Evcil hayvan sahibi olmak, her yaştan ve her sınıftan insan için güzel bir deneyim olabilir ama bakımlarını ve temizliklerini yapmak, birçok soruna ve soruya sebep olabilir. En yaygın evcil hayvan olan kedilerin ve köpeklerin kanepelere, koltuklara ve elindeki bütün döşemeli mobilyalara çiş yapmak gibi kötü bir huyu vardır. Hayvanlar yavruyken, dışarıya çıkmak ve kum kabını kullanmak için tam bir eğitim almadıklarında bu daha sık olur. Ama evcil hayvanın aniden olur olmaz yerlere çiş yapıyorsa bu hastalık belirtisi olabilir ve onu veterinere götürmen gerekir. Bu arada, gelecekteki kazaların olmasını engellemek için evcil hayvanının idrarını ve idrar kokusunu temizleyip yok etmen çok önemlidir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Bir Enzimatik Temizleyici Kullanmak

 1. 1
  Kirlenen yeri bir an önce bul. Evcil hayvanının idrarı döşemenin derinlerine, hatta tahta çerçeveye işlerse idrarı çıkarmak aşırı zor olabilir. Çoğu durumda, idrarın yerini hemen bulabilirsin. Bulamazsan şunları deneyebilirsin:
  • Burnunu kullanmak. Evcil hayvan idrarının çok belirgin bir kokusu vardır ve çoğunlukla amonyak gibi kokar.[1]
  • Mor ışık kullanmak. Evcil hayvan idrarı, kimyasal özelliklerinden ve özellikle de koku yaratan kimyasallar yüzünden, lekeler kurumuş ya da üstünden günler geçmiş olsa bile mor ışıkla bakıldığında görülür. Işıkları yaktığında idrarı temizlemene yardımcı olması için bu bölgenin çevresini tebeşirle çiz ya da yapışkanlı not kâğıdıyla işaretle.
 2. 2
  İdrarı gazete kâğıdına veya kâğıt havluya emdir. Gazete kâğıdını ya da kâğıt havluyu eldivenli ellerinle döşemeye bastırarak mümkün olduğunca çok idrarı emdir. Döşemeye iyice bastır.
  • İdrarı emen gazete kâğıdını ya da kâğıt havluyu, evcil hayvanının çiş yapmasını istediğin yere koyabilirsin. Bu, idrar kokusunu uygun bir yere taşıyarak onlara nereye çiş yapmaları gerektiğini anlamada yardımcı olmanın olumlu bir yoludur.
 3. 3
  Kirlenen yeri enzimatik temizleyiciyle ıslat. 10 ila 15 dakika beklet, sonra da temizleyiciyi gazete kâğıdına, havluya ya da kâğıt havluya mümkün olduğunca çok emdir. Son olarak, kurumaya bırak.
  • Enzimatik temizleyici kokuyu ya da lekeyi ilk defasında gidermezse bu işlemi tekrarlaman gerekebilir.
  • İdrarı oluşturan kimyasal bağların parçalanması için enzimler şarttır.[2] Örneğin, bir evcil hayvan çiş yapınca, idrarındaki üre parçalanıp belirgin bir idrar kokusu üreten bir bakteriye dönüşür. İdrar, daha uzun süre ayrışmaya bırakılırsa koku daha kötü olur. Neyse ki idrardaki çoğu kimyasal, suyla ve evdeki deterjanlarla kolayca temizlenebilir. Öte yandan, idrarın suda çözünmeyen tek bileşeni ürik asittir ve bunun enzimlerle parçalanması gerekir.
 4. 4
  Temizleyici etkisini gösterirken ve kirlenen yer kururken üstünü kapat. Bazı evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarının oraya tekrar çiş yapmalarını engellemek için, alüminyum folyoyla gevşek bir şekilde örterler ya da çamaşır sepetini ters çevirip lekenin üzerine koyarlar. Bu, aile üyelerine leke kururken üstüne basmamaları ya da oturmamalarını hatırlatmaya da yarar.
  • Lekenin tamamen kuruması uzun, hatta günlerce sürebilir, özellikle de leke çok derine işlemişse ve daha bol enzimatik temizleyici gerekmişse.
  • Alüminyum folyo, evcil hayvanının döşemeye tekrar çiş yapmaktan vazgeçirmek için harika bir caydırıcıdır. Evcil hayvanın üstüne bastığında, çıkardığı ses ve verdiği his, evcil hayvanının hoşuna gitmez ya da onu korkutup döşemeden tamamen uzak durmasını bile sağlayabilir.
  • Yastıklar ya da kırlentleri, kurumaları için mümkün olduğunca uzun bir süre dışarıda, güneşin altında bırakabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Başka Yöntemler Kullanmak

 1. 1
  İdrar kokusunu yalnızca enzimatik temizleyicilerin tamamen giderebileceğini bil. Ürik asit, sadece enzimler tarafından parçalanabilir. Maalesef karbonat, sabun ve sirke gibi temizleyiciler, kokuyu sadece geçici olarak gizleyebilir. Olay olduğunda elinin altında enzimatik temizleyici yoksa o zaman bu alternatif yöntemleri kullanmak iyidir. Sonunda, idrarlı yeri enzimatik temizleyiciyle temizlemen gerekecektir.
  • Zamanla, idrar kokusu yeniden ortaya çıkacak ve evcil hayvanın bunun kokusunu alıp o alanı çiş yapmak için uygun bir yer olarak görecek.
 2. 2
  Karbonat ve sirke kullan. Karbonatla sirke birleşince, su ve sodyum asetat (yani tuz) oluşturur.[3] Sodyum asetat, inatçı kalıntıları söken bir aşındırıcı görevi görür. Karbonat kokuları yok etmeye yardım ederken sirke de tortuları temizleyip yok eder. Bu temizleyiciyi kullanmak için aşağıdaki basamakları takip et:
  • Herhangi bir temizleyici madde kullanmadan önce, döşemeden mümkün olduğunca çok idrarı emdir.
  • Lekenin üstüne karbonat serp ve beş dakika beklet. Karbonat, lekenin kokusunu gidermeye yarayacak.
  • Bir sprey şişenin içinde, eşit miktarda su ve damıtılmış beyaz sirkeyi karıştır. Alternatif olarak, sadece bir kap ya da kâse de kullanabilirsin.
  • Su ve sirke karışımını doğrudan karbonatla kaplı lekenin üzerine püskürt ya da dök. Bunu da 5 dakika beklet.
  • Lekeyi havlu ya da kâğıt havluyla kurula.
 3. 3
  Hidrojen peroksit, bulaşık deterjanı ve karbonatı karıştır. Hidrojen peroksit, oksitlenme yoluyla idrarın içindeki belirli kimyasalları parçalar. Bu temizleyiciyi kullanmak için şu adımları takip et:
  • Herhangi bir temizleyici madde kullanmadan önce, döşemeden mümkün olduğunca çok idrarı emdir.
  • Lekenin üstüne karbonat serp ve beş dakika beklet. Karbonat, lekenin kokusunu gidermeye yarayacak.
  • %3 yoğunlukta yarım su bardağı hidrojen peroksitle bir tatlı kaşığı bulaşık deterjanını bir kâsede karıştır.
  • Hidrojen peroksit karışımını bir havluya dök ve lekenin üstüne hafifçe bastır.
 4. 4
  Koku giderici olarak Listerine kullan. Konsantre olan Listerine’in idrar kokusunu gizlemeye yardımcı olabilen güçlü bir kokusu vardır. Sprey şişenin içine biraz Listerine dök ve idrarla lekelenmiş yere püskürt.
  • Bu yöntem, idrar lekelerini temizlemez ya da çıkarmaz. Yalnızca evine taze bir koku katmaya yardım eder.
  Reklam

İpuçları

 • Hiçbir şey işe yaramazsa döşeme için özel donanıma sahip bir halı yıkayıcı, döşeme temizleyici ya da koku çıkarıcı kullanman gerekebilir. Bu seni bir sürü stresten kurtarır ve döşemenin yeni gibi gözükmesini sağlar.
 • Daha güçlü bir etki için, lekeye Febreze ya da diğer genel koku gidericileri püskürt.
Reklam

Uyarılar

 • Evcil hayvanının neden uygunsuz yerlere çiş yaptığını bul. Çoğunlukla uygunsuz yerlere çiş yapma, idrar yolu enfeksiyonunun ya da başka bir hastalığın belirtisidir. Stresten ya da korkudan da kaynaklanabilir. Evcil hayvanını gözlemle ve muhtemel sağlık sorunlarını gidermek için veterinere götür.
 • Çamaşır suyunu asla temizlik maddesi olarak kullanma çünkü içindeki amonyak, evcil hayvanını tekrar aynı yere çeker ve döşemelerini mahvedebilir.
 • İdrarı temizlerken daima eldiven giy.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 31 kişi çalıştı. Bu makale 57.184 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 57.184 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam