Birçok insan cam kavanozları hobi projeleri ya da içinde bir şeyler saklamak için yeniden kullanır. Ne yazık ki bu kavanozların birçoğu, çıkarması güç olan sinir bozucu, ısrarcı etiketlere sahiptir. Bu etiketler geride suyun ve ovalamanın çözemediği kâğıt ve zamk artıkları bırakır. Neyse ki kavanozlardaki etiketleri sökmek basit ama kalıntıları da ortadan kaldıracak bir püf noktası var!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Beyaz Sirke Kullanmak

 1. 1
  Lavaboyu ya da bir kovayı sıcak suyla doldur. Suyun, kavanozu tümüyle örtecek kadar derin olması gerekiyor. Eğer birden çok kavanozun etiketini çıkaracaksan o zaman su, en büyük kavanozu örtecek derinlikte olmalı. Su ne kadar sıcak olursa etiketin altındaki zamkı o kadar iyi söker.[1]
 2. 2
  Biraz bulaşık deterjanı ekle. Eğer bulaşık deterjanın yoksa normal sıvı el sabunu da olur. Bu, etiketin gevşemesini sağlayarak sökmeyi kolaylaştıracaktır.
 3. 3
  Birkaç su bardağı beyaz sirke ekle. Beyaz sirke asidik olduğu için, etiketi kavanoza yapıştıran zamkın çözülmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda etiketi ve zam kalıntısını sökmeyi kolaylaştırır.[2]
 4. 4
  Kavanozları lavaboya yerleştir. Kapaklarını çıkar ve içlerinin suyla dolup lavabonun dibine batmalarını sağlamak için hepsini yan çevir.
 5. 5
  Birkaç dakika bekle. Ne kadar çok beklersen sirke, etiketin altındaki zamkı çözmek için o kadar fazla vakit bulacaktır. İnatçı etiketler için 30 dakika yeterlidir ama 10 dakikadan sonra kavanozlarını kontrol etmeye başlayabilirsin.
 6. 6
  Kavanozu sudan çıkarıp etiketi sök. Etiket kolayca çıkmalı. Eğer zamk artığı kalırsa bu artığı bir bulaşık süngeriyle ovarak kazımayı dene.
 7. 7
  Kavanozu temiz suyla durula, sonra kurula. Etiket çıktıktan sonra kavanozu durula ve temiz bir havluyla kurula. Kavanozun artık kullanıma hazır!
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Çamaşır Sodası Kullanmak

 1. 1
  Lavaboyu sıcak suyla doldur. Su, yan yatırılmış kavanozların üstünü örtecek derinlikte olmalı. Eğer birden çok kavanozun etiketini sökeceksen suyun en büyük kavanozu tamamen örtecek derinlikte olduğundan emin ol.
 2. 2
  Suya yarım su bardağı (90 gram) çamaşır sodası ekle. Çözülmesi için elinle karıştır.[3]
 3. 3
  Kavanozu aç, suya koy ve 30 dakika kadar beklet. Kavanozun içine su girsin ki kavanoz suyun dibine batsın.[4] Tamı tamına 30 dakika beklemen gerekmiyor ama suyun etiketi ıslatıp zamkı çözeceği kadar beklemelisin.
 4. 4
  Kavanozu çıkarıp etiketi sök. Etiket kolayca çıkmalı. Eğer zamk artığı görürsen önce parmağınla ovalamayı dene. Kolayca çıkmazsa bir sonraki adıma geç.
 5. 5
  İnatçı noktalar için daha fazla çamaşır sodası kullan. Eğer kalıntı varsa bir bulaşık süngerine biraz çamaşır sodası döküp dikkatlice kalıntıyı ovala.
 6. 6
  Kavanozu temiz suyla durula, sonra da kurula. Kavanozun temiz olacaktır ama içinde biraz çamaşır sodası artığı kalmış olabilir. Etiketi çıkardıktan sonra kavanozu temiz suyla durula, sonra bir havluyla kurula.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Oje Çıkarıcı Kullanmak

 1. 1
  İlk olarak etiketin kazıyabildiğin kadarını kazı. Eğer etiketi sökmek çok zorsa kavanozu 10 dakika boyunca sabunlu ılık suda beklet, sonra etiketi çıkar. Biraz zamk artığı kalacaktır ama bu normal.[5]
  • Kavanoz plastikse oje çıkarıcı ya da aseton kullanmaktan kaçınmalısın. Bu maddeler kavanozu deforme edebilir ya da rengini bozabilir. Bunların yerine ispirtoyu güvenle kullanabilirsin ama çok etkili olmayabilir.
 2. 2
  Bir kâğıt havluya, beze ya da süngere biraz oje çıkarıcı dök. [6] Eğer zamk artığı azsa kâğıt havlu kullanabilirsin. Eğer çoksa bulaşık süngerinden şaşma. Bu yöntemde aseton da kullanabilirsin. İspirto bir ihtimal işe yarayabilir ama oje çıkarıcı ya da aseton kadar etkili değildir ve ancak hafif zamk kalıntıları için kullanılmalıdır.
 3. 3
  Küçük ve dairesel hareketlerle zamkı kazı. Oje çıkarıcıdaki ya da asetondaki kimyasallar her tür zamkı çözer ve kazımayı kolaylaştırır. Oje çıkarıcıyı veya asetonu tekrar uygulaman gerekebilir.
 4. 4
  Kavanozu sabunlu ılık suyla yıka. Bu özellikle de kavanozu yiyecek saklamak için kullanıyorsan şarttır. Kavanoz temizlenince onu temiz bir havluyla kurula ve projen için kullan.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Sıvı Yağ ve Karbonat Kullanmak

 1. 1
  Etiketin mümkün olduğunca fazla kısmını sök. Eğer etiket kavanoza sımsıkı yapışmışsa kavanozu birkaç dakikalığına sabunlu ılık suda beklet, sonra etiketi çıkar. Büyük olasılıkla geriye bolca kâğıt ve/veya yapıştırıcı artığı kalacak ve bu normal.[7]
 2. 2
  Eşit miktarda karbonatla sıvı yağı karıştır. Kanola yağı, zeytinyağı ya da bitkisel yağlar gibi pişirme amaçlı herhangi bir sıvı yağı kullanabilirsin.[8] Bebe yağı da iş görür.
  • Küçük boy bir kavanoz için her ikisinden de birer çorba kaşığı koyman yeterlidir.[9]
  • Hafif zamk artıkları için sade zeytinyağı işe yarayabilir.[10] Ama işin içinde kâğıt da varsa aşındırıcı karbonata ihtiyacın olacak.
 3. 3
  Ortaya çıkan macunu kavanozun üstüne sür. Zamk artığının en fazla olduğu bölgelere yoğunlaş. Macunu parmaklarınla, kâğıt havluyla ve hatta bir bezle sürebilirsin.
 4. 4
  10 ila 30 dakika bekle.[11] [12] Bu süre içinde yağ, zamk kalıntılarına nüfuz ederek kalıntıları çözecektir. Bu da daha sonra söz konusu artıkları temizlemeyi kolaylaştırır.
 5. 5
  Macunu bir bulaşık süngeri ya da bulaşık teli yardımıyla sür.[13] Macunu küçük ve dairesel hareketlerle sür. Bu, karbonatın tüm kâğıt ve zamk kalıntılarını kazımasını sağlayacaktır.
 6. 6
  Kavanozu sabunlu suyla yıka, sonra bir havluyla kurula. Eğer zamk kalıntısı görürsen bir kâğıt havlu ve birkaç damla sıvı yağla silebilirsin.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Saç Kurutma Makinesi Kullanmak

 1. 1
  Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklığa getir. Unutma ki bu yönteme başvuranların bazısı iyi bazısı kötü sonuçlar alıyor. Yöntem ancak saç kurutma makinen çok ısınabiliyorsa ve etiket çok inatçı değilse işe yarar.[14]
 2. 2
  Saç kurutma makinesini 45 saniye boyunca etikete tut. Makinenin sıcağı, zamkın kuruyup kırılgan hâle gelmesine yol açacaktır. Bu da etiketin kolayca sökülmesine neden olur.
 3. 3
  Etiketin köşesini sökmeyi dene. Eğer gerekirse etiketi sökmeye yardımcı olması için tırnağını ya da bir jilet kullanabilirsin. Etiket kolayca sökülmezse 45 saniye daha ısıt, sonra tekrar dene.[15]
 4. 4
  Kalıntıları temizlemek için zeytinyağı kullan, sonra sabunlu ılık suyla yıka. Bir kâğıt havluya birkaç damla zeytinyağı dök, sonra kalıntıları hafifçe ovalayarak temizle.[16] Yağı temizlemek için de ılık sabunlu suyla kavanozu yıka, ardından temiz bir havluyla hafifçe bastırarak kurula.
  Reklam

İpuçları

 • Bulaşık süngeri bulamadıysan yumuşak kıllı bir fırça kullanabilirsin.
 • Aşırı inatçı etiketler için birden çok yöntemi bir arada kullanman gerekebilir.
 • Kavanozda tarih damgası mı var? Oje çıkarıcı ya da asetonla silebilirsin!
 • Kaynar suyu kavanoza doldur, birkaç dakika bekle, sonra suyu döküp etiketi elle sök. Kapaklarda da işe yarar.
 • Kaynamaya yakın, çok sıcak su kullanıyorsan önce kavanozu da biraz ısıt. Yoksa ani ısı değişimi kavanozun kırılmasına yol açabilir.
 • Plastik kavanozu sıcak suya batırırken dikkat et çünkü plastik eriyebilir.
 • Cam kavanozları tekrar tekrar kullanabilirsin. Yeter ki içinde kalan yiyecekleri temizle. Çünkü cam kavanozlardaki çoğu şey cama yapışabilir.
 • Etiketi önce bir maket bıçağıyla, jiletle ya da keskin bir meyve bıçağıyla çiz. Bir etiket sökücüyü bolca sür, sonra 20 dakika kadar beklet ve ardından kâğıt havluyla temizle. Ardından şişeyi ya da kavanozu sabunlu ılık suyla yıkayabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Saç kurutma makinesi yöntemine dikkat et. Kavanoz ısınacaktır.
 • Plastik kavanozlarda oje çıkarıcı ya da aseton kullanmaktan kaçın.
 • Saç kurutma makinesi yöntemini plastik kavanozlarda kullanma. Isı, plastiği deforme edebilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Beyaz Sirke Kullanmak

 • Lavabo ya da kova
 • Beyaz sirke
 • Bulaşık deterjanı
 • Su
 • Bulaşık süngeri (gerekirse)

Çamaşır Sodası Kullanmak

 • Lavabo ya da kova
 • Çamaşır sodası
 • Su
 • Bulaşık süngeri (gerekirse)

Oje Çıkarıcı Kullanmak

 • Oje çıkarıcı ya da aseton
 • Kâğıt havlu, el bezi ya da bulaşık süngeri

Sıvı Yağ ve Karbonat Kullanmak

 • Sıvı yağ (kanola, zeytinyağı, bitkisel yağ vb.)
 • Karbonat
 • Bulaşık süngeri

Saç Kurutma Makinesi Kullanmak

 • Saç kurutma makinesi
 • Zeytinyağı (gerekirse)
 • Kâğıt havlu


Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 24.279 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 24.279 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam