Bağırsak parazitleri veya kurtlar, yavru ve yetişkin kedilerde yaygın olarak görülür. Bu kötü haşereler çeşitli yollarla bulaşır. Yavru kediler kurt yumurtalarını annelerinin sütünden alabilir, genç kediler derileri yoluyla kancalı kurt enfeksiyonlarına yakalanabilir ve tenyalar pireleri, enfekte kemirgenleri ve tavşanları yediklerinde geçer. Kurtlar kedilerde çok yaygın olduğu için, kedinin ihtiyaç duyduğu tedaviyi mümkün olan en kısa sürede alabilmen için kedinde kurt olduğuna dair belirtileri tanıman önemlidir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kedide Kurt Olduğuna Dair Fiziksel İşaretler Aramak

 1. 1
  Kedinin göbeğinin büyüyüp büyümediğine dikkat et. Ağır bir kurt yükü olan bir kedide göbek olabilir (bu, çok fazla kurdu olduğu anlamına gelir) ama omurga veya leğen kemiği üzerinde çok az yağ kaplaması olur. Tipik bir göbek, şişmiş bir karın gibi görünür; yuvarlak ve doludur ve genellikle şişlik kedinin vücudunun aşağısına çöker (kedi hamile gibi bile görünebilir).[1] Göbekli bir kedi ile şişman bir kedi arasındaki fark, kedinin vücudunun geri kalanının da kötü durumda olmasıdır.
  • Yuvarlak kurtlar göbek büyümesinin en yaygın nedenidir ama diğer kurtlar da bu belirtiye neden olabilir.
 2. 2
  Kedinin vücudunda yağ katmanı olup olmadığına bak. Parmaklarını sağlıklı bir kedinin omurgasının üzerinde gezdirdiğinde büyük olasılıkla omurga boyunca tümsekler hissedebilirsin ama keskin, köşeli kemikleri hissedemezsin. Bunun nedeni, kedinin kemiklerinin üzerinde yağ dolgusu olmasıdır. Çok fazla kurt bulunan kedilerde bu yağ katmanları olmayacaktır. Kedinin sırtını ve pelvisini okşadığında her keskin, köşeli kemiği hissedebildiğini fark edebilirsin.
  • Vücut "durumu", kedinin kemikleri üzerindeki yağ örtüsünü değerlendirme meselesidir. Omurga, kalça ve pelvis gibi kısımlar bunun için özellikle kullanışlıdır.
 3. 3
  Kedinin kürkünün durumuna bak. Bağırsak parazitleri, kedinin beslenmesindeki çoğu besini çalar. Bu, kedinin sağlıklı bir kürke sahip olmak için ihtiyaç duyduğu vitaminleri, mineralleri ve proteinleri almadığı anlamına gelir. Kedinde şunları kontrol et:
  • Donuk bir kürk.
  • Soluk bir kürk.
  • Matlaşmış bir kürk.
 4. 4
  Kedin kusarsa veya ishal olursa dikkatli ol. Kurtlar mideyi ve bağırsak zarını fiziksel olarak tahriş ederek ishal ve kusmaya neden olabilir. Çok yüksek bir kurt yükü, bağırsakları fiziksel olarak tıkayabilir ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden derin kusmaya neden olabilir. Kediler, kıvranan spagetti gibi görünen bir kurt demeti bile kusabilir.[2]
  • Kedin kontrolsüz bir şekilde kusmaya başlarsa onu derhâl veteriner kliniğine götür.
 5. 5
  Kedinin diş eti rengine bak. Bazı kurtlar, özellikle kancalı kurtlar, kedinin bağırsağının kanamasına neden olabilir ve bu da yavaş ama sürekli kan kaybına neden olabilir. Bu kan kaybı anemiye yol açabilir ve yeterince şiddetli ise kedini hâlsiz ve güçsüz hâle getirebilir. Yavru kedilerde bu durum ölümcül olabilir.[3]
  • Kedinin dudağını kaldırıp diş etlerine bakarak anemiyi fark edebilirsin. Kedinin diş etleri sağlıklıysa pembe renkte olmalıdır. Kedi anemik ise diş etleri beyaz, gri veya soluk pembe olacaktır.
 6. 6
  Yavru kedilerde kurt belirtilerine dikkat et. Kurt enfeksiyonlu yavru kediler uyuşuk olma eğilimindedir ve gelişemezler. Bu, diğer yavru arkadaşları kadar iyi büyümedikleri anlamına gelir. Daha küçüktürler, daha az kuvvetlidirler, donuk kürkleri vardır, göbekleri vardır ve kaburga ve omurgaları üzerinde daha az yağ bulunur.
  • Karşılaştırmak için başka yavru kedin yoksa bunu değerlendirmek zor olabilir ama zinde, sağlıklı bir yavru kedi parlak, eğlenceli, etine dolgun olmalı ve yumuşak, parlak bir kürke sahip olmalıdır.
  • Yavru kedilerdeki ağır kurt yükleri hayatı boyunca sağlığının kötü gitmesine neden olan sonuçlar doğurabilir.
 7. 7
  Kedinde pire olup olmadığını kontrol et. Bu önemlidir çünkü pireler tenya yumurtaları taşır. Bir kedi kendini temizlerken tüylerini istila eden pireleri yiyebilir, bu da tenya yumurtalarının kedinin sistemine girmesine neden olur.
  • Pirelerin kendisinden ziyade pire pisliğini aramak daha kolay olabilir. Pire pisliği, pire tarafından dışarı atılan kurumuş kandır ve genellikle pireli hayvanların tüylerinde bulunur.
  • Pire pisliğini aramak için, tüylerin bir bölümünü ters yönde fırçala ve kedinin tüylerinin dibine yakın küçük koyu noktalar ara.
  • Bulduğun lekelerin sadece toz veya kepek değil, pire pisliği olup olmadığını kontrol etmek için nemli bir beyaz mendil parçası al ve üzerine kiri koy. Pire pisliği kurumuş kan olduğundan, nem ile temas ettiğinde kırmızı veya turuncu bir leke bırakacaktır.
  • Pire veya pire pisliği bulursan kediyi ve evi pirelerden kurtarmak için kediyi tedavi etmen ve çevreyi (yani evi ve yatağını) temizlemen gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kurt Türünü Belirlemek

 1. 1
  Kurtları neden tanımlamaya çalışman gerektiğini anla. Kedinde kurt olduğundan şüpheleniyorsan sonraki adım kurt türünü belirlemeye çalışmaktır. Bu, istiladan kurtulmada ne tür bir ilacın etkili olacağını bilmene yardımcı olur.
 2. 2
  Göç eden tenya yumurta kütleleri ara. Kedinin kuyruğunun altına bak. Tenya yumurtası kütleleri, kedinin anüsünden dışarı çıkar ve rektumun yakınında kürkün etrafına sıkışır. Yumurta kütleleri kremsi beyaz renktedir ve çeşitli şekillerde pirinç taneleri, salatalık çekirdekleri veya susam tohumlarına benzemesiyle tanımlanır.[4]
  • Yumurta kütleleri kedinin yatağına da yapışabilir; bu nedenle kedinin yatağına da hızlıca bak.
  • Bunları bulursan tenya tedavisi için kedini veterinere götür.
 3. 3
  Tenyalar için kedinin dışkısını kontrol et. Kedin tuvalet tepsisi kullanıyorsa bunu yapmak çok daha kolaydır. Dışkıyı kurt olup olmadığını görmek için incele. Bazen bunlar dışkı yüzeyinde görülebilir ama muhtemelen plastik eldiven giymen ve topağı kırmak ve içindeki kurtları aramak için tek kullanımlık bir alet kullanman gerekecektir.
  • Tenyalar kremsi beyaz renktedir, düz ve parçalıdır. Ortalama 10 ila 70 cm uzunluğundadır.[5] [6]
  • Dipylidium caninum: Kedi, tenya yumurtaları ile enfekte olmuş pireleri yiyerek bu tür tenyayı kapabilir.[7]
  • Taenia taeniaeformis: Kediler, bu tür tenyaların bulaştığı kemirgenleri avladığında, yakaladığında ve yediğinde bu tür tenyaları kapabilir.[8]
 4. 4
  Yuvarlak kurtları tanı. Yuvarlak kurtlar çok yaygındır ve spagetti veya erişte gibi görünür. Ortalama olarak 5 ila 10 cm uzunluğundadır ama 12 cm’ye kadar uzayabilir.[9] Her ikisi de farklı yollarla kapılabilen iki farklı tür yuvarlak kurt vardır:
  • Toxocara cati: Bu kurtlar anne sütü yoluyla alınabilir ve çoğu kedi yavrusu doğumda bunu kapar. Bunlar genellikle yavru kedilerde göbek oluşumuna, kusmaya ve ishale neden olur.
  • Toxascaris leonine: Bu yuvarlak kurtlar, enfekte olmuş kedi veya kemirgen dışkısı ile temastan elde edilir. Kurtlar bazen tamamen kusmukla veya dışkıyla atılır.
 5. 5
  Kancalı kurtları tanımla. Kancalı kurtlar küçük (0,5 ila 1 santimetre), ağzı kancaya benzer kıvrımlı kurtlardır. Çıplak gözle görmek çok zordur. Ancylostoma duodenalis, anne kedinin sütünde bulunabilir ama yavru kediler bu tür bir kurt tarafından kirli, enfekte yataklarda yürürken de enfekte edilebilir.
  • Diş benzeri ağız kısımları ince bağırsağın iç yüzeyine yapışır ve kanın bağırsağa sızmasına neden olan bir antikoagülan salgılar. Enfekte yavru kediler anemik olma eğilimindedir, enerjileri düşüktür ve iyi gelişmez.
 6. 6
  Veterinerinden kedinde kalp kurdu olup olmadığını kontrol etmesini iste. Kalp kurtları köpeklerde kedilerden çok daha yaygındır. Bununla birlikte, kedilerin enfekte olması yine de mümkündür. Bu tür bir kurt bağırsakta değil, kan damarlarında bulunur, bu da kedini bu tür kurtlar için kontrol ettirmek adına bir veterinere götürmen gerektiği anlamına gelir.
  • Dirofilaria immitis: Enfekte sivrisinekler, dirofilaria yumurtalarını kedinin kan dolaşımına aktarabilir. Enerji eksikliği, kilo kaybı ve öksürük gibi özel olmayan belirtileri vardır. Ne yazık ki bazı kediler hiçbir belirti göstermez ve kalbe giden ana kan damarındaki tıkanma nedeniyle aniden ölür.
 7. 7
  Veterinerinin analiz için dışkı örneği almasını sağla. Kurtları (kalp kurtları hariç) büyük bir sağlık sorunu hâline gelmeden önce kontrol etmenin en iyi yolu, veterinerinin ofisine taze bir dışkı örneği götürmektir. Yetişkin kurt, kedinin bağırsak yolunda yaşarken yumurta bırakacaktır. Bu yumurtalar sıklıkla (ancak her zaman değil) dışkıya geçer ve mikroskop altında özel bir hazırlık ve inceleme sonrasında görülebilir.[10]
  • Farklı kurtların yumurtaları, tanımlanmalarına yardımcı olan farklı fiziksel görünümlere sahiptir.
  • Kedinin ve dışkısının incelenmesi sonuçsuz kalırsa bu, kedinin kurdu olmadığı anlamına gelmez. Bu sadece vücudundan hiç kurt çıkmadığı anlamına gelir. Bazı kediler çok miktarda kurt barındırabilir ve hiçbiri dışarı çıkmaz. Emin olmanın tek yolu, analiz için veterinerine götürmek üzere dışkı örneği almaktır.[11]
  Brian Bourquin, DVM

  Brian Bourquin, DVM

  Kedi Veterineri
  Brian Bourquin (müşterileri tarafından daha çok “Dr. B” olarak bilinir), bir veteriner hekimdir ve South End/Bay Village ve Brookline, Massachusetts olmak üzere iki şubeye sahip bir evcil hayvan sağlığı ve veteriner kliniği olan Boston Veterinary Clinic'in sahibidir. Boston Veterinary Clinic sağlık ve önleyici bakım, hasta ve acil bakım, yumuşak doku cerrahisi ve diş hekimliği dâhil olmak üzere birincil veteriner bakımında uzmanlaşmıştır. Klinik ayrıca davranış, beslenme ve akupunktur kullanarak alternatif ağrı yönetimi tedavileri ve iyileştirici lazer tedavilerinde özel hizmetler sunmaktadır. Boston Veterinary Clinic, AAHA (Amerikan Hayvan Hastaneleri Birliği) onaylı bir hastanedir ve Boston'un ilk ve tek Fear Free (Korkusuz) sertifikalı kliniğidir. Brian, 19 yılı aşkın veterinerlik deneyimine sahiptir ve Cornell Üniversitesi'nden Veteriner Hekimliği derecesi almıştır.
  Brian Bourquin, DVM
  Brian Bourquin, DVM
  Kedi Veterineri

  Uzmanımız Şöyle Diyor: Kedinin dışkısını yılda iki kez test ettirmek, kurtları düzenli olarak kontrol etmenin en iyi yoludur. Bu, özellikle kedilerin zamanlarının çoğunu dışarıda geçiriyorsa önemlidir ama evdeki kediler de kurt konusunda risk altındadır.

  Reklam

İpuçları

 • Bir kedide hangi tür kurdun bulunduğunu bilmek sadece bir düşünce egzersizi değildir, çünkü farklı kurtları öldürmek için farklı türde antelmintikler (kurtları öldüren bir ilaç) gerekir. Bununla birlikte ilk etapta, bir sahip olarak, kedinde kurt olduğundan şüpheleniyorsan yardımcı olur.
 • Kurtları tespit ederken kedinin ilk etapta belli bir tür kurdu yakalama ihtimalinin olup olmadığını bilmen sana yardımcı olur.
 • Karnı şişmiş, vücut yağı az olan ve son altı ayda kurt istilası geçirmemiş bir kedinin yüksek bir kurt yükü taşıdığından şüphelenilir. Bununla birlikte, tıbbi durumlar da bu belirtilere neden olabilir; bu nedenle şüphen varsa bir veteriner hekime danış.
Reklam

Uyarılar

 • Kalp kurdu dışında, bir kedinin enfeksiyona maruz kalmasını en aza indirgemek dışında kurtlar için iyi bir koruyucu yoktur.
 • Kurtlanma durumu bilinmeyen yavru ve yetişkin kedileri elledikten sonra daima ellerini yıka ve çocukların da ellerini yıkamasını sağla. Kedi kurtları insanların bağırsak yolunda yaşamasa da derinin altına girip hasara neden olabilir, özellikle de göze girerse.
 • Kedinde kurt olup olmadığını ve ne tür kurt bulunduğunu belirlemek, yavru veya yetişkin kedinin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır. Ek olarak, kurtların bir kısmı insanlara, özellikle de yavru kedi ve kedilerle oynadıktan sonra ellerini yıkamaya çok dikkat etmeyen çocuklara da bulaşabilir. Kedinin sağlığına ve kumuna biraz dikkat ederek ve yılda bir kez yavru veya yetişkin kedine dışkı muayenesi yaptırarak kedini ve evini kurtlardan koruyabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Reklam

Referanslar

 1. http://www.aspca.org/pet-care/cat-care/worms
 2. Kirk & Bistner's Handbook of Veterinary Procedures and Emergency Treatment
 3. http://www.vcahospitals.com/main/pet-health-information/article/animal-health/anemia-in-cats/51
 4. Blackwell's Five-Minute Veterinary Consult Clinical Companion: Canine and Feline Infectious Diseases and Parasitology. 2nd edition. Wiley-Blackwell
 5. www.cdc.gov/parasites/dipylidium/faqs.html
 6. www.pets.webmd.com/cats/tapeworms-cats
 7. http://pets.webmd.com/cats/tapeworms-cats
 8. http://pets.webmd.com/cats/tapeworms-cats
 9. http://pets.webmd.com/cats/roundworms-cats
 1. Blackwell's Five-Minute Veterinary Consult Clinical Companion: Canine and Feline Infectious Diseases and Parasitology. 2nd edition. Wiley-Blackwell
 2. Blackwell's Five-Minute Veterinary Consult Clinical Companion: Canine and Feline Infectious Diseases and Parasitology. 2nd edition. Wiley-Blackwell

Bu wikiHow makalesi hakkında

Brian Bourquin, DVM
Ortak yazarlar :
Kedi Veterineri
Bu makaledeki ortak yazarlar Brian Bourquin, DVM. Brian Bourquin (müşterileri tarafından daha çok “Dr. B” olarak bilinir), bir veteriner hekimdir ve South End/Bay Village ve Brookline, Massachusetts olmak üzere iki şubeye sahip bir evcil hayvan sağlığı ve veteriner kliniği olan Boston Veterinary Clinic'in sahibidir. Boston Veterinary Clinic sağlık ve önleyici bakım, hasta ve acil bakım, yumuşak doku cerrahisi ve diş hekimliği dâhil olmak üzere birincil veteriner bakımında uzmanlaşmıştır. Klinik ayrıca davranış, beslenme ve akupunktur kullanarak alternatif ağrı yönetimi tedavileri ve iyileştirici lazer tedavilerinde özel hizmetler sunmaktadır. Boston Veterinary Clinic, AAHA (Amerikan Hayvan Hastaneleri Birliği) onaylı bir hastanedir ve Boston'un ilk ve tek Fear Free (Korkusuz) sertifikalı kliniğidir. Brian, 19 yılı aşkın veterinerlik deneyimine sahiptir ve Cornell Üniversitesi'nden Veteriner Hekimliği derecesi almıştır. Bu makale 12.485 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.485 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam