Modern zamanlarda bir kişiyi telefon kaybetmekten başka çok az şey çıplak hissettirir. Telefonumuzu telefon araması yapmaktan çok daha fazlası için kullanıyoruz ve tüm bu bilgilere bir yabancının erişecek olması düşüncesi insanın midesini ağrıtabilir. Kaybolan telefonunu nasıl bulacağını öğrenmek, bilgini güvende ve gönlünü rahat tutmana yardımcı olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Herhangi Bir Tür Cep Telefonunu Bulmak

 1. 1
  Telefonunu ara. Telefonunu bulmanın en kolay yolu telefonunu başka bir telefondan aramaktır. Telefonun akıllı telefon olsun veya olmasın, tüm telefonları bu şekilde bulabilirsin. Tanıdığın birinden seni aramasını iste veya numaranı bilgisayardan aramak için wheresmycellphone.com veya freecall.com gibi ücretsiz internet servislerini kullan.
 2. 2
  Birisinden telefonuna mesaj göndermesini iste. Telefonunu aramaya ikinci bir alternatif de birisinden telefonuna mesaj göndermesini istemektir. Telefonun gerçekten kaybolduysa (evde değil de halka açık bir yerde kaybolmuşsa) iletişim bilgilerini telefonuna mesajla gönderebilir, telefonunu bulan kişiye sana ulaşmasını sağlayacak bilgileri sağlayabilirsin.
  • Telefonuna mesaj gönderecek kimseyi bulamıyorsan, globfone.com gibi ücretsiz internet servislerini kullanabilirsin.
  • Telefonuna bir ödül teklifi mesajı da gönderebilirsin. Bu, telefonunu bulan kişiyi seninle iletişime geçmeye ve bir görüşme ayarlamaya ikna edebilir.
 3. 3
  Adımlarını geri takip et. Adımlarını takip etmen, sadece cep telefonu değil, kaybettiğin herhangi bir şeyi bulmana yardımcı olabilir. Lakin, eğer telefonunu önceden gittiğin bir yerde bıraktığını fark ettiysen adımlarını takip etmen telefonunu bulmana yardımcı olabilir (bulunduğu yerden alınmadığı sürece).
  • Ne yaparsan yap, panik yapma. Panik yapmak sadece durumu kötüleştirir ve konsantre olmanı ve düzgün düşünmeni zorlaştırabilir.[1]
  • Biraz otur ve nerelere gittiğini ve ne yaptığını düşün. Telefonunu en son ne zaman ve nerede kullandığını hatırla ve oradan ilerle.
  • Eğer telefonunu kaybetmeden önce bir restorana ya da mağazaya uğradıysan çalışanlarına kayıp bir telefon bulunup bulunmadığını sormayı dene. Eğer telefon bir çalışana bırakılmışsa telefonunu kolayca tarif edebilir veya çalışana telefon numaranı arattırıp bulunan telefonun senin telefonun olduğunu doğrulayabilirsin.
 4. 4
  Servis sağlayıcınla iletişime geç. Bazı cep telefonu servis sağlayıcıları müşterilerine GPS konum hizmeti sağlayabiliyor. Servis sağlayıcın böyle bir seçenek sunmasa bile, en azından telefonunun hizmetini kesebilir.
  • İnternetten servis sağlayıcının müşteri hizmetleri numarasını bul veya telefon rehberinden iletişim merkezlerini ara.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Bir Akıllı Telefonu Bulmak

 1. 1
  Bir Android telefonu bul. Eğer bir Android telefon kaybettiysen onu takip etmenin iki yolu var. Eğer telefon açıksa ve kablosuz sinyali mesafesindeyse telefonu Cihaz Yöneticisini kullanarak bulabilirsin. Eğer telefon kapalıysa veya servis dışıysa bir bilgisayardan telefonun en son konumuna bakabilirsin.[2]
  • Cihaz Yöneticisini kullanmak için, bir bilgisayardan veya başka bir cihazdan Google hesabına giriş yap. Google'ın Cihaz Yöneticisinin telefonunun konumunu bir Google Haritalar ekranında göstermesi gerekir. Cihaz Yöneticisi telefonunu kilitleme, telefonunu çaldırma veya uzaktan verileri temizleme gibi seçenekler sunar.
  • Telefonunun son kayıtlı konumunu www.google.com/settings/accounthistory adresinden kontrol et. Sonra "Konum Geçmişi" ve "Geçmişi Yönet"e tıkla. Ancak bu seçenek GPS’e değil, wi-fi ve mobil sinyallere dayanır, bu nedenle konumun Cihaz Yöneticisi kadar kesin olmaz.
 2. 2
  Bir BlackBerry telefonu ara. BlackBerry cihazlarında kendi takip uygulama ve servisleri bulunmaz. Ancak, Berry Locator gibi üçüncü-taraf hizmetlere kayıt olabilirsin. Bu hizmet 100 lira civarındadır ve kaybolan cihazına bir mesaj gönderir ve cihazın konumunu bir harita üzerinde gösterir.
 3. 3
  Bir iPhone’u bul. Kayıp bir iPhone’u bulmanın ilk yolu iPhone’umu Bul uygulamasını kullanmaktır. Eğer cihazında uygulama yüklü değilse App Store’dan uygulamayı yüklemen gerekir. iPhone’umu Bul uygulaması oldukça kesindir fakat çalışması için telefonun açık ve internete bağlı olması gerekir.
  • Bir bilgisayarı veya başka bir mobil cihazı kullanarak, iCloud hesabına gir ve Telefonumu Bul’u aç. Telefonunun konumunu haritada görebilir ve hareketini takip edebilirsin.
  • iPhone’umu Bul uygulamasını iPhone’unun ses çıkarması (seni veya telefonun konumuna yakın olanları telefonun kayıp/çalıntı olduğuna dair uyarmak için), iPhone’una iletişim bilgilerinin olduğu bir mesaj gönderme veya cihazındaki verileri silme seçeneklerini verir.
 4. 4
  Bir Windows telefonu takip et. Windows telefon kullanıcıları, Windows 8.1 ve sonrası modellerde yerleşik gelen kayıp telefon özelliğini kullanabilirler. Sahip olduğun tüm Microsoft telefon ve tabletlerin listesini görüntülemek için bir bilgisayardan veya başka bir kablosuz cihazdan Microsoft cihazları sayfasını ziyaret et. Sonra, seçtiğin cihazı takip etmek için konum servisini kullanabilirsin.
  • Microsoft kayıp telefon hizmetine giriş yaptığında, telefonunu uzaktan kilitleyebilir veya telefondaki verileri silebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Harekete Geçmek

 1. 1
  Akıllı ve tedbirli ol. Cihazının çalındığını düşünüyorsan kendi başına geri almaya çalışma. Bunun yerinde, polise bildir ve problemi senin yerine çözmelerine izin ver. Telefonunu kendi başına geri almaya çalışmak seni çok ciddi tehlikelerle karşı karşıya getirebilir ve hatta canına mal olabilir.
 2. 2
  Şifrelerini ve oturumlarını iptal et. Bunu yaparken ne kadar acele etmen gerekeceği telefonunu internet işlemlerinde ne kadar sık kullandığına bağlıdır. Kimisi için bu önemsizken, başka birisi için bu çok önemli olabilir. Ayrıca cihazındaki internet mağazalarına (App store gibi) kayıtlı olan kredi/hesap kartlarını da iptal ettirmek isteyebilirsin.
  • Eğer telefonun başkalarının eline geçmesinden endişe ediyorsan bunu ne kadar erken yaparsan o kadar iyi, çünkü kimlik hırsızlığı ciddi ve yaygın bir meseledir.
  • Telefonunu takibe başlamadan önce şifre ve oturumlarını sıfırlamak için vakit ayırmak daha iyidir. Bu, birilerinin bilgilerine erişerek neden olacağı potansiyel zararı en aza indirgeyecektir ve telefonunu bulduğunda yeni şifreleri kullanmak küçük bir zahmet olacaktır.
  • En önemli şifrelerinden başla. Bu genelde e-posta, banka hesapları, Facebook ve bulut depolamadır. Öncelikle finansal ve kişisel bilgileri hallet. Önemli şifrelerini değiştirdikten sonra, ikincil öneme sahip hizmetlerin şifrelerini sıfırla.
 3. 3
  Telefon şirketiyle iletişime geç. Hesabının kapatılabilmesi için hesap bilgilerini elinin altında bulundur. Eğer hesabın için belirlediysen bir şifreye veya parolaya ihtiyacın olabilir. Servis sağlayıcının telefonunu iptal etmesi, birilerinin (bir hırsız veya telefonunu bulan birisi) SIM kartınla izinsiz çağrılar yapmasını engeller.
  • Telefon hattın kontörlü değil de faturalı ise ve telefonunu 2 saat içinde bulamadıysan telefon şirketini hemen arayıp hattını kapattırmak daha iyi bir fikirdir.
 4. 4
  İhbar et. Polis merkezine git. Önceden ödenmiş sigorta üzerinden bir talepte bulunmayı düşünüyorsan akıllı telefon garanti sağlayıcıları genellikle polis raporu ister. Bazı telefon şirketleri hesabını kapatmak için de polis raporu talep edebilir.
  • Kayıp telefonlar çoğu zaman geri getirilir ve sahipsiz kalır çünkü insanlar kimsenin telefonu bulup geri getirecek kadar nazik olduğunu düşünmez.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Gelecek Kayıpları Önlemek

 1. 1
  Telefonunun seri numarasını öğren. Her cep telefonu elektronik bir seri numarasına sahiptir. Kullandığın telefonun modeline bağlı olarak, telefonunun özel numarasına IMEI, MEID veya ESN denebilir. Konumu telefonuna bağlı olarak değişecek olsa da bu numara çoğu zaman pilin altındaki etiket üzerinde yer alır.
  • Telefonunu ilk satın aldığında IMEI numarasını bul. Bu numarayı not al ve evde güvenli bir yerde sakla.
  • Eğer telefonunu kaybedersen IMEI numaranı polise ve servis sağlayıcına bildirebilirsin.
 2. 2
  Telefonunu bir internet servisine kayıt ettir. MissingPhones.org gibi bazı internet hizmetleri, telefonunu internet sitesine kayıt ettirmeni sağlar. Gelecekte bir gün telefonun kaybolur veya çalınırsa sana yardımcı olabilir.
  • Telefonunu kayıt ettirmek için, cihazının IMEI numarasına ihtiyacın olacaktır.
 3. 3
  Her şey için bir yer belirle. Eğer bir şeyleri kaybetme durumun varsa eşya ne olursa olsun, kaybetme sıklığını azaltma üzerinde çalışmak isteyebilirsin. Kendini eşyalarını belirli bir yere bırakmaya alıştır, böylece bir dahaki sefere nereye bakacağını bilebilirsin.
  • Eğer telefonunu evde unutuyorsan üzerinde değilken telefonunu komodin veya sehpanın üzerine koy.
  • Telefonun üzerindeyken, onu belirli bir cebinde tut ve gideceğin zaman daima her şeyi aldığını kontrol et. Örneğin; anahtarlarını, cüzdanını ve telefonunu aldığını kontrol etmek için ceplerini belirli bir sırayla yokla.
 4. 4
  Gelecekteki kayıpları engellemek için hazırlan. Gelecekte telefonunu kaybetmen durumunda sana yardımcı olacak bazı önlemler alınabilir. Telefonunu servis sağlayıcın üzerinden veya AccuTracking veya Belon.gs gibi bağımsız bir GPS takip hizmeti üzerinden kaydettirebilirsin. Ayrıca telefonunun IMEI numarasını cüzdanında veya evde saklayabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Daima telefonuna şifre koy. Çoğu telefonda seçtiğin bir parolayı kullanarak ekranı kilitleyebilme seçeneği bulunur.
 • İletişim bilgilerini telefonunun ana ekranında bulundur. Dürüst birisi telefonunu bulup onu teslim etmek istediğinde bu bilgi yararlı olabilir. Ancak, bu bilgiler, nerede yaşadığını ve kim olduğunu sahtekar insanların öğrenmesini kolaylaştıracağını da unutma.
 • Kaybolmadan önce, telefonunun IMEI numarasını öğren. Bunun için telefonundan *#06# kodunu çevir. Bu bilgiyi telefonunun kaybolduğu zamana kadar güvenli bir yerde tut.
 • Telefonunun kaybolması ve çalınmasına karşı telefonundaki bilgileri yedekle.
 • Telefonuna arama yap. Böylelikle ya telefon çalar ve onu duyarsın, ya da bu, onu bulan kişiyle iletişime geçmene yardımcı olur.
 • Telefonun Android ise ve onu bildiğin bir yerde kaybettiysen Google'ın Find My Device (Cihazımı Bul) internet sitesindeki ses çalma aracını kullan. Bu, Android tabletler için de kullanılabilir. Unutma ki bu sadece telefonu nerede kaybettiğini biliyorsan ya da telefonun tamamen kapanmadı/hâlâ şarjı varsa işe yarar.
Reklam

Uyarılar

 • Telefon kaybetmek gerçekten sinir bozucu ve üzücü olabiliyor. Ancak, onun bir dünya malı olduğunu ve onsuz da yaşayabileceğini unutma. Kafanı rahat tutmak ve kişisel ve finansal bilgilerinin güvenliğini sağlamak daha önemli.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 103 kişi çalıştı. Bu makale 8.301 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.301 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam