Bir kardeşin sürekli konuşarak bir telefon konuşmasını, istirahat zamanını ya da hatta bir randevuyu mahvetmesi çoğu kez olan bir şeydir. Bu bitmek bilmeyen konuşmalar insanı bunaltabilir ve pek çok insan bununla nasıl baş edileceği konusunda debelenip durur. Bu durumla karşı karşıya gelme öncesinde, sırasında ve sonrasında uygulanacak bazı basit adımlar, potansiyel çatışmaya arabuluculuk yapabilir ve kardeşinle yapacağın konuşma miktarını azaltabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Olay Anında Baş Etmek

 1. 1
  Dikkat dağıtıcı bir şey bul. Kardeşinden uzaklaşmak için bir işle uğraş. Ebeveynlerin tek başına dışarı çıkmana güvenmiyorsa yanına bir arkadaşını al. Onun sesini bastırmak için kulaklık tak. Bu, bulunduğun ortamdan kopmana yardımcı olabilir. Daha önce belirtildiği gibi, kardeşinle ne kadar az muhatap olursan seni rahatsız etme olasılığı da o kadar az olur. Durumu görmezden gelmene yardımcı olacak bir meşgale bulmak kardeşinin sesini kesmene yardımcı olabilir.
 2. 2
  Onu görmezden gel. Bazen, birisi seni kızdırıyorsa ya da seninle alay ediyorsa ilgi çekmeye çalışıyor demektir. Sadece görmezden gelmek bile güçlü bir mesaj iletir. Alayı aşmışsındır ve olumsuz bir duruma girmek istemiyorsundur.
  • Değerli biri olduğunu unutma. Kardeşin seni küçümsüyorsa veya kötü hissettirmeye çalışıyorsa bu onun sorunu, senin değil.
  • Kardeşinin seviyesine inmek cezbedici olsa da, soruna yardımcı olmayacaktır. Hakarete hakaretle karşılık verme. Sadece görmezden gel.
  • Kardeşinin, duygularını incittiğini belli etmemeye çalış. Birisi sana kaba davrandığında incinmek son derece normal olsa da, eğer kardeşin seni incitmeye çalışıyorsa bunda başarılı olmuş olur. Kardeşini görmezden gelmek daha iyi bir seçenektir.
 3. 3
  Olay yerinden ayrıl. Kendi odana git. Kardeşin seni takip ederse ondan odanı terk etmesini iste. Kendine ait odan varsa ve kardeşinin odandan ayrılması için ebeveynlerinin desteğine ihtiyacın varsa muhtemelen senin yanında olacaklardır. Bazen durumdan kaçınmak, başa çıkmanın en iyi yoludur. Ayrıca, kardeşinin pek gitmediği odalarda takılmayı da düşünebilirsin.[1]
 4. 4
  Kendini savun. Görmezden gelmek ya da kaçınmak işe yaramazsa kendini savunman gerekebilir. Alay edildiğinde veya zorbalığa uğradığında hakkını savunmak, kardeşinin sesini kesmesine yardımcı olabilir.
  • Evinde saygı görmeye hakkın olduğunu unutma. Kardeşinin seninle alay etmesi bu hakkı ihlal etmesi demektir. Kendinden emin olmak ve kendini savunmak gerekir.[2]
  • Belirtildiği gibi, kardeşinin seviyesine inmemen ve hakarete hakaretle karşılık vermemen gerekir. Ancak hakaretlere karşı kendini savunmak için karşılık vermen uygundur. Kardeşin sana insafsızlık ediyorsa söylediklerinin neden kabul edilebilir olmadığını ona kesin olarak söyle. Örneğin, kardeşin giydiğin bir gömlek hakkında seninle alay ediyorsa "Bu benim gömleğim ve onu beğeniyorum. Önemli olan bu. Benimle dalga geçmen, giyinme tarzımı değiştirmeyecek." gibi bir şey söyleyebilirsin.[3]
 5. 5
  Durumu başka yöne çevirmek için mizah kullan. Alayla mücadele etmek için mizahı da kullanabilirsin. Mizah, kişinin kendisiyle barışık olduğunu gösterir. Kardeşin bu öz güveni tehdit edici bulacaktır.
  • Gömlek örneğine geri dönelim. Kardeşin sana gömleğinin çirkin olduğunu söylemeye devam ederse "Sanırım çirkin kıyafetleri seviyorum. Kötü zevk dünyadaki en kötü şey değil!" gibi bir şey söyle.[5]

  İpucu: Kardeşinin mesajını komik bir şekilde kabul et. Bu, kendi hatalarını kabul edebileceğini gösterir. Kardeşin kendi güvensizliğinden dolayı seninle dalga geçiyor olabilir ve kendinle ilgili memnuniyetin karşısında şok olacaktır.[4]

 6. 6
  Olabildiğince uzun süre dinle. Kardeşin sinirini bozduğu için onu her zaman susturmak istemeyebilirsin. Kardeşin çok konuşabilir. Eğer durum buysa elinden geldiğince onu dinlemeye çalış. Dinlerken, kardeşinin seninle neyi konuşmaya çalıştığını ve bunun nedenini anlamaya çalış. Sana karşı kaba mı, seninle dalga geçiyor mu? Neden bunu yapma ihtiyacı hissediyor olabilir? Bir derdi var ama bunu ifade etmekte zorlanıyor mu? Kendisini ifade etmesini kolaylaştırmak için yapabileceğin herhangi bir şey var mı?[6]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Problemi Konuşmak

 1. 1
  Sorunu ortaya koy. Kardeşinle sürekli olarak çatışmaya giriyorsan sorunu çözmek isteyebilirsin. Bilineni ilan ederek başla. Yani, durum hakkında seni rahatsız eden şeyin ne olduğunu ve bunun nedenini ifade et. Görüşlerini dile getirmek ve ardından kardeşine cevap hakkı vermek önemlidir. Kardeşin bir süre konuştuktan sonra, "Şu anda benimle konuşma şeklinden hoşlanmıyorum." veya "Bu sohbette baskın olduğunu hissediyorum." gibi bir şeyle sözünü kes. Mümkün olduğunca sakin kalmaya çalış. Düşmanca davranmak ve birine bağırmaya çalışmak sadece durumu daha da kızıştıracaktır.[7]
 2. 2
  "Ben"li ifadeler kullan. Bir problemi iletirken, "ben"li ifadeler kullanmak önemlidir. Bunlar, olayları gerçeklerden çok duygularla ifade etmeye gayret eden ifadelerdir. Bu, kardeşinin durum hakkında dış yargıda bulunmak yerine kendini ve duygularını ifade ettiğini hissetmesine neden olacağından onunla yüzleşirken sana yardımcı olabilir.
  • ”Ben”li ifadeler kullanırken hislerinden bahset. Duygularını tarif et ve ardından bu şekilde hissetmene neden olan davranışı açıkla. "Ben"li ifadeler daha az yargılayıcı hissettirdiği için çatışmaya karşı yardımcı olabilir. Bu ifadeleri kullandığında durum hakkında kapsamlı bir yargıya varmamış veya bir kişiyi suçlamamış olursun. Bunun yerine, sadece durumun seni nasıl hissettirdiğini söylersin.
  • Örneğin, "Benim hakkımda saygısızca konuşuyorsun ve ödevimi bitirmediğim için beni küçümsüyorsun." deme. Bunu “ben”li bir ifade kullanarak yeniden ifade et. Mesela, "Bana ödevim hakkında nutuk çektiğinde üzülüyorum çünkü bu benim stres seviyemi artırıyor." gibi bir şey söyle.
 3. 3
  Gerekirse konuşmayı sona erdir. Bazen mümkün olduğunca saygılı konuşsan bile kardeşin konuşmayı bırakmayacaktır. Mevzuyu çözmek için elinden gelenin en iyisini yapmana rağmen düşmanca davranabilir. Kardeşin seninle tartışmaya ve sana saygısızlık etmeye devam ederse en iyisi konuşmayı sonlandırmaktır. "Bir yere varacağımızı sanmıyorum ve şu anda kendimi rahat hissetmiyorum." gibi bir şey söyle. Ardından konuşmayı terk et.[8]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Daha Büyük Problemleri Ele Almak

 1. 1
  Duygularını yaz. Kardeşin sık sık tartışıyor ve seni rahatsız ediyorsa daha büyük bir sorun söz konusu olabilir. Bu tür bir sorunla baş etmenin iyi bir yolu, kardeşinle oturup mevzuyu konuşmaktır. Bunu yapmadan önce, duygularını bir yere not edersen konuşma sırasında onları yeterince ifade edebilirsin.
  • İkinizin de tartıştığı ve/veya kardeşinin hiç durmadan konuştuğu geçmiş zamanlardan bahset. Uzun bir liste oluştur, ardından küçük olayların üstünü çiz.
  • Kardeşinin senin başını ağrıtması veya konuşarak büyük bir randevuyu sekteye uğratması gibi büyük olaylara odaklan.
  • Ayrıca kardeşinle konuşarak neyi başarmak istediğini düşün. Konuşmadan sonra nereye varmayı umuyorsun? Kardeşinin bu tartışmadan ne çıkarmasını istiyorsun? Kardeşinin konuşmadan ne çıkarmasını istiyorsun?[9]
 2. 2
  Kardeşinin bakış açısını anlamaya çalış. Kendi bakış açını yazmanın yanı sıra, konuşmadan önce kardeşinin bakış açısını dikkate almak için çaba göster. Kardeşin sana karşı neden agresif hissediyor olabilir? Deneyimlerini hangi olaylar şekillendirdi? Bu durumda hiç haksızlık ettin mi? Çatışmada, sadece bir kişinin kusurlarının sorun yaratması çok nadirdir. Neden bazen kardeşini gıcık etmiş olabileceğini ve durumu değiştirmek için ne yapabileceğini anlamaya çalış.[10]
 3. 3
  Kardeşinle yüzleş. Kardeşini rahat bir ortamda oturt. Kardeşinin bunun ciddi bir konu olduğunu bildiğinden emin ol.
  • Televizyonu kapat ve telefonlarınızı veya bilgisayarlarınızı kullanmadığınızdan emin ol. Teknoloji, dikkat dağıtabilir ve söylemen gerekenden uzaklaştırabilir.
  • Yatak odası veya oturma odası gibi rahat bir yer seç. Bunlar, rahat koltukları olduğu için yüzleşmeyi daha rahat bir ortamda yapmaya yardımcı olabilir.
  • İkiniz için de uygun bir zaman seçtiğinden emin ol. Kardeşinin işe ya da okula gitmesine bir saat kala bir konuşma planlama. Hafta içi akşam yemeğinden sonrası gibi ucu açık bir zaman seç.
 4. 4
  Sırayla konuşun. Yüzleşme sırasında saygılı olmak önemlidir. Sırayla duygularınızı ifade edin. Kardeşin konuşurken sözünü kesmemeye çalış. Senin sözünü keserse kibarca "Affedersin, ama daha konuşmamı bitirmedim." gibi bir şeyle araya gir.
  • Unutma, tenkit ya da aşağılama yok. Sorunu çözmek için mümkün olduğunca saygını koruman gerekir. Hakaret etmek verimli bir diyaloğu rayından çıkarabilir.[12]

  Not: Kardeşin konuşurken sözünü kesme. Aynı fikirde olmadığın veya duygularını inciten bir şey söylese bile, saygılı ol ve kendini özgürce ifade etmesine izin ver.[11]

 5. 5
  Uzlaş. Bu yüzleşmenin amacı, kardeşinle arandaki sorunları çözmektir. Uzlaşmaya ve olayları onun bakış açısından görmeye istekli olmalısın. İkiniz de kendinizi ifade ettikten sonra, birlikte sorunu çözmeye çalışın. İkinizin de biraz değişebileceğiniz yerleri arayın. Örneğin, kardeşin odanda vakit geçirmenden hoşlanmadığı için sık sık kavga ettiğinizi düşünelim. Okuldan sonra ve yatmadan önce onu rahat bırakmayı kabul edebilirsin. Hafta sonları veya akşam yemeğinden önce seninle zaman geçirmeye daha istekli olmayı kabul edebilir ve yatak odasında takılmana izin verebilir.
  • Farklılıklarınızı kabullenin. Bazen bireysel farklılıklar nedeniyle çatışmalar ortaya çıkabilir, bu nedenle kardeşinin tavsiyelerine değer vermeyi öğren. Belirli konularda aynı fikirde olmamayı kabul et. Fikir farklılıklarınızı farklı bakış açılarını öğrenmek için bir fırsat olarak da değerlendirebilirsiniz. Kardeşinin maksadına ve bunun nedenine gerçekten ilgi göster.
 6. 6
  Rahatsız edici durumlara son ver. Çabalarına rağmen, gelecekte rahatsız edici durumlar olabilir. Kardeşlerin, özellikle büyürken ve aile ilişkilerinin sınırlarını test ederken kavga etmesi olağan dışı bir durum değildir. Bazen konuşmaları başlamadan önce bitirmek daha kolay olabilir. Kendinin veya kardeşinin düşmanca davranmaya başladığını hissedersen kalkıp odadan çık.
  Reklam

İpuçları

 • Kardeşini asla maddi ya da manevi olarak incitme.
 • Nefes alması ve rahatlaması için kardeşini 5 dakika yalnız bırakman gerekebilir.
 • Eğer kardeşin senden küçükse ona daha sakin/makul bir ses tonuyla sessiz olmasını söyle.
 • Kardeşinle tartışma, çünkü bu gerginliğe ve daha da fazla konuşmaya yol açabilir.
 • Uzaklaş veya bir yetişkinden onu susturmasını iste.
 • Bu durumda ne yaptığını ve olayı başlatıp başlatmadığını kendine sor.
 • Yatak odanın kapısına bir kilit alırsan kardeşlerin yatak odana girip seni rahatsız edemez.
 • En çok yardımcı olan şey, makul bir açıklaman olduğunda ebeveynlerini olaya dâhil etmektir. Çünkü senin tarafını tutacaklardır.
 • Bir yetişkini ancak durum çaresiz görünüyorsa ve kavga etmeyi veya konuşmayı bırakamıyorsan olaya dâhil et. Bu kişi tercihen bir ebeveyn veya yasal vasi olabilir.
 • Onu rahat bırak; eğer onu rahat bırakırsan seni rahat bırakır.
Reklam

Uyarılar

 • Bir çözüm bulmak, strese veya daha fazla risk içeren daha büyük fikirlere yol açabilir.
 • Kardeşinin söylediği şeyin hayati risk içerebileceğini asla unutma, bu nedenle acil bir durum olmadığından emin ol.
 • Seni rahatsız etmeyeğini söylese bile, bunu yine de yapabilir. Bu yüzden ona sessiz olmasını hatırlatmaya devam et. Diğer kardeşin ortalıkta dolaşırken ne zaman ve nerede olacağına dair planına bağlı kal.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 91 kişi çalıştı. Bu makale 3.609 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 3.609 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam