Bir kediyi sevmek kolay gibi görünebilir ancak çocuklar ve kedilerle fazla zaman geçirmemiş kişiler için bir kediye yaklaşırken ve dokunurken yapılması ve yapılmaması gerekenleri bilmek önemlidir. Yanlış bir yerini sevmek veya aşırı güç uyglamak ya da hızla hareket etmek bazı kedileri kızdırabilir, bu da kedinin ısırmasına ya da tırmalamasına sebep olur. Uzmanlar kedinin usulüne göre hareket etmeyi önerir; dokunmak için ondan izin iste ve etkileşimin kontrolünün kedide olmasına izin ver. İşlerin ters gitmesinin zor olduğu birkaç yer vardır; kedilerin koku bezlerinin olduğu bölgeler sevmek için mükemmeldir. Kokusunu yaymak çevresini bildiği bir kokuyla doldurur, bu da karşılığında onun mutlu ve hoşnut hissetmesini sağlar.[1] Neresine dokunman ve ne zaman uzak durman gerektiğini bilmen ikinizin de kedi-insan ilişkisinden zevk almanızı sağlar.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Koku Bezlerinin Olduğu Bölgelere Odaklanmak

 1. 1
  Çenesini hafifçe kaşıyarak başla. Çenesine, özellikle çene kemiğinin kafatasına bağlandığı yere parmak uçlarını veya tırnaklarını hafifçe sürt. Kedi muhtemelen sevmen için kafasını eline doğru itecek veya çenesini öne doğru çıkartacaktır, ikisi de bundan hoşlandığını gösterir.[2] [3]
 2. 2
  Kulaklarının arasına veya arkasına odaklan. Parmak uçlarının yumuşak kısımlarıyla hafifçe baskı uygula. Kulakların tabanı kediler için diğer bir koku işaretleme noktasıdır.

  İpucu: Eğer kafasını sana doğru vurursa (buna "tos vurma" denir) seni kendisine ait olarak işaretliyordur.[4]

 3. 3
  Bıyıklarının tam arkasından yanaklarını sev. Kedi bundan hoşlandıysa bıyıklarını öne doğru döndürüp daha fazlasını isteyebilir.[5]
 4. 4
  Elinin tersini hafifçe yüzünün yanına sürt. Kedi ısındıktan sonra tüm yüzünü dolaşarak kafasının tepesini baş parmağınla okşarken orta parmağını da kedinin "bıyığını" (üst dudaklarının hemen üstü) okşamak için kullan. Kedi senindir.
 5. 5
  Kediyi alnından kuyruğuna doğru sev. Alnını sev, sonra elini alnından kuyruğunun başlangıcına doğru sürt ve bunu kafadan kuyruğa doğru tekrarlayarak yap. Hafifçe çimdikleyerek boyun kaslarına masaj yap. Hafif baskı uygulayıp bunu yavaş hareketlerle sürekli yap. Bunu sadece tek yönlü olarak yap (alından kuyruğa) çünkü bazı kediler arkadan öne doğru okşanmayı sevmez.
  • Kuyruğuna dokunma ya da elini yan tarafına doğru götürme.
  • Yaptığın şey kedinin hoşuna giderse eline daha fazla baskı yapmak için sırtını kabartacaktır. Elini başladığın noktaya getirdiğinde kedi seni tekrar yapmaya cesaretlendirmek için alnını eline sıkıca bastırabilir. Kedi kulaklarını geriye doğru eğer, elinden kaçınır veya senden uzaklaşırsa sevmeyi bırak.
  • Elini sırtından aşağıya doğru götürürken hafifçe kaşıyabilirsin ancak bir noktada durup sadece orayı kaşıma. Elini hareket ettir.
  • Kuyruğunun başlangıcına hafif baskı uygula ancak dikkatli ol. Bu başka bir koku bezi bölgesidir ve burasının kaşınmasından hoşlanan kediler vardır.[6] Ancak diğerlerinin burası yeteri kadar kaşındıktan sonra elini ısırmaya çalışma huyu vardır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Kedinin Sana Gelmesini Sağlamak

 1. 1
  Yanında kendisini rahat hissetmesi için kediyi sevmeden önce onun seni koklamasına izin ver. Bir elini ya da parmağını uzat ve kediye burnunu sana dokundurma şansını ver.
  • Elinle ilgilenmezse ya da ona şüpheli bir şekilde bakarsa onu sevme niyetini tekrar gözden geçir. Kedinin farklı bir ruh hâlinde olduğu başka bir zaman dene.

  İpucu: Kedi elini koklar, miyavlar ve sonra çenesini veya kafasının yan tarafını eline sürterse veya vücudunun yan tarafıyla sana sürtünürse dokunulmaya açık olma ihtimali vardır. Avucunun içini açıp kedinin vücuduna hafifçe dokun.

 2. 2
  Kedinin kafasıyla sana toslamasını bekle. Kedinin kafasıyla eline toslaması senin dikkatini çekmek istediğine bir işarettir. O anda meşgulsen onu görmezden gelmediğini göstermek için en azından bir ya da iki defa sev.
 3. 3
  Kucağına zıplayıp yattığında kediyi sev. Huzursuzlanıp huzursuzlanmadığına bak. Huzursuzlanırsa insanlar harika bir vücut ısısı kaynağı olduğu için sadece orada uzanıp dinlenmek istiyor olabilir. Huzursuzlanmazsa omurgasını veya Kısım 2'de anlatılan yerleri hafifçe okşamaya devam edebilirsin.
 4. 4
  Kediyi yan yatarken sev. Kediler yan yatarken sevilmekten çok hoşlanır. Yukarıya bakan tarafı hafifçe okşa. Miyavlar veya mırlarsa zevk aldığını belirtiyor olabilir.
  • Ancak karnından uzak dur (Kısım 3 Adım 3'e bak).
 5. 5
  Kedinin nasıl iletişim kurduğunu anla. Kedi bazı alçak duyulan sesler çıkartır (buna mırlama denir). Mırlama kedinin sokulgan hissettiğini ve ilgi istediğini göstermesinin bir yoludur. Buna kalçasını vurma, ayaklarına dolanma veya kafasını toslama eşlik ederse bu, kedinin onu hemen sevmeni istediği anlamına gelir. Bazen kedinin tek istediği uzun bir sarılma ve sokulma seansındansa bir tokalaşma veya selamlama gibi tek bir okşamadır.
  • Kedinin mırlamasının şiddeti mutluluk seviyesini gösterir. Mırlama ne kadar şiddetli olursa o anda kedi o kadar mutludur. Hafif bir mırlama hoşnut olduğunu, şiddetli bir mırlama ise çok mutlu olduğunu gösterir. Aşırı yüksek sesli mırlama aşırı mutlu olduğunu gösterir, bu da bazen çabucak kızgınlığa dönüşebilir bu yüzden dikkatli ol.
 6. 6
  Kedinin artık sevilmek istemediğini gösteren işaretlere dikkat et. Bazen kediyi iyi hissettiren bir sevme bile özellikle tekrarlayıp duruyorsan aşırı uyarıcı veya rahatsız edici hâle gelebilir. Dikkatini vermiyorsan durma işareti hafif, çekingen bir ısırma veya tırmalama şeklinde gelebilir. Ancak kedi genelde artık sevilmek istemediğini belirtmek için ısırmadan önce birkaç tane zor algılanan işaret verir. Bu ileri uyarılara dikkat et ve eğer bunları görürsen sevmeyi bırak:
  • Kafaya yapışmış kulaklar
  • Ani kuyruk kıpırdatma
  • Kıpırdanma
  • Hırlama veya tıslama[7]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Nelerden Kaçınmak Gerektiğini Öğrenmek

 1. 1
  Kediyi kafasından kuyruğuna doğru sev; yön değiştirme. Bazı kediler kuyruğundan kafasına doğru okşanmaktan hoşlanmaz.
 2. 2
  Kediyi vurarak sevme. Bazı kediler bundan keyif alır ancak bazıları almaz ve kedilerle birlikte olmaya alışkın değilsen bir ısırık veya tırmalanma riski almak istemiyorsan böyle bir deneme yapmaya kalkışmaman iyi olur.
 3. 3
  Karnına dokunma. Kediler gevşeyince sırtının üstüne yuvarlanıp karnını gösterebilir.[8] Bunu karınlarını okşamak için bir davetiye olarak algılama çünkü çoğu kedi bundan hiç hoşlanmaz. Bunun sebebi kedilerin doğada kendilerini olası yırtıcılardan korumak için dikkatli olmaları gerekmesidir (bu konuda daha öz güvenli olan ve karınlarının kaşınmasından çok hoşlanan köpeklerin aksine). Karın, yaşamsal organların tümünün bulunduğu hassas bir bölgedir, bu yüzden çoğu kedi burasına dokunulduğunda içgüdüsel olarak dişlerini ve pençelerini çıkartır.[9]
  • Bazı kediler bundan hoşlanır ancak bunu sert oynamak veya pençeyle tutmalı ve tırmalamalı güreşmek için bir davetiye olarak yorumlar. Pençelerini elinin veya kolunun etrafına saracak, ısıracak ve ön ve arka patileriyle kuvvetli bir biçimde tırmalayacaktır. Bu her zaman bir saldırı demek değildir; bu bazı kedilerin "güreşme" biçimidir.
  • Eğer bir kedi seni patileriyle tutarsa hareketsiz dur ve kedinin pençelerini serbest bırakmasını bekle. Gerekirse diğer elinle uzanıp pençeleri çıkartmak için patiyi nazikçe kaldır. Kediler genelde pençeleri takılı kalırsa o niyette olmasalar bile derin tırmalar. Pençelerini tutunmak için kullanır, bu yüzden kedi elini hareket ettirmeyi bırak mesajını verdiğinde sen durursan o da durur.
 4. 4
  Ayaklarına dikkatle yaklaş. Kediyi iyi tanımıyorsan ve ayaklarıyla oynanmasından hoşlandığını bilmiyorsan bir kedinin ayaklarıyla oynama. Önce kediyi gevşetmek için severek başla, sonra parmağınla bir ayağına bir kere dokunarak ayağını sevme izni iste.
  • Çoğu kedi ayaklarının ellenmesini hiç sevmez ancak tırnak kesme gibi etkinlikler için yavaş ve peş peşe bir ödül sistemiyle bunun için eğitilebilir.

  İpucu: Kedi itiraz etmezse ayağını bir parmağınla tüylerin uzadığı yönde hafifçe sev (bilekten ayak parmaklarına doğru). Kedi ayağını çektiği, tısladığı, kulaklarını yassılaştırdığı veya uzaklaştığı anda dur.

  Reklam

İpuçları

 • Bazı kediler kulaklarının okşanmasından hoşlanır. İki kulağına birden yavaşça masaj yaparsan muhtemelen bu hoşuna gider. Yine de dikkatli ol, bazı kediler bundan hoşlanmaz.
 • Mırlama her zaman kedinin mutlu olduğunu göstermez, bu yüzden mırlayan bir kedinin ısırmayacağını düşünme hatasına düşme. Çoğu insan mırlamanın kedinin "buna dikkatini ver" dediğini gösterdiğini düşünür, bu da kedi mutlu olduğu için olabilir. Ancak bu aynı zamanda kızgınlığının göstergesi de olabilir.
 • Kedin yatarken ona masaj yapıyor veya kaşıyorsan bu konuda rahat olduğunu göstermek için gerinebilir (zaten gerinmiyorsa). Buna çoğu zaman mırlama eşlik eder. Kedi ayrıca gözlerini kısarak sana "gülümseyebilir". Bu, kedinin ona verdiğin ilgiden hoşlandığının belirtisidir.
 • Kedi eline kafa atarsa korkma. Oynamak istiyor!
 • Kediye her zaman yavaşça ve yere yakın bir şekilde yaklaşmalısın. Çoğu kedi ondan büyük görünmenden hoşlanmaz.
 • Kediler yanaklarının nazikçe kaşınmasından hoşlanır. Ayrıca bazıları parmakla hafifçe burunlarının okşanmasını da sever.
 • Kedinin sevilmek mi okşanmak mı yoksa kaşınmak mı istediğini anla ve kedinin sevmen veya kaşıman konusunda kendisini rahat hissedip hissetmediğini bil.
 • Bir kedinin kuyruğunu sesli bir şekilde yere vurduğunu, kulaklarının ileri geri hızla hareket ettiğini, göz bebeklerinin büyüdüğünü veya patilerinin gerildiğini görürsen kedi sinirlenmeye başladığı ve seni ısırabileceği veya tırmalayabileceği için onu sevmeyi bırak!
 • Kediye yabancıysan biraz sabırlı ol. Bazen kediler tanıdıkları sahiplerine karşı hoşgörülü olur ancak yeni insanlara karşı olmaz.
 • Bazı kediler durmanı istediğinde miyavlar, bazıları ise daha sert sevmeni istediğinde miyavlar. Düşük frekansta bir miyavlama kızgınlık belirtisi olabilir. Genel olarak her ihtimale karşı durmak iyi bir fikirdir.
 • Bazı kediler kucağa alınmayı severken bazıları sevmez. Bir kedi elinden kurtulup atlamak istiyorsa bu, o anda tutulmak istemediğinin belirtisidir.
 • Çoğu kedi kuyruğuna yakın bölgelerin sevilmesinden hoşlanmaz. Seninkinin bundan hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak için orasını sev. İrkilir, tıslar ya da huzursuz veya kızgın bir şekilde miyavlarsa bu durma uyarısıdır. Kedinin o bölgesine dokunmaktan kaçın ve misafirlerini de bu konuda uyar.
 • Sevdiğin kedi kendi kedinse kurulu sevme rutinine karşı tepkilerindeki değişikliklere karşı hassas olman iyi bir fikirdir. Normalde hayvanının sevmene izin verdiği bir bölge yeni bir yara ya da başka bir sağlık sorunundan dolayı acıyor olabilir. Hassaslaşmış bir bölgesini seviyorsan kedin miyavlayabilir veya kendini geri çekebilir, hatta tırmalayıp ısırabilir. Dışarıdaki kediler diğer kedilerle yaptıkları kavgalardan dolayı özellikle apseye yatkın olur. Ağrılı bir bölge veya bir apse bulursan kedini veterinere götür.
 • Kedi sevmek stres azaltıcı rahatlama hormonu salgılanmasını sağlar,[10] tansiyonu düşürür ve kalp krizi ile inme riskini azaltır.[11]
 • Bir yavru kedi istiyorsan sevimli olmalarına rağmen ısırık ve tırmalamalarının yetişkin kedilerin ısırık ve tırmalamalarından daha fazla acı verdiğini bilmelisin.
 • Kedi sevmek senin ve kedinin kendinizi mutlu ve rahat hissetmenizi sağlar.
Reklam

Uyarılar

 • Alerjin varsa kedi sevme.
 • Ciddi bir ısırık veya tırmalamadan dolayı yaralanırsan etkilenmiş alanı antibakteriyel bir sabunla iyice yıka ve bir antiseptik uygula. Sonra tıbbi yardım al. Derin yaralar ciddi enfeksiyon riskinden dolayı tıbbi müdahale gerektirir.
 • Kedi saldırgan görünüyorsa seni ısırıp tırmalayarak yaralayabileceği için ondan uzak dur.
 • Rahatsız olursa kediyi sevme.
 • Çocuklar kedi severken yakın gözetimde tutulmalıdır. Kediyi kolayca kızdırıp ısırmasına veya tırmalamasına sebep olabilirler. Yetişkinlere karşı uysal olan kediler her zaman çocuklara karşı da uysal olmaz. Özellikle çocukların yüzünü kediye çok fazla yaklaştırmamasına dikkat et.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Kedi İdrarı Kokusu Nasıl GiderilirKedi İdrarı Kokusu Nasıl Giderilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Köpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl AnlaşılırKöpeğin Depresyonda Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner, Royal College of Veterinary Surgeons
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 82.979 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 82.979 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam