Kaykay en popüler ve ikonik sokak sporlarından biridir. Gerek etrafta gezinmek için temel bilgileri öğrenmeye gerekse bir profesyonel gibi kickflip yapmayı öğrenmeye başlamak için neye ihtiyacın olduğunu görebilirsin. İlk kaykayını satın almaktan Ollie hareketini hakkıyla yapmaya kadar, kaldırımda sörf yapmak için nelerin gerektiğini öğrenebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Başlamak

 1. 1
  İlgi duyduğun türde bir kaykay bul. Kaykayların çok farklı boyut ve tarzlarda ucuz veya pahalı seçenekleri vardır. En temel iki çeşidi, klasik kaykaylar ve longboard’lardır. Bütçene uygun seçenekler için kaykay satan mağazalara ya da kaykay sitelerine bak.
  • Klasik kaykayların burnu ve kuyruğu kıvrıktır ve hareketlere yardımcı olması için içbükey şekildedir. Çok farklı boyutlarda olup çoğu 76 ya da 79 cm uzunluğunda ve 20 cm genişliğindedir. Kaykay parkında ya da sokakta kaymak ve hareketler yapmak için alınacak kaykay türleri bunlardır.
  • Longboard’lar ya da cruiser’ların gövdeleri daha uzun ve düzdür. Tahtanın uzunluğu değişkendir fakat klasik kaykayın iki katı uzunluğunda olanları bile vardır ve bunlar daha dengeli olup yeni başlayanlar için sürmesi daha kolaydır. Bunlarla hareketler yapamazsın fakat etrafta dolanmak ya da yokuş aşağı kaymakla ilgileniyorsan iyi seçimdir.
  • Yeni başlayan kaykaylarının fiyatları 250-750 lira aralığındadır. Kaykayı alacağın mağazada, yapacağın şeye uygun dingil ve tekerleri kaykayına taktırmaya çalış. Unutma, ASLA marketlerde satılan ucuz kaykaylardan alma. Bunlar çok çabuk kırılır ve bunlarla öğrenmesi zordur. Gerçek bir kaykay mağazasına git.
 2. 2
  Uygun ayakkabı al. Kaykay ayakkabıları genellikle Vans, Airwalk, Converse veya Etnies gibi markalar tarafından satılır. Tahtanın çok iyi kavranması için sağlam kenarlara ve düz tabanlara sahiptirler. Normal spor ayakkabılarla her zaman kaykay yapabilirsin fakat kaykay ayakkabıları ile tahta etrafında manevra yapmak çok daha kolaydır.
  • Asla sandalet veya terliklerle kaykay yapmaya çalışma. Ayaklarını kolayca hareket ettirebilmen ve rahat hissetmen gerekir. Bunlar olmadan bileğine kolayca zarar verebilirsin ve düşme ihtimalin çok daha yüksektir.
 3. 3
  Uygun güvenlik ekipmanlarını edin. Kaymayı öğrenmeye ilk başladığında mutlaka düşeceksin. Muhtemelen çok fazla düşeceksin. Seni düşmelerden ve kazalardan koruması için kask, dizlik ve dirseklik gibi güvenlik ekipmanlarına yatırım yapmayı düşün. Bu özellikle yeni başlayanlar için önemlidir. Kaliforniya gibi bazı eyaletlerde kaykaycıların sokakta kask takması zorunludur.[1]
  • Kafana tam oturan bir kask aldığından emin ol. Mağazaya gitmeden önce, kaşlarının hemen üzerinden kafanın çevresini, kafatasının etrafından düz bir çizgide ölçmek için bir mezura kullan. Kafana rahatça oturan bir kask al.
  • Diz ve dirsek korumaları ezik/çocuksu görünen şeyler değildir. Kendini ciddi kafa yaralanmalarından koruman önemlidir.
 4. 4
  Kaymak için iyi bir yer bul. Kaykaya alışmak için düz, beton bir garaj yolu veya araç parkı iyi bir yerdir. Yolunda hiçbir şey olmadığından emin ol ve çatlaklara, gevşek taşlara ve çukurlara dikkat et. Bir miktar çakıl taşının üzerinden geçmek, özellikle sert tekerleklerde pek çok kazaya neden olabilir.
  • Biraz tecrübe edindikten sonra kaykay parkları kaymak için harika yerlerdir. Eğer yalnızca düşmeden kaykayın üzerinde kalmaya çalıştığın bir aşamadaysan kaykay parklar sana uygun olmayabilir. Yakın çevrende bir tane varsa örnek olması açısından gidip bazı patencileri izle, ancak kenarda kal.
 5. 5
  Kaykayda iyi olduğunu bildiğin bir tanıdığından sana ders vermesini istemeyi düşün. Büyük olasılıkla babanın bu konuda bir yardımı olmaz, o yüzden kaykay mağazasındaki veya parktaki birinden onları izlemek için izin iste. Yanında kaykaya yeni başlayan birilerini getir ve izlediğin kişinin yaptıklarının orta-ileri seviyede olup olmadığını sor. Eğer izlediğin kişi bu işten anlıyorsa mükemmel. Artık bir öğretmenin var.
  • Kaykayın asıl olayı arkadaşlarla birlikte kaymaktır. Eğer kaykaycı arkadaşların varsa öğrenmek için onlardan yardım iste. Arkadaşlardan öğrenmek kendi başına ya da internetten öğrenmekten kat be kat iyidir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Temel Becerilere Hâkim Olmak

 1. 1
  Kaykayın üzerinde düzgün bir şekilde dur. Kaykayı zemine düz bir şekilde koyup kaykayın üzerinde durarak ayaklarını düzgün bir şekilde yerleştirmeyi ve düşmeden dengeni sağlamayı öğren. Ayakların tahtanın kenarlarıyla aynı açıda ve dingil vidalarıyla kabaca aynı hizada olacak şekilde kaykayın üzerinde dur.
  • Sol ayağının önde ve sağ ayağının arkada olmasına regular (düzgün) duruş denir. Bu, itmek için sağ ayağını kullandığın anlamına gelir.
  • Sağ ayağının önde ve sol ayağının arkada olmasına goofy (budala) duruş denir. Bu, itmek için sol ayağını kullandığın anlamına gelir.
  • Tekerlerin nasıl hareket ettiğini ve dingillerin ne kadar salındığını görmek için ileri geri biraz sallan. Kendini rahat hisset.
 2. 2
  Çok yavaşça itmeyi ve ayaklarını kaykaya yerleştirmeyi dene. Ön ayağını hafifçe çevirerek onun kaykaya dik değil, daha paralel durmasını sağla. İlk başta diğer ayağınla hafifçe iterek çok yavaş bir şekilde ilerle. Daha hazır olmadan çok fazla hızlı gittiğin için kaza yapmak istemezsin.
  • Biraz hız kazandıktan sonra arkadaki ayağını kaykayın arkasındaki kuyruk kıvrımının hemen önüne, dingillerin olduğu yere yerleştir. Dengeni bul ve dengeni korumak için dizlerini biraz bük.
  • Mongo duruş demek öndeki ayakla iterken arkadaki ayakla sürmek demektir. Bazı insanlar bunu kabul edilebilir görse de bu daha sonraları sana engel olacaktır ve ön ayağını sallamak garip bir harekettir. Eğer mongo duruşu yaptığını fark edersen regular duruştan goofy duruşa ya da tam tersine geçiş yap.
 3. 3
  Yavaşlarken kendini bir kez daha it. Biraz itme yapmak, yavaşlayana kadar ayaklarını kaykay üzerinde döndürmek gibi alıştırmalar yapmaya devam et. Sonra süren ayağını düzleştirerek diğer ayağınla it ve tekrar eski duruma dön. Bunu ne kadar çok yaparsan kaykay sürme konusunda o kadar rahat olursun.
  • Biraz hızlanmayı dene. Bisikletteki gibi, bazı sürücüler biraz hızlı hareket ederken dengeyi korumayı biraz daha kolay bulurlar.
  • Eğer hızlandığında yalpalamaya başlarsan dingilleri sıkabilirsin. Bu, dönmeyi zorlaştıracaktır fakat yalpalanmayı kontrol altına alana kadar sıkı dingillerle alıştırma yapabilirsin. Ağırlığını öne vermenin genelde faydası olur.
 4. 4
  Bileklerini gevşet ve ağırlığını dönüşe ver. İtme ve sürmenin usulünü biraz öğrendikten sonra ağırlığını değiştirerek kaykayı döndürmeyi dene. Dizlerin esnek, ağırlık merkezin yere yakın bir şekilde sür. Ardından, sağa dönmek için ağırlığını biraz öne ver (eğer regular şekilde sürüyorsan) ve kaykayı sola çevirmek için bileklerini geri döndür.
  • Dingillerin ne kadar gevşek olduğuna bağlı olarak ağırlığını hafif bir şekilde değiştirmen ya da gerçekten eğilmen gerekebilir. Her dingilin ortasındaki büyük vidayı döndürerek (sola gevşet, sağa sık) dingilleri gevşetebilirsin. Bu, bilezikler üzerinde daha fazla (sıkı) ya da az (gevşek) baskı yapar ve dönmeyi daha kolaylaştırır (gevşek) veya zorlaştırır (sıkı).
  • Eğer denge problemi yaşıyor ya da dönerken düşüyorsan üst gövde ağırlığını ters yöne kaydır. Önemli olan ayaklarının dayanak yaparak dingilleri döndürmesidir.
 5. 5
  Durmak için ayağını yere koy. Durmak için biraz yavaşladıktan sonra iten ayağını yere koyabilir ve momentumunu kesebilirsin. Ancak, yüksek bir hızda ilerlerken birden ayağını yere koyma. Başlangıçta hafifçe sürükle ve yavaşladıktan sonra daha sert sürükle. Süren ayağını kaykayda tut yoksa kaykay gitmeye devam eder.
  • Durmak istiyorsan ağırlığını geri verip kuyruğu yere sürtebilirsin. Bazı longboard’larda tahtanın arka dudağında plastik "fren" pedleri bulunur. Bu genellikle biraz daha zordur ve kaykayın arkasının zamanla kazınmasına neden olur. Kaykayına zarar vermeyecek bir alternatif de parmak uçların kuyruk üzerindeyken topuğunu arkaya koymaktır. Kuyruk yerine topuğun zemine sürtecektir.
 6. 6
  Ayak değiştirmeyi (switch) dene. Kaykayını rahatça sürmeye başladığında ayaklarını değiştirerek arkadaki ayağın önde ve öndeki ayağın arkada sürmeye çalış. Gerçekten çok iyi bir kaykaycı olmak istiyorsan numara yapmak için ayak değiştirirken iki yönde sürme konusunda eşit şekilde rahat olmayı öğreneceksin. Bu, kaykay rampasını ya da herhangi bir kaykay numarasını denerken işe yarar.
 7. 7
  Düzgün düşmeyi öğren. Tüm kaykaycılar ilk başlarda çokça düşerler. Bu kaykay sürmenin bir parçasıdır. Her zaman doğru güvenli ekipmanlarını giymek ve düzgün düşmeyi öğrenmek önemlidir. Kaykaycıların alametifarikası olan normal çiziklere ve çürüklere göre daha ciddi olan yaralanmalardan kendini korumak istiyorsan kendini güvende tutmak için birkaç küçük numara öğrenebilirsin.
  • Kollarını aç ama gevşek tut. Düşmenin etkisini azaltmak için el ve ayak bileklerini kullanamayacak şekilde kaskatı durursan bileklerini kırma riskin ciddi şekilde artabilir.[2]
  • Düştüğünde yuvarlan. Sıyrıklar oluşabilir, ancak yere yapışmandan çok daha az acıtır.
  • Eğer bir şeylerin ters gittiğini görürsen kaykaydan atla. Çok hızlı gidiyorsan ve kaykayı kontrol edemiyorsan kaykaydan atla ve ayaklarının üzerine in ya da çimlere yuvarlan. Kontrolünü kaybettiğin kaykayın üzerinde durma.
 8. 8
  İpuçları ve tüyoları öğrenmek için daha deneyimli kaykaycıları izle. Birlikte kaymak için başka kaykaycılar bul. Bu, stillerinden veya farklı yetenek seviyelerinden bir şeyler öğrenmene yardımcı olur. Hiç kimseyi tanımıyorsan kaykay parkındaki kaykaycılarla konuş. Bu kişiler genellikle arkadaşça yaklaşırlar ve yardımcı olurlar. Deneme yap, daha yüksek ollie yap, başka bir numaranın nasıl yapılacağını oku, canın ne isterse onu yap. Öğretmenin artık bir eğitmenden daha çok bir arkadaştır; onunla ve çalım satmak istediğin kişilerle yeteneklerini paylaş.
  • Hareketlerin nasıl yapılacağına ilişkin ipuçları için videodaki bir hareketi yavaş çekimde izleyebilir ve ayak hareketine dikkat edebilirsin. Sıralı fotoğraflar da öğrenmek için harika bir yoldur.
  • Daha çok pratik yaptıkça daha iyi olursun. İlk ya da ikinci denemende numara yapamadığın için cesaretin kırılmasın. Sadece pratik yap ve eğlen. Sonunda numarayı öğreneceksindir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Ollie Yapmayı Öğrenmek

 1. 1
  Kuyruktaki ayağınla ön kısmı kaldırarak başla. Ollie hareketinde kaykayı havaya kaldırır ve sonra güvenli bir şekilde yere inersin. Bu hareketin ilk kısmı, kaykayı havaya kaldırabilmek için ayağını rahat bir şekilde kaykayın kuyruğa götürmektir. Ne kadar anlatılırsa anlatılsın bu harekete çalışarak alışmalısın.
  • Kaykayda dururken geriye salınmaya, burnu havaya kaldırmaya ve dengede durmaya çalış. Cesaretini toplayabilirsen bunu hareket hâlinde de deneyebilirsin.
  • Ollie’nin ilk hareketini denemeden önce kaykayın yanında durup onu havaya kaldırma çalışması yapmak iyi bir fikir olabilir. Kuyruğa bastırmak için ayağını kullan ve kaykayın önünü kaldırmak için ne kadar baskı gerektiğini anla. Bu, ayrıca eline doğru kaldırıp kaykayı almak için de kullanışlıdır.
 2. 2
  Sabit dururken kaykayı kaldırmaya çalış. Kaykayın üzerinde dur ve dizlerini kırarak ağırlık merkezini dingillerin üzerine kaydıracak kadar eğil. Arkadaki ayağını kuyruğun üzerine kadar kaydır. Manuel hareketi yaparkenki gibi ancak bu sefer zemine değecek kadar kuyruğa bastır. Sonra ollie hareketini yap.
  • Henüz harekete başlama. Ollie hareketini zeminde yapmadan önce bunu hareket hâlinde denemek oldukça tehlikelidir. Muhtemelen düşeceksindir.
 3. 3
  Kaykayı havaya kaldır ve zıpla. Kaykayı kaldırmak için arkadaki ayağınla kuyruğa bastırırken öndeki ayağını biraz geriye kaydırıp aynı anda dizlerini göğsüne kadar getirerek havaya zıplamalısın.
  • Bunun süratli bir şekilde yapılması gerekir ve bunun esasını kavramak ilk başta kısmen zordur. Arkadaki ayağınla aşağı bastırırken aynı zamanda havaya ve kaykaydan zıplaman gerekir.[3]
  • Arkadaki ayağınla zıplamadan önce öndeki ayağınla biraz zıplayacaksın. Yan yan koşarken bir koni üzerinden zıplamaya çalıştığını hayal et. Buna benzer bir hareket yapmak istiyorsun.
 4. 4
  Kaykayı yakalamak için öndeki ayağını ileri doğru sürükle. Kaykay havaya kalktığında kaykayı düzeltmek ve onu kontrol altında tutmak için öndeki ayağını ileri doğru sürükle. Bunu yapmaya neredeyse havaya zıpladığın anda başlaman gerekecek.
 5. 5
  Bacaklarını düzleştirerek kaykayı aşağı it. Kaykayı düzleştirdikten sonra bacaklarını düzleştirerek kaykayı zemine it ve sürüş konumunda kaykayın üzerine kon. Hatırlanması gereken en önemli şey cıvataların üzerine konmak ve dizleri bükmektir. Bu, başarılı bir şekilde ilerleme şansını artırır ve kaykayın sık sık kırılmasını ve yaralanmayı önler.
  • Kaykaydan atlamak ayıp değil. Kaykay düzelmediyse ya da bir şeylerin doğru gitmediğini hissettiysen kaykayın üzerine inmeye çalışma. Onun yerine ayaklarının üzerine kon.
  • Esasında, ilk ollie hareketine kaykaydan atlayıp yanına inerek alıştırma yapmak iyi bir fikir olabilir.
 6. 6
  Hareket hâlindeyken ollie yapmayı dene. Sabit konumda peş peşe on ollie yapabildiğin zaman bir tane de hareket hâlinde yapmaya çalış. Kaykayı it ve düşük-orta bir hızda sürmeye başla, ardından çömel ve tıpkı hareket etmediğinde yaptığın gibi kaykayı yukarı kaldır.
  • Bu, çoğu diğer zıplama tarzı numaraların temelindeki öğrenilmesi gereken temel bir beceridir. Daha fazla bilgi ve özel numaralara bağlantılar için bir sonraki bölüme bak.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Diğer Hareketleri Öğrenmek

 1. 1
  Pop shove-it yapmayı dene. Olabildiğince yüksek bir ollie yap, ardından ayaklarını düzelttikten sonra öndeki ayağınla kaykayı dürterek 180 derece dönmesini sağla. Daha kolay dönmesini sağlamak için arkadaki ayağınla küçük bir "scoop" hareketi kullanmak isteyebilirsin.
 2. 2
  Kickflip yapmayı dene. Pop shove-it ile aynı şeyleri yap, ancak kaykayı dürttüğünde kaykayın kalkan kenarındaki küçük alana ayağınla vur. Kaykayı döndürene kadar birkaç farklı hareket dene. Bu kolay bir numara değil, bu yüzden alıştırma yap ve vazgeçme.
 3. 3
  Grind yapmayı dene. Oldukça alçak (30 santim ya da daha alçak) bir ray ile başla. Bu kolay bir hareket değil, bu nedenle adım adım hareket et.
  • Raya yuvarlanarak başla, ardından kaykaydan atlayarak rayların üzerinde ayaklarının üzerine kon ve kaykayı bırak yuvarlansın.
  • Sonra, zıplarken kaykayı da havaya kaldırma alıştırması yap fakat bundan sonra nereye gittiğini önemseme. Sadece ayaklarınla ray üzerine konmaya çalış.
  • Raya tamamen düz değil de biraz açılı yuvarlandığından emin ol. Bu şekilde, bir dingilin rayın ucuna yakalanma riski daha azalır.
  • Şimdi işin asıl kısmına geldik. Rayın yönünde olabildiğince yüksek ollie yap. Ayaklarınla cıvataların üzerine in ve kaykayı ray üzerinde dengele.
  • Eğer kaykayın tahtası ray üzerinde yan yan gidiyorsa bu board-slide hareketi olur. Eğer ray yönünde kalırsan ve dingillerin raya sürterse bu 50-50 grind hareketi olur.
  • Rayın sonuna vardığında eğer board-slide yapıyorsan kaykayı çevir (yani kaykayı düzleştir) ve cıvataların üzerine in. Eğer 50-50 grind yapıyorsan kaykayın ön tarafının yere dik düşmemesi için ön tekerleri biraz kaldır (kuyruğa biraz bastırarak). Bunun alternatifi rayın üzerinden ollie yapmaktır.
 4. 4
  Kaykay parkına git ve drop in yapmayı öğren. Drop in hareketi cesaret ister fakat buna değecektir.
  • Kuyruğun rampanın ucunda (kaykay rampasının en üstündeki metal) ve ayakların dengeyi kurabileceğin kadar hemen cıvataların arkasında olacak şekilde başla.
  • Ön ayağını cıvataların üzerine koy ve kaykayı aşağı bırak. Tereddüt etme yoksa düşersin. Bunun için güven ve güç gerekir.
  • Bu harekette öne eğildiğinden emin ol. Eğer bunu yapmazsan kaykay altından kayacaktır. Omuzların daima kaykaya paralel olmalıdır.
  • Diğer tarafta geri geleceğinden endişe etme, en üstteyken kaykaydan atla.
 5. 5
  Biraz lip-tricks yap. Bunlardan bazıları Rock to Fakie, Axle Stall ve Nose Stall hareketidir. Bunlar çok etkileyici hareketlerdir fakat eğer birkaç aydır çalışıyorsan öğrenmesi o kadar da zor değildir. Kaykay parkına gittiğinde birilerinin sana çarpmamasına dikkat et. İnan ki çok canın yanar.
  Reklam

İpuçları

 • Ayaklarını her zaman ayrı tut, onları yakın tutmak dengeni bozacaktır.
 • Kaykay tamamen denge meselesidir. Hafif eğimli tepelerden aşağı tek ayağınla ya da ağırlığını bir ayağından/bacağından diğerine kaydırırken gitme alıştırması yap.
 • Ağırlığını daima biraz öne al. Geri yaslanmak kaykayın altından kaymasına neden olabilir.
 • Aşağı çömelmek ağırlık merkezini alçakta tutar ve bu da kolay kolay devrilmeyeceğin anlamına gelir.
 • Düz yollarda kay, eski bozuk yollarda değil.
 • Hareketsizken kaykay üzerinde biraz zaman harca ve pozisyonları dene. Bunun daha sonra dengeni korumanda çok faydası olacaktır. Ayaklarını hareket ettirebilir ve sallanabilirsin. Bu şekilde kaykaya aşina olacaksın.
 • Yolundaki yapraklara dikkat et. Hareketlerine engel olacaklardır.
 • Rahat bir şekilde hareket etmeni sağlayacak kıyafetler giy. Son modayı takip etmek zorunda değilsin ama kaykay ayakkabısı iyi bir tercihtir.
 • Bir harekette havadan iniş yaparken kaykayın altından kayıp gitmemesi için daima cıvataların üzerine in.
 • Düşmekten utanma, bu normaldir. Ehil kimseler bile düşer.
Reklam

Uyarılar

 • Seni rahat hissettirecek dayanıklı kaykay ayakkabıları bul.
 • Daima çevrendekilere dikkat et.
 • Sırf onlar yapıyor diye başkalarının yaptıklarını yapma. Sadece rahat hissettiğin şeyleri yap.
 • Koruyucu ekipmanlarını giy. Diz koruyucular hareketlerini kısıtlayabilir ama dikey kaymada önemlidirler.
 • En iyisi grup hâline ve birkaç kişinin etrafında kaymaktır. Eğer bir şey olursa imdadına yetişebilirler. Ayrıca etrafında arkadaşlarının olması daha eğlencelidir.
 • Usandığında kaykayını fırlatma, bu onarılamaz hasarlara neden olabilir.
 • Kask giy. Bunun havalı olmadığını düşünebilirsin fakat kafanı kırılmaktan kurtaracaktır. Kaykay yapmak eğlencelidir fakat kask takmadığında meydana gelebilecek yaralanma ve ölüm riskinin farkında ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 260 kişi çalıştı. Bu makale 51.707 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 51.707 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam