Şefler genellikle şeker bazlı pasta sürmeyi “krema” olarak ve yoğun krema ya da tereyağı bazlı sürmeyi de “şekerli pasta kreması” olarak adlandırırken, her iki terim de profesyonel olmayan kişiler için aynı şeye tekabül edip yaygın kullanılır. Aşağıdaki tarifler sana iki çeşidi de yapmanı sağlayacak fakat sonuca ne demek istersen de, hepsi lezzetli olacaktır. Krema ve pastanın farklı eşleştirmelerini dene ya da önerilen eşleştirmeler için her yöntemin başlangıcını oku.

Eğer pastaların üzerinde karışık desenler yapmanı sağlayacak bir krema arıyorsan, onun yerine bu “kraliyet kreması” için talimatlara bak.

Malzemeler

Tereyağı kreması:

 • Bir fincan (240 mL) tereyağı (ya da veganlar için olan talimata bakın)
 • 3 fincan (720 mL) pudra şekeri
 • 2 çorba kaşığı (30 mL) krem şanti
 • 1 çay kaşığı (5mL) vanilya ya da badem aroması
 • İsteğe bağlı ek tatlandırıcılar (öneri için tarife bakın)

Şekerli krema:

 • ~2 fincan (480 mL) pudra şekeri
 • ~4─12 çorba kaşığı (60─180 mL) süt veya meyve suyu
 • 1 çay kaşığı (5 mL) vanilya ya da badem aroması

Krem peynir kreması

 • 0.5 fincan (120 mL) tereyağı veya margarin
 • 1 fincan (240 mL) krem peynir
 • 2 fincan (480 mL) pudra şekeri
 • 1 çay kaşığı (5 mL) vanilya aroması

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Basit Şeker Kreması Yapımı

 1. 1
  Tatlı, parlak bir kıvam tutturmak için bu tarifi takip edin. Ölçme fincanın olmasa bile bu tarifi on dakika içerisinde yapabilirsin; o kadar kolay. Sonuç çoğu kremadan daha tatlı ve daha sıvı olur, bu yüzden pastaların üzerine veya katmanlara ayrılan bir pastanın ortasına idealdir. Özellikle hafif, meyve aromalı pastalara çok iyi uyar fakat çikolata gibi bol, yoğun pastalarla da çok iyi olabilir.
 2. 2
  Pudra şekerini büyük bir kâseye boşalt. 2 fincan pudra şekeri ölçebilirsin ya da direkt ihtiyacın kadar, göz kararı miktarı kendin ayarla. Bu tarifi ayarlamak ya da fazla yapmak oldukça kolaydır, bu yüzden ölçümlerini tam tutmak zorunda değilsin.[1]
  • Pastacı şekeri ya da şekerli krema yalnızca pudra şekerinin diğer adlarıdır.
 3. 3
  Az miktar süt ya da meyve su ekle. Eklemek istediğin tada göre, süt, limon suyu, ya da herhangi bir şeyin suyunu kullanabilirsin. 4 çorba kaşığı sıvı ölç ya da direkt az, yani, kullanılan şeker miktarından çok daha az miktar dök. Çok fazla ekleyip kullanmak istediğinden daha fazla şeker kullanmak zorunda kalmaktansa çok az ekleyip daha sonra biraz daha eklemek daha iyidir.
  • Eğer pastan meyve içeriyorsa, o çeşit meyveden yapılma su eklemeyi göz önünde bulundur.
  • Pastanın olmasını istediğin renge göre meyve suyu almayı da göz önünde bulundur.
 4. 4
  Bir kaşıkla iyice karıştır. Başta nazikçe karıştırın yoksa şeker kâsenin kenarında kalır ve bulandırır. Macun kıvamına gelene kadar ya da tüm sıvı şeker tarafından emilene kadar karıştır.
 5. 5
  Görülür kuru şeker kalmayana kadar biraz daha sıvıyla karıştır. Biraz süt ya da su eklemeye devam et ve karıştır. Karışım, macun üzerinde kuru şeker olmayacak şekilde kıvam alınca, hazır olmuş demektir. İsteğe göre, karışımı daha inceltmek için ya da sıvının tadından daha fazla eklemek için biraz daha sıvı ekleyebilirsin. Eğer karışım cıvıklaşırsa, telâfi etmek için biraz daha şeker ile karıştır.
 6. 6
  Birkaç damla vanilya ya da badem aroması ile karıştırarak sonlandır. Dikkatlice kremana birkaç damla ekle, ya da 1 çay kaşığı (5mL) ölç. İyice karıştır. Artık kremanı pastanın üzerine bir bıçak ya da kaşıkla yaymak için hazırsın!
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Basit Bir Tereyağı Kreması Yapımı

 1. 1
  Yoğun, tatlı bir sürüş için bunu hızlıca çırpın. Bu, klasik bir doğum günü pastası ya da kek süslemesi düşündüklerinde, çoğu insanın hayal ettiği türden bir kremadır. Yirmi dakikadan daha az bir sürede yapılabilir, sonrasında lezzetli, güzel bir kaplama yaratmak için herhangi bir kekin üzerine ve kenarlarına yay.
 2. 2
  1 fincan (240mL) tereyağı yumuşat. Tereyağını yumuşatmanın en hızlı yolu, bir mikrodalganın içerisine koyup 10-30 saniyeliğine ısıtmaktır. Eğer mikrodalgan yoksa basitçe küçük parçalara ayır ve tezgâhın üzerinde bırak. Kullanacağın yolla, tereyağı oda sıcaklığında erimeden hafiften yumuşayınca tarife devam et.
  • Eğer keki veganlara servis edecekseniz, yağı ve krem şantiyi yoğun bir tada sahip bir sebze yağı ile, kakao yağı ya da hindistan cevizi yağı gibi, değiştirin. Bunlar çok hızlı erir ve katılaşır ve çalışması zor olabilir.[2] Daha kolay bir seçenek ise margarindir fakat tadını az miktar eritilmiş vegan çikolatası, akçaağaç şurubu ya da başka yoğun tatlı bir malzeme ekleyerek geliştirmeyi göz önünde bulundurabilirsin.
 3. 3
  Yağı ve şekeri birlikte karıştır. Yumuşatılmış tereyağını büyük bir kâseye koy ve kademeli olarak 3 fincan (720mL) pudra şekerini, karıştırırken ekle. Bu elektrikli bir karıştırıcıyla daha hızlı olacaktır fakat tereyağı yumuşak olduğu sürece elle de birkaç dakikada hazır olabilir. Elektrikli bir karıştırıcı kullanıyorsan, yavaş hızda başla ve kuru şeker kalmayınca orta hıza yükselt.[3]
 4. 4
  Ek tatlandırıcılar ekle (tercihe bağlı). Bu adımı tamamen atlayıp yine lezzetli, farklı bir tereyağı kreması yapabilirsin. Fakat, eğer dilersen, az miktarda ek tatlandırıcı ile karıştırarak başkalaştırabilirsin. 1 çay kaşığı (5mL) limon aromasını [[Bake-an-Angel-Food-Cake|melek keki] ne koymayı göz önünde bulundur, daha yoğun krema için 1 parça (30mL) eritilmiş, şekersiz çikolata ya da çikolatalı bir pastaya mocha tadı vermek için bir çorba kaşığı (15mL) hazır kahve.
 5. 5
  Kalan malzemeleri karıştır. 2 çorba kaşığı (30mL) krem şanti (ya da yoğun krema) ve 1 çorba kaşığı (5mL) vanilya ya da badem aroması ekle, sonra bir kaşıkla ya da karıştırıcı ile renk ve dokusu kıvam alıncaya kadar çırp. Eğer kalın ve bir bıçakla düz bir şekilde yayılıyorsa, pasta üzerine sürülmeye hazır olmuş demektir. Aksi takdirde, bu tavsiyelerle sorunu giderin:[4]
  • Eğer krema çok yumuşak ise, 2 çorba kaşığı pudra şekeriyle iyice çırp. Krema yayılacak kadar kalınlaşana dek tekrarla.
  • Eğer krema yüzeylere ya da çatlaklara sürmeye çalıştığında katı geliyorsa, 1 çorba kaşığı suyla iyice karıştırarak, krema yayılacak kadar yumuşayıncaya dek ekle.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Krem Peynir Kreması Yapımı

 1. 1
  Bunu neredeyse tüm pastalara koyabilirsin. Krem peynir kreması özellikle havuçlu keklerde sevilir fakat ayrıca çikolata, kırmızı kadife ya da zencefilli keklerde de iyi gider. Sade bir tereyağı kremasından daha az şeker içerir ve tüm pasta ya da kurabiyelerdeki şekerli tadı, kendi zengin tadıyla dengelemek için kullanılabilir.
 2. 2
  Tereyağını ve krem peyniri yumuşat. 0.5 fincan (120mL) tereyağı veya margarin ve 1 fincan (240mL) krem peynir al. Mikrodalga içinde ya da basitçe küçük topaklara ayırarak ve oda sıcaklığında bırakarak yumuşat. Malzemeler erimeden yumuşayınca tarife devam et.
  • Eğer krem peynir tadından daha çok biraz peynir aromasıyla normal bir tereyağı kremasına yakın bir tat tercih ediyorsan, krem peynirin yarısını eşit miktarda tereyağı ile değiştirebilirsin.
  • Tam yağlı krem peynir güzel kıvamlı bir krema yaratacaktır. Az yağlı krem peynir, kremayı cıvıklaştırabilir.[5]
 3. 3
  Krem peynir ve tereyağını iyice karıştır. Eğer elinle yaparsan bu iş can sıkıcı ve yorucu olacağından mümkünse elektrikli bir karıştırıcı kullan. Topak kalmayana ve tüm karışım aynı renk ve kıvama sahip olana kadar karıştır.
 4. 4
  Pudra şekerini karıştır. Tereyağı ve krem peynir iyice karıştıktan sonra, kademeli olarak 2 fincan (480 mL) pudra şekerini 1/2 fincan (120mL) artırarak, iyice karıştırarak ekleyin.
 5. 5
  Parlak ve kabarık olana dek çırp. Parlak ve kabarık olana dek kremayı çırpmaya devam et. Yeterince kabarık mı emin değilsen, dur; biraz kalın krema yapmak çok fazla çırpıp sulandırmaktan çok daha iyidir.
  • Eğer kreman çok cıvıdıysa, daha fazla krem peynir ekleyip biraz pudra şekeriyle karıştırarak ya da başka bir yoğunlaştırma yöntemi deneyerek daha yoğun yapabilirsin.
 6. 6
  Vanilya aromasını karıştırarak sonlandır. 1 çorba kaşığı (5mL) vanilya aromasını karışıma ekle ve kısaca karıştır. Artık görünür olmamalı fakat otuz saniyeden daha fazla çırpmaya gerek yoktur. Kreman artık kekin üzerine sürülmeye hazır.
  Reklam

İpuçları

 • Bu krema beyaz bir renkte değil fakat krema rengindedir. Renk, gerçek tereyağı ya da margarin kullanıp kullanmadığına göre az çok değişiklik gösterebilir.
 • Kekinin krema gerektiren çoklu katmanları varsa, bu tarifleri iki kez yap.
 • Kremanı özel bir renkle tonlamak için, bir damla gıda renklendiriciyi karıştırarak ekle.
 • Pudra şekerini kullanmadan önce elemek, kremayı daha pürüzsüz kılar fakat genellikle şeker topak hâlde katılaşmadıkça gerekmez.
Reklam

Uyarılar

 • Fazla kremayı oda sıcaklığında bırakma. Kalan kremayı, uygun bir kıvamda tutmak için kapalı bir kapta buzdolabında ya da başka soğuk, karanlık bir yerde sakla.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Büyük bir kâse
 • Büyük bir karıştırma kaşığı
 • Elektrikli karıştırıcı (özellikle krem peynir kreması için önerilir)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Sosisli Sandviç İçin Sosis Nasıl Haşlanır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Ocakta Hamburger Nasıl Pişirilir?
Kahvaltılık Gevrek Nasıl YenirKahvaltılık Gevrek Nasıl Yenir?
Sütten Krema Nasıl Yapılır?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Basit Bir Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır?
Kemiksiz ve Derisiz Tavuk Fırında Nasıl Pişirilir?
Lazanya Nasıl Pişirilir?
Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?
Tavuk Nasıl Haşlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 7.285 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler | Tarifler
Bu sayfaya 7.285 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam