Çok konuşmak, çok şarkı söylemek, konserde ya da lunaparkta atılan çığlıklar ya da yakalandığın bir hastalık yüzünden aşırı zorlarsan sesini kaybedebilirsin. Neyse ki evde uygulayacağın basit yöntemlerle çok geçmeden sesini geri kazanabilirsin. Sesini kaybettikten sonra geri kazanmak için boğazını suyla, çaylarla ve diğer dinlendirici çözümlerle rahatlatman, mümkün olduğunca az konuşarak, burnundan soluyarak, boğazını tahriş eden şeylerden uzak durarak sesini dinlendirmen gerekiyor. Sesin, evde yaptığın bakımla birkaç günde iyileşmezse profesyonel tavsiye ve tedavi için doktoruna danışmak en iyisi olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Boğazını Rahatlatmak

 1. 1
  Bolca su iç. Acıyan ses tellerin için yapabileceğin en iyi şey su içmektir. Dünya üzerindeki hiçbir şey sana, eski dostun H2O kadar iyi gelemez. Boğazını buz gibi ya da kaynar sıvıyla şoke etmemek için suyu oda sıcaklığında tut.
  • Suyu, sanki görevinmiş gibi lıkır lıkır içme. Vücudun sana ne zaman susadığını söyleme konusunda çok iyidir, o yüzden onu duymazdan gelme. Düzenli ama makul bir şekilde su iç. Su, sadece sesini iyileştirmekle kalmaz, vücudun, sindirim sistemin, cildin, kilon, enerji seviyen ve neredeyse başka her şey için de faydalıdır.
 2. 2
  Tuzlu suyla gargara yap. Günde dört kez bir bardak suyu mikrodalgada ısıt (epey ılık olsun ama sıcak olmasın) ve bir çorba kaşığı tuzu içine atıp karıştır. Tuzlu suyun tamamıyla gargara yap.[1] Bu, boğazındaki balgamla baş etmene yardımcı olur.
  • Tadını kafana takma, nasılsa yutmuyorsun. Aslında, boğazın biraz ağrıyorsa muhtemelen bunu rahatlatıcı bulacaksın.
  • Diğer bir seçenekse elma sirkesiyle gargara yapmak ama bunun tadı, tuzlu sudan çok daha kötüdür.
 3. 3
  Çayları bal ve limon ekleyerek içmeyi dene. Burada, madalyonun iki yüzü var: Bazıları çayın (özellikle de ballı ve limonlu papatya çayının) ses tellerini müthiş rahatlattığını söylüyorlar.[2] Çay, on yıllardır bu şekilde kullanılmaktadır. Ama, asidin epitel doku (ses tellerini oluşturan doku) için kötü olduğunu ve hem çayın hem de limonun asidik olduğunu da bil.[3] Karar sana kalmış.
  • Ama balda herhangi bir sorun yok. Başka yaygın (ama daha az yaygın) olan yöntem, bir kaşık balı doğrudan yemektir. Bal yemek için ne harika bir bahane ama! Aynısını kaşık kaşık Nutella yemek için de demelerini bekliyoruz.
 4. 4
  Kafanı günde iki kere, beş dakika buhara tut. Buhar, boğazındaki nemi arttırabilir. İşte tam bu nedenle divaların hastalandıklarında atkı taktıklarını görürsün. Bunu, sıcağın boğaza iyi geldiği düşüncesiyle yaparlar.
  • Kaynar suyla kolayca buhar elde edebilirsin. Bol miktarda buhar elde etmek için başını ve içinde sıcak su olan kabı bir havluyla ört. İstersen biraz esansiyel yağ koyabilirsin. Hava nemlendiricisinin civarında da durabilirsin. Ya da duşta sıcak suyu aç, küvetin giderini ve havalandırmayı kapat, sonra derin derin nefes al. (Lütfen suyu bilinçli bir şekilde kullan, özellikle de su sıkıntısı çekilen bir yerdeysen).
 5. 5
  Pastil kullan. Birçok şarkıcı kaygan karaağaç pastilini tercih ediyor (hiç duymadıysan komik bulabilirsin) ama bu konuda resmi bir bilimsel karar yok. Kaygan karaağaç pastilini yere göğe sığdıramayanlar var ama bilimsel veriler pastillerin neden işe yaradığını açıklamıyor. Plasebo etkisi de olabilir.[3]
  • Bunların arkasında mantıklı bir açıklama olmasa da hiç değilse pastiller zararsız. Pastiller çoğunlukla geçici bir rahatlama sağlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Boğazını Dinlendirmek

 1. 1
  Boğuk sesini biraz dinlendir. Yapabileceğin en iyi şey birkaç gün hiç konuşmamak. Sesini dinlendirmek, epitel dokunun iyileşmesi için gerekli. Ne de olsa sükût altındır.
  • Biriyle iletişim kurmak zorundaysan fısıldamak yerine not yaz. Fısıldamak, ses tellerinin sen bağırdığında olduğu kadar şiddetli biçimde çarpışmasına neden olabilir. Resimler çizersen ya da notu verdiğin kişiye mesajın şifresini çözdürürsen not yazmak eğlenceli bile olabilir!
  • Sesinin duyulmasını gerektiren bir işin varsa sesinin yükselmesi için mekanik cihazlar kullan.
  • Sakız çiğnersen ya da pastil emersen ağzını kapalı tutmaktan başka seçeneğin olmayacaktır. Bu, tükürük üretimini de arttıracaktır.
 2. 2
  Burnundan nefes al. Sana konuşmaman ve ağzını kapalı tutman gerektiğini söylediğimizde bunu tahmin ettiğini umuyoruz. Burnundan nefes almayacaksan başka nasıl nefes alacaksın ki? Ağzından nefes almak, ağzının kurumasına neden olur, o yüzden umarız burnun tıkalı değildir de hâlâ bir şekilde nefes alabiliyorsundur!
 3. 3
  Hiçbir şekilde aspirin alma. Sesini kaybetmenin olası nedenlerinden biri çok yüksek sesle bağırmaksa muhtemelen bir kılcal damarı patlatmışsındır. Aspirin pıhtılaşmayı azaltıp aşırı kanamaya neden olabilir; bu da iyileşmeyi geciktirebilir.
  • Boğazın ağrıyorsa ağrıyı kesmek için başka yollar var. Bir sonraki bölümde bunlardan bahsedeceğiz..
 4. 4
  Sigara içme. Bu çok bariz, değil mi? Sağır sultan değilsen, sigara içmenin birçok olumsuz sağlık problemlerinin yanı sıra boğaz kuruluğuna neden olduğunu duymuşsundur.
  • Sesinin değişmesinin nedeni, sigara içmen olabilir. Ne de olsa ciğerlerin ses üretmek için duman kullanıyor. Ne bekliyordun? Sigarayı bırakırsan sesinde anında iyileşme görebilirsin.
 5. 5
  Asitli yiyeceklerden uzak dur. Domates, çikolata ve turunçgiller gibi meyveler bir hayli asitlidir ve bu asit, ses tellerindeki dokuyu tahriş eder. Boğazının ağrısını arttırmamak için bunlardan mümkün olduğunca kaçınmak en iyisi.
  • Baharatlı yiyecekler de sesine iyi gelmez. Bir tepkiye neden olan her şeyden uzak durulmalı. (O yüzden su, senin için acayip faydalı çünkü doğal.)
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ne Zaman Doktora Gideceğini Bilmek

 1. 1
  Sesin iki ya da üç gün içinde düzelmezse doktora git. Dün geceki konserde biraz fazla coştuysan ertesi gün sesinin gitmesi son derece normaldir. Ama başka bir belirti olmaksızın sesini birden kaybettiysen bu muhtemelen daha büyük bir sorunun habercisidir. Atman gereken adımları doktoruna danış.
 2. 2
  Diğer sorunları gider. Şiddetli bir soğuk algınlığıyla boğuşuyorsan sesinle uğraşman mantıklı değil. Önce bağışıklığını güçlendirirsen sesin iyileşecektir. Başka belirtiler yaşıyorsan önce bunlarla ilgilen. Bu, sorununu çözebilir.
 3. 3
  Acele etme. Sesin iyileşiyorsa bile sesine iyi gelen şeyleri yapmaya devam et. Bunu, bir antibiyotik kürünü tamamlamak olarak düşün; birkaç gün sonra kendini iyi hissetsen bile ilacın kalanını kullanman gerekir. Sesine iyi gelen şeyleri yapmaya devam etmen, sesinin tamamen iyileşmesini ve öyle kalmasını garantiler.
  • Bu süre içerisinde şarkı söylemeye çalışıyorsan asitli yiyeceklere ek olarak süt ürünlerinden de uzak dur. Boğazının bir şeylerle kaplanması, o anda iyi gelse bile boğazının hayrına olmayacaktır. Biriken balgamlardan kurtulman gerekiyor, daha da fazla biriktirmen değil.
  Reklam

Uyarılar

 • Kaynar suyla uğraşırken çok dikkatli ol çünkü ciddi şekilde yanabilirsin.
 • Doktora gitmen gerekirse ebeveynlerinden seninle ilgilenmelerini iste.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 61 kişi çalıştı. Bu makale 4.474 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 4.474 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam