Kimi erkek ve kadınlar cinsel organlarında kıl olmasından hoşlanmazlar. Bu tümüyle normal bir durum, ama söz konusu bölgeyi daha önce hiç tıraş etmediysen bu işi yapmanın en güvenli yolunu aşağıda bulabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Jilete Hazırlık Yapmak

 1. 1
  Kasık kıllarını kısalt. Tıraş bıçakları bir hayli kısa kılları kesmek için tasarlanmıştır ve uzun kıllarda kullanılırsa hemen tıkanıp körlenir. Kısaltmak için, önce kıllarını hafifçe vücudundan uzağa doğru çek, sonra küçük ve keskin bir makasla ya da tercihen güvenli kesme başlığı takılmış bir saç kesme makinesiyle kes. Alternatif olarak, döner başlıklı olmayan bir elektrikli saç kesme makinesi de kullanabilirsin. Kılları 0,5 cm’den daha kısa hâle getirmeye çalış.
  • Kasık kıllarını tıraş etmede yeniysen birkaç gün boyunca kıllar kısa olacak biçimde gezmeyi deneyebilirsin. Böylece kasık bölgenin çıplak olması hissine alışacaksın.
  • Kasık kıllarını makasla ya da küçük saç kesme makinesiyle almanda bir sorun yok ama bazı insanlar böyle aletleri vücudunun bu derece hassas bir bölgesinde kullanırken tedirgin olurlar. Sen de bunları kullanırken rahat değilsen elektrikli tıraş makinesini dene. Bu makineler cildine zarar vermeden bu tür kılları kesmek üzere özel olarak tasarlanmıştır.
 2. 2
  Sıcak bir banyo yaparak ya da duş alarak kılları ve kıl foliküllerini yumuşat. Bu, sert olan kasık kıllarını tıraş etmeyi bir hayli kolaylaştırır. Gereksiz bir adım gibi görünebilir ama biraz zaman alan bu süreci daha başa çıkılır hâle getirecektir.
  • Duş ya da banyo için zamanın yoksa temiz bir bezi sıcak suyun altında tut, kasık bölgene yerleştirip beş dakika kadar beklet.[1]
  • Tıraştan hem önce hem de sonra peeling yapman çok önemli çünkü kılların dışa doğru düzgün hizalanmasını sağlayacak ve ölü deriyi sökecektir. Bu da daha pürüzsüz bir tıraşa izin verir; jiletin takılıp bir yerlerini kesme olasılığını azaltır.
 3. 3
  Tahrişi önlemek için köpük kullan. Kasık kıllarını köpürtmek için kokusuz tıraş köpüğü, tıraş kremi ya da tıraş jeli kullan. Yüz kılları değil de kasık kılları için özel olarak tasarlanmış bir tıraş köpüğü ya da kremi kullanman önerilir.
  • Tıraş kremini kasıklarına uygulamadan önce daima vücudunun başka bir yerinde test et; zira bazı insanların bazı ürünlere alerjik tepkisi olabilir.
  • Bir ürünün kadınlar için diye satılması sırf onlar tarafından kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Kadınlar için yapılmış tıraş köpükleri genelde erkekler için olanlardan daha hassastır. Dahası, erkeklerin tıraş köpüğü genelde parfümlüdür. Bu da tahrişe ve can yakan bir yanma hissine yol açabilir.[2]

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
En İyi Biçimde Tıraş Olmak

 1. 1
  Kullanacağın jileti seç. Jiletin markasının ya da türünün bir önemi yok. Hepsi de aynı işi yapmak üzere tasarlanmış. Cildine zarar vermeyen bir jilet kullan ki kasık bölgen kör bir tıraş bıçağıyla tıraş edilmiş gibi tepki vermesin.
  • Jilet alırken, vücut uzuvları için tasarlanmış olanları seçmen en iyisi. Örneğin bir çift jilet alırsan birini kasık bölgeni, diğerini koltuk altlarını tıraş ederken kullanabilirsin.
  • Hangi jileti kullanırsan kullan, kurulamayı unutma. Islak bırakılan jiletler körlenir, bu da tıraşı zorlaştırır.
 2. 2
  Cildini iyice ger. Eğer cildin gevşek kalırsa kendini kesersin. Jiletler en iyi sonucu nispeten düz olan deri üzerinde verir ve cildini düzleştirmen kılların alınmasını da kolaylaştırır.
  • Nereleri tıraş edeceğinden emin ol. Tıraş olmana izin var mı? Cildin için güvenli mi? Kolları sıvamadan önce, bunu istediğinden yüzde yüz emin olmalısın.
 3. 3
  Yavaşça ve nazikçe tıraş ol. Başlarken ağır ağır ve kılların çıkış yönünde tıraş olman en iyisidir. Yani kıllar aşağı doğru uzuyorsa sen de jileti aşağı doğru hareket ettirmelisin. Bu, cildin tahriş olmasını önler. Tersine tıraş olmak yeni başlarken önerilmez çünkü kızarıklıklara ve kaşınmaya neden olur.[3]
  • Yukarıdan aşağı değil de bir yandan diğerine tıraş olabilirsin. Böylece cildin, özel bölgelerinin üstünde bir jilet gezinmesi hissine daha çok alışacaktır.
  • Aşırı tıraş olma. Bir bölgenin üstünden, kılları almak için gerekenden daha fazla geçme. Aynı yeri üst üste tıraş edersen mikrop kapar.
  • Tıraş olmaya yeni başladıysan, muhtemelen farkına varacağın gibi, kasık kıllarını iki gün üst üste tıraş etmek kızarıklığa ve/veya kaşınmaya yol açar. Cildin bu değişime alışana kadar, birkaç gün aralıkla tıraş ol.
 4. 4
  Arka kısımları da tıraş edebilirsin. Evet, poponda da kıllar çıkar. İstersen bunları da tıraş edebilirsin, ama nereyi tıraş ettiğini görmek kolay olmayacağından çok dikkatli davranmalısın.
  • Son bir kez üstünden geçebilirsin. Ama tıraş bıçağını gereğinden fazla bastırmamaya dikkat et, yoksa cildin mikrop kapabilir.
   • Tüm kılları almayı düşünüyorsan şunu bil ki hiç kasık kılının olmaması, cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma ve bu hastalıkları (yani HPV ve molluscum contagiosum) yayma olasılığını artırıyor.[4]
 5. 5
  Temizle. Daima kendi dağınıklığını topla. O kılları şu anda önemsemiyorsun belki ama zamanla birikecek.

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kaşıntıyı ve Kızarıklığı Önlemek

 1. 1
  Peeling yaparak cildini temiz tut. Bu, tıraştan sonra yüzeyde kalan tüm ölü cildi söker ve kılları düzenleyerek, kıl dönmesine engel olur. Normal vücut şampuanıyla kasık bölgeni nazikçe temizle. Bu, gözeneklerini tıkayabilecek, kıl dönmesine ve enfeksiyona yol açabilecek şeyleri önler.
  • Şeker peeling'i kullanarak ölü derilerden arınabilir ve cildini pürüzsüz hâle getirebilirsin. Şeker peeling'i yoksa karbonatla bir karışım yapabilirsin, o da iş görür.
  • Kadınsan cinsel organının labia (dudak) kısmından içeri sabun girmesine izin verme. Vajina vücut tarafından doğal olarak denetlenir ve sudan başka hiçbir şeyle temizlenmesi gerekmez. Hatta sabun kullanmak çoğu zaman vajinanın pH dengesini (doğal bakterileri) bozarak vajinanın enfeksiyona daha yatkın olmasına yol açar.[5]
 2. 2
  Yumurta yağı kullan. Yumurta yağı, enfeksiyonu ve yangıyı önleyen, bir yandan da tahriş olmuş cildin daha hızlı onarılıp eski haline dönmesini sağlayan birtakım biyoaktif maddeler içerir.
  • Tıraşlı bölgeye bir hafta boyunca her gün iki kez yumurta yağıyla masaj yap.
  • Kasıkların bir sonraki duşa kadar yağlı kalsın. Yıkamaya gerek yok çünkü yağ cilt tarafından hızla emilecektir.
 3. 3
  Kalmış olabilecek kılları suyla durulayarak uzaklaştır, havluyla hafifçe vurarak kurula, sonra da nemlendir. Aloe Vera, bebe yağı ya da hassas bölgeler için tasarlanmış nemlendiriciler kullanabilirsin. İmmünoglobin içeren yumurta yağı, mikro sıyrıkların yol açtığı kızarıklıkları önleyebilir. Parfümlü olan ve renklendirici içeren nemlendiricilerden uzak dur.
  • Ne kullanırsan kullan kokusuz olmasına ve tahrişe yol açabilecek parfümler içermemesine dikkat et.[2]
 4. 4
  Bölgeyi pudralayacaksan dikkatli ol. Pudralar kasık bölgesindeki yağı ve teri emerek tahrişi ve kabarıklığı önleyebilir. Ancak pudranın vajinanın ya da penisin hassas bölgelerine gelmemesine özen gösterilmelidir. Dahası, aşırı pudra kullanmaktan da kaçınmalısın çünkü bu, gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna yol açabilir.
  • Kadınlar cinsel bölgelerine asla talk pudrası sürmemelidirler çünkü bunun yumurtalık kanseri riskini artırdığı saptanmıştır.[6] Talk pudrasının mukoza dokusuna uygulandığında toksik etki gösterdiği düşünüldüğü için, artık ameliyat eldivenlerini kayganlaştırmak için bile talk pudrası kullanılmıyor.
 5. 5
  Kasık bölgesinin üstünden cımbızla geç. Eğer jiletin atladığı birkaç kıl kaldıysa bunları cımbızla al. Fakat bunu hızla değil, ağır ağır yapmalısın.

İpuçları

 • Kasık bölgeni tıraş etmek için kullandığın jileti, yüzün ve koltuk altların için kullandığın jiletten ayır.
 • İster erkek ol ister kadın; unutma ki cinsel organların çok hassastır ve tıraşa alışmaları biraz zaman alabilir. Dört ya da beş tıraştan sonra bu hassasiyet azalmalıdır. Kasık kıllarını almada deneyim kazanana kadar muhtemelen sinekkaydı tıraş yapmayı başaramayacaksın.
 • Daha iyi tıraş ve daha pürüzsüz görünüm için, en iyisi kullanıp atılan tıraş bıçakları yerine kaliteli bir tıraş bıçağı kullanmak. Kasık bölgen için farklı bir tıraş bıçağı kullanabilir ya da tıraş bıçağının jiletini değiştirebilirsin
 • Kırmızı kabarıklıklara pişik kremi sür.
 • Eğer tüm kasık bölgeni tıraş etmiyorsan kılları v çizgin yönünde al. Daha temiz ve daha düzgün görünecektir.
 • Kaşınmaya, kabarmaya başlarsan kasık bölgene losyon sür. Sakın kaşıma çünkü daha beter olur. Losyon kullanmak zorundaysan bu Vagisil ya da vazelin gibi ferahlatıcı bir şey olsun.
 • Nasıl görüneceğin kişisel bir tercih olmalıdır. Sırf bir başkasının ısrarı yüzünden tıraş olmamalısın.
 • Tıraştan sonra kasık kılların hafifçe farklı ya da beklenmedik yerlerde çıkmaya başlarsa şaşırma.
 • Kalktıktan en erken 30 dakika sonra tıraş ol. Uyku sırasında cilt altında biriken sıvılar, teninin daha şişkin olmasına yol açar.[2]
 • Her gün tıraş olman gerekmez. Tıraşlar arasında birkaç gün bırakırsan tahrişten ve kabarıklıklardan kurtulursun.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Makas/saç kesme makinesi
 • Keskin jilet
 • Tıraş kremi (ya da benzer, krem bazlı bir ürün)
 • Vücut sabunu ya da benzer bir peeling ürünü
 • Cildi rahatlatması için Aloe Vera, bebe yağı, losyon ya da benzer bir ürün
 • Cımbız
 • Havlu

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 108 kişi çalıştı. Bu makale 311.515 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 311.515 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?