Kaynak kirpikler gözlerini güzel gösterebilir ancak çok uzun süre dayanmaz. Kaynak kirpikler kolayca çıkmamaları için suya ve sabuna karşı dayanıklı olan güçlü bir yapıştırıcıyla sabitlenir. Doğal kirpiklerine zarar vermeden kaynakları çıkarabilmek için önce yapıştırıcıyı yok etmen gerekir. Neyse ki kirpiklerini yapıştırıcı çıkartıcı kullanarak evde çıkartabilirsin. Kirpiklerin düşmeye başladıysa kalanını buhar ve yağ kullanarak çıkartabilirsin. Ancak kaynak kirpiklerini profesyonel bir teknisyene çıkarttırman en iyisi olur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Evde Yapıştırıcı Çıkartıcı Uygulamak

 1. 1
  Profesyonel kalitede kaynak kirpik yapıştırıcısı çıkartıcı satın al. Kaynak kirpikleri yapıştırmak için kullanılan yapıştırıcı çok güçlü olduğu için sıradan kirpik yapıştırıcısı çıkartıcı kirpiklerinde işe yaramayabilir. Etiketinde kaynak kirpiklerde kullanmak için ve "profesyonel kalite" yazan bir yapıştırıcı çıkartıcı al.[1]
  • Kaynak kirpik yapıştırıcı çıkartıcıyı eczanelerde, güzellik malzemeleri mağazalarında veya internette bulabilirsin.
  • Kaynaklarını profesyonel olarak yaptırdıysan teknisyene hangi çözücüyü kullandığını sor. Sonra, bunu ondan satın alıp alamayacağını öğren.
 2. 2
  Kaynakların başlangıcını kolayca görebilmek için göz makyajını çıkart. Göz makyajı çıkartıcıyı kulak pamuğuna veya makyaj pamuğuna uygula, ardından bununla gözlerini sil. Tüm maskaranı ve göz kalemini çıkardığından emin ol. Bu, senin gerçek kirpiklerinin nerede bittiğini ve kaynakların nerede başladığını belirlemeni sağlar.
  • Bu adım için normal makyaj çıkartıcını kullanabilirsin.
  • Kirpiklerinin arkasında pamuk lifleri veya iplik tiftiği bırakabilecekleri için pamuk yumağı veya havlı ped kullanma.
 3. 3
  Cildini korumak için gözlerinin altına göz altı pedi yerleştir. Göz altı pedleri, arkalarında yapıştırıcı olan ince, C şeklinde olan pedlerdir. Bu pedleri, gözlerinin altındaki hassas cildini korumak için kullanabilirsin. Bunları uygulamak için arkasını pedin yapışkan tarafından ayır. Sonra pedi oyuk tarafı gözüne bakacak şekilde gözünün altına koy. Yapışmasını sağlamak için pedin yüzeyi boyunca elinle hafifçe vur.
  • Bu adım isteğe bağlıdır ancak yapıştırıcı çıkartıcıyı cildinden uzak tutmayı sağlar. Yapıştırıcı çıkartıcıyı cildine bulaştırman kaşıntıya veya tahrişe sebep olabilir.
  • Göz altı pedlerini mahallendeki güzellik malzemeleri mağazasında veya internette bulabilirsin.
 4. 4
  Kirpik yapıştırıcısı çıkartıcıyı iki fırçalı aplikatöre veya minik kirpik fırçasına uygula. Yapıştırıcı çıkartıcıyı kirpiklerine kolayca uygulayabilmen için tek kullanımlık fırça aplikatörleri veya minik kirpik fırçaları kullan. İki aplikatörün de veya minik kirpik fırçasının da fırça taraflarına yapıştırıcı çıkartıcıyı sür. Ardından aplikatörlerden veya minik kirpik fırçalarından birini daha sonra kullanmak üzere bir kenara koy.
  • 1 aplikatörü ya da minik kirpik fırçasını yapıştırıcı çıkartıcıyı uygulamak için kullanacaksın. Sonra ikinci aplikatörü kaynaklarını çıkartmak için kullanacaksın.
  • İstersen yapıştırıcı çıkartıcıyı ikinci aplikatöre uygulamak için onu kullanacağın zamanı bekle. Ancak yapıştırıcı çıkartıcıyı uyguladıktan sonra görmen zor olacak çünkü gözlerin kapalı olacak. Bunu önceden yapman en iyisi olur.
  • Gözlerin kapalıyken kolayca bulabilmen için ikinci aplikatörü veya minik kirpik fırçasını yakınında bir yere koy.
 5. 5
  İçine kaçmaması için üzerinde çalıştığın gözünü kapat. Yapıştırıcı çıkartıcı gözünü yakabilir ve tahriş edebilir, bu yüzden onu gözlerinin içine kaçırmaman önemlidir. Çıkartıcıyı uygulamadan önce gözlerini sıkıca kapat, ardından kaynakları çıkartmayı bitirene kadar kapalı tut.
  • Yanında yapıştırıcı çıkartıcıyı uygulamanda ve kaynaklarını çıkartmanda sana yardımcı olacak birinin olması iyi olur. Bu şekilde, bu kişi yapıştırıcı çıkartıcıyı iki gözüne aynı anda uygulayabilir ve işlem daha çabuk biter. Genelde profesyonel teknisyen da bunu bu şekilde yapar. Bununla birlikte, yardımcın yoksa kendin de yapabilirsin.

  İpucu: Kendin yapıyorsan tek seferde bir gözünü yap. Bu, ihtiyaç hâlinde üzerinde çalışmadığın gözünle işini kontrol edebilmeni sağlar.

 6. 6
  Aplikatörü veya minik kirpik fırçasını kirpiklerinin ortasından uçlara doğru kaydır. Aplikatör veya minik kirpik fırçasını maskara uygular gibi kirpiklerinin aralarından geçir. Ancak kirpiklerinin, kaynakların uygulandığı bitiş noktalarına odaklan. Yapıştırıcı çıkartıcıyı kaynakların altındaki doğal kirpiklerine sürmen gerekmez.
  • Yaptığın şeyi görebilmek için üzerinde çalışmadığın gözünü açabilirsin. Sadece üzerinde çalışmadığını gözünü kapalı tutmaya dikkat et.
 7. 7
  Yapıştırıcı çıkartıcıyla, kirpik çizgisinden uzak durarak kirpiklerinin alt kısımlarının üzerinden geç. İnce bir kat yapıştırıcı çıkartıcıyı kirpiklerinin orta noktasının hemen altına uygula. Bu, yapışkanın tümünün çözünmesini garantiler. Bununla birlikte, yapışkan çıkartıcıyı kirpiklerinin köklerine veya kirpik çizgine sürme. Bu, cildini tahriş edebilir ve onu gözüne sokma riskini almak istemezsin.
  • Yapışkanın bulunduğu alanı zaten kapladığını biliyorsan bu adımı atlayabilirsin. Tek yapman gereken çıkartıcıyı yapışkanın üzerine uygulamaktır.

  Uyarı: Yapışkan çıkartıcıyı gözüne kaçırma. Bunu yaparsan gözünü yapışkan çıkartıcı çıkana kadar soğuk suyla iyice yıka.

 8. 8
  Yapışkan çıkartıcıyı yapışkanı çözmesi için 3 dakika beklet. Bir süreölçer kur ve yapışkan çıkartıcının yapışkanı çözmesi için 3 dakika bekle. Yapışkan çıkartıcı kirpiklerindeyken gözlerini kapalı tut. Daha kaynakları çıkartman gerektiği için 3 dakika sonra çıkartıcıyı yıkama.
  • Bazı yapıştırıcı çıkartıcılar ürünü 5 dakikaya kadar bekletmeni önerebilir. Kullandığın ürünün talimatlarını kontrol etmek için etiketini oku.
 9. 9
  İkinci aplikatörü veya minik kirpik fırçasını kaynakları çıkartmak için kirpiklerinin aralarından geçir. Daha önce yapışkan çıkartıcıyla kapladığın aplikatör veya minik kirpik fırçasını eline al. Ardından aplikatör veya minik kirpik fırçasını orta noktanın altından başlayarak kirpiklerinin aralarından yavaşça geçir. Kaynak kirpikler fırçayla birlikte çıkacaktır. Kirpiklerini aplikatör veya minik kirpik fırçasından parmaklarınla al, sonra bunu yapmaya tüm kaynakların çıkana kadar devam et.
  • Kaynaklarının hepsini çıkartmak için birkaç tekrar yapman gerekebilir. Daha kısa ve eşit uzunlukta olacak olan doğal kirpiklerini gördüğünde hepsinin çıktığını anlarsın.
  • Kaynakları çıkarttıktan sonra at.
 10. 10
  Fazla yapıştırıcı temizleyiciyi temizlemek için hassas bir göz makyajı çıkartıcı kullan. Kulak pamuğunu ya da makyaj pamuğunu makyaj çıkartıcınla ıslat, ardından fazla yapıştırıcıyı veya yapıştırıcı çıkartıcıyı temizlemek için gözlerini bununla sil. Bölgenin tamamen temiz olduğundan emin olmak için birkaç tekrar yap.
  • Yüzünü arındırmak istersen onu da yapabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Buhar ve Yağ Kullanmak

 1. 1
  Doğal kirpiklerinin nerede bittiğini görebilmen için göz makyajını çıkart. Maskara veya göz kalemini silmek için hassas bir göz makyajı çıkartıcı kullan. Bu, gerçek kirpiklerinin nerede bittiğini ve kaynakların nerede başladığını görmeni kolaylaştırır.
  • Gözlerini temizlemek için normal makyaj çıkartıcını kullan.
 2. 2
  Bir tası buharlaşan sıcak suyla doldur. Ocakta veya mikrodalga fırında su kaynat. Ardından suyu ısıya dayanıklı bir tasa dikkatlice dök. Tası üzerine eğilebileceğin bir masanın veya tezgâhın üstüne koy.
  • İstersen gevşemeni sağlaması için tasa bir miktar bitki yağı da ekleyebilirsin. Örneğin, suya 2-3 damla lavanta, çay ağacı, nane veya okaliptus yağı ekleyebilirsin.
 3. 3
  Kafanın üzerine bir havlu koy, ardından buharın üzerine 15 dakika boyunca eğil. Süreölçerini 15 dakikaya ayarla, sonra havluyu kafanın üzerine ört ve öne doğru eğil. Yüzünü yakabileceği için suya çok yaklaşmamaya dikkat et. Havluyu tası çevreleyecek ve buharı hapsedecek şekilde konumlandır. Kafanı, buhar çıkan tasın üzerinde 15 dakika boyunca tut.[2]
  • Buhar, kaynaklarındaki yapıştırıcıyı gevşetir, böylece kaynaklar daha kolay çıkar.
 4. 4
  Bir kulak pamuğunu zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağıyla ıslat. Bir kulak pamuğuna zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı dök. İyice ıslanmasına dikkat et çünkü kuru pamuk gözlerinin etrafındaki cildini çizebilir veya tahriş edebilir.
  • Hindistan cevizi yağı kullanıyorsan yağı sıvı hâle getirmek için mikrodalga fırında birkaç saniye ısıtman gerekebilir.
  • Bütün kirpikleri çıkartmak için birden fazla kulak pamuğu kullanman gerekebilir, bu yüzden elinin altında ekstra birkaç tane bulundur.

  Uyarı: Yağı gözüne kaçırma. Gözüne yağ kaçarsa soğuk suyla yıka.

 5. 5
  Yağı, tüm kaynakların çıkana kadar kirpiklerinin üzerinden kaydır. Kulak pamuğunu gözünün iç köşesinden başlayıp kirpiklerin boyunca hareket ettir. Kaynakları yağla kaplamak için birkaç tekrar yap. Yağ kirpiklerini kapladıktan sonra kaynaklar çıkmaya başlayacaktır. Kaynak kirpiklerinin hepsi çıkana kadar silmeye devam et.[3]
  • Cildin tahriş olmaya başlarsa hemen silmeyi bırak. Yüzünü yıka, sonra kalan kaynakları çıkarttırmak için bir uzmanla görüş.
  • Gerekirse kulak pamuğuna biraz daha yağ sür veya yeni bir kulak pamuğu al.
  • Kaynakları çekme çünkü bu doğal kirpiklerine zarar verebilir.
  • Kaynaklar kolayca çıkmazsa yağı minik bir kirpik fırçasına sürüp kirpiklerini bununla tara, sonra bir dakika bekle. Kirpiklerin yağı iyice emince kaynakları tarayarak çıkartmak için minik kirpik fırçasını kirpiklerinin aralarından geçir.
 6. 6
  Fazla yağı temizlemek için hassas bir temizleyici kullan. Kaynaklarının hepsini çıkarttıktan sonra cildine bir bezelye tanesi büyüklüğünde hafif bir yüz temizleyici uygula. Fazla yağı cildinden temizlemek için yüzünü temizleyiciyle ov. Yüzünü soğuk suyla yıka, ardından temiz bir havluyla kurula.[4]
  • Yağı temizlemek için normal yüz temizleyicini kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Bir Uzmana Çıkarttırmak

 1. 1
  Kaynaklarını uygulamış olan salon teknisyenine tekrar git. Kaynak kirpikler çoğu zaman bir tür süper yapıştırıcı olan cerrahi yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılır. Bu tür yapıştırıcıyı doğru aletler ve kimyasal çözücüler olmadan çıkartmak son derece zordur, bu yüzden en iyisi kirpik teknisyenine tekrar gitmen olur. Kirpiklerini çıkarttırmak için ondan randevu al.
  • Kirpiklerini taktırmanın üzerinden bir haftadan daha az bir zaman geçtiyse teknisyenine tekrar gitmen çok önemlidir. Daha yeni uygulanmış olan tüm kaynak takımını çıkartmak çok zordur.

  İpucu: Kaynak kirpikleri bir teknisyene çıkarttırmak ortalama 50 TL tutar. Ancak bazı salonlar özellikle yapıştırıcıya karşı kötü bir reaksiyon gösterdiysen bunu ücretsiz de yapar.

 2. 2
  Uygulamayla ilgili endişelerin varsa başka bir salona git. Kaynak kirpikler genel olarak güvenli olsa da bazı insanlar özellikle yeni başlamışlarsa veya düzgün eğitim almamışlarsa hata yaparlar. Kaynaklarının nasıl uygulandığıyla ilgili endişelerin varsa onları çıkarttırmak için başka bir salona git. Örneğin, aşağıdakilerin birini yaşadıysan başka bir teknisyenle görüşmen iyi olabilir:[5]
  • Profesyonel olmayan, çarpık, düzensiz veya çekici olmayan kirpikler
  • Gözlerinin etrafında acı hissi
  • Gözlerinin etrafında kaşınma veya batma
  • Göz kızarıklığı
 3. 3
  Acı, tahriş, kızarıklık veya şişme oluşursa bir doktorla görüş. Bazı durumlarda kaynak kirpikler alerjik bir tepkiye sebep olabilir veya enfeksiyona yol açabilir. Buna benzer olarak, düzgün uygulanmamış kirpikler acı, tahriş ve hasara sebep olabilir. Kirpiklerini seni rahatsız ettikleri için çıkarttırıyorsan uygun tedaviyi görebilmen için bir doktorla görüşmen en iyisi olur.[6]
  • Nadir durumlarda, enfeksiyon ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir, bu yüzden doktorunla görüşme konusunda tereddüt etme. Muhtemelen gözlerinin iyi olup olmadığını söyleyebilecek bir göz doktoruna sevk edilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Yağla çıkartma işlemini bebe yağıyla veya yağ bazlı göz makyajı çıkartıcıyla da deneyebilirsin. Kirpikleri çıkartmaya çalışmadan önce yağı kirpik çizgine iyice sürmeye dikkat et.
 • Evde çıkarma yollarından herhangi biri senin işine yaramazsa kaynakları çıkarttırmak için bir uzmana git.
Reklam

Uyarılar

 • Kaynak kirpikleri çekme. Sahte kirpiklerle birlikte gerçek kirpiklerin de kopar.
 • Düzgün bir şekilde uygulanmaz veya çıkartılmazsa kaynak kirpikler doğal kirpiklerine kalıcı zarar verebilir. Eğitimli bir uzmanla çalışman en iyisi olur.[7]
 • Kaynak kirpikler özellikle teknisyenin düzgün bir eğitim almamışsa acı ve enfeksiyona sebep olabilir. Acı, tahriş, kızarıklık, şişme veya görme sorunları yaşarsan hemen doktorunla görüş.[8]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Erica Coates
Ortak yazarlar :
Profesyonel Makyaj Sanatçısı
Bu makaledeki ortak yazarlar Erica Coates. Erica Coates, Washington D.C. metro bölgesinde faaliyet gösteren profesyonel bir makyaj sanatçısı ve Erica Nicole Beauty'nin sahibidir. 14 yılı aşkın tecrübesiyle, makyaj görünümleri oluşturma ve kişiselleştirme ve cildi makyaja hazırlama konusunda uzmanlaşmıştır. Erica, kozmetoloji eğitimini Bennett Kariyer Enstitüsü'nden almıştır. Bu makale 1.160 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.160 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam