Kendin hakkında yazmak ilk başta utandırıcı gelebilir. Ön yazılar, kişisel yazılar ve kendin hakkında tanıtıcı yazılarla ilgili tarz ve içerik seçimini daha az korkutucu hâle getirebilecek bazı ipuçları ve tüyolar mevcut. Meselenin temellerini öğrendiğinde kişisel yazılarını göze çarpar hâle getirebileceksin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Otobiyografi Yazmak

 1. 1
  Kendini tanıt. Kendin hakkında yazmak zor olabilir, çünkü söyleyebileceğin çok şey vardır. Bir ömür süresince edindiğin deneyimlerin, yeteneklerin ve becerilerini bir-iki paragrafa sığdırman gerekir. Ne tür bir yazı yazmayı planlıyorsan planla, amacın ne olursa olsun, kendini bir yabancıya tanıtıyormuşsun gibi düşün.[1] Ne bilmeleri gerekiyor? Şu sorulara cevap ver:
  • Sen kimsin?
  • Geçmiş deneyimlerin neler?
  • İlgi alanların neler?
  • Yeteneklerin neler?
  • Başarıların neler?
  • Ne tür zorluklarla karşılaştın?[2]
 2. 2
  Yetenek ve ilgilerinin kısa bir listesini yaparak başla. Nereden başlayacağından emin değilsen ya da eğer ödevin bir şeyle sınırlıysa bir liste yaparak başla.[3] Karar vermene yardımcı olacak iyi fikirler düşün, ardından gerekli hissettiğin miktarda cevaplar karala.[4]
 3. 3
  Konunu daralt. Bir konu seç, onu detaylı bir şekilde anlat ve bunu kendini tanıtmak için kullan. Genel maddelerin bulunduğu uzun bir liste vermektense bir şey seçip çok fazla detay kullanmak daha iyidir.[5]
  • En ilginç ve benzersiz özelliğin nedir? Seni en iyi hangi kelime(ler) ifade eder? O konuyu seç.
 4. 4
  Birkaç güzel detay kullan. Üzerinde yoğunlaşacağın bir konun olduğunda okura özgün detaylar ver. Kendini anlattığını unutma ve seni olumlu gösterecek detaylar ekle:
  • Kötü: Sporu severim.
  • Fena değil: Basketbol, futbol ve tenis sporlarını severim.
  • İyi: Favori sporum olan futbolu izlemeyi ve oynamayı severim.
  • Daha iyi: Çocukken dışarıya çıkıp top oynamadan önce babam ve kardeşlerimle futbol maçlarını izlerdik. O zamandan beri futbolu çok severim.
 5. 5
  Mütevazı ol. Çok başarılı ya da yetenekli olsan bile çok aklı başında biri izlenimi bırakmak istersin. Kendin hakkında övünmek için yazma. Başarılarını listele fakat bunları biraz daha mütevazı bir dille yumuşat:
  • Kibirli: Şirketimdeki en iyi ve en dinamik çalışanım ve yeteneklerim nedeniyle beni işe almak isteyeceksiniz.
  • Mütevazı: Mevcut işimde üç kez ayın elemanı olarak ödüllendirilme şansına eriştim. Bunun bir şirket rekoru olduğu söylendi.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Okul İçin Kişisel Yazılar Yazmak

 1. 1
  Hatırlanmaya değer bir hikâye seç. Kişisel yazılar çoğunlukla üniversite başvuruları ve okul ödevleri olarak kullanılır. Bu, bir ön yazıdan farklıdır; ön yazının amacı, işe alım ya da kabul için bir adayı tanıtmak iken kurgu olmayan bir yazı ise bir temayı araştırmak içindir. Bu tür bir yazıda özel, hayattan detayları kullanarak belirli bir tema ya da fikri vurgulayarak kendin hakkında bir hikâye anlatman gerekir.[6]
  • Otobiyografi yazıları için yaygın tema ya da konular, engellerin üstesinden gelme, büyük başarılar ya da şaşırtıcı başarısızlıklar ve kendinle ilgili öğrendiklerindir.
 2. 2
  Tek bir temaya ya da amaca odaklan.[7] Ön yazının aksine, bir otobiyografi yazısında hızlıca farklı tema ya da olaylar arasında atlanmamalı. Yazı, daha önemli bir noktaya değinen tek bir olaya veya temaya odaklanmalıdır.
  • Ödeve bağlı olarak sınıftaki bir okuma parçası ya da bir fikirle ilgili kişisel bir öykünü aktarman gerekebilir. Kendine aralarından seçebileceğin birkaç seçenek üretmek için bu fikirle ilişkili konuları düşünmeye başla.
 3. 3
  Klişeler değil, karmaşık konular hakkında yaz.[8] Olayı ne kadar iyi naklediyor olursan ol, yazının seni iyi göstermesi gerekmez. Yazacağın konuları düşünürken başarılarının yanında hayatının gelişme gösterebileceğin yanlarını da biraz düşün. Örneğin, arkadaşlarınla parti yaparken kız kardeşini antrenmandan almayı unuttuğun günden ya da dersten kaçıp da yakalandığın zamandan iyi bir yazı çıkabilir.
  • Spor hikâyeleri, yardım gezileri ve ölmüş büyükanneler yaygın otobiyografi yazıları klişelerindendir. Bu konulardan, hakkı verildiğinde harika yazılar çıkabilse de, futbol takımının büyük bir oyunu kaybettiğini, sonra çok çalışıp kazandığını anlatarak ön plana çıkmak zordur. Bu daha önce çok yazıldı.
 4. 4
  Tarih aralığını olabildiğince dar tut. 14’üncü doğum gününe kadarki hayatın hakkında beş sayfalık iyi bir yazı yazmak neredeyse imkânsızdır. "Son yılım" gibi bir konu bile iyi bir yazı çıkarmak için çok fazla karmaşıktır. Bir günden fazla sürmeyen ya da en fazla birkaç gün süren bir olay seç.
  • Eğer sevgilinle kötü ayrılışının hikâyesini anlatmak istiyorsan ayrılışınla başla, talihsiz karşılaşmanızla değil. Hızlıca hikâyedeki gerilimli kısma gelmek zorundasın.
 5. 5
  Canlı detaylar kullan. Eğer iyi bir kurgusal olmayan yazı yazmak istiyorsan yazının canlı detaylar ve belirli imgeler ve hislerle dopdolu olması gerekir.
  • Konunla ilgili bir fikrin olduğunda, olayla ilgili hatırladığın belirli şeyler için bir "anı listesi" yazmaya başla. Hava nasıldı? Nasıl kokuyordu? Annen sana ne demişti?
  • Giriş paragrafın yazının geri kalanının tonunu ayarlayacaktır. Donuk biyografik detayları (adın, doğum yerin, en sevdiğin yemek) anlatmak yerine, yazında anlatacağın hikâyenin ve mevzuların özünü ifade etmenin bir yolunu bul.
 6. 6
  Hikâyenin ortasından başla. Otobiyografik bir yazıda "belirsizlik oluşturmak" hususunda endişelenme. Kazara mahvettiğin kurban bayramı yemeğini anlatmak istiyorsan o zaman insanların tepkilerini ve olayı nasıl aştığını yaz. Yazı budur.
 7. 7
  Detayları asıl mevzuya bağla. Eğer bir süre önce bayramda yaşadığın talihsizlikle ilgili bir yazı yazıyorsan yanmış etlerden daha fazlasını yazıyor olduğunu unutma. Hikâyenin maksadı ne? Bu hikâyeden ne çıkarmamız gerekiyor? Sayfada en azından bir kere, bizi asıl mevzuya ya da yazdığın yazının odağına bağlayan bir parça olmalı.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Başvuru İçin Ön Yazı Yazmak

 1. 1
  Yazı konusunu bul.[9] Bir iş veya staj, üniversite ya da başka bir başvuru fırsatı için bir ön yazı istendiğinde, bazen yazıda ne beklendiği ile ilgili bir açıklama veya konu verilir. Başvuru türüne bağlı olarak, işi tamamlamak için hazır olduğunu, niteliklerini veya diğer belirli kriterleri açıklaman gerekebilir. İstenmesi olası konular şunlar olabilir:
  • Bir ön yazıda, özelliklerini belirt ve becerilerini vurgula.
  • Kim olduğundan bahset.
  • Bir ön yazıda, bu pozisyon için eğitim ve deneyimlerinin seni nasıl öne çıkardığını açıkla.
  • Bu fırsatın kariyer hedeflerine nasıl katkıda bulunacağını açıkla.
 2. 2
  Stili amacına uydur. Farklı iş verenler ve durumlar bir ön yazıda farklı stil ve tonları isteyeceklerdir. Bir üniversiteye başvuruyorsan yazı boyunca profesyonel ve akademik bir ton kullanmak en iyisidir. "Çok iyi olduğun üç şeyi" anlatmanı isteyen bir teknoloji start-up şirketine başvuru yaparken muhtemelen daha rahat ve resmi olmayan bir tarzda yazmak daha iyi olacaktır.[10]
  • Emin değilsen yazıyı kısa tut ve ciddi ol. Bir ön yazıda eğer arkadaşının bekarlığa veda partisiyle ilgili komik bir olayı anlatmanın uygun olup olmadığı konusunda emin değilsen o işe hiç girmemek en iyisidir.
 3. 3
  İlk paragrafta ne için yazdığını açıkla. İlk iki cümle ön yazının ve başvurunun amacını net bir şekilde açıklıyor olmalıdır. Eğer ön yazını okuyan birisi ne yazdığını anlamazsa başvurun hızlı bir şekilde çöpü boylayacaktır.
  • "Falanca A.Ş. şirket sitenizde ilanı yer alan yeni mezun pozisyonu için başvuruyorum. Deneyimlerim ve eğitimlerim doğrultusunda bu pozisyon için ideal bir aday olduğumu düşünüyorum."
  • Genel kanının aksine, mektubun içerisinde adını yazman gerekmez: "Adım Can Öztürk ve başvurumu....". Adın, ön yazının başlığında ve imzada yer alacaktır, bu nedenle adını metnin içine belirtmen gerekmez.
 4. 4
  Ön yazını sebep ve sonuç yapısında düzenle. Bir ön yazı, potansiyel bir işverene veya işe alım uzmanına neden pozisyon için en iyi aday olduğunu veya başvurduğun üniversiteye ya da programa kabul edilmen gerektiğini açıklamalıdır. Bunu yapmak için, her ön yazıda masaya neler getirdiğini ve bunun her iki tarafın isteklerini karşılamasına nasıl yardımcı olacağını açıkladığından emin olman gerekir. Tüm ön yazılarında aşağıdaki ayrıntıların açıkça belirtildiğinden emin ol:
  • Kim ve nereden geliyor olduğun.
  • Nereye gitmek istediğin.
  • Bu fırsatın gitmek istediğin yere varmana nasıl yardımcı olacağı.
 5. 5
  Yetenek ve becerilerini belirli bir biçimde detaylandır. Başvurduğun iş veya pozisyon için seni ideal bir aday yapan şey nedir? Deneyimlerin, becerilerin, eğitimin ve yeteneklerin neler?
  • Mümkün olduğunca kesin ol.[11] "Hayatın her kesiminde tutkulu bir lider" olduğunu belirtebilirsin, fakat hayret verici bir liderlik örneği yazmak çok daha iyi olur.
  • Özellikle başvurduğun işle ilgili olan beceri ve yeteneklere odaklan. Sosyal aktiviteler, liderlik rolleri ve diğer olağanüstü başarı türleri senin için önemli olabilse de tamamen ilgisiz olabilir. Eklediğin bir şeyin ön yazının amacına uygun olduğundan emin ol.
 6. 6
  Hedef ve tutkularını belirt. Buradan nereye gitmek istiyorsun? Hem işe alım uzmanları hem de işverenler, yüksek başarı elde etmeye motive olabilen hırslı ve enerjik kişilere daha fazla ilgi duyarlar.
  • Olabildiğince açık ol. Eğer bir üniversiteye ön yazı yazıyorsan hiç şüphesiz bir doktor kadrosu almak için bir unvanın olması gerekir, fakat nasıl oldu da bu alanı seçtin? Neden bu okulu seçtin? Bu deneyimle bilhassa ne elde etmek istiyorsun?
 7. 7
  Senin seçilmenden her iki tarafın da nasıl faydalanacağını açıkla. Seni diğer adaylardan ayıran şey ne? Üniversite, seni öğrencileri arasına katmakla ne elde edebilir? Bu yeni işe girmenin sana nasıl bir faydası olur? Kendini sunuş şeklin okuyucuların ilgisini çekmelidir.
  • Ön yazıda bir işi eleştirmeme konusunda dikkatli ol. Belirli bir markanın önceki mali çeyrekteki sıkıntısını anlatarak bunu fikirlerinle tersine çevireceğine söz vermenin hiç sırası değildir. İşe alındığında durum hiç iyi gitmeyebilir ve sözünü yerine getiremeyebilirsin.
 8. 8
  Ön yazıyı özgeçmişle karıştırma.[12] İlgilendiğin işle ilgili olan en iyi becerilerini listelemek önemli olsa da, bir ön yazıda detaya girmek uygun değildir. Özgeçmiş ve ön yazıda farklı bilgilerin bulunduğundan emin ol.
  • Etkileyici olsa da, yüksek not ortalaması ya da sınıf derecesi ön yazıda belirtilmez. Bunu özgeçmişinde vurgula, fakat bunu başvurunun iki farklı yerine koyma.
 9. 9
  Kısa ve öz tut. İdeal ön yazılar yarım ya da bir sayfa kadar ve 250-400 kelime aralığında olmalıdır.[13] Belirli yerlerde aşağı yukarı 700-1000 kelimelik daha uzun bir yazı istenebilir ancak bundan daha uzun ön yazılar çok nadirdir.
 10. 10
  Mektubu düzenle. Ön yazılarda paragraflar genellikle tek aralıklı olur ve Times ya da Garamond gibi okunabilir bir yazı tipi kullanılır. Genellikle, ön yazılara işe alım uzmanına ya da başvuruda adı geçen belirli bir kişiye hitap ile başlanır, yazı imza ile sonlandırılır ve belgenin başlık kısmında iletişim bilgileri yer alır:
  • Adın
  • Posta adresin
  • E-posta
  • Telefon ve/veya faks numarası
  Lucy Yeh

  Lucy Yeh

  Kariyer ve Yaşam Koçu
  Lucy Yeh 20 yıldan fazla deneyime sahip bir İnsan Kaynakları Direktörü, İşe Alım Sorumlusu ve Sertifikalı (CLC) Yaşam Koçu’dur. InsightLA’de Yaşam Boyu Koçluk ve Farkındalığa Dayalı Stres Azaltımı (MBSR) eğitim geçmişine sahip olan Lucy, kariyerlerini, kişisel ve profesyonel ilişkilerini, kendini pazarlama yeteneğini ve hayat dengesinin kalitesini geliştirmek isteyen her düzeyden profesyonellerle çalışmıştır.
  Lucy Yeh
  Lucy Yeh
  Kariyer ve Yaşam Koçu

  Uzman Sırrı: Bir çok farklı iş başvurusu için her başvuruya göre belirli içeriği düzelterek kullanabileceğin genel bir format hazırlayarak zaman ve çabadan tasarruf et. Genel bir giriş paragrafıyla başla, sonrasında işle ilgili olarak öz geçmişini ayrıntılarıyla anlatan bir ya da iki bölüme yer ver, bir kapanış paragrafı ve teşekkür notuyla kapat.

  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Kısa Bir Tanıtıcı Yazı Yazmak

 1. 1
  Üçüncü bir ağızdan kendin hakkında yaz.[14] Kısa tanıtım yazısı tarzındaki yazılar iş rehberlerinde, broşürlerde ve diğer materyallerde yaygındır. Herhangi bir nedenden dolayı bir tanıtıcı yazı yazman istenebilir. Bunlar genellikle kısadır ve yazması biraz garip olabilir.
  • Başka birisi hakkında yazıyormuş gibi yap. Adını yaz ve o kişiyi bir karakter ya da bir arkadaş gibi tanıtmaya başla: "Can Öztürk, Falanca Şirketin Başkan Yardımcısıdır..."
 2. 2
  Pozisyonunu ve unvanını belirt. Tanıtıcı yazının amacını hesaba katarak görevini ve uzmanlığını açıkça belirttiğinden emin ol. Yaptığın şeyin ne olduğunu ve insanların seni ne olarak tanıdığını anlat.[15]
  • Elinden her iş gelen biriysen öyle olduğunu belirt. Senin için hepsi geçerliyse "aktör, müzisyen, anne, motivasyon konuşmacısı ve profesyonel kaya tırmanıcısı" şeklinde belirtmekten çekinme.
 3. 3
  Kısaca sorumluluklarını ve başarılarını listele. Sık sık ödül ve terfi alan biriysen tanıtıcı yazı bunları belirtip kendini övebileceğin iyi bir yer. Tanıtıcı yazının yakın zamana odaklanmış olmasına çalış.
  • Alınan eğitimleri belirtmek yaygındır. Yazdığın işle ilişkili olan herhangi bir şeye özellikle dikkat et. Özel bir eğitimin varsa onu buraya dâhil et.
 4. 4
  Biraz kişisel yaşamından bahset. Kısa tanıtıcı yazılar soğuk olmak zorunda değil. Yazıyı, yazıya renk katacak küçük kişisel bir detayla bitirmek yaygındır.[16] Kedinin adını yazmayı ya da bir hobinle ilgili ilginç bir detay belirtmeyi düşün:
  • "Can Öztürk, Falanca Şirketin pazarlama ve ithalattan sorumlu Başkan Yardımcısıdır. Harvard Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansını onur derecesi ile tamamladı ve kedisi Çita ile Moda’da yaşıyor."
  • Gereksiz bilgi paylaşımı yapma. Hemen, "Can Öztürk rafting yapmaktan hoşlanır ve cips yemekten nefret eder. Tam bir patrondur" şeklinde başlamak komik görünebilir ve bu gibi tanıtıcı yazılar bazı alanlar için uygun olabilir, ancak garip bilgi paylaşımları konusunda dikkatli ol. Çok ağır sarhoş olduğunu iş sonrası muhabbetine saklamak en iyisidir.
 5. 5
  Kısa ve öz tut. Genel olarak, bu tür kısa tanıtıcı yazılar birkaç cümleden fazla olmaz. Bunlar genellikle katkıda bulunanlar sayfasında ya da çalışanların bulunduğu bir listede kullanılır. Herkes birkaç cümle kullanmışken seninkinin yarım sayfayı kaplamasını istemezsin.
  • Son zamanların en başarılı ve popüler yazarlarından biri olan Stephen King tanıtıcı yazısına sadece kendi adını, aile üyelerinin adını, memleketini ve evcil hayvanlarının isimlerini yazmıştır. Kendi başarılarını tamamen dışarıda bırakmayı göz önünde bulundur.
  Reklam

İpuçları

 • Kendin hakkında yazma hususunda zorluk yaşıyorsan fikir ve ilham olması için internetten bu konudaki örnekleri ara.
 • Başkalarının senin hakkında nasıl hissedeceğini düşünme. Herkesin düşünme şekli farklıdır.
 • Kendinden bahsetmen gerektiğini unutma, ana konu bu. Kendini mecbur hissetsen de arkadaşlarından ya da ailenden bahsetme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lucy Yeh
Ortak yazarlar :
Kariyer ve Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Lucy Yeh. Lucy Yeh 20 yıldan fazla deneyime sahip bir İnsan Kaynakları Direktörü, İşe Alım Sorumlusu ve Sertifikalı (CLC) Yaşam Koçu’dur. InsightLA’de Yaşam Boyu Koçluk ve Farkındalığa Dayalı Stres Azaltımı (MBSR) eğitim geçmişine sahip olan Lucy, kariyerlerini, kişisel ve profesyonel ilişkilerini, kendini pazarlama yeteneğini ve hayat dengesinin kalitesini geliştirmek isteyen her düzeyden profesyonellerle çalışmıştır. Bu makale 12.472 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 12.472 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam