Çoğu insanın bir karpuzu nasıl seçeceğine dair hiçbir fikri yoktur. Ne yaptıklarını biliyormuşcasına bu koca meyvenin üzerine vururlar. İçinin ne kadar olgun olduğunu dışardan inceleyerek anlamak zor olsa da; mükemmel bir karpuz seçmene yardımcı olacak birkaç etkili püf noktası vardır.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Bir Karpuz Seçmek

 1. 1
  Düzgün şekilli bir karpuz ara. Çürüklerden, kesiklerden ve çöküntülerden uzak; sağlam ve simetrik bir karpuz ara. Eğer karpuzda yumrular veya şişlikler varsa bu, karpuzun yetişirken kuruluğa ya da uyumsuzluğa sebep olan düzensiz miktarlarda güneş ışığı ya da su aldığı anlamına gelebilir.
 2. 2
  Yukarı kaldır. Karpuz kendi büyüklüğüne göre ağır olmalıdır, bu onun sulu, güzel ve olgun olduğunu gösterir. Karpuzunun ağırlığını aynı büyüklükteki bir diğer karpuzla kıyaslamayı dene, ağır olan daha olgundur. Bu tavsiye pek çok meyve ve sebze için de geçerlidir.
 3. 3
  Tarla izine bak. Karpuzun alt kısmında, tarla yeri olarak bilinen, kremsi sarı bir leke olmalıdır. Bu, karpuzun toprağa konduğu ve güneşte olgunlaştığı yerdir, bu yüzden daha koyusu daha iyidir! Bunu kocakarı masalı sanma. Tarla yeri beyaz ise veya hatta oluşmamışsa, bu karpuzun çok erken toplandığı ve olgunlaşmayacağı anlamına gelir.[1]
 4. 4
  Rengini kontrol et. Muhteşem, olgun bir karpuz koyu yeşil renkte ve görünüşü parlak yerine mat olmalıdır. Parlak bir karpuz genellikle olgunlaşmamıştır.
 5. 5
  Vurma tekniğini dene. Vurma tekniği uzmanlaşmak için biraz zor olabilir ama çoğu karpuzsever bu tekniğe çok güvenir. Karpuza parmak eklemlerinle sıkı bir şekilde vur ve çıkardığı sesi dinle. Olgun bir karpuzda tok ve kalından ziyade tiz bir ses beklersin. Karpuzun ham olduğu anlamına gelen donuk ya da derin bir ses istemezsin.[2]
 6. 6
  Kesilmiş karpuz seçerken neye bakacağını bil. Eğer önceden kesilmiş bir karpuz satın alıyorsan, bakman gereken belirli şeyler vardır. Parlak kırmızı etli ve koyu kahverengi ya da siyah çekirdekli dilimleri seç. Beyaz damarlı ve bolca beyaz çekirdekli olan dilimlerden kaçın. Etli yeri kurumuş ya da pörsümüş görünüyorsa veya çekirdeklerinden ayrılıyorsa bu dilimlerden uzak durmalısın.[3]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Karpuzu Kesmek ve Saklamak

 1. 1
  Karpuzu doğru şekilde sakla. Bütün, kesilmemiş bir karpuz, yenmeden önce bir haftaya kadar buzdolabında saklanabilir. Çürümeyi önlemek için karpuzu dikkatli bir şekilde tutmayı unutma.
  • Karpuzu asla 4°C’ nin altında saklama çünkü bu meyvenin donmasına neden olabilir.
  • Karpuzunun satın aldıktan sonra olgunlaşmasını istiyorsan, onu oda sıcaklığında birkaç gün beklet. Karpuz çok erken toplandığında asla tam olarak olgunlaşmayacağından; bu işlem karpuzu, çok büyük bir oranda olmasa da, kısmen olgunlaştıracaktır.
 2. 2
  Karpuzu kes. Karpuzu yenebilecek lokmalar halinde kesmek için, öncelikle karpuzu kesme tahtasının üzerine koy ve keskin bir bıçak kullanarak alt ve üst kısmını kes. Bu işlem, karpuzu kesilmiş uçlarından birinin üzerine güvenli bir şekilde koymanı sağlar.
 3. 3
  Karpuzun çekirdeklerini çıkarmak. Bir karpuzun çekirdeklerini çıkarmak istiyorsan, karpuzu basitçe önce ikiye sonra da çeyreklere böl. Karpuzun etli kısmını çekirdekli sıra boyunca bir meyve bıçağıyla kes.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Karpuzu Tariflerde Kullanmak

 1. 1
  Karpuz salatası yap. Karpuz, taze bir salataya mükemmel bir ilavedir, ayrıca öğle yemeğine ekstra sulu bir çıtırlık katar. Bu tarif karpuzu salatalık, kaju fıstığı ve beyaz peynirle eşleştiriyor!
 2. 2
  Karpuzlu limonata yap. Sıcak bir yaz gününde karpuzla tatlandırılmış soğuk bir bardak limonatadan daha ferahlatıcı bir şey hayal edebiliyor musun? En iyi sonuçlar için bulabileceğin en tatlı karpuzu kullan!
 3. 3
  Karpuz donatlar yap. Karpuz donatlar gerçekten donat değildirler; sadece donat şeklinde kesilen karpuz dilimleridirler. Üzerinde şeker ve kıyılmış bademlerle lezzetli bir atıştırmalık olurlar.
 4. 4
  Yağda kızartılmış karpuz yap. Bu lezzetli ama pek sağlıklı olmayan tatlı sıklıkla fuar alanlarında ya da diğer etkinliklerde servis edilir. Biraz pudra şekeriyle tamamlandığında, bol sulu bir ziyafet halini alır!
 5. 5
  Karpuzlu votka yap. Votkayı karpuz dilimlerine aşılayarak lezzetli bir yaz içeceği yapabilirsin. Muhteşem bir pembe parti içeceği için buz üzerinde biraz meyve suyu ile birlikte servis yap!
  Reklam

İpuçları

 • Bir davula vurur gibi vur. Boşmuş gibi ses çıkarmalı.
 • Alttaki sarılığı kontrol et. Sarılık daha büyük ve daha belirgin olursa, karpuz tarlada ve sapında daha uzun kalmış ve olgunlaşmış demektir. Olgun = Tatlı.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 25 kişi çalıştı. Bu makale 9.847 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.847 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam