Karın şişmesi, kedilerde çok çeşitli rahatsızlıkların potansiyel bir belirtisidir. Karın şişimesi hızlıca veya zamanla ortaya çıkabilir. Zaman çizelgesinden bağımsız olarak, karın şişmesini potansiyel olarak ciddi bir durum olarak görmeli ve mümkün olduğunca çabuk tanı koymaya çalışmalısın. Kedini gözlemleyerek, veterinerine danışarak ve olası rahatsızlıkları göz önünde bulundurarak tanıya daha iyi varabilirsin.

Kısım 1 / 2:
Olası Nedenleri Değerlendirmek

 1. 1
  Yetersiz beslenme belirtilerine bak. Yetersiz beslenen kedilerin karınları genellikle şişer. Şişmiş bir karın dışarı çıkıntılı gibi durabilir. Üzerinde çok az yağ veya kas varmış gibi görünebilir. Yetersiz beslenme şu özelliklere sahip kedilerde yaygındır:
  • Evde hazırlanan yiyecekleri yiyen.
  • Vegan veya vejetaryen diyete tabi tutulan.
  • E vitamini, bakır, çinko ve potasyum eksikliği olan.
  • Bolca bitkisel yağ içeren yiyecekler yiyen.
 2. 2
  Sebebin sadece aşırı kilo olup olmadığını gözlemle. Tipik olarak, bir kedinin kilosu başına günde yaklaşık 60 kaloriye ihtiyacı olur. Kedin bundan fazlasını tüketirse obez olabilir.
 3. 3
  Kedi enfeksiyöz peritoniti (FIP) belirtilerine dikkat et. FIP, viral bir enfeksiyon olarak başlayan ve kedi popülasyonunun yüksek olduğu bölgelerde veya hanelerde yaygın olan, potansiyel olarak ölümcül bir durumdur. Karın şişmesine ek olarak ishal, FIP'in en yaygın belirtilerinden biridir.
  • FIP, karaciğer enzim seviyelerini, bilirubin seviyelerini ve globulin seviyelerini test eden kan testleri ile teşhis edilebilir.[2]
  • Islak FIP, karın sıvısından bir numune alınarak da teşhis edilebilir.
 4. 4
  Enfeksiyon, virüs veya parazit belirtilerine bak. Kedilerde karın şişmesine neden olabilen çok çeşitli bulaşıcı hastalıklar vardır. Çoğu vaka küçük sorunlara yol açsa da bazıları etkilenen kedi için ciddi sorunlara yol açabilir. Şu belirtilere bak:
  • Pyometra, dişi kedilerin üreme sisteminde görülebilen bir enfeksiyondur. Pyometra; uyuşukluk, iştahsızlık veya sık idrara çıkma ile kendini gösterebilir.
  • Bağırsak kurtları. Bağırsak kurtlarının en yaygın belirtisi, kedinin dışkısındaki veya anüsünün etrafındaki pirinç benzeri nesneler olabilir.[3]
 5. 5
  Kanser belirtilerine veya tümör gelişimine bak. Bunlar, kedilerde karın şişmesinin belki de en ciddi nedenlerinden biridir ve şüphelenirsen derhâl veteriner hekime başvurmalısın. Kanser veya tümörlerin en yaygın belirtilerinden bazıları ciltte anormal oluşumlar ve/veya iştahsızlıktır.[4]
 6. 6
  Metabolik veya sindirim sorunları belirtileri ara. Metabolik sorunlar ve sindirim sorunları (diyabet ve kolit gibi) kedilerde karın şişmesinin en yaygın nedenlerinden biri olabilir. Yaygın belirtiler arasında iştahta değişme, kilo değişimi ve/veya enerji seviyesinde düşüş yer alır.
  • Kedinin metabolik veya sindirim sorunu olduğundan şüpheleniyorsan veterinerine bu hastalıkları teşhis etmesi veya ihtimalleri ortadan kaldırması için kan testleri yaptırman gerekebilir.[5]
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Veterinerine Danışmak

 1. 1
  Kedinin karın şişmesinin zaman çizelgesini açıkla. Veterinerine, kedinin karnının ne zaman ve/veya ne kadar çabuk şiştiği konusunda bir fikir ver. Bunlar, veterinerinin kedine teşhis koyarken ihtiyaç duyacağı önemli bilgilerdir. Aşağıdaki durumların hangisinin yaşandığını ona söyle:
  • Kedinin karnı bir gecede veya birkaç günde şişti.
  • Kedinin karnı birkaç haftada veya birkaç ayda şişti.
 2. 2
  Kedinin yeme alışkanlıklarını anlat. Kedinin iştahı muhtemelen karnının şişmesine bağlıdır. Bunun nedeni, karın bölgesindeki bir enfeksiyonun veya sindirim sistemindeki diğer sorunların, kedinin yemek yemek isteyip istememesini, hatta iştahının olup olmamasını etkileyecek olmasıdır. Kedinde şu durumlar varsa veterinerine bildir:
  • Daha az yiyor.
  • Daha çok yiyor.
  • İştahı tamamen kesilmiş.
  • Yedikten sonra kusuyor.
  • Son zamanlarda yeni bir mama verilmeye başlandı.[6]
 3. 3
  Veterinerinin kan tahlili yapmasına izin ver. Kan tahlili, kedinin karnının şişmesine neyin sebep olduğuna dair bir teşhise ulaşmada çok önemlidir. Kan tahlili olmadan, veterinerin kedinin bağışıklık sistemi ve daha fazlası hakkında temel bilgilere sahip olamaz. Kan tahlili şunu sağlayabilir:
  • Veterinerine kedinin bağışıklık sistemi hakkında bilgi verebilir. Kedinin pyometra gibi bir enfeksiyonu varsa beyaz kan hücresi sayısı yüksek olur.[7]
 4. 4
  Veterinden tanılama testleri yapmasını iste. Kedini endoskopik muayene ve biyopsi için bir dâhiliye uzmanına götür. Veterinerin doğru bir teşhise varmak için çeşitli tanılama testleri yapması gerekebilir. Şunlar, karın şişmesine ışık tutabilecek bazı testlerdendir:
  • Röntgen. Röntgen, veterinerinin kanser oluşumlarını veya enfekte olmuş organları bulmasına yardımcı olabilir.
  • Ultrason. Ultrason, doktoruna pek çok bilgi verir ve kanseri teşhis etmeye veya ihtimalini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ultrason, karın boşluğunda veya çevresinde sıvı birikimi olup olmadığını da veterinere bildirir.
  • Biyopsi. Veterinerin, kedinin karnında bir oluşum veya enfekte olmuş alan tespit ederse biyopsi yapması gerekebilir.[8]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Köpek İshali Nasıl Tedavi EdilirKöpek İshali Nasıl Tedavi Edilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Kedi Nasıl YıkanırKedi Nasıl Yıkanır?
Köpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl AnlaşılırKöpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yavru Kedi Nasıl SevilirYavru Kedi Nasıl Sevilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam