Öğrenmenin sonu yoktur. Ergenlik çağındayken ve hatta seksenlerinde bile kelime dağarcığını geliştirerek bilgili bir kişi olabilirsin. Kendi dilinde en doğru sözcükleri öğrenmene ve kullanmana yardımcı olacak alışkanlıklar edinmek, iletişim kurmayı, yazmayı ve düşünmeyi kolaylaştıracaktır. Kelime dağarcığını geliştirmek hakkında daha belirgin ipuçları için okumaya devam et.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yeni Kelimeler Öğrenmek

 1. 1
  Doymak bilmeden oku. Okulu bitirdiğinde, artık seni yeni kelimeler öğrenmeye zorlayacak kelime alıştırmaları ve ödevler olmayacak. Okumayı bırakmak kolay olabilir. Kelime dağarcığını geliştirmek istiyorsan bir okuma düzeni oluştur ve ona sadık kal.[1]
  • Her hafta yeni bir kitap okumayı veya her sabah gazeteyi okumayı deneyebilirsin. Kendin için uygun olan sıklık ve hızı belirle ve programına uygun bir okuma rutini geliştir.
  • Her hafta en az bir kitap ve birkaç dergi okumaya çalış. İstikrarlı ol. Kelime dağarcığını geliştirmekle kalmayıp güncel ve geçmiş gelişmelerden haberdar olacaksın, genel kültürün artacak ve bilgili, çok-yönlü bir kişi olacaksın.
 2. 2
  Yüksek edebiyat oku. Zamanına ve eğilimlerine göre elinden geldiğince çok kitap okumak için kendini zorla. Klasikleri oku. Yeni kurgu romanları ve eski kurgu romanları oku. Şiir oku. Sabahattin Ali, Orhan Pamuk ve Halide Edip Adıvar oku.
  • Kurgusal olmayan düzyazı ve teknik kitaplar okumaya çalış: Bunlar sana yalnızca yeni konuşma şekilleri değil, aynı zamanda yeni düşünme şekillerini de hızla öğretecektir. Felsefe, din ve bilim gibi farklı konular hakkında oku.
  • Genelde yerel gazeteyi okuyorsan ulusal ve uluslararası gazeteleri ve Forbes veya Ekonomist gibi iş dünyası dergi ve gazetelerindeki uzun ve zor makaleleri okumaya çalış.
  • LibriVox gibi İnternet sitelerinde birçok klasik okuman için seni bekliyor.
 3. 3
  Online kaynakları oku. İnternet'te farklı konular hakkındaki dergileri, makaleleri ve blogları oku. Albüm yorumlarını ve moda bloglarını oku.
 4. 4
  Bilmediğin kelimeleri sözlükte ara. Bilmediğin bir kelime gördüğünde sabırsızlık edip kelimeyi atlama. Cümlenin bağlamı içinde olası anlamlarını bulmaya çalış, ardından sözlüğe bak ve anlamından emin ol.
  • Elinin altında küçük bir defter olsun ve karşılaştığın yabancı kelimeleri daha sonra bakmak için not al. Bilmediğin bir kelime duyarsan veya görürsen sözlükten anlamına bak.
 5. 5
  Sözlük oku. Sözlüğü rasgele aç. Henüz öğrenmediğin kelimelerin açıklamalarını oku. Bunu daha ilgi çekici kılmak için kaliteli bir sözlüğün olması gerekir. Bu yüzden kelimelerin köken ve kullanımları hakkında uzun açıklamalar bulunan bir sözlük al. Bu sözlükler kelimeyi hatırlamana ve sözlükten keyif almana yardımcı olmak için daha faydalıdır.[2]
 6. 6
  Eş anlamlılar sözlüğünü oku. Benzer kelimeler kullanabilmek için sık kullandığın kelimelere bak ve bu yeni kelimeleri de kullan.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Yeni Kelimeleri Kullanmak

 1. 1
  Bir hedef belirle. Kelime dağarcığını geliştirmekte kararlıysan kendine bir hedef belirle. Haftada üç yeni kelime öğrenmeye çalış ve bunları konuşurken ve yazarken kullan. Bilinçli bir çabayla, hatırlayıp kullanabileceğin birkaç bin yeni kelime öğrenebilirsin. Bir kelimeyi cümle içinde etkili ve doğru şekilde kullanamıyorsan kelime dağarcığının bir parçası değil demektir.[3]
  • Haftada üç kelimeyi kolaylıkla öğrenebiliyorsan çıtayı yükseltmeye başla. Bir sonraki hafta on kelime öğrenmeye çalış.
  • Sözlükte günde 20 yeni kelime bulmak bu kelimeleri doğru şekilde kullanmayı zorlaştırır. Gerçekçi ol ve kullanabileceğin pratik bir kelime dağarcığı geliştir.
 2. 2
  Evin içinde bilgi kartları veya post-it notlar kullan. Yeni kelimeler öğrenmeyi alışkanlık hâline getireceksen bir sınav için hazırlanır gibi basit ezberleme teknikleri dene. Ezberlemek istediğin bir kelimenin tanımını yazdığın post-it kağıdını kahve makinesinin üstüne yapıştırırsan sabah kahveni hazırlarken ona çalışabilirsin. Bitkileri sularken çalışabilmek için tüm ev bitkilerinin üstüne yeni bir kelime yapıştır.[4]
  • Televizyon izlerken veya başka şeyler yaparken yanında bilgi kartların olsun ve yeni kelimelerine çalış. Sürekli kelime dağarcığını geliştirmeye devam et.
 3. 3
  Daha fazla yaz. Günlük tutmuyorsan günlük yazmaya başla veya bir blog aç. Yazma kaslarını aktif olarak esnetmek kelime dağarcığının güçlü kalmasını sağlar.[5]
  • Eski arkadaşlarına mektup yaz ve çok fazla detay kullan. Genellikle kısa ve günlük bir dille haberleşiyorsan bunu değiştir ve alışık olduğundan daha uzun bir mektup veya e-posta yaz. Okulda yazdığın kompozisyonlar gibi mektuplarını yazmaya da zaman harca. Tercihlerin üzerinde düşün.
  • İşte üzerine daha fazla yazma sorumluluğu almayı düşün. Genellikle not veya grup e-postaları yazmaktan veya grup konuşmalarına katılmaktan kaçınıyorsan alışkanlıklarını değiştir ve daha fazla yaz. Kelime dağarcığını geliştirip üstüne para bile kazanabilirsin.
 4. 4
  Doğru sıfatlar ve isimler kullan. En iyi yazarlar az sözle çok şey anlatmayı ve doğruluğu hedefler. Eş anlamlılar sözlüğü çıkar ve cümlelerinde mümkün olan en doğru kelimeyi kullan. Bir tanesi yetecekken üç kelime kullanma. Bir kelime cümle içinde kullandığın kelime sayısını azaltmaya yarıyorsa kelime dağarcığın için faydalıdır.[6]
  • Örneğin, “yunuslar ve balinalar” yerine “deniz memelileri” denebilir, bu nedenle “deniz memelileri” faydalı bir tabirdir.
  • Ayrıca bir sözcük yerine geçtiği kelime veya ifadeden daha betimleyici ise faydalıdır. Örneğin, birçok insanın sesi “hoş” olarak tanımlanabilir. Ancak çok hoş bir sesi olan birinin “akıcı” bir sesi olduğu söylenebilir.
 5. 5
  Hava atma. Tecrübesiz yazarlar her cümlede iki kez Microsoft Word’ün Eş Anlamlılar özelliğini kullanmanın daha iyi yazmalarını sağladığını düşünür. Havalı kelimeler ve “kelime yarışması” hissi veren sözcükler kullanmak yazdıklarını şatafatlı kılar. Daha da kötüsü, yazdıklarının daha genel kelimelere kıyasla daha az doğru olmasına neden olur. Uygun kelimeyi kullanmak gerçek bir yazarın ve gelişmiş bir kelime dağarcığının işaretidir.
  • "Taçsız Kral” Metin Oktay’ın “mahlasıdır” diyebilirsin ama söz konusu cümlede “takma ad” demek daha doğru ve faydalı olabilir. Bu nedenle “mahlas” kelime dağarcığın için daha az faydalı olabilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kelime Dağarcığını Geliştirmek

 1. 1
  İnternet'teki sayısız sözlükten birini kullanarak “Günün Kelimesi” e-postaları almak için kayıt olabilirsin. Ayrıca kendine günün kelimesi takvimi alabilirsin; her gün sayfada yazan kelimeyi oku ve her günün kelimesini hatırlamaya çalış ve gün içinde bir yerde kelimeyi kullan.
  • Kapsamlı bir kelime dağarcığı geliştirmek için kelime dağarcığı geliştirme sitelerini ziyaret et.
  • İnternet'te sıra dışı, tuhaf, modası geçmiş ve zor kelimelerden oluşan alfabetik listeler derleyen birçok site var. Bu siteleri bulmak ve onlardan bir şeyler öğrenmek için arama motorundan faydalan. Bu, otobüs durağında veya banka kuyruğunda beklerken vakit geçirmek için harika bir yoldur.
 2. 2
  Bulmaca çöz ve kelime oyunları oyna. Bulmacalar kelime dağarcığını artırmak için harika birer kaynaktır çünkü bulmacaları hazırlayanlar genellikle kelimelerin bulmacaya oturması ve bulmaca çözenlere ilginç gelmesi için sayısız sıra dışı kelimeden yararlanırlar. Kare bulmaca, çengel bulmaca ve gizli kelimeyi bulmanı gerektiren bulmacalar gibi pek çok farklı bulmaca vardır. Bulmacalar kelime dağarcığını güçlendirdiği gibi eleştirel düşünme becerilerini de geliştirir. Kelime dağarcığını geliştirmek için kelime oyunu olarak Scrabble, Boggle ve Cranium gibi oyunları dene.
  Reklam

İpuçları

 • “Gibi…”, “Yani…”, “Eee…”, “Şey” ve Hımm…” gibi boşluk dolduran ifadeleri çok sık kullanmak geniş ve kapsamlı kelime dağarcığı olan kişileri bile bilgisiz gösterebilir. Gereksiz kelime ve kısaltmalar kullanmaktan kaçın.
 • Belli bir kelimenin “anlatım” derecesini sıralamak/öğrenmek için eş anlamlılar/zıt anlamlılar defteri tutmaya çalış. Örneğin, “muhtaç” kelimesi kulağa “fakir” kelimesinden daha kuvvetli gelir.
 • Akıllı telefonuna Ücretsiz Sözlük Uygulaması indir. Ekran fotoğrafı özelliğini kullanarak kelimenin anlamının fotoğrafını çek, böylece daha sonra kelimelerini kolaylıkla gözden geçirebilirsin.
 • Kelime dağarcığını geliştirmeye yönelik birçok İnternet sitesi vardır. En sevdiklerini bul ve onlardan en iyi şekilde yararlan.
 • Evindeki ürünlerin arkalarına bak (gazlı içecek kutuları, yemek kutuları, şampuan şişeleri vb.) Üzerlerinde karmaşık kelimeler yazıyor olması gerek.
 • Çantana veya cebine koyarak her yere yanında götürebileceğin hazır, ufak, boş kelime kartları alabilirsin. Öğrendiğin yeni kelimeleri üstlerine yaz ve otobüsteyken, sıradayken, birini beklerken bu bilgi kartlarını çıkarıp öğrendiklerini tekrar et.
Reklam

Uyarılar

 • Başkalarının bilmediği kelimeler kullanabilirsin ve bu, iletişim ve karşılıklı anlaşmada engeller doğurabilir. Bu sorunu gidermek için farklı bağlamlarda kelimelerin daha basit eş anlamlarını kullanmaya hazır ol. Bir diğer deyişle, ukalalık etme.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Sözlük
 • Kelime kartları ve renkli kalem
 • Not defteri ve renkli kalem
 • Klasik romanlar, zor metinler
 • Çok çeşitli okuma materyali

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 17 kişi çalıştı. Bu makale 110.300 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 110.300 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam