Kendi mutfağında yaptığın kekin tadı gibisi yok. Kek pişirmek; malzemeleri ölçmek, onları doğru sırayla karıştırmak ve keki yanmadan önce fırından çıkarmayı hatırlamak kadar basittir. Çikolatalı kek, elmalı kek ve vanilyalı pound kek gibi üç temel kekin nasıl pişirileceğini öğrenmek için okumaya devam et. Kek tarifini nasıl takip edeceğinle ilgili ipuçları için fareyi en alta kaydır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Vanilyalı Pound Kek Yapımı

 1. 1
  Malzemeleri hazırla. Pound kek pişirilmesi en basit kektir. İhtiyacın olan şeyler:
  • 1 su bardağı tuzsuz tereyağı, yumuşamış
  • 1 su bardağı şeker
  • Bir tutam tuz
  • 2 tatlı kaşığı vanilya özütü
  • 5 yumurta
  • 2 su bardağı un
 2. 2
  Fırını 160 °C derecede ısıt.
 3. 3
  Kek kalıbını yağla. Pound kekler ekmek kalıbı veya kek kalıbı gibi derin kalıplarda iyi pişirilir.
 4. 4
  Tereyağını ve şekeri çırp. Tereyağını ve şekeri karıştırma kabına koy ve karışım kabarıp hafif ve kremaya benzer bir kıvama gelinceye kadar çırp.
 5. 5
  Yumurtaları ve vanilyayı ilave et. Yumurtalar tamamen karışıncaya kadar çırpmaya devam et.
 6. 6
  Kek ununu karıştır. El mikserini düşük ayarda tut ya da unu karıştırmak için tahta bir kaşık kullan. Çok fazla karıştırmamaya dikkat et.
 7. 7
  Karışımı kalıba dök. Kapta kalan karışımı spatula ile sıyır.
 8. 8
  Keki 1 saat 15 dakika pişir. Kekin ortasına bir kürdan batır. Kürdan temiz çıkıyorsa kek pişmiştir.
 9. 9
  Leziz ev yapımı kekinin tadını çıkar!
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Çikolatalı Kek Yapımı

 1. 1
  Malzemeleri hazırla.
  • 3/4 su bardağı tuzsuz tereyağı, oda sıcaklığında
  • 3/4 su bardağı şekersiz kakao
  • 3/4 su bardağı un
  • 1/4 tatlı kaşığı tuz
  • 1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 1 su bardağı şeker
  • 3 yumurta
  • 1 tatlı kaşığı vanilya özütü
  • 1/2 su bardağı krema
 2. 2
  Fırını önceden 160 °C derecede ısıt.
 3. 3
  Kek kalıbını yağla. Standart yuvarlak kek kalıbı, kare pişirme kabı, ekmek tavası veya kek kalıbı kullanabilirsin. Tepsiyi tereyağı ile veya sprey yağla iyice yağladığından emin ol ki böylece kek piştiğinde tepsiye yapışmasın.
 4. 4
  "Islak malzemeleri" geniş bir kapta karıştır. Tereyağını, yumurtaları, vanilya özütünü, şeker ve kremayı bir kâseye koy. Islak malzemeleri iyice karıştırmak için bir çırpma teli veya el mikseri kullan.
  • Kek tariflerinde "ıslak malzemeler" genellikle nemli olanlardır. Şeker, aslında ıslak olmasa da çoğu zaman "ıslak" bir malzeme olarak listelenir.
  • Islak malzemeler genellikle ilk önce geniş bir kapta karıştırılır. Kuru malzemeler ayrı ayrı karıştırılır ve daha sonra eklenir.
  • Kek tariflerinde tereyağının yapısı ile ilgili talimatları izlemek önemlidir. Yumuşatılmış tereyağı istenen yerde eritilmiş tereyağı kullanırsan, kek berbat hale gelebilir. Böyle bir durumda, tarifte tereyağı için istenen sıcaklık oda sıcaklığıdır. Malzemelerin geri kalanını hazırlarken, tereyağını kenara ayırırsan, oda sıcaklığı ısısına gelir.
 5. 5
  Kuru malzemeleri ayrı bir kapta karıştır. Unu, tuzu, kakaoyu ve kabartma tozunu küçük bir kâseye koy. Hepsini iyice karışana kadar karıştır.
 6. 6
  Kuru karışımı ıslak karışıma ilave et. Karışımı hamur iyice karışıncaya ve unun beyazı kalmayıncaya kadar düşük hızda çırp.
 7. 7
  Hamur karışımını kek kalıbına dök. Kabın içini sıyırmak için spatula veya kaşık kullan ki karışımın tamamı kalıba dökülebilsin .
 8. 8
  Tepsiyi fırına koy ve 30 dakika pişir. Kekin yanmaması için sık sık kontrol et. Bir kürdan kekin ortasına batırılıp temiz çıktığında kek hazırdır. Kürdan kekin sıvı hamuruna bulanmış olmamalı.
 9. 9
  Keki fırından çıkar ve soğumaya bırak. Keki tezgahın üstüne koy ve elini sürmeden önce 5 dakika soğuması için beklet.
 10. 10
  Keki bir tabağa ters yüz et. Keki servis etmek için istediğin tabağı kullanabilirsin.
 11. 11
  Kekin üstünü krema ile süslemeden önce kekin tamamen soğumasını sağla. Eğer kremayı kek hala sıcakken üzerine dökersen krema erir ve kenarlardan akar. Çikolata krema, sade krema ya da farklı tür kremalar hazırlayabilirsin.
 12. 12
  Afiyet olsun!
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Elmalı Kek Yapımı

 1. 1
  Malzemeleri hazırla. Elmalı kek için şunlara ihtiyacın olacak:
  • 3/4 su bardağı un
  • 3/4 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 4 elma
  • 2 yumurta
  • 3/4 su bardağı şeker
  • Bir tutam tuz
  • 1/2 tatlı kaşığı vanilya özütü
  • 1/2 su bardağı tuzsuz tereyağı, eritilmiş
 2. 2
  Fırını 180 °C derecede önceden ısıt.
 3. 3
  Kek tepsisini yağla. Bu tarif için standart bir kek kalıbı veya kekin kolayca çıkarılmasını sağlayan kelepçeli kek kalıbı kullanabilirsin. Bu, özellikle kekini bir davet için yapıyorsan güzel bir görünüm sağlar.
 4. 4
  Tereyağını erit ve soğumasını bekle. Tereyağı diğer malzemelerle karıştırılmadan önce oda sıcaklığına gelmeli.
 5. 5
  Kuru malzemeleri küçük bir kapta karıştır. Un, tuz ve kabartma tozunu bir kaba koy ve karıştır.
 6. 6
  Elmaları hazırla. Elmaları soymak için bir bıçak veya sebze soyucu kullanabilirsin, sonra elmaların çekirdeklerini çıkar. Elmaları küçük küçük parçalar halinde dilimle.
 7. 7
  Islak malzemeleri karıştır. Şeker, yumurta, tereyağı ve vanilyayı karıştır.
 8. 8
  Kuru karışımı ıslak karışıma ekle. Hamur karışımı pürüzsüz ve krema kıvamına gelinceye kadar karıştır.
 9. 9
  Elmaları yavaşça kat. Elmaları hamur karışımına nazikçe karıştırmak için bir spatula kullan. Karışımı çok fazla karıştırma, bu kekin yoğun ve katı olmasına sebep olur.
 10. 10
  Hamur karışımın kalıba dök. Kekin üst yüzeyinin pürüzsüz olması için spatula yardımıyla düzleştir.
 11. 11
  Keki 50 dakika pişir. Kekin üzeri altın kahverengi rengine döndüğünde ve kürdan batırılıp temiz çıktığında kek hazırdır.
 12. 12
  Keki krem şanti ile servis et.[1]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Kek Tariflerini Takip Etmek

 1. 1
  İşe başlamadan önce malzeme listesini ve talimatları oku. İhtiyacın olan her malzemenin önceden hazır olması önemlidir. Kimse hazırlık sırasında bakkala veya markete koşturmak istemez. Anahtar bir malzeme eksik olursa yaptığın kek fiyaskoyla sonuçlanabilir.
 2. 2
  Kek kalıbını hazırla. Kalıbının doğru şekil ve ebatta olması gerekir. Yuvarlak kekler yuvarlak kek kalıbı ister, diğerleri farklı ebatlarda pişirilebilir. Yapışmayı engellemek için tepsiyi yağla. Yarım yemek kaşığı tereyağını bir kâğıt havluyla alıp kalıbın içini iyice yağlayabilirsin. Üzerine bir veya iki yemek kaşığı un serp. Tepsinin yan taraflarına da un serp ki kek pişerken yanlara yapışmasın. Bu üst yüzeyin daha düz olmasını sağlar ve katlı kekler için önemlidir. Kalıptaki fazla unu silkeleyerek boşalt ve kalıbı kenara koy.
 3. 3
  Fırını tarifte istenen derecede önceden ısıt.
 4. 4
  Malzemeleri mümkün olduğunca doğru ölç ve belirtilen sırada ekle. Çoğu kek tarifi kuru malzemeleri (un, kabartma tozu, kakao, vb.) karıştırmakla başlar, sonra ıslak malzemeleri (yumurta, yağ ve süt) ilave etmekle devam eder. Ana kaba ilave etmeden önce, eleme ya da çırpma gibi özel ön şartları yerine getirdiğinden emin ol.
 5. 5
  Kek hamurunu tarifte belirtildiği şekilde karıştır. Bazı tarifler standlı mikser ya da el mikseri ile karıştırılabilir. Bazı adımlarda, unu ve diğer malzemeleri plastik spatula ile karıştırma talimatı verilebileceğinden dikkatli ol. Karıştırırken, ara sıra, her şeyin iyice karıştığından emin olmak için kabın kenarlarını spatula veya kaşıkla sıyır.
 6. 6
  Hazırlanan kalıbın içine karışımı eşit bir şekilde dök. Kek pişirme esnasında kek kabaracağı için kalıbı 2/3 oranında doldur. İçinde kalan hava kabarcıklarını gidermek için kek kalıbını tezgâhın üstüne hafifçe vur.
 7. 7
  Kek kalıbını önceden ısıtılmış fırının ortasındaki ızgaraya yerleştir. Tepsilerin birbirine veya fırın duvarına değmemelerini sağla.
 8. 8
  Fırın kapısını kapat ve hemen zamanlayıcıyı belirlenen pişirme zamanına ayarla. Bir zaman aralığı varsa, ortadaki sayıyı kullan (34 ila 36 dakika arasında pişir diyorsa 35 dakika pişir veya 50 ila 55 dakika aralığı veriliyorsa 53 dakika pişir). Ortadaki sayıyı kullanmak kekin az ya da çok pişmesini engeller. Pişirme sırasında, ısı kaybına sebep olup kekin eşit olarak pişmemesine sebep olacağı için fırın kapağını açmamaya özen göster. Mümkünse, fırın lambasını aç ve keki fırın penceresinden izle.
 9. 9
  Kekin olup olmadığını kontrol et. Kekin ortasına hafifçe, bir kürdan veya tahta şiş batır. Kürdan temiz çıktığında veya üzerine birkaç küçük kırıntı varsa kek tamamdır. Değilse, keki 3-4 dakika daha fırına tekrar koy. Doğru sonucu elde edene kadar aynı sürede denemeye devam et.
 10. 10
  Keki 15-30 dakika soğutmak için kalıbı bir tel ızgaraya yerleştir. Kenarlarını gevşetmek için kalıbın kenarlarına bıçak sok. Kalıbın üzerine tel ızgarayı koyup, keki ters çevir ve kalıptan çıkması için hafifçe vur.
  • Şekerlemenin ve kremanın erimesine sebep olacağı için, süsleme işleminden önce keki tamamen soğut. Daha sonra istediğin gibi kapla ve süsle.
  Reklam

Sorunları Çözme: Kekini İyi Yapmaya Çalışmak

 • Kekim dümdüz oldu...Hamur karışımına kabartma tozu eklediğinden emin ol, kabartma tozu kekin kabarma nedenidir. Kek kabının uygun boyutta olduğundan emin ol, kabın çok büyük olmamasına dikkat et, kekin kabarmasını engeller. Ayrıca, hamur karışımını fazla karıştırmadığından da emin ol. Karışımı çok karıştırırsan karışımı bozar ve kekin kabarmasına engel olur. Malzemeler karıştıktan sonra karıştırmayı bırak.
 • Kekim çok kuru... Gelecek sefer, karışıma ne kadar un eklediğini kontrol et. Çok fazla un eklediğinde un ıslak malzemeleri çekebilir ve kekini kuru yapar. Ayrıca, karışıma yeterince tereyağı veya yumurta ilave etmezsen kekin kuru olabilir. Fırın sıcaklığını tekrar kontrol etmeyi de unutma. Ayrıca fırında çok fazla tutmak kekin kuru olmasına sebep olur, çünkü ısı tüm kek malzemelerini emer.
 • Kekim yağlı oldu...Doğru miktarda tereyağı eklediğinden emin ol, çok fazla yağ keki yağlı yapar. Başka bir ipucu da tereyağını karışıma iyi karıştır, çünkü karışmamış tereyağı kümeleri kekini çok yağlı ve mide bulandırıcı hale dönüştürebilir.
 • Kekim dağılıyor...Dilimlemeden önce keki soğutmayı unutma. Eğer kek yine de dağılıyorsa, süsleme kreması veya kaplama malzemesi ile yapıştırmayı dene. Bir sonraki sefer, hamur karışımına su ekle. Ceviz eklemek de kekin dağılmamasına yardımcı olabilir.
 • Kekim pişmedi...Kekini fırından çok erken çıkarmış olabilirsin. Keki tekrar fırına koy. Kekin hazır olup olmadığını kontrol etmek için kürdan batır. Eğer ortası pişmemiş ama kenarlar kahverengi ise, kenarları alüminyum folyo ile kapat. Bir dahaki sefere, fırınını doğru olarak önceden ısıttığından emin ol ya da keki fazladan 5 dakika daha fırında tut. Tüm fırınlar farklıdır, bu nedenle pişirme hepsine göre değişir.
 • Kekim yandı...Kekini belirtilen sürede pişirdiğinden emin ol. Eğer öyle yaptıysan, fırının termometresinin doğruluğunu ve kullanımının doğru olup olmadığını kontrol et. Bir diğer ipucu: Koyu renkli kalıplar genellikle keklerin daha hızlı kahverengileşmesine neden olur, bu nedenle açık renkli tepsi ve kalıplar kullanmayı dene.

İpuçları

 • Kalıbın tabanına un serp. Böylece kek kolayca tepsiden çıkar.
 • Karıştırma kabına ilave etmeden önce ölçüleri iki defa kontrol et. Birkaç yemek kaşığı eksik veya fazla un, pişmiş kek üzerinde belirgin ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir.
 • Keki soğumadan krema ile kaplama. Bu kremanın kekin kenarlarından akmasına sebep olacaktır.
 • Eğer yumuşak kek seviyorsan, yağ yerine yoğurt ilave et.
 • Yemek tariflerinde, tereyağı veya krem peynir gibi soğuk malzemelerin oda sıcaklığında olması isteniyorsa, ambalajlarını çıkar ve yumuşamaları için tezgâhın üzerindeki bir kâsede birkaç saat bırak. Yumuşaklıklarını içlerine çatal batırarak test edebilirsin.
 • Hamur karışımını çok fazla karıştırma.
 • Kekin tamamen pişip pişmediğini görmek için kürdan kullan.
 • Eğer tarifte tuz varsa çok dikkatli ol. Bir tatlı kaşığının dörtte biri ekstra tuz koyman, yaptığın keki gerekenden fazla tuzlu yapar.
 • Eğer keki henüz sıcakken kalıptan çıkarmaya kalkarsan kekin çatlayıp parçalanabilir.
 • Eğer farklı bir tarif kullanıyorsan, oradaki talimatları takip et.
 • İşe başlamadan önce tüm malzemelerini ölç, tüm malzemelerin aynı sıcaklıkta olduğundan ve kullanıma hazır olduğundan emin olmak için birkaç saat boyunca oda sıcaklığında bırak. Önden hazırlık yapmak, kek pişirmeyi çok daha az stresli hale getirir.
Reklam

Uyarılar

 • Sıcak bir fırını açarken küçük çocukları ve evcil hayvanları uzaklaştırdığından emin ol.
 • Fırınların sıcaklıkları değişir, bu yüzden kekinin fazla pişmediğinden emin olmak için keki sürekli kontrol et.
 • Yanmamak için fırından kek alırken her zaman fırın eldiveni veya koruyucu eldiven kullan.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Ölçü gereçleri
 • Mikser
 • Pişirme kalıbı
 • Kürdan (veya tahta şiş)
 • Tereyağı bıçağı
 • Fırın
 • Fırın eldiveni
 • Soğutma ızgarası

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Emily Margolis
Ortak yazarlar :
Pastacı
Bu makaledeki ortak yazarlar Emily Margolis. Emily Margolis Baltimore, MD’de pastacılık konusunda bir girişimcidir. 15 yılın üzerindeki pastacılık denemiyle 2018 yılında, D.C. bölgesinde özel pastacılık dersleri veren Baking with Chef Emily’i kurmuştur. Bu makale 4.517 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 4.517 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam