Kemiksiz hindi göğsü tavuk yerine lezzetli bir alternatiftir. Bütün bir hindi pişirmek için zamanın olmadığında harika bir seçenektir. Hindi göğüs eti genellikle bir ila beş kilodur ve kalabalık için bol miktarda et sağlar. En kolay bir yavaş pişiricide veya fırında pişirilir. Hindinin yumuşak beyaz eti her türlü baharat karışımı için mükemmel bir temel oluşturur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Hindi Göğsünü Satın Almak ve Hazırlamak

 1. 1
  Kilo ile satın al. Kemiksiz hindi göğsü taze veya dondurulmuş olarak kilo ile satın alınabilir. Hindi göğsü tavuk göğsünden çok daha büyük olur. Bu yüzden ne kadar satın alacağına karar verirken bu durumu hesaba katmalısın. Hindi göğsünün porsiyon büyüklüğü kişi başına 100 ila 200 g kadar çıkar. Pişmiş hindi buzdolabında iyi dayandığından artakalanlar ile sandviç yapmak için ekstra satın almak isteyebilirsin.
  • Taze hindi satın alıyorsan rengi soluk olmayan yumuşak pembe göğüsleri tercih et. Paketlenmiş taze hindi satın alıyorsan son kullanma tarihinden önce kullandığından veya dondurduğundan emin ol.
  • Dondurucu yanığı belirtisi olmayan dondurulmuş hindi göğsü seç. Pişirilmemiş hindi göğsü dondurucuda dokuz aya kadar saklanabilir.[1]
 2. 2
  Eğer donmuşsa çöz. Hindini donmuş bir durumdayken pişirmeyi denersen inanılmaz derecede uzun zaman alır. Buzdolabında yavaşça çözmek önerilen yöntemdir. [2] Hindi göğsünü pişirmeyi planlamadan önceki gece yavaşça çözülebilmesi için buzdolabına yerleştir. Her 1 ila 2 kilo ağırlık için 24 saat çözülme tahsis etmen gerekir.
  • Donmuş hindi göğsünü çözülme sırasında paketini açmadan buzdolabında bırak. Çözülürken paketin dışına damlayabilecek suları tutmak için göğüs etini bir tabağa veya tepsiye koy.
  • Zamanın kısıtlıysa hindiyi soğuk su banyosunda çöz. Hindi hâlâ paketin içinde sarılıyken büyük bir kâseye veya soğuk su doldurulmuş lavobaya batır. Suyu her yarım saatte bir yeniden soğuk musluk suyuyla değiştir. Bu yöntemi kullanarak her yarım kilo hindi eti ağırlığı için yarım saat çözülme süresi ver.
  • En hızlı donmuş et çözme alternatifi için bir mikrodalga kullan. Hindi göğsünün paketini tamamen çıkar. Hindinin suyunu muhafaza etmek için eti mikrodalgaya dayanıklı bir tabağa koy. Kullanım kılavuzunda et veya buz çözmek için önerilen güç ayarını ve pişirme süresini kullan.
 3. 3
  Paketi çıkar. Donmuş hindi göğsü çözüldükten sonra üzerinde bulunan paketin tümünü çıkar. Taze veya dondurulmuş hindi göğsü genellikle plastik fileye sarılmış olarak satılır. Hindiyi pişirmeden önce bunu tamamen çıkarmalısın. Eğer aldığın hindi göğsü rosto et gibi yuvarlanmışsa pişirmeden önce açıp düzle.
 4. 4
  Hindi göğsünü marine etmeyi düşün. Marine etmen gerekli olmasa da marine ettiğin zaman et daha yumuşak ve lezzetli olur. Hindiyi pişirmeyi planladığın zamandan en az bir saat önce marineyi hazırla. Hindine lezzet katmak için markette satılan herhangi bir hazır marine karışımı seçebilir ya da kendin yapabilirsin. Hindiyi büyük boy bir gıda saklama kabına koy ve marineyi üzerine dök. Her yarım kilo hindi eti için kaba dörtte bir bardak marine ekle.[3] Hindiyi pişirmeden önce bir ila üç saat marinenin içinde beklet.
  • Her iki kilo hindi için 1/2 su bardağı sirke, 1/4 su bardağı zeytinyağı, 4 tatlı kaşığı kıyılmış sarımsak, 1 tatlı kaşığı karabiber ve 1/2 tatlı kaşığı tuzu karıştırarak hızlı bir marine hazırlayabilirsin.
  • Eti marine süresi boyunca buzdolabında tuttuğundan emin ol.
  • Yüksek sıcaklıklarda donmuş et çözmek (soğuk su banyosu ve mikrodalga) bakteri oluşmasını teşvik edebileceğinden hızlı çözülen etleri hemen pişirmen önerilir. Bu yüzden eğer hindi göğsünü pişirmeden önce birkaç saat marine etmeyi planlıyorsan eti buzdolabında yavaşça çözmelisin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Fırında Kemiksiz Hindi Göğsü Pişirmek

 1. 1
  Fırını önceden 165 °C’ye ısıt.
 2. 2
  Pişirme süresini hesapla. Hindi göğsün ne kadar büyük olursa pişirmesi de o kadar uzun sürer. Hindi göğsü 165 °C’de fırınlandığında her yarım kilo ağırlık başına yaklaşık 25 dakika pişirme süresi gerekir.
  • 1,5 ila 2,5 kiloluk küçük bir hindi göğsü için 1,5 ve 2,5 saat arası bir süre ayır. 2,5 ila 3,5 kiloluk büyük bir hindi göğsü için 2,5 ve 3,5 saat arası bir süre ayır.
  • Eğer 1500 m veya daha yüksek bir rakımda yemek pişiriyorsan her yarım kilo başına beş ila on dakika daha pişirme süresi eklemen gerekir.
 3. 3
  Hindiyi baharatla. Hindi göğsüne zeytinyağı sür ve derisinin üzerine birkaç tutam tuz ve karabiber serp. Dilersen hindinin üzerine kurutulmuş kekik, dağ kekiği, adaçayı veya fesleğen serp.
  • Taze baharat kullanmak istiyorsan onları kabaca doğra ve hindinin derisinin altına yerleştir. Böylece ete lezzet katmak için üzerinde birlikte pişerler.
  • Kümes hayvanları ile limon tadını bir arada seviyorsan bir limon dilimlemeyi ve sonra dilimleri hindinin derisinin altına yerleştirmeyi dene. Hindi piştikten sonra limon dilimlerini çıkar.
 4. 4
  Hindiyi bir fırın kızartma tavasına yerleştir. Hindinin yapışmasını önlemek için fırına dayanıklı bir kızartma tepsisinin üzerine sıvı yağ sür ya da yapışmaz yağ spreyi sık. Hindi göğsünü derili kısmı yukarı gelecek şekilde kızartma tavasına yerleştir.
 5. 5
  Hindiyi pişir. Bir et termometresi ile ölçüldüğünde etin iç sıcaklığı 70 °C olana kadar hindiyi fırında kızart.[4] Hindiyi düşük bir sıcaklıkta (160 °C) pişirmek etin kurumamasına yardımcı olur.
  • Hindi göğsünün nemli kaldığından emin olmak istiyorsan pişirme işlemi boyunca etin üst kısmını düzenli olarak tavanın altındaki erimiş yağ ve sıvı ile yağlayabilirsin. Tava sıvısını göğsün yüzeyine dökmek için büyük bir kaşık veya hindi damlalığı kullan.
  • Gevrek ve çıtır bir deri için fırının üst rezistansını aç ve et 70 °C iç sıcaklığa ulaştıktan sonra beş dakika boyunca kızart.
 6. 6
  Hindiyi oda sıcaklığında 20 dakika dinlendir. Hindiyi alüminyum folyo ile sar ve birkaç dakika tezgâh üzerinde dinlendir. Bu süre zarfında hindinin suları ete geri emilecektir. Bu adımı atlamak etin daha kuru olmasına neden olur.
 7. 7
  Hindi göğsünü dilimle. Tek porsiyonluk dilimler hâlinde kesmek için bir et bıçağı kullan. Dilimleri servis etmek için büyük bir tabağa yerleştir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Yavaş Pişiricide Kemiksiz Hindi Göğsü Pişirmek

 1. 1
  Pişirme süreni hesapla. Yavaş pişiriciler genel olarak bir fırına göre çok daha düşük bir sıcaklıkta çalıştığından hindi göğsünün 70 °C iç sıcaklığa ulaşması çok daha uzun sürer. Bu durum sen günlük işlerini yaparken yavaş pişiriciyi açıp sonra da birkaç saat boyunca onu kendi hâline bırakıp unutabilmene olanak sağlar.
  • "Düşük" ayarı kullanarak 1,5 ila 2,5 kiloluk bir hindi göğsünü yavaş pişirici ile pişirmek beş ila altı saat sürecektir. 2,5 ila 4 kiloluk daha büyük bir hindi göğsü sekiz ila dokuz saat süre gerektirir.
  • "Yüksek" ayarın kullanılması geleneksel fırınınkine eşdeğer olarak daha az bir pişirme süresi ile sonuçlanır.
 2. 2
  Hindi göğsünü yavaş pişiriciye yerleştir. Pişirmeden önce çözülmesi ve paketinden çıkarılması gerektiğini unutma. Deriyi çıkarmak da iyi bir fikirdir. Yavaş pişiricide pişen hindi göğsünün derisini gevrekleştiremezsin. Bu yüzden pişirmeden önce derisini çıkarıp atabilirsin.
 3. 3
  Baharat ekle. Yavaş pişiriciye eklediğin her şey hindi göğsü ile birlikte kaynamaya başlar ve şaşırtıcı derecede lezzetli bir ürün ortaya çıkarır. Kendi baharat karışımını yapabilir ya da markette satılan hazır bir karışımı kullanabilirsin. Bunlardan birini dene:
  • 1 tatlı kaşığı kıyılmış kuru sarımsak, 1 tatlı kaşığı çeşnili tuz, 1 tatlı kaşığı İtalyan baharatı ve 1 tatlı kaşığı karabiberi birleştirerek kendin yap.
  • Elinde doğru baharatlar yoksa bir paket soğan çorbası karışımı ya da bir küp veya paket bulyon kullanabilirsin. Bir küp/paket bulyonu bir bardak sıcak suda erit ve yavaş pişiriciye ekle.
 4. 4
  Sebze ve baharat eklemeyi düşün. Bir yavaş pişirici ilgili en güzel şey tek tencerede hazırlanan ve kolaylıkla berbat edemeyeceğin bir pişirme şekli olmasıdır. Bu yüzden buzdolabında bulunan sebze ve baharatları hindi ile uyumlu olduğu sürece yavaş pişiriciye ekle. Sebze olarak patates, havuç ve soğan harika seçeneklerdir. Aynı şekilde maydanoz, adaçayı ve kekik de baharat katmak için mükemmel olur.
  • Uzun pişirme süresi boyunca çok fazla parçalanmamaları için sebzeleri büyük parçalar hâlinde doğra.
  • Buzdolabında veya bahçende yemeğe konulan taze otlar yoksa bunların yerine kendi baharat rafında bulunan kurutulmuş baharatlardan kullanabilirsin.
 5. 5
  Tenceredeki her şeyin üzerini su ile kapla. Hindinin üstünü kaplayacak kadar su ekle. Böylece et pişerken kurumaz. Su yerine tavuk suyu da kullanabilirsin.
 6. 6
  Yavaş pişiricinin güç seviyesini ayarla. Ne kadar zamanın olduğuna bağlı olarak güç seviyesini yüksek veya düşük olarak ayarlayabilirsin. Yavaş pişiriciyi düşük ısıya ayarlarsan pişirmenin beş ila sekiz saat alacağını unutma. Eğer yüksek ısıya ayarlarsan çok daha az zaman alacaktır.
 7. 7
  Etin iç sıcaklığını kontrol ederek tamamen piştiğinden emin ol. Bir et termometresi kullanarak hindinin iç sıcaklığının en azından 70 °C’ye ulaştığından emin ol. [5] Termometrenin ucunu göğsün en kalın kısmına yerleştir ve burada termometrenin göğsün içine tamamen girmediğine dikkat et. Sıcaklığı okumadan önce ekranın sabitlenmesini bekle.
 8. 8
  Kesip bölüştürmek için hindiyi yavaş pişiriciden çıkar. Hindiyi bir kesme tahtası üzerine yerleştir ve dilimlemek için et bıçağı kullan.
 9. 9
  Bitti.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer bir et termometresi mevcut değilse o zaman hindi göğsünü iç suları berrak olana dek pişir. Bunu test etmek için hindi göğsünün orta kısmında küçük bir kesim yap. Hindi göğsünün iyice pişmiş olabilmesi için bu kesikten çıkan suyun tamamen berrak olması gerekir.
Reklam

Uyarılar

 • Eti marine etmeyi planlıyorsan her zaman buzdolabında yavaşça çöz çünkü hızlı çözülen etin hemen pişirilmesi gerekir.
 • Hızlı çözülen eti tekrar dondurma çünkü hemen pişirilmesi gerekir.
 • Hindiyi soğuk su banyosunda veya mikrodalgada hızlı bir şekilde çözersen eti hemen pişir.
 • Çiğ ete dokunduktan sonra ellerini her zaman sabun ve ılık suyla yıka.
 • Hindinin çok hızlı çözülmesine izin verme çünkü bu potansiyel olarak tehlikeli mikropların gelişmesine izin verebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 32.605 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 32.605 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam