özellikte fondöteni veya kapatıcıyı dene çünkü bunların sıvı olanlara göre kapatma eğilimi daha fazladır.
 2. 2
  Uygulamak için bir fırça kullan. Fırçalar en pürüzsüz uygulamayı yapar ve makyaj malzemesini çatlaklara yedirmeyi sağlar.
  • Kapatıcı fırçası olarak tanıtılan küçük, yuvarlak bir fırça bul.
 3. 3
  İlk önce küçük miktarda uygula. Fırçayı kullanarak az miktarda kapatıcıyı veya fondöteni yara izlerinin ve etrafındaki derinin üzeri boyunca nazikçe sür. Bir kat yetmezse ince bir kat daha ekle.
  • İstersen daha kalıcı olmasını sağlamak için bunu yarı saydam sıkıştırılmış veya gevşek toz pudra ile oturtabilirsin.
 4. 4
  Yara izi kamufle etme seti kullanmayı dene. Bir set genelde yara izlerini kapatmak için tasarlanmış birkaç üründen oluşur. Bu setler sıradan makyaj malzemesinden daha pahalı olabilir ve bunların uygulanması daha fazla zaman gerektirir. Ancak bir düğün ya da iş görüşmesi gibi önemli bir durumun varsa bu iyi bir yatırım olabilir.
  • Kullanıcı görüşleriyle birlikte birçok farklı seçenek bulmak için "dövme kapatma seti" veya "yara izi kapatma seti" yazıp internette arat.

Yöntem 2 / 6:
Yara İzlerini Stratejik Olarak Gizlemek

 1. 1
  Bileklerindeki yara izlerini kapatmak için bileklik tak. Bu, nispeten küçük yara izlerini gizlemenin kolay bir yolu olabilir ve buna ek olarak çok sayıda bileklik takmak şu anda büyük bir moda akımı.
  • En fazla alanı kaplaması için manşet tarzı bileklikler bul. Erkekler için deri manşet bilekliklerden kadınlar için oymalı gümüş veya altın manşetlere kadar alabileceğin pek çok tarz bulunur. Rustic Cuff ve Fossil şık markalardandır ancak Etsy el sanatları web sitesinden el yapımı orijinal, muhteşem manşetler alabilir veya kendininkini yapmayı bile öğrenebilirsin.
  • Bileklikler tüm yara izlerini gizlemese bile parlak renkli bir bilekliğin varlığı insanların dikkatini daha küçük, daha az parlak olan yara izlerinden uzaklaştırabilir.
 2. 2
  Uzun kollu giysiler giy. Bu, kolunun üst tarafındaki yara izlerini gizleyebilir ve kolların uzunluğuna bağlı olarak bileğindeki yara izlerini bile gizleyebilir.[2]
  • Başparmak delikli manşetleri olan üstleri dene. Bu, bileklerinin kolunu aşağıya doğru çekmeye yardımcı olan modaya uygun bir görünüştür, bu şekilde bileklerin yanlışlıkla görünmez. Bunu sana çok uzun gelen kollarda delik açarak kendin de yapabilirsin veya bunları internetten de satın alabilirsin. Amazon gibi perakendeci bir web sitesinde "parmak delikli üst" yazarak arama yapman yeterli.
  • Yazın ipek veya ince pamuk gibi hafif, tiril tiril kumaş tercih et. Bunlar havayı geçirip seni serin tutar. Sıcak yaz günlerinde uzun kollu üstler giyersen meraklı insanlardan bunun nedeniyle ilgili sorular duyacağını bil. Bu, endişeli ebeveynler için de tehlike işareti olabilir.[3]
 3. 3
  Yüzerken yüzme şortu giy. Uyluklarında yara izi olan bir kızsan geleneksel bir mayo bunların görünmesine sebep olacaktır ancak bunları kapatmak için yüzme şortu giyebilirsin.
  • Yara izleri uyluklarının en üstündeyse çoğu şort mayo bunları gizleyecektir ve bunlar zaten yüzme için üretildiği için muhtemelen arkadaşların çok fazla soru sormazlar.
  • Çeşitli uzunluklarda yüzme şortları vardır, bu yüzden yara izlerin uyluklarının alt kısmındaysa daha uzun yüzme şortlarını veya erkek mayolarını dene.
 4. 4
  Mayo için diğer seçenekleri dene. Eğer yüzme şortları sen yüzerken yara izlerini kapatmakta yetersiz kalıyorsa senin için başka seçenekler de var.
  • Yüzerken kollarındaki yara izlerini kapatması için uzun kollu mayo da giyebilirsin. Bunlar kısa ve uzun kollu şekillerde bulunur ve kadınlar ve erkekler için olanları mevcuttur; uzun kollu mayolar bileklerindeki yara izlerini bile kapatabilir. Biri sorarsa güneşten korunma konusunda ekstra önlem aldığını söyleyebilirsin.
  • Teni çok fazla kaplayan kadın seçenekleri için "tesettür mayo" yazarak internette arama yapmayı dene. Bunlar genelde dindar insanlara satıldığı için (Müslüman, Mormon veya Ortodoks Yahudi kadınlar) teni genel mayolardan daha fazla kapatmaya meyillidir.
 5. 5
  Yarım baldır çorap, diz çorabı veya külotlu çorap giy. Eğer bacaklarının alt kısımlarında yara izleri varsa ve bunları gizlemen gerekiyorsa bu seçeneklerden herhangi biri işine yarayacaktır. Bunları kullanırsan yılın her günü pantolon giymen gerekmez.
  • Alışveriş merkezlerinde ve internette çok sayıda sevimli, şık uzun çorap veya külotlu çorap seçenekleri bulunur. Eğlenceli baskılar ve renkler seçerek bunları kişisel tarzına dâhil edebilirsin.
  • Yüzerken görünen diğer yara izlerini kapatmak için suya dayanıklı makyaj malzemesi kullanmayı deneyebilir ya da hepsi başarısız olursa bir bandaj da kullanabilirsin.
 6. 6
  Göğsündeki yara izlerini gizlemek için kıyafetlerini kullan. Bazı kendine zarar verme izleri göğsünün üst kısmında olabilir. Bunları gizlemek için birkaç giyim seçeneğin vardır ancak şunu bil ki bunların çoğunu sıcak aylarda seçmen insanları şüphelendirebilir.
  • Şık bir şal takmayı dene. Sıcak aylarda hafif pamuklu şallardan soğuk aylarda kalın, örgü şallara kadar çok sayıda seçenek vardır. Ayrıca kafanın üzerinden geçecek bir yuvarlak şeklinde örülmüş olan "sonsuzluk şalı" olarak adlandırılan şalı da deneyebilirsin.
  • Gömleğini yukarıya kadar düğmelemeyi dene. Bu, özellikle havalı baskılı bir Oxford tarzı gömlek seçersen şık ve eğlenceli olabilir.
  • Balıkçı yaka veya yarım boğazlı üstleri dene. Kış aylarında bunlar seni sıcak tutmak ve yara izlerini kapatmak açısından çok güzel seçeneklerdir.
  • Büyük bir kolye tak. Kızlar özellikle son zamanlarda moda olan büyük, hantal kolyelerden faydalanabilirler. Bunlar, çeşitli renklerde ve tarzlarda bulunur ve internette ve alışveriş merkezlerinde satılır. İnternette arama yapıyorsan "büyük kolye" ve "hantal kolye" gibi arama terimleri kullanmayı dene.

Yöntem 3 / 6:
Dövme Düşünmek

 1. 1
  Dövmenin senin için iyi bir seçenek olup olmadığına karar ver. Dövme, artık kendine zarar vermeyen insanlar için yara izlerini tamamen yok etmeden kalıcı olarak kapatmanın popüler bir yoludur. Yara izlerinin kabarık çizgilerini hâlâ dövmenin altında hissedebileceksin, bu yüzden bu başından neler geçtiğinin ve şimdi nerede olduğunun hatırlatıcısı olarak iş görebilir.
  • Dövmelerin görüntüsünden hoşlanıyorsan, yaşça yeterince büyüksen (çoğu yerde 18 ve üstü) ve dövmenin kariyerini olumsuz yönde etkileyeceği bir iş yapmıyorsan dövme iyi bir seçim olabilir.
  • Dövme yaptırmadan önce kendine zarar verme nöbetlerin bittikten sonra en az iki yıl beklemelisin. Bu, yaraların hâlâ iyileştiği ve yeni yara izlerinin üzerine her zaman güvenli bir şekilde dövme yapılamayacağı içindir.[4]
  • Yara izleri küçük bir alanın yüzeyini kaplıyorsa dövme nispeten daha basit olabilir ancak daha büyük etkilenmiş yüzeyler (uyluğun tümü gibi) daha pahalı ve acı verici olabilecek büyük, karmaşık bir dövme gerektirecektir.
  • Bazı (derin yaralardan kaynaklanan) çok önemli, büyük yara izlerinin üzerine dövme yapılamayacağını bil. Senin yara izlerinin üzerine dövme yapılıp yapılamayacağına dair tecrübeli bir dövmeciyle konuş.[5]
 2. 2
  Bir tasarım seç. Dövme kalıcıdır, bu yüzden hayatının geri kalanı boyunca bakmak isteyeceğin bir şey seçmek önemlidir. Yara izlerinin kapladığı alanın miktarına bağlı olarak büyük, karmaşık bir tasarıma ihtiyaç duyabilirsin.
  • Kendine zarar verme yara izlerinin üzerine dövme yaptıran çoğu kişi hayatta kalmayı, üstesinden gelmeyi, yeni keşfedilmiş kendine güveni veya hayata dair başka bir olumlu bakış açısını temsil eden özel bir tasarım seçer. Bu, zamanında olumsuz olan bir şeyi olumlu bir şeye döndürüp vücudunu iyileştirmenin harika bir yoludur.[6]
  • "Kendine zarar verme yara izlerini kapatmak için dövmeler" gibi arama terimleriyle internette arama yapmayı dene. Öldükten sonra küllerinden tekrar doğan mitolojik bir kuş olan Anka kuşu, bir şiir dizesi veya "umut" veya "Tam tırtıl dünyanın sonu geldiğini düşündüğünde bir kelebeğe dönüştü." gibi diğer ilham verici kelimeler, kafesten kurtulan bir kuş veya sevdiğin herhangi bir karmaşık, güzel tasarım birkaç fikir olarak sayılabilir.
  • Kalıcılaştırmaya karar vermeden önce dövme fikrini her zaman geçici bir dövme olarak deneyebilirsin.
 3. 3
  İtibarlı bir dövmeci bul. Çoğu insan dövmecisini beğendikleri bir iş yaptırmış olan birine sorarak bulur. Kimseyi tanımıyorsan bir yabancıyla sohbet başlatmaktan ve dövmesine iltifat etmekten çekinme. Dövmesi olan çoğu insan başkalarının da onu onlar kadar güzel bulup bulmadığını bilmek ister.[7]
  • Olası dövmecilerin stüdyolarını bizzat kontrol et ve her şeyin temiz olmasına ve denetimler ile ilgili sertifikaların güncel olmasına dikkat et (Bu, yaşadığın yere göre değişir.). Dövmecinin son zamanlarda yaptığı dövmelerin dosyasını görmeyi iste. Dövmecinin yara izi kapatma konusunda tecrübesi olup olmadığını öğren. Yoksa bu konuda tecrübesi olan birini tanıyıp tanımadığını sor; dövmecilerin ağı genelde büyük olur ve onlar ihtiyacın olan en iyi hizmeti almanı isterler.

Yöntem 4 / 6:
Geçici İzleri Gizlemek

 1. 1
  Ellerinde geçici küçük izler varsa bunların üzerine kalemle yazmayı dene. Bu, kendine bir not yazmış olabileceğin için nispeten normal görünür.
  • Bu, özellikle genelde üzerlerine yazılabilecek kadar küçük olan ısırık izlerinde işe yarar.
 2. 2
  Biraz daha büyük olan alanları kapatmak için küçük şekiller çiz.
  • Bunu yapmak için harika bir ressam olman gerekmez, çiçek ve kafatası gibi basit tasarımlar dene.
 3. 3
  Birkaç hafta boyunca kalabilecek bir bere için geçici dövme kullan. Bunlar bir süre kalır ve her gün tekrar yapılmaları gerekmez.
  • Yüz simi parçaları, geçici dövmelerde daha koyu ve daha dikkat çekici izleri kapatmak için kullanılabilir.
 4. 4
  Hâlâ güzel görünürken izleri geçici olarak kapatmak için kına veya vücut boyasıyla desenler ve tasarımlar dene. Su geçirmez göz kalemi de bu işi görür ve birkaç gün dayanır.
  • Bu, elbise giymen ve açıkta kalan kollar ve bacaklardaki izleri kapatman gereken daha resmi durumlar için iyi bir fikirdir.
  • Kına tasarımları genelde ellerine yazmaktan veya şekil çizmekten daha süslü görünür.
  • Evde kınan yoksa likit göz kalemi de bu işi görür.

Yöntem 5 / 6:
Yara İzlerini Gizlememeyi Seçmek

 1. 1
  Yara izlerinin görünmesine karar ver. Yara izlerini gizleyen çoğu kişi hâlâ kendisine zarar veriyordur ancak yara izlerini gizlemeyi bırakmaya karar vermek kendine karşı güven kazanmanı, mücadelelerinde açık olmanı ve hatta kendine zarar vermenin birçok insanı etkileyen ciddi bir sorun olduğu farkındalığını oluşturmanı sağlayabilir.
 2. 2
  Küçük başla. Yara izlerini herkese gösteren ince askılı bluzlar veya şortlar giymeye başlamak zorunda değilsin. Makyajı ve ekstra giysileri kalıcı olarak bırakmak için yeterince güven kazanmak amacıyla yara izlerinin belirli durumlarda veya ilk başta güvendiğin bazı insanlar tarafından görülmesini seçerek kendini buna alıştırabilirsin.
  • Yara izlerini evde göstermeyi düşün. Okuldan veya işten sonra ekstra kıyafet veya makyajı çıkart ve yara izlerin ve her şeyinle sadece kendin ol. Bu, eğer ebeveynlerin veya ev arkadaşların kendine zarar verdiğini bilmiyorsa zor bir adım olabilir. Onlara, kendine zarar verdiğini anlatarak başlayabilirsin.
  • Halka açılmak için bir gün seç. Haftada bir gün yara izlerini gizlemek için ekstra bir adım atma. Hafta içi veya hafta sonu olması sana kalmış.
 3. 3
  Yorumlara karşılık verme alıştırmaları yap. Çoğu insanın yara izlerini başkalarına gösterme konusunda tereddütte olmasının bir sebebi insanların söyleyeceklerinden korkmasıdır. Bu doğru, çoğu insan yara izlerini görürse kaba veya rahatsız edici yorumlar yapabilir. O anda nasıl karşılık vereceğini bilmen kendini daha rahat hissetmeni sağlayabilir. Karşılığın muhtemelen kimin (patronun, bir çocuk, büyükannen, bir yabancı vs.) neden (merak, bilgisizlik, kasıtlı olarak seni incitmek vs.) yorum yaptığına bağlı olarak değişecektir.
  • Seçeneklerinden biri onları tamamen göz ardı etmektir. Senin vücudun kimseyi ilgilendirmez ve aynı vücut ölçülerin veya yüz özelliklerin üzerine yapılan yorumları dikkate almayacağın gibi kaba veya kişisel yorumları dikkate almamakta da tamamen haklısın.
  • Yorum yapana doğruyu söyle. Biri yara izlerinin nereden geldiğini sorarsa ona uygun olarak kısaltılmış bir şekilde gerçeği söyleme seçeneğine de sahipsin. Kişisel hikâyenin hepsini anlatmak için zamanın ve isteğin olmayabilir ve bu sorun değildir (bu onu ilgilendirmez zaten). Ancak "Kendimi kestim." veya "Kötü zamanlar geçirdiğim zamanlar kendimi keserdim." deyip orada durabilirsin. Çoğu insan daha fazla ayrıntı için baskı yapmaz.
  • Yorum yapan kişiye kendi işine bakmasını söyle. Bunu nasıl karşılık vermeyi tercih ettiğine, kişinin kim olduğuna, ne tür bir ilişkiniz olduğuna ve onun sana karşı kibar olup olmadığına bağlı olarak kibarca veya pek de kibar olmayan bir şekilde yapabilirsin. Kibarca karşılık vermenin bir yolu "Bundan bahsetme konusunda kendimi rahat hissetmiyorum." olabilir. Daha az kibar ancak etkili bir seçenek ise "Bu seni ilgilendirmez." olur.
  • Alaycı, muzip veya iğneleyici bir karşılık vermeyi dene. Biri sana olan yaklaşımında kabaysa onu kendi silahıyla vurmak onun sorularının ne kadar yanlış olduğunu görmesini sağlayabilir. "Her zaman insanlara kişisel sorular sorar mısın yoksa şanslı kişi ben miyim?" veya "Bu yara izleri mi? Kuduz bir timsah sürüsü tarafından saldırıya uğradım." gibi bir şey deneyebilirsin. Sonra gözlerini devir ve oradan uzaklaş.

Yöntem 6 / 6:
Kendine Zarar Verme Konusunda Yardım Almak

 1. 1
  Kendine neden zarar verdiğini anla. İnsanların kendilerine zarar vermelerinin birçok sebebi vardır ve bunların çoğu psikolojik travmayla alakalıdır. Kendine zarar vermeyi hayatındaki başka bir şeyle başa çıkma amacıyla yapıyorsan gerçek sorunu belirlemek bunu bırakmanın yolunu bulmanı sağlayabilir.
  • Bazı insanlar şu anda veya geçmişte yaşadıkları istismardan dolayı kendilerine zarar vermeye başvururlar.[8] Şu anda yaşadığın istismardan dolayı kendine zarar veriyorsan yardım almak için bir danışman veya polisle konuş.
  • Kendine zarar vermenin; zorbalık yapılması ve reddedilmiş hissetmekten düşük öz güven, suçluluk veya hissizliğe kadar çok sayıda sebebi vardır.[9] Bazen kendine zarar verme uyuşturucu kullanımına bağlanır çünkü belirli uyuşturucular depresyona ve değersizlik hislerine sebep olabilir.
 2. 2
  Birine anlat. Kendine zarar veriyorsan bunu birine anlatmak inanılmaz derecede zordur. Ancak kendine zarar vermeyle mücadele ediyorsan birine söylemek iyileşmenin ilk adımı olabilir.
  • Ebeveynlerinle veya diğer sevdiğin kişilerle konuş. Güvendiğin birine anlatmak ihtiyaç duyduğun yardımı almanı sağlayabilir.
  • Doktorunla konuş. Konuşacak başka kimsen yoksa okul hemşirene, doktoruna veya okul rehber öğretmenine anlat. Bu kişiler değerlendirme için seni bir terapiste veya psikiyatriste sevk edebilir.[10]
 3. 3
  Diğer başa çıkma stratejilerini uygula. Kendine zarar veren çoğu insan, bunu depresyon ve anksiyete gibi sorunlarla savaşmaya yardımcı olan, iyi hissettiren bir kimyasal olan hızlı bir endorfin akını elde etmek için yapar. Bu, rahatlatıcı, kafa dağıtıcı veya bir açığa vurma yolu olabilir. Berbat hayat şartlarından zihinsel hastalığa kadar herhangi bir şeyle baş etme stratejisidir. Başa çıkmanın başka yollarını bulmak üstesinden gelmene yardımcı olabilir.[11]
  • Bir terapistle konuş. Bir terapist sana stresle baş etme stratejileri düşünme ve ayrıca travmatik bir geçmiş veya akran zorbalığı gibi kendine zarar vermenin temel sebebiyle baş etme konularında yardımcı olabilir. Doktorun veya okul rehber öğretmeninle konuşup sevk isteyerek bir terapist bulabilirsin.
  • Egzersiz yap. Egzersiz bisikleti veya kürek aleti kullanmak ya da sadece koşuya çıkmak gibi günlük aerobik etkinliği yapmak sana benzer bir endorfin patlaması yaşatabilir ve stres ve anksiyete ile başa çıkmak için harika bir yöntemdir.[12]
  • Güçlü tadı olan bir şey yemeyi dene. Eğer kopuk ve hissiz hissettiğin için kendine zarar veriyorsan acı biber veya nane şekeri yemek kendini incitme riski olmadan sana hayatta olduğun hissini verebilir. Buna benzer olarak soğuk duş almayı dene.[13]
  • Sana stresle başa çıkmakta ve kendine zarar verme gereksiniminin yerini almakta yardımcı olması için terapistinle müzik veya sanat terapisi hakkında konuş. Kendini ifade etmek iyileşmenin önemli bir parçasıdır.[14]

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Vajina Bölgesindeki Tüyler Nasıl Alınır?

wikiHow

Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Saç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?

wikiHow

Göğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Aloe Vera Jeli Yüzde Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?

wikiHow

Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?

wikiHow

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Derideki Çatlak İzlerinden Hızlıca Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Yüzdeki Kızarıklıktan Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Kasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?

wikiHow

Ayaktaki Nasırlar Nasıl Giderilir?

wikiHow

Regl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 27 kişi çalıştı. Bu makale 1.227 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.227 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?