Karaciğer, vücut sağlığını korumana yardımcı olan birçok işlevi yerine getirir. Karaciğer, yediğin, içtiğin, cildinin emdiği her şeyi işlemden geçirir ve bu yüzden de sık sık zararlı maddelere maruz kalır. Karaciğerin zarar gördüğünü işaret eden belirtiler arasında alerjiler, beslenme bozukluğu, yüksek kolesterol, yüksek trigliserid ve hatta safra kesesi taşı vardır. Karaciğerin temizlenmesi, bu sorunların çoğunu hafifletebilir. Sağlıklı gıda dükkanlarında ve eczanelerde karaciğer detoksu yapan ürünler vardır ama bunları sadece birkaç malzemeyle evde kendin de yapabilirsin. İşte, karaciğer temizliği yapmanın birkaç yolu.

Yöntem 1 / 4:
Greyfurt ve Epsom Tuzu

 1. 1
  Bu temizliğin faydalarını öğren. 24 saatlik bu detoks, karaciğerdeki toksinleri gidermek ve safra kesesindeki taşları temizlemek için planlanmıştır.
  • Bu, kronik akne, mantar enfeksiyonu ve sızıntılı bağırsakla bağlantılı belirtilerin hafifletilip iyileştirilmesine yardımcı olur.
  • Bu arındırmayı uygulamak için tüm ihtiyacın olan Epsom tuzu, saf sızma zeytinyağı ve büyük bir greyfurt.
 2. 2
  Vücudunu arındırma için hazırla. Detokstan önceki günlerde bol bol elma yemelisin ve olabildiğince çok elma suyu içmelisin; bu, karaciğerini detoksa hazırlar.
  • Detoksa başlamadan bir gün önce, her 2-3 saatte bir 250 mililitre elma suyu iç.
  • Detoksun sabahında, hiç yağ içermeyen hafif bir kahvaltı yap. Sağlıklı bir smoothie ya da meyveli, tam tahıllı kahvaltılık gevrek, iki iyi seçenektir.
 3. 3
  Tuz karışımını hazırla ve iç. Detoks günü saat 14:00’te, 4 çorba kaşığı Epsom tuzunu 3 su bardağı suya ekle.
  • Tuz karışımını büyük bir kavanoza ya da sürahiye dök ve soğuması için buzdolabına koy. Saat 14:00’ten sonra hiçbir şey yeme.
  • Saat 18:00’de, tuz karışımından 3/4 su bardağı iç. Tadı yüzünden yutmakta zorlanırsan içine biraz toz C vitamini katabilirsin. Saat 20:00’de tuz karışımından 3/4 su bardağı daha iç.
 4. 4
  Greyfurt karışımını hazırla ve iç. Saat 21:45’te, büyük bir greyfurtun suyunu sık (1/2 ila 3/4 su bardağı greyfurt suyu çıkmalı) ve bir kavanoza dök.
  • 1/2 su bardağı sızma zeytinyağını ekle, sonra kapağı kapat ve karıştırmak için kavanozu iyice çalkala.
  • Bu greyfurt ve yağ karışımını iç (gerekirse pipetle iç), sonra hemen yatağa gidip uzan; arındırmanın tam olarak işe yaraması için bu önemli.
  • Sağ tarafına ve sağ dizini göğsüne doğru çekerek yat. Uyumaya çalış.
 5. 5
  Arındırmayı bitir. Ertesi sabah uyanır uyanmaz, 3/4 su bardağı Epsom tuzu karışımından bir bardak daha iç, 2 saat sonra da sonuncuyu iç.
  • 2 saat daha geçtikten sonra meyve suyu içmeye, bundan da 2 saat sonra katı gıdalara tekrar başlayabilirsin ama yediklerinin hafif ve sağlıklı olmasına dikkat et.
  • Karaciğer arındırmasının sabahında bir ya da iki kez tuvalete gidebilirsin. Dışkında yeşil, yuvarlak taşlar görebilirsin; bunlar safra kesesi taşlarıdır. Dışkında safra kesesi taşları görmen tamamen normaldir ve bu, arındırmanın işe yaradığını gösterir.[1]
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Turna Yemişi Suyu

 1. 1
  Bu temizliğin faydalarını anla. Bu detoks, karaciğeri ve bağırsağı temizlemenin yanı sıra, şişkinliği azaltmak, enerji düzeyini artırmak ve kilo verme çabalarına yardımcı olmak için toksik atıkları uzaklaştırmada kullanılır.
  • Bu arındırmayı yapmak için şekersiz turna yemişi suyu, tarçın, toz zencefil, muskat, 2-3 portakal, 2-3 limon ve birkaç paket stevya (doğal bir tatlandırıcı) gerekli.
 2. 2
  Vücudunu arındırma için hazırla. Bu arındırmayı yapmadan önce, arındırmadan önceki 7 gün boyunca sağlıklı beslenerek karaciğerini hazırlaman şart. Bu, arındırma gününde kendini yorgun ve halsiz hissetmeni engeller.
  • Bol bol yeşil yapraklı sebze (marul, lahana, karalahana), haç yapraklı sebzeler (brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası), turunçgiller, sülfür bakımından zengin yiyecekler (yumurta, sarımsak ve soğan) ve karaciğeri iyileştiren yiyecekler (kuşkonmaz, pancar, kereviz) ye.
  • Ayrıca, yeterince su içmeyi ihmal etme (günde 2 litre) ve çok yağlı ya da işlenmiş gıdalardan, rafine karbonhidratlardan ve glüten içeren ürünlerden uzak dur. Alkolü, kafeinli içecekleri ve gerekli olmayan tüm ilaçları da kesmelisin.
 3. 3
  Arındırıcı turna yemişi suyunu hazırla. Arındırmanın sabahında, turna yemişi suyunu hazırla. İlk olarak, tatlandırılmamış turna yemişi suyunun bir ölçeğine dört ölçek filtrelenmiş su ekle ve böylece 2 litre sıvı elde et. Bu turna yemişi suyunu bir tencereye koy ve orta ateşte hafifçe kaynat.
  • Bir çay demleme topuna toz tarçın, zencefil ve muskattan birer tatlı kaşığı koy, sonra da topu, kaynayan turna yemişi suyunun içine yerleştir. Daha demli olması için, baharatları doğrudan turna yemişi suyuna at. Turna yemişi suyu 15 ila 20 dakika yavaş yavaş kaynasın, sonra ateşten alıp soğumaya bırak.
  • Soğuyunca portakallarla limonları sık ve sularını turna yemişi suyuna ekle. Karışımın tadına bak ve istersen tatlandırmak için birkaç paket stevya ekle.
 4. 4
  Turna yemişi suyunu gün boyu iç. Arındırma gününde, turna yemişi suyunu her defasında 250 mililitrelik su bardağında iç.
  • Her birinden en az 2 litre tüketene kadar gün içinde turna yemişi suyu ve içme suyu iç. Önceden bir uyarı: Bol bol idrara çıkacaksın!
  • O gün, bir kez sabah, bir kez akşam olmak üzere iki kez bağırsak koruyucu bir takviye de almalısın (örneğin, 2 tatlı kaşığı toz psilyum ya da 2 çorba kaşığı çekilmiş keten tohumu).
 5. 5
  Vücudunun arındırmadan sonra toparlanmasına izin ver. Arındırmadan sonraki 3 gün boyunca, arınmadan önce uyman gereken aynı beslenme talimatlarına uymalısın; aksi hâlde, sonuçlar istenen kadar iyi olmaz.
  • Canlı ve aktif bakteri kültürleri içeren lahana turşusu ya da sade yoğurt yiyerek beslenmene faydalı bakterileri de eklemeye çalışmalısın.[2]
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Elma Sirkesi

 1. 1
  Bu arındırmanın faydalarını anla. Elma sirkesi, karaciğer arındırması ve kanı temizlemek için uzun süredir bir ev çözümü olarak kullanılmaktadır.
  • Ayrıca, elma sirkesinin başka birçok faydası vardır; örneğin, hazmı kolaylaştırmak, kilo vermeye yardımcı olmak ve akneleri gidermek.
  • Elma sirkesinin karaciğer detoksu olarak işe yaraması için, sağlıklı, dengeli beslenmeyle birlikte alınmasının şart olduğunu aklında bulundur.
 2. 2
  Organik ve süzülmemiş elma sirkesi satın al. Organik, süzülmemiş elma sirkesi aldığından emin ol çünkü bunun besin içeriği daha yüksektir.
  • Sirkeyi dökmeden önce alttaki daha yoğun ve bulanık gözüken katmanı dağıtmak için şişeyi çalkala. Bu, sirkenin “tortusu” olarak bilinir ve en besleyici kısmıdır.
 3. 3
  Elma sirkesini her gün kullan. Elma sirkesi sürekli olarak karaciğer detoksu için kullanılabilir ve perhiz yapmayı da gerektirmez.
  • Tek yapman gereken, 2 ila 3 tatlı kaşığı sirkeyi 250 ml suya eklemek ve her öğünden önce içmek.
  • Alternatif olarak, 1 ila 2 çorba kaşığı elma sirkesini koca bir bardak suya katabilirsin ve sabah ilk iş aç karnına bunu içebilirsin.
 4. 4
  Elma sirkesini başka şekillerde kullan. Beslenmene daha fazla elma sirkesi katmak için bazı alternatif yollar şunlardır:
  • Bir çorba kaşığı elma sirkesi eklediğin sıcak suda çay yapmak ve tatlandırmak için bal eklemek.
  • Elma sirkesi, keten tohumu yağı ve balı karıştırarak salata sosu yapmak. [3]
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Karaciğeri Temizleyen Yiyecekler

 1. 1
  Sarımsak ye. Karaciğerini temizlemeye çalışırken, sarımsak, beslenmene büyük bir artı getirir çünkü karaciğerinde bulunan ve toksinleri atmaya yardımcı olan enzimleri harekete geçirir. Sarımsakta, karaciğer fonksiyonlarını destekleyen iki doğal içerik olan allisin ve selenyum da bulunur.[4]
 2. 2
  Yeşil yapraklı sebzeler ye. Ispanak, karalahana, roka, karahindiba yaprağı ve acı marulun karaciğeri arındırıcı birçok faydası bulunur: Bunlar, karaciğere çok zarar veren ağır metalleri, haşere ve zararlı ot öldürücüleri vücuttan atar ve sağlıklı safra üretimini ve akışını arttırır.
 3. 3
  Greyfurt ye. Greyfurt, toksinleri vücuttan atmadan önce kendini onlara bağlayan, glutatyon adında özel bir protein içerir. Tam bir greyfurt yemek ya da kahvaltıda bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu içmek hem karaciğeri arındırma işlemine yardımcı olur hem de vücudunun C vitamini, pektin ve antioksidan içeriğini arttırır.
 4. 4
  Avokado ye. Avokado da karaciğeri toksinlerden koruyan ve karaciğer işlevlerinin düzgün çalışmasını sağlayan glutatyon adındaki bir bileşim içerir. Bazı araştırmalar, minimum 30 gün boyunca haftada sadece 1 ila 2 avokado yemenin, karaciğer hasarını tersine döndürdüğünü işaret etmiştir.[5]
 5. 5
  Ceviz ye. Ceviz; glutatyon, l-arginin adında bir aminoasit ve omega 3 yağ asitleri içerir ve bunların hepsi, karaciğeri arındırmaya ve amonyağı azaltmaya yardım eder (yüksek seviyedeki amonyak, birçok hastalığın sorumlusudur.). Atıştırmalık olarak bir avuç ceviz yemeyi dene ya da salataya serp.[6]
 6. 6
  Zerdeçal ye. Zerdeçal, karaciğer temizliğinde süper bir gıdadır. Karaciğeri toksinlerden korur ve zarar görmüş karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardım eder. Ayrıca, safra üretimini arttırır ve başka bir arındırıcı organ olan safra kesesinin sağlıklı fonksiyonlarını destekler. Arındırıcı avantajlarından faydalanmak için zerdeçalı mercimek yemeklerine ve sebze güvecine eklemeyi dene.
 7. 7
  Nelerden uzak durman gerektiğini bil. Karaciğerin aleyhine çalışan, onu toksinlerle dolduran ve düzgün çalışmasını engelleyen bazı yiyecekler vardır. Bu yiyecekler arasında, işlenmiş et ürünleri (sosis, sucuk, konserve et) gibi işlenmiş, yağlı gıdalar, bol yağda kızartılmış gıdalar, margarin ve hidrojene yağlar ve yapay renk ve aroma içeren bütün yiyecekler bulunur.
 8. 8
  Takviyeler al. Karaciğeri arındırmaya yardım eden ve karaciğer sağlığını iyileştiren birçok doğal takviye vardır. En popüler olanlardan bazıları, malik asit, dulavrat otu, karahindiba kökü ve deve dikenidir. Bunlar, eczanede ve sağlıklı gıda dükkânlarında bulunur ve ambalajdaki talimatlara göre alınmalıdır.[7]
 9. 9
  Arındırıcı çaylar iç. Bazı bitki çaylarının, toksinleri ve yağ birikintilerini karaciğerden attığına ve vücuttaki su düzeyini arttırdığına da inanılır. Karaciğer arındırması için en iyi çaylar, şu içerikleri bulunduranlardır: karahindiba kökü, zencefil, karanfil, deve dikeni kökü, papatya, tarçın ve kırkkilit otu. Günde en az iki kupa bitki çayı iç ve gerekirse balla tatlandır.
  Reklam

İpuçları

 • Soğuk preslenmiş keten tohumu yağı, asidofilus, ornitin kapsülleri ve deve dikeni, birçok sağlıklı gıda dükkânında ya da gıda takviyesi satan yerlerde bulunur.
 • Karaciğer arındırması yapmadan önce, bağırsak ve böbrek arındırması yapman tavsiye edilir. Karaciğer arındırması, büyük miktarda toksini kan dolaşımına salacaktır, o yüzden böbreklerinin bu toksinleri süzüp atmak için iyi durumda olması gerekir. Bağırsakların da bu toksinleri atmaya yarar.
 • Daima yağlı yiyeceklerden ve parasetamolden uzak dur.
 • Deve dikeni, kapsül şeklinde ya da sıvı olarak bu karaciğer arındırma tariflerine katılabilir. Sıvı hâlde 5 damla ya da 2 adet 120 miligramlık kapsül hâlinde ekleyebilirsin. Deve dikeni, toksik maddelerden zarar görmüş hücreleri onarmaya yardım eder.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Bitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl BüyütülürBitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl Büyütülür?
Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırSol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Kasık Mantarı Nasıl Tedavi EdilirKasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi EdilirVajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçerİdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı. Bu makale 54.044 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 54.044 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam