Kedi çişinin o ağır kokusundan daha kötü kokan çok az şey vardır. Bu inatçı problemin çözümü için kapsamlı bir temizlik yapmak ve birkaç iyi alışkanlığa sahip olmak gerekir. İhtiyaç duyulan malzemelerin elinde mevcut bulunduğundan emin ol ve kedinin seni bekleyen sürprizlerine her zaman hazırlıklı ol.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Kedi İdrarının Temizlenmesi

 1. 1
  Halında kedi çişi bulunan yeri kâğıt havluyla kurula. Mümkün olduğu kadarını temizlemeye çalış. Bu kesinlikle işini daha kolaylaştıracaktır. Temiz kâğıt havlular kullanarak idrarın olduğu alana basınç uygula. Kâğıt havlular artık idrar emmeyene kadar yeni kâğıt havlularla işlemi tekrarla.[1]
  • Halının üzerindeki çiş kuruduysa bu adımı geç.
  • Kâğıt havlu yerine eskimiş atılacak havluları da kullanabilirsin. Normal havlular kalınlıklarından dolayı daha iyi emiş sağlayarak daha fazla kedi çişi emer. Eğer elinde varsa beyaz havlu kullan. Böylelikle, emilen sıvı artık sarı renkte değilse tüm çişin emildiğini anlarsın.
 2. 2
  Enzimatik temizleyici kullan. Urine Off gibi enzimatik temizleyiciler, idrardaki proteinleri parçalayan özel biyolojik enzimler içerir; bu sayede kokuyu azaltır hatta tamamen ortadan kaldırır.[2]
  • Leke üzerinde daha önce başka kimyasallar kullandıysan bazı enzimatik temizleyicilerin işe yaramayacağı aklında bulunsun. İlk başta enzimatik temizleyici kullanıp havlularla çişli alanı iyi bir şekilde kurutmak çoğunlukla iyi bir fikirdir. Üreticinin talimatlarını dikkatle takip et ve alanı birkaç gün kurumaya bırak. Başka bir şey yapmana gerek olmayabilir.
 3. 3
  Sirke çözeltisi karışımı hazırla. Enzimatik bir temizleyici kokuyu tamamen ortadan kaldırmazsa sirke çözeltisi kullan. Eşit miktarda beyaz sirkeyi ve suyu bir kâseye veya sprey şişesine ekle. Kirli alanı sıvı ile ıslat veya sıvıyı kirli alana püskürt. Sıvının kirli alanın biraz daha ötesine nüfuz etmesini sağla, bu sayede tüm idrarın temizlendiğinden emin olabilirsin.
  • Eğer kullanabileceğin siyah ışık veya UV ışığı kaynağın varsa karanlıkta idrar parıltılarını görebilir ve idrar lekelerinin asıl yerini bulabilirsin.
 4. 4
  Kirli alanı sirke çözeltisi ile fırçala. Sert bir fırça kullan ve kirli alan tamamen ıslanana kadar sirkeli su karışımı ile fırçayı iyice sürt. Sirke, kedinin idrarındaki amonyak kokusunu yok edecektir.[3]
 5. 5
  O alanı etraflıca kurula. Sirke çözeltisini mümkün olduğunca yaymak için tekrar bir kâğıt havlu ya da temiz bir eski bez parçası kullan. Çözeltiyle ıslattıktan sonra o alanın açık havada tamamen kurumasını sağla.
 6. 6
  Sert yüzeyleri mikroplardan arındır. Kirli alanı amonyak içermeyen bir ev temizlik ürünü ile yıka. Amonyak kedi ve köpeklerin idrar kokusunu andırır. Alanı suyla silerek temizle. Sprey şişesinde, 10 ölçü suya 1 ölçü çamaşır suyu karıştır. Eline lastik eldiven tak ve sıvıyı kirli alana püskürt. Çamaşır suyu 30 saniye alanda durduktan sonra kirli alanı nemli bir bezle temizle.
  • Çamaşır suyu bazı malzemelere zarar verip renk değişimine sebep olabileceği için kullanırken dikkat et.
 7. 7
  Kıyafetine idrar bulaşıp bulaşmadığını kontrol et. Eğer kıyafetine çiş bulaşmışsa çamaşırlarını yıkarken normalde kullandığın çamaşır deterjanına 1 kapak (60 ml) elma sirkesi ekle. Üzerinde halâ çiş kokusu varsa çamaşırlarını yıkarken bir miktar enzimatik temizleyici ekle.[4]
  • Kuru temizleme gerekebilir. Eğer herhangi bir eşyadan idrar kokusunu veya lekesini çıkaramadıysan, o eşyayı çöpe atabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
İdrarlı Alandaki Kokuyu Giderme

 1. 1
  Alana karbonat ya da kabartma tozu serp. Karbonat (diğer adıyla) sodyum bikarbonat ya da yoksa kabartma tozu, koku giderici olmasının yanında doğal bir temizleyicidir.
 2. 2
  Az miktarda oksijenli su ile yumuşak bir bulaşık deterjanını karıştır. Yarım bardak %3’lük oksijenli su ile bir tatlı kaşığı (5 ml) bulaşık deterjanını karıştır ve karbonat ya da kabartma tozunun üzerine dök.[5]
  • Renk solması olup olmadığını kontrol etmek için ilk başta bu temizlik çözeltisini önemsiz bir alanda test etmek isteyebilirsin.
 3. 3
  Çözeltiyi karbonat ya da kabartma tozuna yedirmek için bir ovma fırçası kullan. Mümkünse plastik eldiven tak, kabartma tozunun köpürmeye başlamasını ve oksijenli suyun etkisini göstermesini bekle.
 4. 4
  Alanı kurula ve uyguladığın karışımı kurumaya bırak.
 5. 5
  Kirli alanı elektrik süpürgesi ile temizle. Kirli alanı elektrik süpürgesi ile çektirmek idrar partiküllerini kaldıracağı gibi uyguladığın koku gidericiyi de alandan temizleyecektir. Bu işi sulu elektrik süpürgesi ile yapmak en iyi yoldur; çünkü bu makineler önce halıyı ıslatıp daha sonra suyu tekrar vakum haznesine çekerler. [6] Olmazsa normal elektrik süpürgesi kullanabilirsin; ancak ıslak elektrik süpürgesi kadar etkili olmayacaktır.
  • Sulu elektrik süpürgesi ile en iyi sonucu elde etmek için vakum haznesinde soğuk su kullan ve daima üreticinin talimatlarını takip et.
  • Buharlı temizleyiciler kullanmaktan sakın, çünkü buharlı temizleyicilerdeki yüksek sıcaklık lekeyi aslında kalıcı hale getirecektir.[7]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Bu Tür Olayları En Aza İndirme

 1. 1
  Kedini yeniden eğit. Yanlış bir alana çişini yaptığı için kedine hiçbir zaman bağırma ya da onu cezalandırma. Bunun yerine onu hızlıca kum kabına götür. Sürekli olarak onu kum kabına götür ve çişini yapmak için kum kabını kullandığında ona pozitif geri bildirim ver. Bu, kedin için çiş yapma ile kum kabı arasında pozitif bir ilişkilendirme oluşturacaktır.
 2. 2
  Kedinin kumunu daha sık değiştir. İnsanlar nasıl temiz tuvalet seviyorlarsa kediler de temiz kum kabı sever. Temiz kum kabı sağlama konusunda kedinin ihtiyaçlarını ihmal ediyorsan o da kendini tutmakta zorlanıp koltuğa ya da halıya çişini yapabilir.
  • Kedinin kum kabını onun yemeğini yediği alana çok yakın olmayan, sakin bir yere koy. Bu sayede kedinin kum kabını doğru bir şekilde kullanma ihtimali artacaktır.
 3. 3
  Kedinizi kısırlaştırmayı düşün. Kısırlaştırılan kediler kendi bölgelerini belli etmek için kasti olarak çişlerini yapmayacaktır, bu sayede problem baştan çözülecektir. Böylece, içinde tuvalet eğitimi bekleyen yavruların olduğu bir kum ile karşılaşmazsın!
 4. 4
  Kedinin veteriner kontrollerini yaptır. Genç veya yaşlı hayvanlarda bu tip beklenmedik olaylar gerçekleşebilir ancak kedinin uygun olmayan yerlere çiş yaptığını fark edersen problemin temelinde sağlıkla ilgili bir sorun olabilir. Kedinin kum kabının dışına çişini yapmasına sebep olabilecek sağlık sorunlarıyla ilgili konuşmak için veterinerin ile iletişime geç. Bu sorunları göz ardı etmek (örneğin idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalığı veya diyabet) evcil hayvanın için hayati tehlike içeren bir hâl alabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer evinde pahalı halı, döşemeli eşya ya da perde varsa eşyalarına gelecek zararı önlemek için bir uzmana danış.
 • Kedinin arkasını sürekli temizlemekten yorulduysan ya da idrarın halı altlığına, ahşap zeminin her tarafına sızdığından kuşkulanıyorsan bir uzmana danış. Kabul etmek gerekir ki daha maliyetli olacaktır ama daha da etkili bir yöntem olabilir.
 • Evine yeni bir kedi geldiğinde bu tür olaylara karşı hazırlıklı ol. Kum kabını doğru bir şekilde kullanması için kedini eğitmen, eğer doğru şekilde kullanmazsa arkasını temizlemen ve olur olmadık yerde çişini yapmasına sebep olan bir hastalık var ise tedaviye başlaman gerekecektir.
 • Biz herhangi bir koku almadığımız durumda bile kediler ve köpekler kokuyu alabilir ve önceden çişin bulunduğu alana dönebilirler. Bu nedenle idrar kokusunu ortadan kaldırmak için Urine Off gibi enzimatik temizleyicilerin kullanımı fazlasıyla tavsiye edilmektedir.
 • Amonyak içeren herhangi bir çamaşır suyu veya temizleyici kullanımından kaçın. İdrar, amonyak içerir ve amonyak bazlı bir temizleyici kullanmak kokuyu daha kötü bir hâle gelmeden önce yalnızca kısa bir süre için geçirecektir ancak kedinin tekrar aynı yere dönmesine ve çişini aynı yere yapmasına sebep olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Amonyak içeren ürünler çamaşır suyu ile karıştırılmamalıdır, bunun yapılması ölümcül bir reaksiyona sebep olabilir.[8]


Reklam

İhtiyacın Olacak Şeyler

 • Kâğıt havlu ya da bez havlu
 • Evcil hayvandan kaynaklanan kokular ve lekeler için tasarlanmış enzimatik temizleyici
 • Beyaz sirke
 • Su
 • Karbonat ya da kabartma tozu
 • Oksijenli su
 • Bulaşık deterjanı
 • Elektrik süpürgesi
 • Siyah ışık, isteğe bağlı
 • Ev temizlik ürünü (amonyak içermeyen)
 • Çamaşır suyu
 • Sprey şişesi
 • Ovma fırçası
 • Plastik eldiven


Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl EngellenirKedilerin Bahçeye Kaka Yapması Nasıl Engellenir?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Pippa Elliott, MRCVS
Ortak yazarlar :
Veteriner, Royal College of Veterinary Surgeons
Bu makaledeki ortak yazarlar Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Pippa Elliott, evcil hayvan uygulamaları ve veteriner cerrahi alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip Royal College of Veterinary Surgeons Üyesi bir veteriner cerrahtır. 1987 yılında Glasgow Üniversitesi’nden veteriner hekim ve cerrahlık derecesini almıştır. Doğup büyüdüğü yerdeki aynı hayvan kliniğinde 20 yılın üzerinde bir süre çalışmaktadır. Bu makale 107.339 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 107.339 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam