Çıldırmış siyasetten ve hükümet müdahalesinden veya sosyal serbestlikten bıktın mı? Vergi yükün taşıyabileceğinden daha fazla mı oldu? Eğer insanlar bunu senin yönteminle yapıyor olsaydı her şeyin çok daha iyi olacağını düşünüyorsan iyi haberlerimiz var: Kendi mikro ulusunu kurabilirsin! Bu kolay değil, ama aynı zamanda imkânsız da değil ve sana bunun nasıl yapılacağını göstereceğiz. Ayrıca sana bazı başarıları, bazı başarısızlıkları ve ulus inşa etmenin gerçek geleceğini de göstereceğiz.

Adımlar

 1. 1
  Ülken hakkında bilgi sahibi ol. Yeni bir ülke kurmaya başlamadan önce ülken hakkında bilgi sahibi olmak mantıklıdır.
 2. 2
  Planlarını yap. Ülkenin, başkent(ler)in, eyalet ya da il isimlerini, dil(ler)ini yaz. Bunlar hakkında düşünebilirsin. Eğer mümkünse ülkene has ulusal bir bayrak, şarkı(lar), milli marş, sembol(ler) bul.
 3. 3
  Kurallar koy. Bob Dylan’ın dediği gibi, "Kuralsız yaşamak için dürüst olmalısın". Aynı düşünce mikro ulus oluştururken de geçerlidir: Kendi kurallarını yapmak için kabul görmüş kurallara ve sözleşmelere uymalısın. Mevcut ulus inşasının temelinin çoğu Montevideo sözleşmesi olarak da bilinen 1933 Devletlerin Hak ve Görevlerine İlişkin Sözleşmesinden geliyor.[1] Sözleşme'nin 1. maddesinde belirtilen temel kurallar şunlardır:

  Devlet, uluslararası hukuka sahip bir kişi olarak aşağıdaki niteliklere sahip olmalıdır:
  • Kalıcı bir nüfus
  • Tanımlanmış bir bölge
  • Hükûmet
  • Diğer devletlerle ilişki kurma kapasitesi.
  • İlk on madde, bir devletin varlığının diğer devletler tarafından tanınmaktan bağımsız olduğunu ve kendi adına hareket etmekte özgür olduğunu ve hiçbir devletin diğerinin işlerine müdahale etme özgürlüğünün olmadığını açıklar.
  • Bunların geleneksel anlamda yasa olmadığını unutma. Kendini her zaman ve her yerde bir ülke ilan etmekte özgürsün. Ancak, kimse seni ciddiye almaz, bu da ulus olarak hiçbir meşruiyetinin olmayacağı anlamına gelir.
 4. 4
  Mikro ulusun için bölge bul. İşin zor kısmı bu. İki istisna dışında, mevcut arazilerin tümü mevcut ülkeler tarafından sahiplenilmiştir. İlk istisna Antartika'dır. O da, hava şartlarına ve "nüfus cazibesinden" yoksun kalmaya cesaret edersen. Antartika dünyanın en güçlü ülkeleri tarafından yönetiliyor ve bir bayrak dikip "Benim!" demene izin vermeleri pek olası değil. İkinci olarak, Mısır ve Sudan arasında hiçbir hak iddiasında bulunulmayan küçük bir toprak parçası olan Bir Tawil var. Ancak, sadece bir kum parçası olduğu için bu ülkenin pek talibi yok. Ayrıca, burası Jeremiah Heaton tarafından "sahiplenildi" ve Kuzey Sudan olarak anılıyor.[2] Yine de, bu dünyada müsait bir toprak bulmak için denenecek şeyler var:
  • Mevcut bir ülkeyi fethet. Pasifik'i çevreleyen birçok küçük ada ülkesi var ve bunların fazla bir savunma gücüne sahip olmaları pek olası değil. Bunun çılgınca olduğu şüphe götürmese de, işe yarayabilecek çılgınlıkta! İhtiyacın olan tek şey bir ordu, bir donanma ve birçoğu bu küçük ulusları işgalcilerden koruyan dünya toplumunun desteğidir. Bu, Komorlar, Vanuatu ve Maldivler'de denendi, ancak sonuçta başarısız oldu. Ancak bu, sömürgeciliğin bugün dünyanın birçok ülkesinde yarattığı yıkıcı etkinin yanı sıra, toplakları yerli yöneticilerinden izinsiz almanın adaletsiz olması nedeniyle tavsiye edilmiyor. Bir anlaşma yapmak ve o araziyi hakkaniyetli ve adil bir anlaşma ile ele geçirmek çok daha iyidir.[3]
  • Mevcut bir ülkeyi satın al. Yeterince zenginsen bir ada satın alabilirsin, ancak ev sahibi ülkenin egemenliği sana bırakması pek olası değildir. Daha yozlaşmış veya yoksul bir ülkenin aklı daha kolay çelinebilir, ama bu bile zordur: bir grup özgürlükçü, Tortuga'yı yoksul Haiti'den almaya çalıştı, ancak reddedildi. Paranın satın alamayacağı şeyler de var.
  • Yasal bir boşluk bul. Örneğin, The Republic of Indian Stream, 1783 Paris Antlaşması'nda zayıf bir şekilde tanımlanmış olan ABD ile Kanada arasındaki arazi üzerinde kuruldu. ABD topraklarına katılana kadar 1832'den 1835'e kadar varlığını sürdürdü.
  • Yerel yönetim için verimsiz olan bölgeleri ara. Muhtemelen, yerel otorite, ekonomik/politik olarak verimsiz olan tartışmalı, kaynak tüketen bir bölgeyi koruma konusunda pek ilgili olmayacaktır.
  • Bu noktada, hiç umut olmadığını düşünüyor olabilirsin, ancak en iyisini sona sakladık. Arazi kıtlaştıkça ancak insanın yeni topraklara olan ihtiyacı hızla devam ettikçe yaratıcı (ve maddi olarak güçlü) bireyler denize açılmaya başladı.
 5. 5
  Bir ada inşa et. Okyanus, dedikleri gibi, son büyük huduttur. Uluslararası sular hiçbir ulusa ait değildir ve bu ilgi ve faaliyeti teşvik etmiştir.
  • Sealand Prensliği. Sealand, II.Dünya Savaşı sırasında, Kuzey Denizi'nde, İngiltere kıyılarında ilk olarak bir askeri üs olarak oluşturulmuş olup Alman işgalcilere saldırmak için birlikleri ve silahları barındıran futbol sahası büyüklüğünde bir yapıdır. Savaştan sonra, İngiliz hükümetiyle korsan radyo istasyonu üzerinden savaşmaktan bıkmış olan Roy Bates adında haydut bir DJ’in oraya taşınıp bir mağaza açtığı 1966 yılına kadar terk edilmişti. İstasyon asla tekrar yayına girmedi, ancak Roy, yüzen kaleyi Sealand Prensliği ilan etti. Bayrağı çekti, kendisine Prens ve karısına Prenses Joan adını verdi. Sealand, hukuki meydan okumalara dayandı ve bugüne kadar bağımsız bir ulus olarak kaldı.
  • Palmiye Adası Grubu. Bir ulus olmasa da, Dubai kıyılarındaki Palmiye Adası Grubu, ulus inşa edenler için en çok umut vadeden istikamete işaret eder. Basra Körfezi'ne uzanan, dünya milyonerleri ve milyarderleri için zengin yaşam sağlayan, palmiye ağacı şeklindeki insan yapımı 3 adadan oluşur.
  • The Seasteading Institute. Milton Friedman'ın torunu ve PayPal'ın kurucusu Peter Thiel tarafından kurulan bu sözüm ona özgürlükçü ütopik vakıf, demokrasi için bir başlangıç olacağını düşündüğü serbest piyasayı hükümete dayandırmaya inanıyor. Umutları, deneysel, yenilikçi hükümetlerin dünyayı değiştirecek yeni yönetim fikirleri üretebilmeleridir. Hafif inşa gereksinimleri olan deniz tabanlı platformlar inşa etme, asgari ücretin olmaması ve ateşli silahlar üzerinde sınırlı kısıtlama hedefini destekliyorlar. Taraftarlar, bunu yeni nesil serbest girişimin anahtarı olarak görüyor. Eleştirmenler, hafif yapı yasalarının ve bir grup John Galts bozuntusu tarafından yönetilen çok sayıda silaha sahip düşük maaşlı işçilerin bir felaket reçetesi olduğunu öne sürüyor. Seasteading Institute'un siyaseti senin tercihin olabilir veya olmayabilir, ancak okyanusun gerçekten yeni hudut olduğu bir gerçek.
  • Minerva Cumhuriyeti. Bir milyoner aktivist, Fiji'nin güneyinde Pasifik Okyanusu'nda bulunan bir resif üzerine kum yığdı ve Minerva Cumhuriyeti'ni kurmak için yapay bir ada yarattı.[4] Ancak, kara oluşturacak kadar zengin değilsen o zaman sadece uydur; daha kaygısız mikro uluslardan bazıları hayali kıta veya gezegenlerde topraklar üzerinde hak iddia ediyor.
  • Geleneksel bölge temelli ulusa ek olarak, neredeyse sınırsız olan, büyük ölçüde kullanılmamış, kontrolsüz ve keşfedilmemiş bir bölge var; sadece sanal olarak. Bulut, web veya William Gibson'dan alıntılayarak siber uzay dediğimiz İnternet mecrasında insanlar, arkadaşları ve meslektaşları ile duygusal ve etkileşimli olarak bağlanarak gittikçe daha fazla zaman geçiriyorlar. Second Life ve Blue Mars gibi sanal dünyalar, 3 boyutlu habitatlar yaratır, kendi para birimlerine ve kendi anayasalarına (diğer adıyla "Hüküm ve Koşullar") sahip. Facebook (namı diğer Sosyal Medya) gibi daha düz dünyalar, dünyanın dört bir yanındaki benzer fikirlere sahip insan gruplarını ortak menfaat (belirli grup tarafından tanımlanan) için birlikte çalışmaya teşvik eder. Okyanus gibi, sanal ulusların da artan bir etkisi olacak ve önümüzdeki 100 yıl içinde çok gerçek, ayrı ulusal kimliklerle ortaya çıkacaklar.
 6. 6
  Arkadaşlarını davet et. Bölgeler dışında bir ulus için temel gereksinimlerden biri nüfus olacaktır. Fethettiğin veya inşa ettiğin topraklarda yerli bir halk yoksa kendi insanlarını getirmen gerekecek. Arkadaşlarını ve aileni bu girişimde sana katılmaya davet edersen küçük ama adanmış bir nüfusun olur.
  • Bu günlerde, herhangi bir konuda ciddiysen (ve bir mikro ulus yaratmak gerçekten de ciddi olabilir), o zaman bir İnternet siten olmalı. Benzer düşünen insanları bulmak için bunu kullan ve onlara yeni Cumhuriyetini doldurmaları için iyi bir neden ver. Bu, iş ve para ya da birçok eşe sahip olma özgürlüğü ya da sadece bir ulusun doğuşunun parçası olma fırsatı olabilir.
  • Vatandaşlarından ne istediğine karar vermen gerekecek. Bir vatandaşlık sınavını geçmeleri veya yoksa belirli yasalara uymaları gerekiyor mu? Ne tür bir kimliğe ihtiyaçları olacak; Pasaport? Ehliyet? Deri altı RFID?
 7. 7
  Bir hükûmet ve/veya anayasa kur. Girişiminin başarısını veya başarısızlığını büyük ölçüde yönetimdeki liderliğin belirleyecektir. Birleşik Devletler’in kökleri aynı anda net ve tanımlanmış, ancak yoruma ve büyümeye açık bir anayasaya dayanan başarısını düşün. O olmadan, tartışmalı birleşik bir bütün olmaktan ziyade düzinelerce küçük ulus-devletin bulunduğu bir karmaşa içine düşmüş olabilirdi. Hükümetin ve anayasan, başlangıçtan itibaren oluşturmak istediğin ilkeler tarafından yönlendirilmelidir. İşte çeşitli mikro ulusların bazı örnekleri ve kuruluş ilkeleri:
  • Nova Roma, "klasik Roma din, kültür ve erdemlerinin yeniden kurulmasına" adanmıştır.[5]
  • The American Empire, güçlü bir mizah anlayışına ve bilim kurgu, fantezi ve oyun sevgisine dayanmaktadır.[6]
  • Siyasi simülasyonlar veya siyasi hareketler. Bu mikro uluslar güçlü siyasi görüşlere sahip olma eğilimindedir ve genellikle ihtilaflıdır. Geçmişte, bazıları medyayı veya siyasi ilgiyi çekmeyi başarmıştır fakat bu nadirdir. Göreceli anlaşmazlıklarına rağmen, en yaygın mikro ulus türlerinden bazılarıdır.
  • Kültürel görevler. Tarihi projelere benzer şekilde bu mikro uluslar, belirli bir kültürü ve geleneği teşvik etmek için varlar. Eski Alman İmparatorluğu'nun kültürünü ve geleneklerini yeniden yaratmaya çalışan Domanglia gibi birçok Alman mikro ulusu var. Bunların çoğunda aynı zamanda milliyetçi ve vatansever projeler de bulunur.
  • Ayrılıkçı oluşumlar. Mikro ulusun en ciddi biçimi olan ayrılıkçı oluşumlar genellikle diğer mikro ulus biçimlerinden çok daha eskidir. Önemli ayrılıkçı mikro uluslar arasında Sealand, Hutt River Prensliği ve Özgürşehir Christiania bulunmaktadır.
 8. 8
  Bir hukuk sistemi kur. Her iyi ülkenin, yasaların nasıl yapılacağına dair bir sistemi vardır. Mevcut ülkelerde kullanılan bazı sistem örnekleri şunlardır:
  • Oylama. Bu, vatandaşların yönetim hakkında kararlar aldığı ve yetkilileri seçtiği süreçtir. İsviçre'de kullanılmaktadır.
  • Gerçek Demokrasi. Halkın her şeye oy verir. Bunu büyük bir ülkede yapmak zordur, ancak mikro ulusunda işe yarayabilir.
 9. 9
  Bağımsızlığını ilan et. Artık bir toprağın, nüfusun ve anayasası olan bir hükûmetin olduğuna göre şimdi sıra kendini ilan etmekte. Dünya için ne hazırladığına bağlı olarak şu üç şeyden biri olacaktır:
  • Toplu bir esneme. Dünya, bağımsızlık ilanına bakıp hemen Star Trek'in tekrar yayınını izlemeye geri dönebilir.
  • Milletler topluluğuna sıcak bir karşılama, BM'de bir sandalyeye davet ve büyükelçi ve büyükelçilik talepleri.
  • Silahlı bir istila. Eğer ülke sınırlar, mevcut anlaşmalar, insan hakları veya diğer yasal protokollerle çatışırsa özel bir güvenlik görevlisi kapını çalıp sözleşme denetimli bir topluluk olan "Lale Cd. No:6 Bağımsız Ulusu"nun egemenliğini tanımadığını ve bayrağını çatıdan kaldırmanı veya para cezasına çarptırılmanın gerektiğini sana dostça bildirebilir veya bir Birleşmiş Milletler koalisyonunun sana geri çekilmeni ve insanlığa karşı işlediğin suçlardan yargılanmak için Lahey'e götürüleceğin kurşun geçirmez Mercedes SUV'a binmeni emreden topyekün bir istilası ile karşılaşabilirsin. Alternatif olarak, mikro ulusun Minerva Cumhuriyeti ile aynı kaderi paylaşabilir: Özgürlükçü milyoner ve aktivist Michael Oliver Fiji'nin güneyindeki Minerva Resifleri'ne kum dökerek bir kara parçası yarattıktan ve ardından egemenlik ilan ettikten kısa bir süre sonra ada, Tonga tarafından (uluslararası destekle) istila edildi ve ilhak edildi.[7]
 10. 10
  Bir ekonomi kur. Dolar, Euro veya başka bir para birimi ile işlem yapmıyorsan kendi mali sistemini oluşturman gerekecektir. Ulusunun servetini altına mı, menkul kıymetlere mi yoksa bir sızlanmaya ve duaya mı dayandıracaksın? Arkadaşların arasında sözün geçiyor olabilir, fakat ulusal borç için ciddi teminatlara ihtiyacın olacak. Yerleşik para birimlerine sadık kalsan da, hükümetine nasıl fon sağlayacağını belirlemen gerekecektir ve bunu yapmanın en iyi yolu, kendi ülkeni kurmanın nedeni olan şey olabilir: vergiler. Vergilendirme yoluyla, hükûmetin elektrik şebekesi, su hatları, gerekli bir bürokrasi (istediğin kadar asgari düzeyde) ve bir ordu gibi temel hizmetleri sağlayabilecektir.
  • Vatandaşlarını düşmanlardan koruyabilmek her devlet için (küçük veya büyük) temel bir zorunluluktur. Bu ister sürekli bir ordu, ulusal muhafız, zorunlu hizmet veya başka bir savunma çözümü olsun, anayasanı oluştururken göz önünde bulundurman gereken bir şey olacaktır.
 11. 11
  Dünya topluluğu tarafından tanın. Ülkenin kuruluşundan kaynaklanan istenmeyen sorunlar hariç (yukarıya bak), dünya arenasında bir oyuncu olman gerekir. Bunu yapmak için diğer ulusların seni tanımasına ihtiyacın olacak. Bu, uluslararası hukuk, politika ve diplomasi konularında mahir olmanı gerektirecektir. Eğer bunlar en güçlü becerilerinden biri değilse bu görevi üstlenmeleri için yetenekli politikacılardan oluşan bir kabineyi işe alman akıllıca olacaktır.
  • Bu belki de hepsi arasındaki en zor adımdır. Filistin, Tayvan ve Kuzey Kıbrıs gibi bazı ülkeler tüm onay kutularını işaretlemiştir; ancak yine de birçok ülke tarafından tanınmamaktadır. Burada kural yok; her ülkenin tanınırlık için belirlediği kendi standartları vardır. Sonuç üzerinde etkisi olabilecek şeyler, El Kaide, komünizm veya kapitalizm konusunda nerede durduğun gibi konulardır. Bunlar insan haklarına veya doğal kaynakların kontrolüne yaklaşımına bağlı olabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde bir ulusu tanıma kararı Başkan tarafından verilir. Talebin o sırada Beyaz Saray'da kimlerin olduğuna bağlı olacaktır ve onların politikaları ve tercihleri ise her dört yılda bir çılgınca yön değiştirebilir.
  • Ayrıca, BM üyeliği için daimi beş üye olan ABD, İngiltere, Çin, Rusya ve Fransa'dan hiçbirinin üyeliğini veto etmemesi gerekir. Başka bir deyişle, Filistin, Tayvan ve Kırım'la olanlar da dâhil olmak üzere toprak anlaşmazlıkları gibi tartışmalı konularda tarafsız tavırlara sahip olman gerekecek.
  • Avrupa'da veya yakınında yaşıyorsan Avrupa Birliği üyeliği için de başvurmayı dene. Bu, dünya siyasetinde egemenliğini sağlayacaktır.
 12. 12
  Markalaşmanı yönet. Elbette her ülkenin bir bayrağa ihtiyacı vardır ve senin için de durum farklı olmayacak. Bu, ulusal sembollerin en belirgin olanıdır, ancak bir ulus olarak kimliğini oluşturmana yardımcı olacak başka semboller de var:
  • Para. Para birimin nasıl görünecek? Profilin altın sikkeler üzerine cesurca kabartılacak mı ve kağıt para üzerine 3B hologram mı olacak, yoksa Zafer Anıtı veya Cüneyt Arkın gibi sembolik bir simge mi kullanacaksın? Tam gaz modern mi olacaksın yoksa her bir parçanın elle oyulduğu bir dönemi mi dikkate almaya çalışacaksın?
  • Devlet Mührü. Ulusal bir slogan bulabilir ve bunu Latince'ye çevirebilirsin. İnternette birçok ücretsiz çeviri aracı var. Kraliyet ailesinden geldiğini göstermek için kalkanlı, gösterişli grafikler ekle. Veya görevini kendi dilinde açıkça ifade edebilir ve bir grafik tasarımcıdan bir logo oluşturmasını sağlayabilirsin. İyi bir logo İngiltere'nin saray mücevherlerinden daha değerli olabilir!
  • Resmi yazışma. Cumhurbaşkanına, BM'ye, başbakana ve diğer devlet başkanlarına yazacağın tüm mektuplarla birlikte, mührünün kabartmalı işlendiği yüksek kaliteli antetli bir kâğıda ihtiyacın olacak.
  • Milli Marş. Önemli olaylarda çalmak için bir milli marşın olmalı.
 13. 13
  Bir dil oluştur. Her ülke bir miktar sözlü dile sahip olmalıdır. Bunun için şunları yapabilirsin:
  • Mevcut bir dili (Türkçe gibi) kullan. Ayrıca kadim dilleri de kullanabilirsin. Ör., futhark.
  • Mevcut bir dilin lehçesini yap (ör., Azerice, Türkmen Türkçesi).
  • Kendi dilini oluştur. Bunu yaparsan ülkenin vatandaşlarının bunu anladığından emin ol (yani onlara dili öğret).
  • Dilleri birleştirebilirsin. İster inan ister inanma, Türkçe böyle bir dildir. Aslında, Türkçe’nin çoğu Arapça ve Farsça dillerine dayanmaktadır.
 14. 14
  Microwiki üzerinde bir makale oluştur. Bu platform, Wikipedia gibi bir sitede makale yazmana olanak tanır. https://micronations.wiki/ adresine git ve yönergelere bir göz at. Ardından mikro ulusun hakkında bir makale yazabilirsin. Burada başka mikro uluslarla da ilişkiler kurabilirsin.
  • Ulus Sayfa Kılavuzuna bak. Burada, makalenin nasıl yapılandırılması gerektiğine dair bilgiler bulunur.
 15. 15
  Oraya çık ve yap! Dünya’nın büyüdüğü ve hükümetlerin küçüldüğü falan yok, bu yüzden oraya ne kadar çabuk gidip hak iddia edersen kendini o kadar çabuk kral, prens, imparator, şeyh, ayetullah, yüce hükümdar ve [kendi imparatorluk aileni buraya ekle] Ömür Boyu Başkanı ilan edebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Başarılı ve istikrarlı bir ülke kurana kadar nükleer silahlara ya da buna benzer bir şeye sahip olamayacağını unutma.
 • Süper güçlerle tarafsız ilişkiler sürdürdüğünden emin ol. Kuzey Kore'den uzak durmak yardımcı olabilir.
 • Sırf eğlencesine bir mikro ulus yapmak istiyorsan kendi toprağını bulmana gerek yok. Bu konuda ciddi değilsen evini bir ülkeye dönüştürebilirsin!
 • Mikro ulusçuluk, hobi ve farklı geçmişlere sahip insanları içeren ciddi bir şeydir. Saygı, barış için anahtardır. Hoşgörüsüzlük, savaşın anahtarıdır.
 • Mikro ulusun için toprak satın almak istiyorsan ve yeterli paran yoksa bağış toplayabilirsin.
 • Niyetin işlevsel ve bağımsız bir ülkeye sahip olmaksa nihayetinde bir altyapıya (ör., yollar, okul, binalar, hastane, itfaiye istasyonu) ihtiyacın olacak.
 • Diğer uluslarla mantıksızca agresif bir politika izlememeye çalış. Bu, dünya siyasetindeki statünü düşürecektir.
 • Mevcut ve köklü mikro ulusları incele. Onları başarılı yapan ne (ya da onları sefil eden neydi)? Onlardan ne öğrenebilirsin?
 • Dâhil ol. Dışarıda epeyce farklı topluluklar var. Ulusal benliğini (veya resmî temsilcilerini) ortaya çıkar ve dâhil ol!
 • Eğer kendi ülkesi olmayan bir etnik grubun parçasıysan miras aldığın alanında bir ülke kurmayı deneyebilirsin. Bu genellikle diğer ülkeler tarafından desteklenmektedir.
Reklam

Uyarılar

 • Çok ciddi davranırsan mevcut hükümetler seni eğlencesine bir ülke yerine bir ayrılık hareketi olarak görebilir. Çoğu ülkenin, yeni türeyen küçük bir mikro ulusu bir hamlede alt edecek daimi bir ordusu vardır.
 • Başka bir ülkeye ait mevcut özellikleri (marş, bayrak, vs.) kullanmak ülkene fayda sağlamaz ve bu, potansiyel olarak yasa dışı olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 194 kişi çalıştı. Bu makale 5.505 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 5.505 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam