Yumurtalar hassastır ve kabuklarını çatlatmadan haşlamak zor olabilir. Yumurtalar soğukken, sıcak suya maruz kaldıklarında daha kolay çatlarlar; birbirlerine çarparak ya da tencerenin dibine yerleştirilirken de çatlayabilirler. Yumurtalarının kırılmasını önlemek için, hassas bir şekilde tutman, yavaş yavaş kaynatman ve yumurta ile su arasındaki sıcaklık farkını yakından izlemen gerekir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yumurtaları Haşlamak İçin Hazırlamak

 1. 1
  Yumurtaları pişirmeden önce oda sıcaklığına getir. Yumurtalarını buzdolabında saklıyorsan, onları soğuk olarak pişirmeye çalışmaman önemlidir. Yumurtalar çatlar çünkü gazlar ısınır ve kabuk içinde genişler. Basınç çok fazla olduğunda, gazlar gözenekli kabuktaki zayıf noktaları kırmak suretiyle sızar. Yumurtaları pişirmeden önce oda sıcaklığına getirmek, bu işlemi yavaşlatır.
  • Yumurtaların kendi halinde ılınmasını beklemek istemiyorsan, ocağa koymadan önce birkaç dakika sıcak suda beklet.
 2. 2
  Mümkünse daha eski yumurtaları kullan. Bir yumurta taze olduğunda, dış zar yumurta kabuğuna yapışır, iç zar ise beyaz kısma yapışır. Yumurta eskidikçe, bu zarlar kabuğun kendisine daha fazla yapışır. [1]
 3. 3
  Kırılma olasılığını azaltmak için sıkışan gazı serbest bırak. Bir yumurtayı suya koymadan önce, kabuğun geniş kısmını temiz bir raptiye ya da çengelli iğne ile del. Bu, normalde kaynatma sürecinde kırılmaya neden olan hapsolmuş hava kabarcıklarını dışarı çıkarır.[2]
 4. 4
  Yumurtaları seçip ayır ve bir çaydanlığa veya tencereye koy. Çatlamayı önlemek için yumurtaları nazik bir şekilde yerleştir. Tencereye fazla yumurta koyma, yani sadece bir sıra yumurta kaynatmalısın ve birbirlerine sıkı bir şekilde değmemeliler. Bir defada çok fazla yumurta haşlamaya çalışırsan, bunların bazıları üzerlerindeki ağırlıktan çatlayabilir. [3]
  • Yumurtalarını bir kâse tuzlu suya koyarak taze olup olmadığını test edebilirsin. Yumurta dibe batarsa tazedir. Yukarı çıkarsa, bozuk olma ihtimali vardır.
  • Tencerenin altına katlanmış bir tülbent yerleştir. Bu, yumurtaya yumuşak bir zemin temin eder, böylece çatlama olasılığı azalır.
 5. 5
  Yumurtaların üzerini soğuk musluk suyu ile kapla. Tencereyi en az 3 cm suyla yavaşça doldur. Suyu tencerenin boş kısımlarına dök, yumurtaların üzerine gelmesin. Suyu yumurtaların üzerine dökmekten kaçınamazsan, elinle onları sabitle, böylece yanlara kaymaz ve çatlamazlar.
  • Suya yarım tatlı kaşığı tuz ekle. Bu, yumurtaların soyulmasını kolaylaştırır ve çatlamaları önlemeye yardımcı olabilir. Tuzlu su, yumurta beyazının daha çabuk katılaşmasına da yardımcı olur. Ayrıca, pişirme işlemi sırasında kabuk çatlarsa küçük sızıntıları tıkamaya da yardım eder.
  • Yumurtaları asla doğrudan sıcak su dolu bir tencereye koyma, yoksa kabuklar çatlar ve yumurta suya yayılır (çılbır haline gelir). Soğuk yumurtaları sıcak veya ılık suya koyarak, onları ani bir sıcaklık değişimiyle "şok"a uğratırsın, bu da çatlakların oluşmasına neden olur. Bundan başka, soğuk su yumurtaları fazla pişmekten korur.
 6. 6
  Suya sirke ekle. Her bir yumurta için bir tatlı kaşığı sirke kullan ve ocağı açmadan önce doğrudan suya dök. Suya sirke eklenmesi yumurta akının içindeki proteinlerin kabukta olabilecek tüm çatlakları tıkamalarına yardımcı olur.[4] Bu, özellikle de çok soğuk yumurtalarda karşılaşılabilen genel bir problemdir.
  • Sirkeyi ilave etmek için suda bir yumurtanın çatlamasını bekleyebilirsin. Kırık bir yumurtadan sızan beyaz bir sıvı görebilirsin. Burada hızlı olmaya çalış – sirkeyi çatlağı fark ettiğin anda suya eklersen, yumurta yine de eşit şekilde pişecektir.
  • Eğer sirkeyi zamanında eklemezsen, endişelenme. Mükemmel görünmese de, çatlamış yumurta yine de iyice haşlanacaktır.[5]
  • Tedbirli ol. Çok fazla sirke kullanırsan, yumurtalarının tadı ve kokusu sirke gibi olur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Yumurtaları Pişirmek

 1. 1
  Suyu orta ateşte hafifçe kaynat. Suyun yavaşça kaynamasını sağla, böylece yumurtalar hızlı sıcaklık değişiminden dolayı çatlamazlar. Tencereyi bir kapakla kapat. Su, kapak varken biraz daha çabuk kaynar, ancak yumurtaları yakından izlemek istersen kapağı kullanmayabilirsin. [6]
  • Yumurtaların daha az eşit olarak pişecekleri ve daha kolay kırılacakları için tencerenin dibinde oturmadıklarından emin ol. Yumurtaların oturmaya başladığını gördüğün zaman suyu karıştır. Bir tahta kaşık kullan ve çok nazik ol, böylece yumurtaları kırmazsın.
 2. 2
  Su kaynadığında ocağı kapat. Su tamamen kaynar kaynamaz, ocağı kapat ve yumurtaları bir müddet sıcak suda bırak. Kapağı tencerenin üstünde bırak. Suyun sıcaklığı ve ocaktan kalan sıcaklık, yumurtaların pişirmesini tamamlamaya yeterli olacaktır. Yumurtalarını istediğin katılığa ve yumuşaklığa bağlı olarak 3-15 dakika daha suda beklet:
  • Yumurtanın yumuşak olmasını istersen, üç dakika içinde sudan çıkar. Yumurtanın sarısı akıcı ve ılık olurken, beyazı tam olmalı. Yumurtaları çıkarırken çok nazik ol ve çatlamadan kaçınmak için her yumurtayı geniş bir kaşıkla al. [7]
  • Yumurtanı orta pişmiş seviyorsan, 5 ila 7 dakika içinde sudan çıkar. Sarısı yarı yumuşak olmalı ve beyazlar çok katı olmalıdır. Yumurtaları nazik bir şekilde tutmalısın, ama çatlamaları konusunda endişelenmene gerek yok.
  • Yumurtanı katı seviyorsan, 9 ila 12 dakika kadar sıcak suda bırak. Yumurta sarısı katı olmalı ve yumurtaların çatlaması konusunda endişelenmene gerek yok. Katı fakat yumuşak ve parlak bir yumurta sarısı istiyorsan, yumurtanı 9-10 dakika suda bırak. Daha sert, soluk sarılı yumurta tercih edersen, 11-12 dakika suda beklet.
 3. 3
  Saati yakından takip et ve yumurtalarının fazla pişmesine izin verme. 12 dakika sonra, yumurta sarısında grimsi veya yeşilimsi çizgiler oluşur. Yumurta hala yenilebilir ve çizgilerin tat üzerinde fazla bir etkisi yoktur. Ancak, bazı insanlar yeşil ve gri çizgili yumurtaları daha az lezzetli bulmaktadır. [8] Isıya duyarlı renk değiştiren bir yumurta sayacı almayı düşün, haşlanan yumurtaların yanına suyun içine koyabilirsin. Bu sayacı, semt pazarlarında veya internet mağazalarında bulabilirsin.[9]
 4. 4
  Çatlamış bir yumurta yemenin ne zaman güvenli olduğunu bil. Yumurta, pişirme sırasında suda çatlarsa, hala yemek için güvenlidir ve aslında çatlak çok ciddi değilse hala normal pişebilir. Bir yumurta, pişirmeye başlamadan önce çatlarsa, haşlamak için uğraşma. Bakteriler kabuğa iyice nüfuz etmiş ve iç kısımlara bulaşmış olabilir, bu da sağlığın için potansiyel olarak tehlikelidir.[10]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Soğutmak, Soymak ve Saklamak

 1. 1
  Bir bardak buzlu su hazırla. Yumurtalar sıcak suda pişerken, büyük bir kâseyi soğuk suyla doldur. Suyun içinde 1/4-1/2 tatlı kaşığı tuzu erit, daha sonra daha fazla soğutmak için buz ekle. Yumurtalar piştikten sonra, daha fazla pişmemeleri için onları dikkatlice bu kâseye koy.
 2. 2
  Pişme işleminin sonlanması için yumurtaları soğut. Yumurtalar istenilen miktarda piştikten sonra tenceredeki sıcak suyu yavaşça boşalt, daha sonra pişirme işlemini durdurmak için yumurtaları buzlu su kabına taşı. Çatlamayı önlemek için yumurtaları delikli kepçeyle teker teker çıkar. Yumurtaları soğutmak için dikkatli bir şekilde buzlu su kabına bırak. 2-5 dakika soğusunlar.
 3. 3
  Yumurtaları soğut veya hemen servis et. Yumurtaları elinde tutacak kadar soğuttuktan sonra, kabukları gevşetmek için 20-30 dakika buzdolabına koy. Soyulmuş yumurtalarının şekli konusunda çok titiz değilsen veya yumurtalarını sıcak ve ılık istiyorsan, buzdolabı kısmını atlayabilir ve soğur soğumaz hemen soymaya başlayabilirsin.
 4. 4
  Yumurtaların iyice katı olana kadar kaynamış olduğundan emin ol. Bir yumurtayı masanın üzerinde döndürerek, kırmadan katı pişip pişmediğini test et. Yumurta hızlı ve kolay bir şekilde dönüyorsa, katı pişmiştir. Eğer yalpaladıysa, biraz daha pişir.
 5. 5
  Yemeye hazır olduğunda yumurtaları soy. Her yumurtayı temiz, düz bir yüzeye bastır ve kabuğu kırmak için elinde yuvarla. Yumurtanın, kabuğun altında küçük bir boş alan olan şişman kısmından soymaya başla. Bu, soyulmasını biraz kolaylaştırır.
  • Yumurtaları soyarken soğuk suyun altına tut. Bu, kabuk ve zar parçalarının yumurtaya yapışmamasını sağlar.
  • Kırıldıktan sonra yumurtaları soymak genellikle daha kolaydır. Yumurtaları, kapağı açık tencereye koy. Soymaya başlamadan önce kabukları kırmak için tencereyi ileri geri salla. Hepsini çatlatmak için bunu birkaç kez yapman gerekebilir.
 6. 6
  Soyarken yumurta beyazını sağlam tutmak için bir tatlı kaşığı kullan. Kabuğun geniş kısmındaki zarından küçük bir yer aç. Kaşığı kabuk ve zarın içine kaydır, böylece kaşık yumurtayı tutacaktır. Daha sonra, kabuğun kalan parçalarını kaşığı zarın içinde gezdirerek soyabilirsin.
 7. 7
  Yumurtaları buzdolabında beş güne kadar sakla. Yumurtaları soyduğun anda yenmeye hazırdırlar. Kalan yumurtaları kapalı bir kapta sakla ve nemli kâğıt havluyla ört. Yumurtaların kurumasını önlemek için her gün kâğıt havluyu değiştir. Yumurtaları bozulmadan önce dört ila beş gün içinde ye.
  • Yumurtaları ayrıca soğuk su dolu bir kapta da saklayabilirsin. Yumurtanın bozulmasını önlemek için suyu her gün değiştir.
  • Katı yumurtayı kırıp soymadan önce birkaç gün boyunca saklayabilirsin. Bununla birlikte, biraz kuru ve lastiksi olma eğiliminde olduğunu unutma. Genellikle soyulmuş yumurtaları buzdolabında nemli bir şekilde korumak, soyulmamış bırakmaktan daha iyidir.
  Reklam

İpuçları

 • Çok büyük yumurtalar (XL) büyük yumurtalardan (L) biraz daha uzun süre pişirilmelidir. Yumurtanın ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak pişirme süresine yaklaşık üç dakika daha ekle. Örneğin, çok büyük bir katı yumurtanın pişmesi 15 dakika sürebilir.
 • Beyaz yumurta kullanıyorsan, pişirirken suya soğan kabukları (kahverengi kısımları) at. Soğan kabukları yumurtaları biraz kahverengileştirir ve bir bakışta pişen ve pişmeyen arasındaki farkı söyleyebilirsin. Bu özellikle, pişmiş ve pişmemiş yumurtaları yan yana saklıyorsan faydalı olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 4.972 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 4.972 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam