Erkek kediler, dişi kediler ve yavru kediler benzer davranışlar sergilerler ve birbirlerine benzerler. Bu nedenle onların davranışlarına bakarak cinsiyetlerini söylemek zor olabilir. Neye bakacağını biliyor olsan da kedilerin cinsiyetlerini belirlemeni sağlayacak bazı kilit farklılıklar vardır. Yeni doğan yavru kedilerin üreme organları gelişmemiştir dolayısıyla kedinin cinsiyetinin anlaşılabilmesi için birkaç hafta bekle.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kedinin Fiziksel Özelliklerine Bakarak Cinsiyetini Belirlemek

 1. 1
  Kediye veya yavru kediye dikkatle yaklaş. Kedinin veya yavru kedinin cinsiyetini öğrenmek için kediyi tutup kaldırman gerekir. Bazı kediler elde tutulmayı sevmez, bu nedenle senin yanında rahat hissetmesi için ona biraz zaman tanı.
  • Kedinin yanında dur veya çömel ve sana yaklaşmasını bekle. Kedi yaklaştığında elini koklamasına izin ver.
  • Kedi sinirli görünüyorsa sonra tekrar denemen gerekebilir ya da bir sonraki adımda sana yardımcı olması için birini bulabilirsin.
 2. 2
  Kedinin kuyruğunu kaldır. Kediyi hafifçe tutup kaldır ve bir kolunla onu kucakla. Boşta kalan kolunla kedinin kuyruğunu kaldır. Böylelikle kedinin üreme organını görebilirsin.
  • Kedi elde tutulmayı çok önemsemiyorsa bir sandalyede ya da koltukta otururken bunu yapmak çok kolay olabilir. Böylelikle kediyi düşürür müyüm diye endişelenmene gerek kalmaz.
  • Bir arkadaşınla birlikte bunu yapıyorsan sen kedinin kuyruğunu kaldırırken arkadaşın, kediyi iki eliyle, güvenli bir şekilde tutsun.
  • Kedi kuyruğunun kaldırılmasına izin vermiyorsa kuyruğun sırtla birleştiği bölgeyi kaşımayı dene. Kediler, genelde bu noktaya dokunulduğunda kuyruklarını kaldırır.[1]
 3. 3
  Erkek kedinin üreme organının özelliklerine bak. Erkek ve dişi kedi arasındaki farkı söylemenin en kesin yolu kedinin kuyruğunun altındaki bölgenin fiziksel özelliklerini incelemektir. Erkek üreme organının özelliklerine bakarak başla, bunu fark etmek biraz daha kolay olabilir.
  • Erkek kedide anüs, skrotum ve penis varken dişi kedide yalnızca anüs ve idrar yolu açıklığı vardır.
  • Erkek kedide skrotum tüy ile kaplıdır ve iki testise sahiptir. Bu testislerin boyutu genelde kiraz çekirdeği ile kiraz büyüklüğü arasında değişir. Skrotum erkek kedinin arka tarafından, epeyce belirgin olan bir çift yumru şeklinde dışarı çıkıntı yapar. Kedinin tüyleri uzunsa skrotumu görmek zorlaşabilir. Böyle durumlarda tüyleri düzleştirmek için suyla ıslatmaya çalış ki skrotumu daha net görebilesin.
  • Kısırlaştırılmış erkek kedide de skrotum vardır ama genelde daha küçüktür.[2]
  • Penis, skrotumun ve oradaki derinin alt tarafında bulunur ve kedinin uyluk bölgesinin arasında küçük, tüylü bir tümsek şeklindedir. Erkek kedinin üreme organını iki noktaya (:) benzetebilirsin.
  • Erkek kedilerin anüsü ve idrar yolu açıklığı ayrı olarak en az 2,5 cm’dir. Bu, yavru kedilerde 1,3 cm’dir.
 4. 4
  Dişi kedinin üreme organının özelliklerine bak. Kedinin üreme organı, erkek kedinin üreme organının özelliklerine benzemiyorsa dişi kedinin özelliklerini aramaya başla.
  • Dişi kedide bir anüs ve idrar yolu açıklığı/vulva bulunur. Vulva dikey bir yarık şeklindedir. Dişi kedinin üreme organını noktalı virgüle (;) benzetebilirsin.[3]
  • Dişi kedinin anüsü ve vulvası arasındaki mesafe daha kısadır. Anüs ve vulva ayrı olarak genelde 1,3 cm’dir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Diğer Farklılıklara Bakarak Cinsiyeti Belirlemek

 1. 1
  Kedinin rengine bak. Kedin doğurmuşsa doğan kedilerin renklerine bak. Bazı kedi renkleri cinsiyete özgüdür ve kedinin cinsiyetini belirlemende yardımcı olabilir.
  • Kedinin tüyleri üç renkliyse (beyaz, sarı ve siyah) veya kaplumbağa kabuğu desenliyse o kedi genelde dişidir.
  • Daha turuncu veya kızıl renkli kedilerin erkek olma ihtimali daha yüksektir ama buna bakarak kedinin cinsiyetini kesin olarak belirleyemezsin.[4]
 2. 2
  Kısırlaştırılmamış kedilerde cinsiyete özgü davranışları gözlemle. Kısırlaştırılmamış kedilerin cinsiyetini söylemek daha kolaydır çünkü bu kediler doğal olarak cinsiyetlerinin getirdiği özellikleri ve davranışları gösterirler.
  • Kısırlaştırılmamış erkek kediler, dişi kedilere kıyasla daha fazla agresiftir, bu kedilerin kafaları daha büyüktür ve derileri daha kalındır. Aylak aylak dolaşmayı severler, bazen birkaç gün boyunca dolaşırlar. Kendi bölgelerini, keskin kokulu bir idrar bırakarak işaretlerler.[5]
  • Dişi kedilerin etrafa koku bırakma ihtimali çok düşüktür.
 3. 3
  Kedi kızgınlık döneminde mi ya da hamile mi anlamak için belirtileri gözlemle. Kısırlaştırılmamış dişi kediler, sıcak havalarda (ya da ortam sıcaklığının kontrol edilebilir olduğu evlerde) 3-5 haftada bir hamilelik dönemi ve doğurganlık hâli olarak bilinen kızgınlık dönemine girer. Kızgınlık dönemindeki kediler fark edilebilir davranışlar sergiler.
  • Dişi kedi, erkek kedilerin ilgisini çekmek için ses çıkarır. Kedinin sesi sanki acı çekiyormuş ya da ağlıyormuş gibi gelir.
  • Üreme organını göstermek için kuyruğu yana doğru hareket ettirir ve çiftleşmeye hazır bir duruşa geçer. Vulvadan şeffaf bir akıntı salgılanabilir.
  • Nesnelere, insanlara ve diğer hayvanlara normalden fazla sürtünür.[6]
  • Hamile kedilerin karnı şişer ve aşağı doğru sakar.
  • Doğum yapan dişi kedilerin karın bölgesinde meme uçları çıkabilir. Meme uçlarına bakarak cinsiyeti belirlemek istiyorsan dikkat et çünkü meme uçları hem erkek kedilerde hem de dişi kedilerde vardır.
  Reklam

İpuçları

 • Bir kedinin cinsiyetini belirlemenin en iyi yolu onun üreme organına bakmaktır. Kedilerin kişilik özelliklerine bakarak onların cinsiyetini kesin olarak belirleyemezsin çünkü birçok uzman, erkek ve dişi kedilerin farklı kişilik özellikleri olduğunun gerçek olmadığını söyler.
 • Kedinin cinsiyetini tek başına belirlemeye çalışıyorsan fiziksel inceleme yaparken kendini, kedinin tırmıklarından korumak için deri eldiven ve uzun kollu bir tişört giymeyi düşün.
 • Kedi seni tanımıyorsa veya sokaktaki korkmuş bir kedinin cinsiyetine bakacaksan fiziksel bir inceleme yapmayı deneme. Kedi sana alışana kadar bekle ya da kediyi bir veterinere götür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Köpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl AnlaşılırKöpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 353.242 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 353.242 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam