Hayatının sonuna yaklaşan bir kedi, neredeyse zamanının geldiğini bilmeni sağlayacak belirli davranışlar sergileyebilir. Kedi yemeyi veya içmeyi reddedebilir, enerjisi düşebilir ve kilo kaybı yaşayabilir. Birçok kedi son günlerinde içgüdüsel olarak yalnızlık arar. Kedinin ölüyor olduğuna dair işaretleri tanımak, evcil hayvanın için mümkün olan en iyi yaşam sonu bakımını sağlamana yardımcı olur.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
İşaretleri İzlemek

 1. 1
  Kedinin kalp atışını hisset. Kalp atış hızının düşmesi, kedinin zayıfladığının ve ölüme yaklaştığının bir işaretidir. Sağlıklı bir kedinin kalp atış hızı dakikada 140 ila 220 atış (bpm) arasındadır. Çok hasta veya zayıf bir kedinin kalp atış hızı, normal hızın çok altına düşebilir ve bu da ölümün yakın olabileceğini gösterir.[1] Kedinin kalp atış hızını şu şekilde ölçebilirsin:
  • Elini kedinin vücudunun sol tarafına, ön bacağının hemen arkasına koy.
  • 15 saniyede hissettiğin atışı saymak için bir kronometre veya akıllı telefonunu kullan.
  • Dakikadaki kalp atış hızını elde etmek için sayıyı dört ile çarp. Dakikadaki kalp atış hızının sağlıklı veya normalin altında olup olmadığını değerlendir.
  • Çok zayıf bir kedinin tansiyonu da düşecektir ancak bu, özel ekipman olmadan ölçülemez.
 2. 2
  Kedinin nefes alışını kontrol et. Sağlıklı bir kedi dakikada 20 ila 30 nefes alır. Bir kedinin kalbi zayıflarsa akciğerler daha etkisiz çalışır ve kan dolaşımına daha az oksijen pompalanır. Bu, kedinin oksijen için mücadele ederken hızlı solumasına neden olur, ardından akciğerler sıvıyla dolduğu ve nefes almak çok zorlaştığı için yavaş, yorucu nefes alır.[2] Kedinin nefes alışını aşağıdaki şekilde izle:
  • Kedinin yanına otur ve sessizce nefes alışını dinle. Her nefeste karnının yükselip alçalmasını izle.
  • 60 saniyede kaç nefes aldığını saymak için bir kronometre veya akıllı telefonunu kullan.[3]
  • Oldukça hızlı ve fazla nefes alıyorsa veya çok az nefes alıyor gibi görünüyorsa sona yaklaşmış olabilir.
 3. 3
  Kedinin ateşini ölç. Sağlıklı bir kedinin ateşi 37,8 ila 39,2 santigrat derece arasındadır.[4] Ölüme yaklaşan bir kedinin vücut ısısı daha düşük olur. Kalp zayıfladıkça vücut ısısı 37,8 derecenin altına düşmeye başlar. Kedinin vücut ısısını aşağıdaki şekillerde kontrol edebilirsin:
  • Termometre kullan. Kulak termometren varsa kedinin ateşini kulağından ölç. Yoksa evcil hayvanların ateşini ölçmek için dijital bir rektal termometre kullanabilirsin. Termometreyi ayarla, kedinin rektumunun yaklaşık 2,5 cm içine yerleştir ve sıcaklığı öğrenmek için bip sesini bekle.
  • Termometren yoksa pençelerini hisset. Dokunamayacak kadar soğuksa bu, kalbinin yavaşladığının bir işareti olabilir.
 4. 4
  Kedinin yeme ve içmesini izle. Kedilerin yaşamlarının sonuna doğru yemeden içmeden kesilmeleri çok yaygındır. Kedinin mamasının ve su kabının her zaman dolu olup olmadığına dikkat et. Kedin aynı zamanda kilo kaybetme, gevşek cilt ve çökük gözler gibi fiziksel anoreksiya (iştah kaybı) belirtileri de gösterebilir.[5]
  • Kedinin dışkısını da kontrol et. Yemeden içmeden kesilen bir kedinin dışkısı daha az ve idrarı daha koyu olacaktır.
  • Kedi zayıfladıkça idrar yolu ve bağırsakları üzerindeki kontrolü zayıflayabilir veya hiç kontrolü olmayabilir, bu nedenle evin etrafında kazalar yaşandığını fark edebilirsin.
 5. 5
  Kedinin kokup kokmadığına bak. Bir kedinin organları kapanmaya başladığında vücutta toksinler birikir ve kötü bir kokuya neden olur. Kedin ölmek üzereyse toksinleri ortadan kaldıramadığı için nefesinde ve vücudunda zamanla kötüleşen kötü bir koku olabilir.
 6. 6
  Kedinin yalnızlık arayışına bak. Vahşi doğada, ölmekte olan bir kedi, avcılara karşı daha savunmasız olduğunu anlar, bu yüzden huzur içinde ölebileceği bir yer arar. Ölmek üzere olan bir kedi, içgüdüsel olarak ayak altında olmayan bir odada, mobilyaların altında veya dışarıda bir yerde saklanabilir. Ölmekte olan bir kedi, diğer kedilere veya sana daha fazla yapışabilir.
 7. 7
  Kedini veterinere götür. Kedinin hasta olduğuna dair herhangi bir işaret fark edersen onu hemen veterinere götür. Yaklaşan ölüm belirtilerinin çoğu, aynı zamanda uygun tedavi ile iyileştirilebilecek ciddi hastalık belirtileridir. Kedin bu işaretleri sergilediği için kesinlikle ölmek üzere olduğunu varsayma; hâlâ umut olabilir.[6]
  • Örneğin, kronik böbrek hastalığı yaşlı kedilerde yaygındır. Hastalığın belirtileri yaşam sonu belirtilerine çok benzer. Ancak uygun müdahale ile kronik böbrek hastalığı olan bir kedi uzun yıllar yaşayabilir.
  • Kanser, alt üriner sistem hastalığı ve diyabet, ölmekte olan bir kedininkine benzer belirtileri olan, potansiyel olarak iyileştirilebilir sorunlara örnektir.[7]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kedini Rahat Hâle Getirmek

 1. 1
  Yaşam sonu bakımı hakkında veterinerine danış. Tıbbi müdahalenin kedinin ömrünü önemli ölçüde uzatmayacağı belirlendikten sonra, son günlerinde kedini nasıl olabildiğince rahat ettirebileceğin konusunda veterinerinle konuşsan iyi olur. Kedinin belirtilerine bağlı olarak, veteriner ağrı kesici reçete edebilir, yemesine ve içmesine yardımcı olacak ekipman veya bir yarayı sarmak için bandaj ve merhem verebilir.[8]
  • Birçok evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarının dünyadan göçmesini kolaylaştırmak için artık "evde bakıma" yöneliyor. Hayvan sahipleri, evcil hayvanlarını mümkün olduğu kadar uzun süre sağlıklı ve rahat tutmak için 24 saat bakım sağlar.
  • Belli bir tedavi şeklini uygulamak konusunda kendini rahat hissetmiyorsan kedine ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamak için veterinerinle sık sık randevular ayarlayabilirsin.
 2. 2
  Yumuşak, sıcak bir yatak sağla. Bazen hayatının sonuna yaklaşan bir kedi için yapabileceğin en iyi şey, dinlenebileceği sıcak ve rahat bir yer sağlamaktır. Bu noktada kedin muhtemelen çok fazla hareket etmiyordur, bu yüzden muhtemelen zamanının çoğunu yatağında geçirmektedir. Ekstra yumuşak battaniyeler sağlayarak en sevdiği mekânında daha rahat uyumasını sağlayabilirsin.
  • Kedinin yatağının temiz olduğundan emin ol. Battaniyeleri birkaç günde bir sıcak suyla yıka. Kedin için rahatsız edici olabileceğinden, yüksek oranda parfümlü bir deterjan kullanma.
  • Kedin idrarını kaçırıyorsa her idrarını yaptığında kolayca değiştirebileceğin havlularla yatağı kapla.
 3. 3
  Kedinin rahatça tuvaletini yapmasına yardımcı ol. Bazen kediler kendilerini normal bir şekilde rahatlatmak için tuvalete gitmekte zorlanır. Kedin kalkamayacak kadar güçsüzse onu birkaç saatte bir tuvalete götürmen gerekebilir. Kedinin daha rahat tuvaletini yapmasına yardımcı olmak için veterinerinle kedine bir askı alma konusunda konuş.
 4. 4
  Kedinin ağrı seviyesini izle. Kedin, dokunduğunda ağlamasa veya ürkmese bile şiddetli ağrı çekiyor olabilir. Kediler ağrıyı daha sessiz bir şekilde gösterir ancak dikkatli bir gözlemle, onun zor zamanlar geçirdiğini anlayabilmen gerekir. Aşağıdaki ıstırap belirtilerine bak:[9]
  • Kedi her zamankinden daha münzevi davranıyor
  • Kedi nefes nefese kalıyor veya nefes almak için mücadele ediyor
  • Kedi hareket etmekte isteksizlik gösteriyor
  • Kedi normalden daha az yiyor veya içiyor
 5. 5
  Ötenazinin uygun olup olmadığına karar ver. Bir kediye ötenazi yapma kararı asla kolay değildir. Birçok kedi sahibi, evcil hayvanlarının evde doğal olarak ölmesine izin vermeyi tercih eder. Bununla birlikte, kedinin acısı aşırı hâle gelirse ona ötenazi yapmanın daha insancıl bir seçim olduğuna karar verebilirsin. Zamanın ne zaman geldiğine karar vermene yardımcı olması için veterinerini ara.
  • Kedinin ıstırap ve acı düzeyinin bir günlüğünü tut. "Kötü günler", "iyi günlerden" (kedinin kalkıp hareket edebileceği veya kolayca nefes alabileceği günler) sayıca fazla olduğunda evcil hayvanının ıstırabını sona erdirmek için veterinerinle konuşmak için iyi bir zaman olabilir.
  • Ötenaziyi seçersen veteriner sakinleştirici ve ardından huzur içinde ölmesine neden olan bir ilaç uygulayacaktır. İşlem ağrısızdır ve 10 ila 20 saniye sürer.[10] Evcil hayvanınla birlikte odada kalmayı veya dışarıda beklemeyi tercih edebilirsin.[11]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Son ile Baş Etmek

 1. 1
  Kedinden kalanlara iyi bak. Kedin evde ölürse yakma veya cenaze planlarına devam edene kadar cesedi serin bir yerde saklaman önemlidir. Bu, vücudun bozulmamasını veya ailenin sağlığı için bir tehlike oluşturmamasını sağlar. Kediyi dikkatlice plastiğe (plastik torba gibi) sar ve naaşı dondurucu gibi serin bir yerde veya soğuk beton zemin üzerinde sakla. Kedine ötenazi yapılırsa veteriner naaşı senin için uygun şekilde saklayacaktır.[12]
 2. 2
  Ölü yakma ve gömme arasında seçim yap. Kedinin yakılmasını istiyorsan bölgendeki seçenekler hakkında veterinerinle konuş. Kedini gömmeyi tercih ediyorsan kedinin gömülmesini sağlayabileceğin yerel evcil hayvan mezarlıklarını araştır.
  • Bazı illerde evcil hayvanını mülküne gömmek yasal iken bazılarında yasal değildir. Evcil hayvanını nereye gömeceğine karar vermeden önce şehrine özel yasaları araştır.
  • Kedini halka açık bir parka veya başka bir kamu arazisine gömmek yasalara aykırıdır.
 3. 3
  Evcil hayvanının ölümünden sonra yas danışmanlığı almayı düşün. Bir evcil hayvanın ölümü son derece zor olabilir. Evcil hayvanın öldüğünde derin bir üzüntü hissetmen normaldir. Evcil hayvanlarını kaybetmiş insanlara yardım etme konusunda uzmanlaşmış bir yas danışmanından randevu al. Veteriner hekimin seni nitelikli bir danışmana sevk edebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Kedindeki ilk hastalık belirtisinde veterinerine danıştığından emin ol. Tıbbi müdahalenin kedinin ömrünü önemli ölçüde uzatması mümkündür.
 • Karın kanseri, yaşlı kedilerde maalesef yaygın bir şeydir. Ani kilo değişikliklerine dikkat et, özellikle de kedi daha az yemek yiyorsa ancak yine de şiş ve sert bir göbeği varsa. Tümörler de bazen sinirlere veya omurgaya baskı yapabilir ve kedinin arka bacaklarını, kuyruğunu ve tuvaletini yönetme yeteneğini etkileyebilir.
 • Kedin işemeye çalışır ama yapamazsa onu doğrudan bir veterinere götür çünkü bu, kanserli olsun ya da olmasın her kedi için çok tehlikeli olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Köpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl AnlaşılırKöpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Melissa Nelson, DVM, PhD
Ortak yazarlar :
Veteriner
Bu makaledeki ortak yazarlar Melissa Nelson, DVM, PhD. Dr. Melissa Nelson, bir taşra kliniğinde 18 yılın üzerinde veterinerlik deneyimine sahip olduğu Minnesota’da Evcil ve Büyük Hayvanlar alanında uzman bir Veteriner’dir. Veterinerlik derecesini Minnesota Üniversitesi’nden 1998 yılında almıştır. Bu makale 48.255 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 48.255 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam