Birçok kişi kedisini yolculuğa ya da tatile götürme fikrini aklından bile geçirmez. Yolculuktan korkmayan az sayıda korkusuz kedi olsa da çoğu kedi için yolculuk yapmak ve aşina olduğu çevreden uzaklaşmak düpedüz dehşet demektir. Ancak bir kediyle çok fazla sorun yaşamadan da yolculuk yapılabilir. İşin sırrı, kedini yolculuk yapmaya yavaş yavaş alıştırarak ve yolculuk tarihinden önce gerekli malzemeleri hazırlayarak önceden hazırlıklı olmaktır.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Önceden Hazırlanmak

 1. 1
  Kedini seyahate alıştır. Eğer kedin yakın zamanda arabayla yolculuk yapmadıysa yolculuktan birkaç hafta önceden onu kısa yolculuklara götür (30 dakika ya da daha kısa). Kedinin arabanın gürültüsüne, hareketine ve kafesin kokusuna alışması için, kediyi çıkacağın yolculukta kullanacağın kafese koy.
  • Kedine arabadayken ödül maması ver. Bu, arabada olma konusunda daha iyi hisler beslemesini sağlayacaktır.
  • Bunlara evden uzağa yapacağın uzak yolculuk için sorunları gidereceğin deneme turları gözüyle bak.
 2. 2
  Eğer gerekiyorsa araba tutması için reçeteli ilaç al. Eğer kedini araba tutuyorsa -ki bu deneme turlarında anlaşılacaktır- veterinerinden ilaç yazmasını iste. Klorpromazin gibi mide bulantısı önleyiciler araba tutmasını kontrol altına almakta kullanılabilir.[1]
  • Kedilerde araba tutmasının işaretleri (arabanın içindeyken elbette) arasında şunlar bulunur: arabayla yola çıktıktan birkaç dakika sonra kesilmeyen bağırma ya da sesler çıkarma, aşırı salya üretimi, hareketsizlik ya da hareket etme korkusu, aşırı hareket ya da volta atma, kusma, çiş ya da kaka yapma.[2]
  • İnsanlarda mide bulantısını geçirmek için zencefil kullanılmaktadır ve bunun kedilerde de kullanılması güvenlidir; zencefili İnternet’ten, evcil hayvan dükkânlarından ya da veteriner kliniklerinden sıvı ya da çiğnenebilir formda satın alabilirsin.
 3. 3
  Kedinin yeni yer korkusuyla, yolculuğun korku ve stresiyle baş etmesine yardımcı olmak için ona Bach Çiçek Özleri’nden "Rescue Remedy" ver. Bunu kedinin suyuna her gün birkaç damla olacak biçimde ekle ve eğer gözle görülür biçimde tedirginse hayvanın ağzına damlat. Etkisini, çiçek özünü kedine ağızdan verdikten yarım saat sonra onu arabayla kısa bir geziye çıkararak görebilirsin. Bu, tercih ettiğin tedavi olmalıdır çünkü yatıştırıcılar kediyi yavaşlatırken çiçek özleri onun sakin ve öz güvenli kalmasını sağlar.
 4. 4
  Son çare olarak reçeteli sakinleştiricileri dene. İlaca başvurmadan önce kedini deneme sürüşlerine çıkar ve ilaç olmayan çözümleri dene. Veterinerin kedin için hangisinin en uygun olduğunu söyleyebilir. Bazı seçenekler arasında reçetesiz satılan antihistaminikler (Benadryl) ve reçeteli satılan anksiyete önleyiciler, mesela alprazolam (Xanax) bulunur.[3]
  • Dozajı veterinerinle ayarla ve en iyi sonuçlar için onun tavsiyesine özenle uy.
 5. 5
  Sakinleştiricileri yolculuğa çıkmadan birkaç gün önce evde dene. Kedinin davranışını gözlemleyebilirsin ve olumsuz bir sonuç alırsan veterineri arayıp dozajı değiştirmek ya da farklı bir ilaç denemek için yeterince vaktin olur. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, farklı ilaçların farklı kediler üstündeki etkisi de farklıdır. Eğer kedin huzursuzluk ya da herhangi bir olumsuz tepki gösterirse muhtemelen veteriner bir alternatif tedavi deneyecektir.
  • Çoğu sakinleştirici kediyi bayıltmaz, sadece saldırganlığını önler. Eğer ilaç kediyi aşırı sakinleştirdiyse ya da yeterince sakinleştirmediyse yola çıkmadan önce bunu veterinerine bildirmelisin. Kedi, sakinleştirici kullandığında bile çevresinde olup bitenlerin farkında olmalıdır.
  • İlacı deneme aşamasındayken kediyi kafesine koyup gezdir. Böylece ilaç verilmiş bir kediyle yolculuk yaparken hangi davranışları beklemen gerektiğini bileceksin. Veterinerin sana yolculuk boyunca yetecek kadar (hedefe varana kadar ve dönüş için) ilaç verdiğinden emin ol ve yola çıkmadan önce evde denemek için deneme amaçlı bir ya da iki hap iste.
 6. 6
  Yolculuktan birkaç gün önce bir havluyu ya da battaniyeyi kedinin yatağına ya da uyumayı sevdiği yere koy. Amaç, havluya evin ve kedinin kokusunun sinmesini sağlamak. Ayrıca kedi bu havluda zaten rahat ediyor ve onda teselli buluyor olacaktır.
 7. 7
  Kedinin kafesini yolculuğa çıkacağın günün sabahında ya da bir önceki geceden hazırla. Kedinin üstünde uyuduğu havluyu kafesin zeminine ser ve eğer ekstra destek gerekiyorsa kafesin altına bir havlu daha koy. Kedine eşlik etmesi için, sevdiği oyuncaklardan birini de kafese yerleştir.
 8. 8
  Yola çıkmadan 20 dakika önce kedi kafesinin ve arabanın içine Feliway sprey sık. Bu, kedilerin kendi bölgelerinde rahat ve güvendeyken bıraktığı feromonları taklit eder. Yolculuk sırasında kedini rahatlatacaktır.[4]
  • Feliway’i kafese sıkmadan önce kedinin tepkisini mutlaka ölç. Kedilerin küçük bir azınlığı bu spreyi başka kedinin işareti olarak görür ve buna karşı olumsuz, hatta saldırgan tutum takınabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Kedini Yolculuğa Çıkarmak

 1. 1
  Kedini yolculuktan birkaç saat önce besle ve tuvaletine rahatça erişmesini sağla. Eğer kafeste yer varsa buraya da küçük bir tuvalet koyabilirsin ama bu çok da elzem değildir. Aynısı su ve yiyecek için de geçerlidir.
  • Kedinin su, yemek ve tuvalet imkânı olmadan kutusunda sekiz saatten fazla kalmasına asla izin verme.
 2. 2
  Kafesin kapısını açık bırakarak kediye kafesi keşfetme fırsatı tanı. Kedinin kendi isteğiyle kafese girmesini sağlamalısın. Eğer bu aşamada kafese girmek istemezse kedini zorla kafese sokma.
 3. 3
  Kediyi kutusuna koy, sonra da arabaya taşı. Kutuyu arabaya taşırken kedinin “korkunç” dışarıyı görmemesi için üstünü bir havluyla ya da örtüyle örtmek isteyebilirsin. Kutuyu arabaya koyunca bunu çıkar.
  • Kutunun arabada güvenli bir yere konması, tercihen emniyet kemeriyle bağlanması gerekir. Eğer emniyet kemeri işe yaramazsa bagaj lastiği ya da kısa ip kullanarak ani durmalara ya da kazalara karşı kutuyu güvenceye alabilirsin.[5]
 4. 4
  Kedini koşum giydirilmiş hâlde taşıma kutusuna koy. Araba yolculukları, kedi sevse de sevmese de stres kaynağıdır. Hayvanın koşumunun ve kayışının olması, kedi kutudan çıktığında (arabanın içindeyken bile) açık bir kapıdan ya da pencereden kaçmaya karar verirse onu yakalamanı kolaylaştıracaktır.
 5. 5
  Kedinin bacaklarını esnetmesine izin ver. Kedin bütün günü taşıma kutusunda geçirmek istemeyecektir. Kayış ve koşum işte burada devreye giriyor. Kayışı tak ve kedinin yirmi dakika kadar arabanın dışında dolaşmasına izin ver. Tuvalet kutusuna gitme fırsatı tanımak da kötü bir fikir değildir ama kedin bunu reddederse şaşırma.
 6. 6
  Kalacağın odaya kediyi sokmadan önce içeriye Feliway spreyi sık (ya da Feliway difüzörü kullan). Eğer dışarı çıkarsan kediyi kutusuna koy ve kat hizmetlerinin gelme olasılığına karşılık kapıya 'Rahatsız Etmeyin' işareti as. Eğer gün boyu dışarıda olacaksan kediyi eşyalarıyla birlikte banyoya koy ve (mümkünse) kapıyı kapat. Ardından kapıya, kedinin şu anda içeride olduğunu ve kazara dışarı bırakılmamasını söyleyen bir not iliştir.
  Reklam

İpuçları

 • Unutma ki havayolları sakinleştirici verilmiş hayvanları taşımayı reddeder çünkü hayvanın sıcak çarpması dâhil herhangi bir sağlık problemi yaşayıp yaşamadığını anlamak daha zor olur. Eğer kedinle havaalanına doğru uzun bir yolculuk yapıyorsan ona sakinleştirici verme yoksa uçağa almazlar. Onun yerine Rescue Remedy iyi bir alternatiftir çünkü hayvanın tümüyle uyanık kalmasına izin verir.
 • Bir tırmalama tahtası ya da kartondan bir tırmalama pedi almayı unutma! İnsanlar bunu genelde unutur ve kedi bunun üzerine istenmeyen yüzeyleri, örneğin oteldeki yatak örtülerini veya perdeleri tırmalar. Kedilerin tırmalamaya ihtiyacı vardır; bu yalnızca içgüdü değildir, aynı zamanda hayvanın iyice gerinmesine ve normalde kullanmadığı adalelerini kullanmasına fırsat tanır.
 • Birden fazla kediyle çıkılan uzun yolculuklarda arabanın arka koltuğuna yerleştirilen büyük ve katlanır köpek taşıyıcı kullanmak iyi bir seçenektir. Üstü kapalı küçük bir kedi tuvaletini, kedilerin dışarıyı seyretmek için üstüne tırmanabileceği bir basamak olarak kullanabilir, taşıyıcının içine kedi yatağı, mama, su ve oyuncaklar koyabilirsin. Fermuarlı ve perdeli yan kısımlar hem kolay erişime izin verir hem de kedinin seni ve dışarıyı izlemesine olanak tanır. Büyük taşıyıcı, evcil hayvanı olan birilerini ziyaret ettiğinde de güvenli bir yuva görevi görür çünkü kediler hem tuvaleti kullanabilir hem de içinde dolaşabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Kedinin tasmasının ve kimlik etiketinin sürekli takılı olduğundan emin ol! Kedinin bir yolunu bulup sıvışıp sıvışmayacağını asla bilemezsin. Çip şirketinde kayıtları güncellenmiş bir mikroçip asla kaybedilmeyecek bir kimlik etiketidir. Kediyi kurtaran kişi bir hayvan barınağında ya da veterinerde bu çipi taratarak numarana ulaşabilir.
 • Sen direksiyon başındayken arabanın içinde kedinin serbestçe gezinmesine izin verme. Kediler en ufak şeylerden bile ürkebilir ve kedinin arabanın bagajına, koltuğunun altına, elinin uzanmadığı yerlere saklanmasını ya da ayağının altında pedalların arasında dolaşmasını istemezsin. Eğer yanında yolcu varsa ve kedin pencereden dışarı bakmayı seviyorsa bir kayış ve koşum taktıktan sonra pencereyi görecek biçimde oturmasına izin vermek fena bir fikir olmayabilir. Ancak kedinin bu yüzden telaşlanmasına karşı tetikte ol.
 • Pencere aralıkken bile kedini asla arabada tek başına bırakma. Arabada bırakılan bir kedinin aşırı sıcaktan ölmesi sadece yirmi dakikada gerçekleşir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kedi tuvaleti
 • Mama ve su kapları
 • Kedi taşıma kutusu
 • Küçük havlu ya da battaniye
 • Tırmalama direği ya da pedi
 • Mama
 • Su
 • Kedi oyuncakları, ip
 • Kedi koşumu ve tasma
 • Kimlik bilgisi içeren kedi tasması
 • Feliway sprey
 • Kedi arabaya ya da otele tuvaletini yaparsa diye enzim bazlı temizleyici.
 • Rescue Remedy spreyi
 • İlaçlar

Bununla İlgili wikiHow'lar

Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Cırcır Böceklerinden Nasıl KurtulunurCırcır Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 12.484 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.484 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam