Kasık mantarı; üreme organları, kalça ve iç uyluk bölgesinde görülen, kırmızı renkte ve kaşıntılı döküntüler oluşturan yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Kasık mantarı rahatsız edici bir durum olmasına rağmen, nadiren ciddi bir problem oluşturur ve evde basit ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Yaygın Tedavi Seçenekleri

 1. 1
  Hafif enfeksiyonlar için mantar önleyici bir krem kullan. En iyi seçenekler; Lamisil, Lotrimin Ultra ve/veya Naftin'dir. Bunlar biraz pahalı kremlerdir, ancak hızlı bir şekilde iyileşme sağlarlar. Sadece klotrimazol içeren normal Lotrimin AF kullanmaktansa, Butenafin Hidroklorid içeren Lotrimin Ultra daha iyi bir tercihtir. Çalışmalar, Butenafin’in klotrimazol’dan daha hızlı ve etkili olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, normal klotrimazol’un bir tüpü 1 dolar kadar düşük bir fiyata satın alınabilirken, Lotrimin AF (klotrimazol içeren) bunun 10 katı fiyata satılır.
  • Doktorundan, bir mantar önleyici krem yazmasını isteyebilirsin. İlacı reçeteyle almak, maliyetini azaltacaktır.
  • Ayrıca klotrimazol veya mikonazol içeren daha ucuz kremlerden de satın alabilirsin. Bunların işe yaraması biraz daha uzun sürer, ancak kaşıntıyı etkili bir şekilde yok ederler. [1]
  • Semptomlar geçse bile, kremi paket üzerinde belirtilen süre boyunca kasık bölgene uygulamaya devam et. Tıpkı antibiyotikler gibi, bu kremleri de tarif edilen tedavi süresi boyunca kullanmak gerekir.
  • Eğer ayak mantarın varsa, onu da eş zamanlı olarak tedavi etmelisin. Bunu yapmak, hastalığın tekrarlama riskini azaltacaktır. [2]
 2. 2
  Cildini temiz ve kuru tut. Duştan sonra iyice kurulan. Çünkü mantarlar, ılık ve nemli ortamlarda çoğalır. Mümkünse, etkilenen bölgeyi havalandırmak için bir süre iç çamaşırın olmadan dur. Bu mümkün değilse, en azından külot yerine boxer giy.
 3. 3
  Kasık bölgesine sürtünen ve cildi tahriş eden kıyafetleri tercih etme. Dar iç çamaşırı ve pantolonları kullanmaktan kaçın.
 4. 4
  Bölgeyi kaşıma. Kaşımak, döküntüyü daha da tahriş edip cildine zarar verebilir ve enfeksiyon ihtimalini arttırır.
  • Kendini kaşımaktan alıkoyamıyorsan, tırnaklarını kes. Geceleri uyurken eldiven giy.
  • Rahatlamak için hafif soğuk bir banyo yap. Pişmemiş yulaf ezmesi, kabartma tozu (sodyum bikarbonat) veya kolloidal yulaf ezmesini suyla karıştırıp bölgeye sürebilirsin. Banyodan çıktığında kasıklarını iyice kurula. [3]
 5. 5
  Bu durumda kulanmak üzere üretilmiş bazı tozlar vardır. Bu tozlar, yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda biraz rahatlama da sağlar. Bu tozlar, nemi kurutmaya yardımcı olan sodyum bikarbonat bileşeni içerir. Eczacına bu tozu sorabilirsin, oldukça ucuzdur.
 6. 6
  Doktoruna danış. Eğer pullu kızarıklıklar birkaç hafta içinde geçmezse, daha kötüye gitmeye başlarsa, renginin sarıya döndüğünü fark edersen veya akıntı olursa, doktoruna danışman gerekir. Doktorun sana birkaç seçenek sunacaktır:
  • Reçeteli kremler: Doktorun, ekonazol ve oksikonazol gibi maddeler içeren mantar önleyici ilaçlar reçete edebilir.
  • Antibiyotikler: Eğer kasık mantarında enfeksiyon oluşursa, doktorlar enfeksiyonu temizlemek için bir antibiyotik reçete edebilirler.
  • Mantar önleyici haplar: Sporanox, Diflucan veya Lamisil, doktorunun sana reçete edebileceği bazı ilaçlardır. Bu ilaçlar, bir aydan bir yıla kadar kullanılabilir. Bunları kullanırken sindirim sistemi problemleri veya anormal karaciğer fonksiyonları görülebilir. Eğer antiasit veya warfarin kullanıyorsan, muhtemelen bu ilaçları kullanmamalısın. Başka bir seçenek olan Grifulvin V'nin işe yaraması daha uzun sürer, ancak diğer mantar önleyici ilaçlara alerjin veya onları kullanmanı engelleyen bir tıbbi durumun varsa iyi bir seçenek olabilir. [4]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Kasık Mantarı Oluşmasını Önlemek İçin Bazı Tedbirler

 1. 1
  Her gün duş al. Terledikten veya egzersiz yaptıktan sonra uzun süre duş almadan bekleme. Yıkanmak için hafif sabunlar ve su kullan. Antibakteriyel özellikte veya deodorant içeren sabunları kullanmaktan kaçın.
 2. 2
  Kasıklarını her zaman temiz ve kuru tut. Eğer kasık mantarına karşı hassas olduğunu fark edersen, banyo yaptıktan veya duş aldıktan sonra kasık bölgeni mantar önleyici kurutucu toz ile kapla.
 3. 3
  Bölgeyi tahriş eden kıyafet ve iç çamaşırlarını kullanmaktan kaçın. Rahat kıyafetleri tercih et. Külot yerine boxer giy.
 4. 4
  İç çamaşırını sık sık yıka. Ayrıca, özellikle de enfeksiyonun aktif aşamasındayken, havlularını veya giysilerini başkalarıyla asla paylaşma. Kasık mantarı, yıkanmamış giysiler ile temas ederek yayılabilir.
  • Vücudunun geri kalanını, kasık bölgeni kuruladığın havlu ile kurulama. Aksi takdirde, enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir.
 5. 5
  İç çamaşırını giymeden önce çoraplarını giy. Eğer ayaklarında da mantar varsa, ayaklarını diğer giysilerinle temas ettirmeden önce çoraplarını giy. Bunu yapmak mantarın ayaklarından kasıklarına yayılmasını önler.
 6. 6
  Üzerinde ıslak bir mayo ile uzun zaman geçirme, onu hemen çıkar. Mayonu sadece asıp, kurumaya bırakma. Onu mutlaka yıkamalısın. Mayonu ıslak vaziyette üstünde bekletmeden hemen çıkarıp kuru bir şey giy.
 7. 7
  Spor çantanda ıslak veya terli kıyafetler taşıma. Ayrıca, nemli kıyafetleri dolabında saklama. Bunun yerine, her kullanımdan sonra spor kıyafetlerini yıkamalısın. [5]
  Reklam

İpuçları

 • Sık sık kaşınıyor veya ayak mantarına yakalanıyorsan, spor salonunu değiştirmeyi bir düşün. Daha temiz bir ortama geçerek bunun önüne geçebilirsin.
 • Spor salonundaki duşu kullanırken mutlaka terliğini giy, ayrıca kurulanmak için de kendi havlunu kullan. Spor salonlarındaki havlular, mantarı öldürmek için yeterli sıcaklıkta yıkanıp kurutulmuyor olabilir.
 • Maya, mantar ve bakteriler şekerle beslendiği için, şeker tüketimini azalt. Maya, en çok bira ve şarapta ürer.
 • Hastalık şiddetli seyrediyorsa, günde en az 2 kere duş alman ya da yıkanman gerekir. İç çamaşırını her seferinde değiştirdiğinden emin ol. Çok sık da duş alma, çünkü ısı mantarı daha da kötüleştirebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Kızarıklık dışında; ateş, halsizlik, kusma, döküntülerin hızlı bir şekilde yayılması (özellikle gövdeye), lenf bezlerinde şişlik, kasık bölgesinde ele gelen yumru, irin akıntısı, açık ülserler, penis veya vajinada döküntü gibi semptomlardan herhangi biriyle karşılaşırsan en kısa sürede doktoruna başvur.
 • Bağışıklık sistemin zayıfsa (Örn; Diyabet, HIV / AIDS veya astım ve mevsimsel alerjilerle ilişkili kaşıntılı, iltihaplı, kronik ve genetik bir cilt hastalığı olan atopik dermatit gibi bir hastalığın varsa) kasık mantarına daha kolay yakalanırsın. Bu, normalde seni viral, bakteriyel ve fungal (mantar) enfeksiyonlardan koruması gereken cilt bariyerlerinde bir problem olmasından kaynaklanır. Kasık mantarını önlemek ve tedavi etmek için dikkatli olmalısın. Bu hastalığa maruz kaldığında, olası komplikasyonlara da dikkat et. Ayrıca, doktoruna danışabilir ve eğer risk altındaysan, önleyici tedbir olarak ondan bir mantar ilacı yazmasını talep edebilirsin.
 • Kasık mantarı, tipik olarak tedaviye çok iyi yanıt verirken; bazen deri renginde kalıcı değişiklik, antibiyotik kullanımı gerektiren ikincil bakteriyel enfeksiyonlar veya ilaçların potansiyel yan etkileri gibi komplikasyonlar ortaya çıkarabilir. [6]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Anti-fungal (mantar önleyici) krem
 • Reçeteli kremler, antibiyotikler veya mantar önleyici haplar (Bu konuda her zaman işe yaramadıkları için antibiyotikleri çok fazla tercih etme. Onun yerine, spirulina 550 mg. ve deniz yosunu 150 mg. gibi doğal takviyeleri deneyebilirsin)
 • Bebek sabunu gibi hafif bir sabun ve su
 • Mantar önleyici kurutucu bir toz
 • Kabartma tozu (sodyum bikarbonat), pişmemiş yulaf ezmesi veya kolloidal yulaf ezmesi (eğer mantar önleyici ilaçlara erişimin yoksa).
 • Gevşek ve rahat kıyafetler ve boxer’lar

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 656.686 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 656.686 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam