Kediler kendilerini temizleme konusunda çok titiz olsalar da bazen gerçekten onları yıkaman gerekebilir. Bazen tüylerine yapışkan veya kirli bir şeyler bulaşabilir. Bazen de ilaçlı şampuanla yıkanmalarını gerektirecek sağlık sorunları olabilir. Buna rağmen çoğu kedi yıkanma konusunda pek olumlu tepkiler vermez, bu da hem kedide hem sahibinde stres yaratabilir. Neyse ki yıkama işlemini hem kendin açısından hem de kedin açısından daha az stresli hale getirmek için yapabileceğin birkaç şey var. wikiHow’ın bu konuda tavsiyelerini öğrenmek için okumaya devam et!

Kısım 1
Kısım 1 / 5:
Kedini Banyoya Hazırla

 1. 1
  Kedinin tırnaklarını kes. Kedin suya girdiğinde heyecanlanabilir, bu yüzden sana zarar vermesini önlemek için kedini yıkamadan önce tırnaklarını kes. Bunu kedini yıkamadan birkaç saat, hatta bir iki gün önce yap ki kedinin yıkanırken sakinleşecek vakti olsun.[1] Kedinin canını yakmayacak ve kanamaya neden olmayacak bir derinlikte kes.
  • Tırnaklarını kestikten sonra kedine ödül maması verirsen daha iyi ve sakin hisseder.
 2. 2
  Kedini tara. Bu adımı atlama. Kedini tarayarak tüylerindeki düğümlerden ve karışıklıklardan kurtulacaksın. Kedin ıslakken bunlardan kurtulmak zor ve acı verici olur. Taranmak kedinin hoşuna gidiyorsa onu rahat ettirmek için yıkarken de tarayabilirsin.[2]
  • Kedinin tırnaklarını kesmene izin vermesi için onu tarayarak dikkatini dağıtabilirsin. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olursun ama sana yardım edecek birine ihtiyacın var.
 3. 3
  Kedin için doğru şampuanı seç. Veterinerinden veya bir petshop’tan kedi şampuanı alabilirsin. Şampuanın kedine uygun olup olmadığını anlamak için talimatlara bak ve gerekirse sulandır. Normal şampuan kullanmak hem kedini derisini kurutur hem de zehirlidir. Köpek şampuanı da kullanmamalısın. Kedine zarar verecek bir ürün kullanmaktansa kedini sadece su ile yıkaman daha iyi olacaktır.[3]
  • Şampuanı kedinin vücuduna uygulamak için bir lif kullanmak isteyebilirsin ama ellerin bunun için daha kullanışlı olacaktır.}}
  Pippa Elliott, MRCVS

  Pippa Elliott, MRCVS

  Veteriner, Royal College of Veterinary Surgeons
  Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır.
  Pippa Elliott, MRCVS
  Pippa Elliott, MRCVS
  Veteriner, Royal College of Veterinary Surgeons

  Lisanslı bir veteriner olan Pippa Elliot bize şunu anlatıyor: "En iyisi özellikle kediler için üretilmiş bir şampuan almaktır. Yapay koku ve renklendirici içeriği az olan ve sülfat, ftalat yerine doğal bileşenler içeren markaları tercih et."

 4. 4
  Kedinin yıkanmak istemesini sağla. Yapacağın ilk şey kedini oynatarak onu yormak olmalı, böylece suya girmeden önce kedinin keyfi yerinde olacaktır. Böylece seni ısırma, tırmalama ya da kaçma ihtimali azalacaktır. Kedinin en sakin olduğu zamanı seç, genellikle karınları doyduktan sonra çok sakin olurlar. Hâlâ çok hareketliyse yorulana kadar onunla oyna. Yazının devamında kedini yıkamadan önce onu banyoya hazırlamak için yapabileceğin şeyleri bulabilirsin:[4]
  • Küvetin içine kedinin birkaç oyuncağını koy. Kedini küvete koy ve bir süre onunla oyna. Sonra küveti biraz su ile doldur ve kedinle biraz daha oyna. Böylece kedini küvete ve suya alıştırmış olacaksın ve kısa bir süre içinde kedin yıkanmayı tehlikeli bir olay olarak değil de zevkli bir olay olarak algılayacak.
  • Ayrıca sadece kedini yıkarken kullanacağın bir oyuncak da edinebilirsin. İpe bağlı bir fare veya yüzebilen başka bir şey olabilir. Kedinin bu oyuncakla oynamasına sadece onu yıkarken izin ver, böylece kedin yıkanmaktan korkmayacak ve yıkanmayı hevesle bekleyecek.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 5:
Banyoyu Hazırla

 1. 1
  Banyonun kapısını kapat. Böylece kedin kaçamayacak ve eğer başka kedilerin de varsa onların içeri girmesini önlemiş olacaksın. Kedini yıkarken başka bir kedinin miyavlaması onu korkutabilir ve seni tırmalamasına ve panik olmasına neden olabilir. Ayrıca kapıyı kapalı tutmak kedinin korkudan dışarı kaçarak bir şeyleri parçalamasını da önler.
  • Eğer kedin daha önce hiç banyoya girmediyse onun bu yeni alana alışmasını sağlamalısın. Ayrıca banyoda klozet varsa kapağı mutlaka kapalı olmalı. Çünkü kedin panikle içine atlayabilir!
  • Aynı şekilde kedini yıkadığın yerin yakınlarında kum kabı olmamalı. Çünkü kedin kaçıp direkt kum kabına gidebilir ve ortalığı batırabilir.
 2. 2
  Küveti güvenli hale getir. Kedinin kaymaması ve patilerinin üzerinde daha rahat durabilmesi için küvetin içine kauçuk bir örtü veya havlu ser. Ayrıca ıslanmasını engellemek için banyonun zeminine de havlu sermen gerekecek.[5] Bir de kedini kurulamak için hazırdan en azından iki havlu bulundur.
  • Ayrıca kedinin tutunması için küvetin içine soğutma raflarından ya da fırın raflarından koyabilirsin. Böylece kedinin seni tırmalama olasılığı azalır ve kendini güvende hisseder.
 3. 3
  Küveti hazırla. Küveti kedini banyoya sokmadan önce yaklaşık bir karış yükseklikte ılık su ile doldur, çünkü bazı kediler akan suyu görünce korkarlar. Kedini durulamak için kullanacağın suyu önceden iki büyük bardağa ya da en iyisi çiçek sulama kabına doldur. Böylece ihtiyacın olduğunda tekrar suyu açmak zorunda kalmazsın, çünkü bu kedini korkutabilir.[6]
  • Kedini yıkamak için duş başlığını kullanma. Su çok tazyikli akabileceği için kedini rahatsız edebilir. Yıkama işlemi mümkün olduğunca rahatlatıcı ve nazik olmalı ve kedin ona suyla saldırıyormuşsun gibi hissetmemeli.
  • Kedin küvetteyken herhangi bir şey için yanından ayrılamazsın, bu yüzden her şeyi hazır bulundurman lazım. Hazırlıklı ve sakin ol.
 4. 4
  Seni koruyacak kıyafetler giy. Böylece küçük veya büyük çiziklerden korunursun. Kazak, hırka veya uzun kollu tişört tarzı kıyafetler giymelisin ki kedinin tırmalayabileceği açıkta bir yerin kalmasın. Kedinin kafasını ve karnını yıkarken dikkatli ol çünkü bu alanlar hassas bölgeleridir.
  • Eski ve ıslanması sorun olmayacak bir kıyafet giymen de iyi bir fikir olabilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 5:
Kedini Yıka

 1. 1
  Kedin üzerinde kontrol sağla. Kedini yıkarken onunla sakin ve alçak bir sesle konuş. Kedin küvetten kaçmaya çalışacaktır. Kedin sadece iki ayağının suyun içinde olasını istiyorsa kedini sırtı sana dönük şekilde tut ve iki ayağı üzerinde durmasına izin ver. Kedini sabit tutmak için elinden geleni yap.
  • Kedini küvette güvenle tutmak için göğüs tasması kullanman önerilir. Göğüs tasması sayesinde kedinin ensesini veya boynunu tutmaktansa tasmayı tutarak kedinin küvette kalmasını sağlayabilirsin. Kedini bu şekilde küvette tutmak daha güvenlidir; çünkü hem sen kedinin dişlerinden ve tırnaklarından uzak durmuş olursun hem de kedinin zarar görmesini engellersin. Kedinin boynunu incitebileceğin için ensesinden veya boynundan tutmamak için elinden geleni yap.
  • Kedini iki kişi birlikte yıkamak daha kolay olacaktır, özellikle kedin çırpınarak elinden kolayca kaçacak kadar güçlüyse. Bir kişi kediyi tutarken diğeri de yıkayabilir. Acele etmemelisin ama aynı zamanda elinden geldiğince hızlı olmalısın. Kedini sabit tutarken rahatça nefes alabildiğinden emin ol.
 2. 2
  Kedinle kavga etme. Kedinle kavga etmen asla önerilen bir hareket değildir. Yaklaşık beş kilo ağırlıkta korkmuş bir kedi bir insana (veya iki insana) oldukça büyük zarar verebilir. İlk başlarda kedinin sadece patilerini ve bacaklarını ıslatıp yıkamayı bırakabilirsin. Başka bir gün daha fazla ıslatarak deneyerek gittikçe artırıp en sonunda kedini tamamen yıkayabilirsin.
  • Gergin veya heyecanlıysan kedin bunu hisseder ve aynı şekilde gergin olarak tepki verir.
 3. 3
  Kedinin boynundan aşağısını ıslat. Boynunu, gövdesini, bacaklarını, karnını ve kuyruğunu yıkamak için biraz şampuan ve su kullan. Boynundan başlayarak kuyruğuna doğru tüylerinin çıkış yönünde yıka. Kedinin korkmaması ve sakin hissetmesi için masaj yapıyormuş gibi yıkamalısın. Sanki sadece onu seviyormuşsun ya da tarıyormuşsun ve banyoda olmanız farklı bir olay değilmiş gibi davran.
 4. 4
  Kedinin gözlerine, burnuna, ağzına ve kulaklarına şampuan kaçmamasına dikkat et. Kulak enfeksiyonu riskini minimuma indirmek için, kanamayı durdurmak veya bir deliği kapatmak amacıyla kullanılan pamuklardan kullan. Yıkama işlemi bittiğinde pamukları çıkartmayı unutma. Pamuk aynı zamanda sesi azaltarak işini daha da kolaylaştırabilir.
  • Eğer kedini pirelerden kurtulmak için yıkıyorsan önce boyun kısmını ıslat. Pireler kedini kuru bölgelerine kaçmak isteyeceklerdir, yani kedini yıkarken pireler kafasına ve yüzüne doğru akın edeceklerdir. Bu yüzden kedinin boynunun ıslak olması pirelerin kedini kafasına doğru hareket etmesini engeller ve onların su ve pire şampuanıyla temasta olmasını sağlar.
 5. 5
  Şampuanı durula. Küvetteki suyu kullanarak kedini iyice durula. Sonra küvetteki suyu boşalt ve önceden ayırdığın suyla veya musluktan akan su yardımıyla iki kere daha durula. Kedinin kürkündeki bütün köpüğü durulaman çok önemli. Su tamamen berrak olana ve hiçbir şekilde köpük veya baloncuk kalmayana kadar durulamaya devam et.
  • Şampuanı önceden sulandırman daha az köpük oluşmasını sağlar ve böylece fazladan durulama yapman gerekmez.
  • Eğer kedinin tüyleri sık ve uzunsa durulama işlemi daha uzun sürecektir.
 6. 6
  Kedini yüzünü lif yardımıyla suyla yıka. Kedini gözlerine şampuan kaçırarak kedinin canını yakma riskini göze almana hiç gerek yok. Lifi ıslat ve kedinin gözlerinden ve burnundan başlayarak yüzü, kafası ve kulakları temizlenene kadar nazikçe sil.[7]
  • Başarısız bir kedi yıkama girişimi yaşadıysan bu adımı sonraya bırakmak isteyebilirsin.
  • Kedinin yüzünü asla suyun altına sokmaya çalışma. Bu kedinin panik olmasına neden olacaktır.
 7. 7
  Kedinin panik veya sıkıntı içinde olup olmadığını anlamak için onu dikkatle izle. Kedin tıslıyor, hırlıyor, hızlı nefes alıyor, hapşırıyor, bağırıyor veya miyavlıyorsa panik ve sıkıntı içindedir. Kedini yıkarken onu dikkatle izle. Yaptığın herhangi bir hareketten çok korktuğunu hissedersen hemen dur. Birinizden biri mutlaka zarar görecekse veya kedin aşırı derecede rahatsız oluyorsa devam etmek hiç mantıklı değildir.
  • Kedini ilk kez yıkarken üzerine fazla gitme. Onu aşırı rahatsız edecek veya bir sonraki banyosundan nefret etmesini sağlayacak bir şey yapma. Yavaş bir şekilde ilerlemen bir sonraki sefer tekrar deneyebilmen açısından iyi olacaktır.
 8. 8
  Kedin yıkanmaya karşı çıkıyorsa bunun yerine ıslak bir lif kullan. Kedinin üzerindeki kirleri güzel bir şeklide temizlersin. Ayrıca petshop’larda ıslatılmaya ihtiyaç duymayan, hoş kokulu özel bezlerden bulabilirsin.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 5:
Kedini Kurula

 1. 1
  Kedinin üzerindeki bütün ıslaklığı kurula. Bir havlu yardımıyla kedini tüylerindeki bütün ıslaklığı olabildiğince gidermeye çalış. Havlu kurulayamayacak kadar ıslanırsa başka kuru bir havlu al. Kurulama işlemini bitirdiğinde kedinin kuru olduğundan emin ol.[8]
  • Kedini havluyla kuruturken ellerini masaj yapıyormuşsun gibi nazikçe hareket ettir. Ayrıca havluyu önceden kurutma makinesiyle ısıtabilirsin, kediler için bu çok rahatlatıcıdır.
  • Bu aşamada yine kedine uyum sağlamalısın. Havluyla kurulamana izin vermiyorsa buna saygı duymalı ve durmalısın.
 2. 2
  Kedini kurulama işlemini bitir. Kediler cereyandan uzak oldukları sürece kurulama işinin geri kalanını banyoda kendileri halledebilir. Sıcak hava (elektrikli ısıtıcı veya sıcak havalandırma) ve üzerine oturabilecekleri kuru bir havlu hoşlarına gidecektir. Kedin uzun tüylüyse tarak ve daha fazla havlu kullanman gerekir. Uzun tüyler ıslakken daha kolay birbirine karışmaktadır, bu yüzden tamamen kuruyana kadar kedinin tüylerini taramak isteyebilirsin.
  • Kedin korkmuyorsa kurulama işlemini bitirmek için çok yakın mesafeden olmamak şartıyla ılık ayarda saç kurutma makinesi kullanabilirsin. Kedini kuruturken kurutma makinesini sıcak ayarda kullanırsan kedini yakabilir, hatta daha ciddi yaralanmasına neden olabilirsin.
  • Ayrıca kedini tüylerindeki düğümlerden ve karışıklıklardan kurtulmak için nazikçe tarayabilirsin. Özellikle kedin uzun tüylüyse bu çok yararlı olabilir.
 3. 3
  Kedini ödüllendir. Bu kesinlikle yapman gereken bir şey. Kedinin onu tekrar yıkamanı istemesini istiyorsan ona banyoyu olumlu bir olay olarak hatırlatacak şeyler vermelisin. En sevdiği yaş mama, kedi otu veya başka ödül mamaları verebilirsin. Hatta sadece özellikle nadir durumlar için sakladığın ödül mamalarından bile verebilirsin. Kedin banyo ile lezzetli ödüller arasında bir bağ kurarsa kısa bir süre içinde seve seve tekrar yıkanmak isteyecektir.[9]
  • Ayrıca kedini, onu severek, ne kadar akıllı bir kedi olduğunu söyleyerek ve yıkadıktan sonra ona ilgi göstererek ödüllendirmelisin. Sevilmezlerse muhtemelen savunmasız ve korkmuş hissederler, bu yüzden ona ilgi göstermen büyük bir fark yaratacaktır.
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 5:
Kedini Yıkaman İçin Alternatif Yöntemler

 1. 1
  Kedini küçük su kovaları kullanarak yıka. İki ayrı kova kullanarak bir yıkama sistemi hazırlayabilirsin. İki kovayı da yarısına kadar ılık su ile doldur. Kedini kovalardan birinin içine sok ve lif yardımıyla kedinin güzelce ıslandığından emin ol. Sonra bir parça kedi şampuanı tüylerine masaj yaparak uygula. Daha sonra kedini diğer kovanın içine sok ve köpük tamamen gidene kadar durula.
  • Kedinin tüylerinden köpüğün tamamen gittiğinden emin olmak için bir tane daha kovaya ihtiyaç duyabilirsin.
  • Eğer hava sıcak ve güneşliyle bu yöntemi dışarıda da kullanabilirsin. Kedin muhtemelen kaçmaya çalışacağı için iki kişinin bulunması daha iyi olacaktır. Bu yöntem dışarıya alışık olmayan ev kedileri için tavsiye edilmez.
 2. 2
  Kedini duşta yıka. Küvete küçük bir havlu veya kauçuk örtü koyarak kedinin zemine sağlam tutunduğundan ve duşa kabinin kapısının (perde ile kapalı bir alanda kedin kolayca kaçabilir) kapalı olduğundan emin ol. Kedini tamamen ıslatabilmen için duş başlığını uzun bir hortumu olmalıdır, kedini ıslattıktan sonra köpükle ve sonra durula ve kurulama işlemine geç. Tazyikli olmaması için suyu kısık açmalısın.
  • Unutma ki bazı kediler duşta olmayı çok severler ve bu yöntemden rahatsız olmazlar ama çoğu kedi akan sudan korkar. Bu yöntemi kullandığında kedin dâhil olmak üzere birinin zarar görme olasılığı vardır.
  • Banyondaki lavabon için hortum takabileceğin bir adaptör ve banyonun zeminine kadar uzanacak bir hortum alabilirsin ya da duş başlığın duvara monteliyse Y şeklindeki musluk adaptörlerinden alıp ayrıca satın aldığın rahatça hareket ettirebileceğin duş başlığını sabit duş başlığına bağlayabilirsin.
 3. 3
  Kedin yavruysa lavaboda veya küçük bir küvette yıkayabilirsin. Bazı kediler etrafı çevrili bir yerde daha rahat hissederler, ayrıca bu şekilde kontrol edilmeleri daha kolay olur. Küçük bir kedin varsa veya kedin korkuyorsa onu lavaboda veya küvetin içine koyduğun daha küçük bir kapta yıkamayı dene. Bunun için küvetin içine büyük plastik bir kap koyman yeterli. Bu şekilde yine önceki gibi plastik kabı veya lavaboyu yaklaşık bir karış yükseklikte suyla doldurabilir, kedini şampuanlayabilir ve önceki şekilde sürece devam edebilirsin. Lütfen kedini çöp öğütücüsü olan bir lavaboda yıkama, öğütücü kapalı bile olsa kedin patilerini kolayca gidere sokabilir ve bıçaklar yüzünden yaralanabilir.
  • Küçük yerleri seven bir kedin varsa bu yöntem işe yarayabilir.
  • Lavabonun içine havlulu kumaş ser, böylece kedinin patilerinin altında tırnaklarını batırabileceği bir yüzey olur ve kendini güvende hisseder. Ayrıca kedinin endişelenmesini önlemek için sırt kısmını hafifçe okşayabilirsin.
 4. 4
  Kedine kuru banyo yaptırabilirsin. Kedinin tüyleri çok yağlıysa temizlemek için su yerine mısır nişastası kullanabilirsin. Mısır nişastasını kedinin tüylerine yaymak için nişastayı dök ve nazikçe okşa. Yaklaşık yirmi dakika kadar beklet ve sonra tarayarak temizle.[10]
  • Bu yöntem su kullanmaktan kesinlikle daha az travmatiktir ama kedinin tüylerine bulaşmış zehirli herhangi bir şeyi temizlemek için kullanılmamalıdır.
  Reklam

İpuçları

 • Kedini ne kadar erken bir zamanda yıkamaya başlarsan o kadar kolay olacaktır. Kedin zamanla bu rutine daha çok alışacak ve daha az karşı koyacaktır.
 • Yeterli vaktin olduğunda kedini çok az su kullanarak (sadece bir santimetre derinlikte) yıka. Kedini sev ve yemekle motive oluyorsa ona ödül ver. Kedin paniklemeyene ve kaçmaya çalışmayana kadar bu derinlikte yıkamaya devam et. Kedin bunu bir rutinin parçası olarak algılayana kadar ve 10,2 - 12,7 cm derinlikte suda ayakta durabilecek şekilde rahat hissedene kadar su seviyesini gittikçe artırarak her gün veya birkaç günde bir bunu tekrarla. Son adım olarak sen ellerini kullanarak dalgalar oluştururken yanında kediyi rahatlatacak biri olsun. Bu süreç kediye bağlı olarak haftalar veya aylar sürebilir. Fakat gerekli olduğunda kedini rahatça yıkayabileceğine odaklanarak sabırlı olmalısın.
 • Kedini yıkarken kullanmak için plastik bir maşrapa satın al. Maşrapalar fazla su alabilir ve durulama sırasında tam bir hayat kurtarıcıdır!
 • Kedini yıkarken ılık su kullanman gerektiğini unutma, kedin için daha rahatlatıcı olur ve daha iyi hissettirir.
 • Kedini yıkarken onu sürekli sevmen gerektiğini unutma.
 • Kedini lavaboda yıkamak kedin için çok daha az korkutucudur. Kedini ılık suyla nazikçe yıkamak için su fıskiyesi kullanabilirsin. Fıskiyeyi nazikçe kedinin cildine doğru tut. Kediler küvete konulduklarında çok korkarlar, ayrıca lavaboda kediyi kontrol etmek daha kolaydır.
 • Lavabonun üstüne pencerelerde kullanılan sinekliklerden yerleştirip üstüne kediyi koyabilirsin.
 • Bütün bunlar işe yaramazsa kedini yıkatmak için profesyonel olarak bu işi yapan bilindik bir yere veya bir veteriner kliniğine götürebilirsin. Bu tarz yerlerdeki insanlar tecrübe sahibidir ve kedinin sakin ve sabit kalmasını sağlayacak ekipmanları vardır. Eğer veteriner ilaç kullanmanın güvenli ve uygun olduğunu düşünüyorsa bazı kedilerin ilaçla sakinleştirilmesi gerekebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Bir kediyi uygun bir şekilde ensesinden tutmayı bilmiyorsan tutmamalısın çünkü kedini istemeden boğabilirsin.
 • Dışarıda havanın 20 °C’nin üzerinde olmasına ve nemin az olmasına dikkat et. Hava uygun değilse banyodan sonra kedini 12 saat içeride tut ve üşümemesini sağla.
 • Çok küçük, çok yaşlı ve çok zayıf kediler vücut sıcaklıklarını iyi bir şekilde ayarlayamazlar. Hipotermiyi (düşük vücut sıcaklığı) önlemek için kedini tamamen kurut ve sıcak tut.
 • Kedini iki haftada bir kereden fazla yıkama. Çok fazla yıkanması kedinin tüylerindeki koruyucu yağların gitmesine sebep olarak donuk gözükmesine ve doğal şartlara karşı yeterliğini kaybetmesine neden olabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kedilere uygun şampuan
 • Nemlendirici (isteğe bağlı)
 • İki veya daha fazla banyo havlusu
 • Fırça/tarak
 • Küvet
 • Ilık su (çok ılık değil, neredeyse sıcağa yakın olacak şekilde!)
 • Uzun kollu tişört, kazak veya uzun eldiven
 • İki veya daha fazla kişi
 • Ödül maması
 • Oyuncak (isteğe bağlı)
 • Kapısı kapalı bir banyo

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Brian Bourquin, DVM
Ortak yazarlar :
Veterinarian ve Boston Veteriner Kliniği'nin Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Brian Bourquin, DVM. Müşterileri tarafından “Dr. B” olarak bilinen Brian Bourquin, biri South End/Bay Village’da, diğeri Brookline, Massachusetts’de olmak üzere iki yerde bulunan bir evcil hayvan bakım ve veteriner kliniği olan Boston Veteriner Kliniği’nin sahibidir. Boston Veteriner Kliniği sağlık ve önleyici bakım, hasta bakımı ve acil bakım, yumuşak doku operasyonları ve diş hekimliğini içeren temel veteriner bakımında uzmandır. Klinik ayrıca davranış, beslenme ve akupunktur ve terapötik lazer tedavileri kullanarak alternatif ağrı tedavileri konusunda özel hizmetler sunar. Boston Veteriner Kliniği AAHA (Amerikan Hayvan Hastanesi Derneği) onaylı bir kliniktir ve Boston’un ilk ve tek Fear Free sertifikalı kliniğidir. Brian 19 yıl üzerinde veterinerlik deneyimine sahiptir ve Veteriner Hekimlik derecesini Cornell Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 145.343 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 145.343 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam