Örümcekler bahçende bulunan zararlı böcek nüfusunu kontrol etme konusunda çok faydalı olabilir. Maalesef, karadul örümceğinin ısırığı çok acı verebilir ve hatta ölümcül olabilir. Bu da onları tehlikeli ve evinin yakınlarında görmek istemeyeceğin zararlı bir böcek türü yapar. Karadul örümceğini, evinden ve bahçenden uzaklaştırmak ve geri dönmelerini engellemek için izleyeceğin bazı yollar vardır. Dikkatli ol ve doğru güvenlik süreçlerini takip et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Karadul Örümceğini Tanımak

 1. 1
  Karadul örümceğini tanı. Karadul örümceği ABD’de Kanada’da ve dünyanın diğer ılıman bölgelerinde bulunur. Karadul, Kuzey Amerika’daki en zehirli örümcek türüdür. Dişi karadul tanınması en kolay olan ve en tehlikeli türdür. Kömür karası rengindedir; küre şeklindeki karnının üzerinde kırmızı kum saati şekli vardır. Gövdesi ortalama 1,5 cm kadardır ancak bacaklarıyla beraber toplam 4 cm kadar bir uzunluğu vardır.
  • Erkek karadul dişi karadulun yaklaşık olarak yarısı kadardır ve kahverengi veya gridir. Genellikle karnının üzerinde birkaç kırmızı nokta bulunur ve sırtında sarı veya kırmızı bir şerit bulunabilir. Erkek karadullar zehirli değildir.
  • Yavru örümcekler yumurtadan ilk çıktıklarında sarı veya sarı-beyaz olur. Büyüdükçe renkleri koyulaşır. Aynen erkek karadullar gibi sırtlarında sarı ya da kırmızı şeritleri olabilir. Erkek ya da dişi yavru örümcekleri ayırt etmek mümkün değildir. Bu aşamada ikisinin de insanlara zararı yoktur.
 2. 2
  Karadulun huylarını bil. Karadul örümceği çekingen ve münzevidir. Kutu içleri, odunların arası ve çıkıntı altları gibi karanlık ve korunaklı yerlerde yuva yapmayı tercih eder. Geceleri aktif olarak avlanmaya çıkar.
  • Karadul örümceklerinin ağları genellikle yerden bir adım yüksekte bulunur. Görünüşü biraz düzensizdir ve ağı diğer örümcek ağlarından daha sağlamdır. Ağ, av yakalamak için ve dişi karadulun yumurta kozasını asması için kullanılır.
  • Karadul örümcekleri genellikle ağlarının zarar görme ihtimalinin daha az olduğu evin karanlık köşelerinde veya bahçe kenarlarında görülür. Aynı zamanda araba altlarında da bulunabilir hatta düzenli olarak kullanılan arabaların altlarında bile. Tekerleklerin etrafında ya da motorun altında veya etrafında ağ olup olmadığını kontrol et.
  • Karadulların kendi bölgesi vardır ve bu yüzden de ağları genellikle birbirinden uzak durur.
 3. 3
  Tehlikeleri anla. Dişi karadul örümceklerinin kuvvetli zehri vardır. Aslında bu zehrin çıngıraklı yılanın zehrinden 15 kat daha güçlü olduğu söylenir. Zehir nörotoksindir. Kas ağrısı, batın ağrısı, nefes almada zorluk ve mide bulantısı gibi belirtilere sebep olur. Birçok karadul ısırığı kolaylıkla tedavi edilir. Ancak, zamanında tıbbi müdahalede bulunulmazsa kasılmalara ve ölüme sebep olabilir.
  • Karadul örümcekleri saldırgan hayvanlar değildir ve sadece savunma mekanizmaları gereği ısırır. Isırıkların birçoğu, örümcek kazayla rahatsız edildiğinde ya da yaralandığında ve kendini tehdit altında hissettiğinde meydana gelir.
  • Küçük çocuklar, yaşlılar ve hastalar karadul ısırığının yan etkilerine karşı daha hassastır. Derhâl tıbbi tedavi almaları gerekir.
 4. 4
  Kahverengi keşiş örümceklerine karşı da dikkatli ol. Karadul örümceğinden biraz daha yaygın görülen diğer zehirli örümcek türü ise kahverengi keşiş örümceğidir. Bu örümcekleri tanımak daha zordur çünkü koyu krem renginden kahverengine kadar farklı renklerde bulunan bu tür diğer birçok örümcek türüyle benzerlik gösterir. Karadul örümceğiyle benzer boyutlardadır ve sırtında keman şeklinde koyu bir işaret vardır.
  • Kahverengi keşiş örümceğinin zehri karadulunki kadar güçlü olmasa da ısırığı ölüme sebebiyet verebilir.
  • Kahverengi keşiş örümceğinden kurtulmanın yolları karadul örümceğinden kurtulmanın yollarıyla aynıdır. Bu yüzden, iki türden de aynı anda kurtulabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Karadul Örümceğini Avlamak ve Yok Etmek

 1. 1
  Gün boyunca olabildiğince çok sayıda örümcek ağının yerini tespit et. Karadul örümcekleri gece avlanmaya çıktıkları için gün içerisinde aktif değildir. Gündüz vakti, etrafta var olan bütün örümcek ağlarını bulmak için en ideal vakittir. Karanlık çöktüğünde bulduğun noktalara dönerek örümcekleri yok edebilirsin. Örümcek ağlarını genellikle fazla rahatsız edilmeyen karanlık ve korunaklı yerlerde ara.
  • Örümcek ağlarını iç mekanda dolapların karanlık köşelerinde, yatakların altında, bodrum katı ve tavan arasındaki dağınık yerlerde ara. Açık havada ise pencere çıkıntılarının ve kapı çerçevelerinin altında, yakacak odun veya kereste yığınlarında ve birbirine yakın büyüyen bitkilerin arasında ara.
  • Karadul örümceklerinin ağı karışık ve düzensiz görünümlüdür. Ağ, hafif huni şekliyle dişi karadula gün boyunca saklanacağı uygun bir alan yaratır. Koruyucu giysilerin ve örümceği öldürmek için bir yöntemin olmadan asla örümcek ağına bilerek dokunma.
  • Tüm ağların yerini not et ki daha sonra tekrar yerini bulabilesin.
 2. 2
  Toz ya da sıvı temizleme uygulamalarını dene. Ağların yerini bildiğin zaman örümcekleri aktif olarak öldürmeden yok etmek için deneyebileceğin birkaç şey vardır. Ağın üzerine ve çevresine sıkabileceğin ya da serpebileceğin toz ya da sıvı böcek ilacı al. Bu, var olan örümceklerle temas ettiğinde ölmelerini sağlarken bir yandan da yeni örümceklerin gelmesini engeller.
  • Toz uygulamalarının tozun örümcekler dışında hiç kimseye temas etmeyeceği uzak noktalarda yapılması en iyisidir. Buna çatı araları, bodrum katları ve gezinme alanları dahildir. Aynı zamanda duvar boşluklarına da el pompasıyla uygulanabilir.
  • Sıvı uygulama genellikle toz şeklinde satılır. Daha sonradan suyla karıştırılarak rezidüel sprey hâline getirilir. Bu en çok mobilya altlarında ve arkalarında, yatakların altlarında, depolama alanlarında ve tüm karanlık köşelerde işe yarar.
  • Bu ürünler çok etkili de olsa tüm örümcekleri öldürmeyi garanti etmediği için örümcekleri yok etmek ve yeni örümceklerin gelmesini engellemek için uygulanan diğer yöntemlerle kullanıldığında en iyi sonucu verir.
 3. 3
  Örümcekleri yok etmek için geceleyin ağların bulunduğu yere dön. Karadul örümceklerini öldürmenin en kesin yolu geceleyin bulundukları ağlara seçtiğin bir silahla birlikte gitmek ve onları kendi başına yok etmektir. Bunu gecenin bir köründe yapman gerekmez. Güneş battığında örümcekler hareketlenir ve bulunmaları kolay olur. Tehlikedeyken örümcekler çok hızlı olabildiği için ve örümcekle mümkün olduğunca az temas etmek isteyeceğin için yanında güçlü bir el feneri bulundurduğundan ve kalın eldiven ve bot gibi koruyucu giysiler giydiğinden emin ol. İşte sana örümcekleri öldürmenin en iyi yolları:
  • Örümcekleri böcek ilacıyla öldür. Rezidüel olmayan sprey böcek ilaçlarını kullanmak karadul örümceklerini yok etmenin en hızlı ve kolay yollarından biridir. Spreyin canlı örümcekle doğrudan temas etmesi gereklidir. Bu noktada sprey örümceği hızla sersemletip öldürecektir. Bu spreylerin kullanımı güvenlidir ve geride kalıntı bırakmaz.
  • Örümcekleri ez. Örümcek öldürmenin daha pratik yöntemi örümceği ezmektir. Bu, kulağa çok hoş gelmese de kesinlikle çok etkili bir yöntemdir. Yalnız, örümceği kaçırırsan onunla çok yakın temasa geçmemek için bir sopa ya da ayakkabı kullandığından emin ol. Karadul örümcekler saldırıya uğradıklarında senden uzaklaşmak yerine sana doğru gelir.
  • Örümcekleri elektrik süpürgesiyle çek. Hortumlu elektrik süpürgesi, çok yaklaşmaya gerek kalmadan örümceği kolaylıkla çekmek için kullanılabilir. Bu, iç mekânlarda bulunan ağlar için en iyi yöntemdir ve süpürgenin emme gücünden dolayı ulaşılması zor alanlardaki örümcekleri yakalamakta çok etkili olabilir. Örümcekleri elektrik süpürgesiyle çektikten sonra süpürgenin torbasını derhâl dışarı çıkar, sıkıca bağlanmış çöp poşetine koy ve dışarıdaki çöp tenekesine at.
 4. 4
  Yumurta keselerini yok et. Örümcekleri öldürmenin yanı sıra, içerisinde yüzlerce karadul yavrusu bulunabilen küçük silindir şeklindeki yumurta keselerini de yok etmen gerekir. Bu keseleri dişi karadulun yaptığı ağa asılı olarak bulabilirsin. Bu keseler ağ yapımında kullanılan ipeksi iplikten yapıldığı için genellikle beyazımsı gri renktedir.
  • Yumurta keseleriyle başa çıkmanın en iyi yolu üzerine bol miktarda böcek ilacı sıkmak veya keseleri elektrikli süpürgeyle çekmektir. Yumurta keselerini ufalamaya ya da ezmeye çalışmak minik yavru örümceklerin birden etrafa savrulmasına sebep olabilir ve onları muhtemelen zamanında yakalayamazsın. Bu durumda örümcek istilasının devam etmesi muhtemeldir.
 5. 5
  Isırıldığında ne yapman gerektiğini bil. Karadul örümceğinden kurtulmaya çalışırken yeterince dikkatli davranmazsan ya da sadece çok şanssız olduğun için karadul tarafından ısırılırsan panik yapma. Muhtemelen ısırılan yer ilk başta ağrılı olmayacaktır ancak karın ağrısı, mide bulantısı, kas ağrıları, ağız kuruluğu, yüksek vücut ısısı, nefes almada güçlük ve göz kapağı şişmesi gibi belirtiler kısa süre sonra gelişebilir. Karadul ısırığına karşı uygulanması gereken ilk yardım müdahaleleri aşağıdaki gibidir:
  • Isırığın olduğu bölgeyi temizle ve üzerine derhâl soğuk paket uygulaması yap. Isırık kolda veya bacaktaysa bölgeyi kalp seviyesinde tutmaya çalış. Bu önlemler zehrin yayılmasını yavaşlatacaktır.
  • Derhâl tıbbi yardım iste. Gerekli tedavi uygulanırsa karadul ısırması nispeten zararsız olabilir. Mağdurlar genelde damar içi enjeksiyon şeklinde uygulanan kalsiyum glukonata veya kalsiyum tuzlarına cevap verirler. Daha ciddi durumlarda özel bir panzehir kullanılabilir.
  • Mümkünse seni ısıran örümceği (ölü veya diri) küçük bir plastik bir torbaya ya da cam bir kavanoza koy ve tedavi olmak için başvurduğun sağlık birimine götür. Böylece örümcek uzmanı tarafından örümceğin türü tespit edilebilir ve bu da doktorların senin için en iyi tedavi yönetimini belirlemesine yardımcı olabilir.
  • Daha fazla bilgi için Zehir Danışma Merkezi’ni arayabilirsin.
 6. 6
  Örümcek istilası çok büyük çaptaysa profesyonel yardıma başvur. Evinde ya da bahçende çok sayıda karadul örümceği bulduysan bütün bu karadul örümceklerini etkili ve verimli bir şekilde yok edecek bir uzmanı aramak akıllıca olur. Özellikle evde küçük çocuklar, yaşlılar veya evcil hayvanlar yaşıyorsa bunu yapmak önerilir. Çünkü bu grupların ısırıktan ciddi şekilde etkilenmesi daha muhtemeldir.
  • Örümcek istilası büyükse ya da örümcek yuvaları ulaşılması zor alanlardaysa bu işin uzmanı bu sorunla başa çıkabilmek için gerekli olan özel ekipmana sahip olacaktır. Bu uzmanların aynı zamanda evde kullanıma uygun böcek ilaçlarına göre daha güçlü olan ilaçları kullanma yetkileri vardır.
  • Profesyonel yardım almaya karar verirsen farklı ilaçlama şirketlerini arayıp karadul örümceği istilasıyla başa çıkmak için yeterli ekipmana sahip olup olmadıklarından emin ol. Bu şirketlerin istilanın boyutuna ve işlem uygulanacak alanın yerine göre fiyat vermesi de gerekir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Karadul Örümceğini Uzak Tutmak

 1. 1
  Evini düzenli aralıklarla ve derinlemesine temizle. Karadul örümcekleri rahatsız edilmekten hoşlanmadıkları için daha çok karanlık ve kimsenin çok uğramadığı köşelerde saklanmayı tercih eder. Bir fırça veya elektrik süpürgesi yardımıyla her kuytu köşeye girdiğinden emin olarak evi dip köşe temizleyerek, evini örümcekler için istenmeyen bir alan hâline getirebilirsin. Kuytu köşeleri kuru ve küften uzak tut; karadul örümcekleri nemi sever.
  • Karadul örümcekleri genellikle pencere çıkıntılarının altında ya da kapı çerçevelerinin etrafında bulunur. Bununla başa çıkmanın bir yolu da evin dışını tazyikli suyla yıkamaktır. Bu, özellikle pencere üstleri gibi ulaşılması zor yerlerdeki her türlü börtü böceği söküp atar.
 2. 2
  İçerideki ve dışarıdaki dağınıklığı azalt. Üst üste yığılmış eşyalar örümcekler için güvenli bir sığınak oluşturur. Bu yüzden de insanlar genellikle depolama alanlarındaki kutuları ya da yüklük gibi uzun süre temizlemedikleri bir yeri temizledikleri esnada ısırılırlar. Tüm eşyalarını olabildiğince düzenli tutarak örümceklere olabildiğince az saklanma alanı bırak. Evin içinde, örümceğin içine yerleşebileceği eski ayakkabılardan, kıyafetlerden ya da gazetelerden kurtulduğuna emin ol. Dışarıdaysa:
  • Yakacak odunları veya her türlü çer çöpü evden uzakta tut. Örümcekler karanlık ve korunaklı odun istifi içerisine evlerini kurmayı sever. Ancak, odun istifinin evin duvarına doğru yapılması örümceğin ihtiyaç duyduğunda evin içine girmesini kolaylaştırır. Odunları (ya da diğer şeyleri) evden olabildiğince uzakta istifleyerek bu ihtimali ortadan kaldırabilirsin. Örümcek tarafından ısırılmamak için içeri odun taşırken kalın eldiven takmayı da unutma.
  • Evin yanında bulunan asmaları, çalılıkları ve diğer bitkileri buda. Örümcekler genellikle birbirine yakın büyüyen bitkilerde ve dış duvarların üzerinde veya yakınında büyüyen asmalarda veya çalılarda evlerini yapar. Maalesef, asmalar bu örümceklerin pencerelere ve çatı boşluklarına kolayca ulaşmalarını sağlar ve böylece örümceklerin evine girmesini de kolaylaştırır. Evine yakın olan asma veya çalıları buda ve bahçedeki çimlerin çok uzamasına izin verme.
 3. 3
  Kapı ve pencerelerinin izolasyonun iyi olduğundan emin ol. Karadul örümcekleri nispeten büyük olsa da çok küçük çatlaklardan içeri sızabilir. Evde bulunan delik ve boşlukları mümkün olduğu kadar kapatarak evini örümceklere karşı korumalı hâle getir.
  • Evin dış tarafında bulunan çatlakları kapatmadan önce boşluğa bir miktar rezidüel böcek ilacı serptiğinden emin ol. Bu, çatlağın ileride tekrardan açılması hâlinde de örümceklerin eve girmesini engeller.
  • Evin çevresinde bulduğun çatlakları silikon tabancası ya da macun tüpü kullanarak doldur. Tel ve kabloların, musluk ve elektrik çıkış noktalarının etrafındaki bölgelere özel ilgi göster.
  • Pencere ve kapı sinekliklerinin iyi durumda olduğundan emin ol ve üzerinde herhangi bir yırtık veya delik varsa kapat. Havalandırma alanlarındaki tüm menfezlerin sağlam olduğundan emin ol.
  • Kapı ve pencere altlarına pencere bandı tak ve dışarıya bakan tüm kapılara süpürgelik tak.
 4. 4
  Evin girişindeki aydınlatmayı değiştirmeyi düşün. Girişlerde kullanılan çok parlak ışık veren ampuller her türlü uçan veya uçmayan börtü böceği çekerek karadul örümceğine ağına takacağı bir sürü yiyecek sağlar. Kapıdaki parlak ışığı sarı veya sodyum buharlı lambayla değiştirmeyi düşünmelisin, çünkü bu lambalar parlak ışık saçan lambalar kadar böcek çekmediği için karadul örümceğine de o kadar fazla yiyecek sağlamaz.
  • Karadul örümceğinin yiyecek kaynağını azaltmanın diğer bir yolu da evin çeşitli yerlerine küçük böcekleri ve sinekleri yakalamak için yapışkanlı tuzaklar yerleştirmek ya da diğer böcekleri hedefleyen böcek ilaçları kullanmaktır. Yiyecek ne kadar az olursa karadulun kendine yer yapma ihtimali o kadar az olur.
  • Ancak, diğer örümcek türlerini (kahverengi keşiş örümceği hariç) rahat bırakmak önerilir. Bunun sebebi diğer örümceklerin yiyecek aramak için rekabet oluşturması ve karadulun da kendisinin tek avcı olabileceği yerlere yerleşmeyi tercih ediyor olmasıdır.
 5. 5
  Doğal örümcek kovucuları kullan. Özellikle de evlerinde evcil hayvan besleyen veya küçük çocukları olan bazı insanlar evde kimyasal madde kullanımına karşı olurlar. Neyse ki, karadul örümceklerini evden uzak tutmak için kullanabileceğin birkaç doğal yöntem vardır:
  • Çalıkuşlarını bahçende yaşamaya teşvik et. Çalıkuşları karadul da dahil olmak üzere böceklerin ve örümceklerin doğal avcısıdır. Bahçene kutu yuvalar koyup içini ekmek kırıntısı, fıstık ezmesi ve elma dilimi gibi şeylerle doldurarak çalıkuşlarını bahçene davet edebilirisin.
  • Etrafa at kestanesi koy. Bazı insanlar evinin etrafına, pencere önlerine ve dar köşelere at kestanesi saçmanın örümcekleri evinden uzak tutmak için etkili bir yöntem olduğuna inanırlar. At kestanesinde bulunan ve saponin olarak bilinen kimyasal, örümcekleri kaçırarak evden uzak tutar. Bu, bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da birçok kişi bu yönteme oldukça güvenir.
 6. 6
  Evinde örümcek kaçırıcı kokular kullan. Örümcekleri kaçırmanın diğer bir yolu da evde karadul örümceğinin ve diğer örümceklerin rahatsız olduğu düşünülen kokular kullanmaktır. Yine bu da bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ama denemeye değer!
  • Limon yağı veya limon suyu kullan. Karadul örümceklerinin limon kokusundan nefret ettiği söylenir. Marketten limon kokulu bir temizleyici al ya da birkaç damla limon yağını suyla karıştırarak daha doğal bir seçenek oluştur. Bu alternatiflerden birini özellikle karanlık köşeler ve pencere pervazları olmak üzere evin her yerine sık.
  • Nane ya da nane yağı. Örümcekleri kaçıran diğer bir koku da nanedir. Evin çeşitli yerlerine nane dalları koy ya da bir difüzörün içine birkaç damla nane yağı ekle.
  • Evinde okaliptus bulundur. Bahçene okaliptus ağacı dik ve birkaç küçük dalı alıp evin çeşitli yerlerine koy. Okaliptus kokusu karadul örümceklerini kovar.
  Reklam

İpuçları

 • Karadulları dürtme.
 • Asla yumurta keselerini "inceleme". Yumurtalardan bazıları açılabilir ve minik örümcekler etrafa saçılabilir!
 • Bahçende bulunan örümceklerin birçoğu zehirli değildir. Bu yüzden, onları böcekleri kontrol etme işlerine devam etmeleri için rahat bırakmayı tercih edebilirsin.
 • Bir kısmı kurt örümceği gibi siyah olan başka tür örümceklere rastlayabilirsin.
 • Örümceklerin doğal işlevi bahçedeki böcekleri kontrol etmektir.
 • Pek sık gitmediğin alanlarda ya da kırmızı karınca yuvalarına yakın yerlerde birkaç tane karadul örümceğini bırakmak isteyebilirsin.
 • Üzerinde eldiven gibi güvenlik sağlayan giysiler olmadan karadulların olduğu alanlara gitme.
 • Karadul örümceklerinin ağı diğer örümcek ağlarına göre belirgin bir şekilde daha sağlam ve yapışkandır. Evinde karadul ağına denk gelirsen büyük ve sağlam bir sopa kullanarak ağları boz. Bunu örümceği öldürdükten sonra yap. Karadul örümceklerinin ağlarının şekli düzensizdir, 3 boyutludur ve genelde oldukça büyüktür. Ağlar genelde bir köşede ya da ağın daha büyük olması için uygun bir köşe oluşturan bir nesnenin yanındaki duvara doğru bulunur. Ağı bozmak için süpürge sapı büyüklüğünde ve gücünde bir sopa kullanmak küçük kalabilir. Küçük bir şeyle müdahale etmek kırılma ve ağa yapışıp kalma riskinden dolayı tercih edilmemeli, kesinlikle daha büyük bir şey tercih edilmelidir.
Reklam

Uyarılar

 • Daha önceden belirtildiği gibi, karadul örümcekleri oldukça zehirlidir ve onlara yaklaşırken dikkatli olunmalıdır.
 • Kahverengi dul örümceklerini gözlemle. Bu örümcekler de bazı bölgelerde bolca bulunur. Karadul örümceklerine görünüş olarak çok benzeyen bu örümceklerin alt kısımlarında karaduldaki gibi kum saati şekli bulunur ama bu şekil kırmızı değil turuncu veya başka renk tonlarında olabilir. Vücutları genel olarak kahverengidir ancak renk tonu olarak açık ya da koyu olabilir. Vücutlarının üst bölümünde dövmeyi andıran çeşitli renkler ya da şekiller olabilir. Kahverengi dul örümceğinin ısırığı toksik olsa da bu örümcekler daha az zehir saldıkları için sadece ısırılan bölge etkilenir, böylece ısırıkları karadul örümceğininkinden çok daha güvenlidir. Yumurta keseleri karadulunkine benzer ama yumurta keselerinin etrafından dışarı doğru uzayan çıkıntılar vardır ve bu hâliyle de hâlâ karadulun keseleri gibi çok küçük pamuk toplarına benzer. Bu kahverengi dul örümcekleri karadula göre çok daha fazla sayıdadır ve daha çok alanda ve yükseklikte ağ yapmasıyla bilinirler. Araştırmalarda bir yetişkinin göz hizasında ağları olduğu belirtilmiştir. Bu örümcekler çöp tenekesi kulplarının altlarında, katlanır sandalyelerin altlarında ve hatta dışarıdaki tel örgülerin üzerinde bulunur. Bu örümceklere de karadul örümcekleri kadar dikkat edilmesi gerekir. Kahverengi dul örümcekleri yumurta keseleri tehdit altında olunca saldırmaz bunun yerine ölü taklidi yapar. Karadul örümceklerinden daha fazla yumurta kesesi yapar. Dikenli yumurta kesesi topları bulursan evinde kahverengi dul örümceği var demektir. Yukarıdaki yöntemleri kullanarak bu örümcekleri avlayabilirsin.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • El feneri
 • Bir şişe böcek ilacı spreyi (pompalı ya da spreyli şişe)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 39 kişi çalıştı. Bu makale 13.035 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 13.035 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam