Bir etkinliğin tonunu belirlemenin en etkili yolu iyi bir karşılama konuşması yapmaktır. Karşılama konuşması katılımcılara ve ortamın gerekliliklerine göre sade veya resmî bir tonda olabilir. Etkinlik hakkında genel bir tanıtım yapmadan önce konukları selamlayarak konuşmana başla. Konuşmayı bitirirken bir sonraki konuşmacıyı tanıt ve konuklara katıldıkları için tekrar teşekkür et. Konuşmanı yazarken doğru tonu seçtiğinden, konuşma süresini sana ayrılan zaman sınırına göre ayarladığından ve konuşmanın genel amacından sapmadığından emin ol.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Konukları Selamlamak

 1. 1
  Resmî bir ortam olduğunda konuklara hoş geldiniz mesajını ciddi bir dil kullanarak ver. "İyi akşamlar sayın konuklarımız." gibi uygun bir selamlama seç. Daha sonra "Bu gece hepinizi etkinliğimizde ağırlamaktan onur duyuyorum." tarzı bir cümle ile konuklara hoş geldiniz mesajı ver.[1]
  • Etkinlik önemli bir konu hakkındaysa daha ciddi bir ton kullan. Daha resmî bir dil kullan ve uygunsuz espriler yapma. Örneğin, cenaze veya anma törenlerinde "Bu akşam bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz. Bu zor zamanda verdiğiniz desteğin bizim için anlam ve önemi çok büyük.” şeklinde bir konuşma yapabilirsin.
 2. 2
  Davetlileri gayriresmî olarak karşılamak için neşeli ve samimi bir dil kullan. Onları selamlamak için "Herkese günaydın!" gibi sade ve anlaşılır bir cümle seç. "Bu güneşli günde hepinizi burada görmek çok güzel." gibi samimi bir ifade kullanarak davetlilere etkinliğe katılımlarından dolayı ne kadar memnun olduğunu göster.[2]
  • Yakın arkadaşların ve ailenle birlikte düzenlediğin bir etkinlik için daha gayriresmî bir dil kullanmak uygun olabilir. Birkaç espri ekle ve konuşmanı daha neşeli sürdür.
  Patrick Muñoz

  Patrick Muñoz

  Ses ve Konuşma Koçu
  Partick topluluğa konuşma, ses gücü, aksan ve lehçeler, aksan azaltma, seslendirme, aktörlük ve ses terapisi konularına odaklanmış, uluslararası olarak tanınan bir Ses ve Konuşma Koçu’dur. Penelope Cruz, Eva Longoria ve Roselyn Sanchez gibi müşterilerle çalışmıştır. 2011 yılında BACKSTAGE tarafından LA's Favorite Voice and Dialect Coach (Los Angeles’ın En Çok Beğenilen Ses ve Lehçe Koçu) oylamasına dâhil olmuştur. Disney and Turner Classic Movies’in ses ve konuşma koçu ve Ses ve Konuşma Eğitmenleri Derneği (VASTA) üyesidir.
  Patrick Muñoz
  Patrick Muñoz
  Ses ve Konuşma Koçu

  Güçlü bir açılışla konukların dikkatini çek. Konuşmana herkese hoş geldin mesajı veren ve aynı zamanda onları konuya dahil eden yüksek bir ses ve güçlü bir duruş ile başla. Konuklar ile bağlantı kurabilmek için onlara bir soru sor veya espri yap. Onların dikkatlerini çekecek, heyecanlandıracak ve etkinlik hakkında ilgilerini artıracak bir şey yap.

 3. 3
  Özel davetlileri ayrı olarak selamla. Konukların arasında yer alan özel davetlilerin isimlerini belirt. Özel davetlilerden bahsederken onlara doğru bak ve kibarca bulundukları yere doğru işaret et.[3]
  • Özel davetliler etkinliğin gerçekleşmesinde önemli rol oynamış veya orada olmak için uzun bir yoldan gelmiş saygın kişileri içerebilir.
  • Konuşmandan önce tüm özel davetlilerin unvan ve isimleri ile bunların nasıl telaffuz edildiğini pratik yaparak iyice öğrendiğinden emin ol.[4]
  • Örneğin, "Bu akşam ilerleyen saatlerde bir konuşma yapacak olan onur konuğumuz sayın Avukat Beğen Hanım'ı aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz.” gibi bir ifade kullanabilirsin.
  • Alternatif olarak, kalabalık bir grup insanı selamlamak için "Bu akşam hepinizi burada ağırlamaktan dolayı heyecan dolu olsak da özellikle Taksim Ortaokulu'ndan gelen öğrencilere hoş geldiniz demek isteriz.” gibi bir ifade kullanabilirsin.
 4. 4
  Etkinliğin kendisini tanıt. Etkinliğin adı ve amacı hakkında kısa bir giriş yap. Eğer konu ile ilgili ise etkinliğin adı ve geçmişi hakkında konuş. Ayrıca etkinliğin arkasındaki kuruluş hakkında biraz bilgi ver.[5]
  • Doğum günü partisi gibi gayriresmî bir etkinlik için "Bu gece burada Ceyda'nın yeni yaşını güzel bir yemek ile kutlamaktan çok mutluyuz. Haydi şimdi eğlenmeye başlayalım.” gibi bir ifade kullanabilirsin.
  • Bir kuruluş tarafından yürütülen daha resmî etkinlikler için “Hayvan Kurtarma Grubu tarafından düzenlenen 10. Evcil Hayvan Günü'müze katıldığınız için çok heyecanlıyız.” şeklinde bir ifade kullanabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Konuşmanın Ana Kısmını Oluşturmak

 1. 1
  Etkinliğin gerçekleşme sürecinde önemli rol oynayanlara teşekkür et. Etkinliğin bir fikirden yola çıkarak gerçek bir olaya dönüşmesine yardımcı olan 2-3 kişiyi tanıt. Bu kişilerin adlarını ve her birinin etkinliğin gerçek olmasında oynadığı rolü belirt.[6]
  • Örneğin, etkinliğin gerçekleşmesine yardım eden kişileri tanıtıp teşekkür etmek için “İlk günden itibaren bu geceyi gerçekleştirmek için durup dinlenmeden çalışan Ceyda ile Ece'nin özverileri ve emekleri olmadan bu bağış toplama projesini gerçekleştiremezdik.” şeklinde bir ifade kullanabilirsin.
  • Konuklar bu sırada sıkılmaya başlayacağından etkinliğe sponsor olan veya destek verenlerin listesini uzun tutmaktan kaçınmalısın. Listeyi sadece öne çıkan birkaç kişi ile sınırlı tutmak yeterli olur.
 2. 2
  Etkinliğin özel öneme sahip bölümlerinden bahset. Etkinlikte ilerleyen saatlerde neler olacağı veya eğer etkinlik birkaç gün boyunca sürecek ise daha sonraki günlerde neler gerçekleşeceği hakkında bilgi ver. Etkinliğin en önemli kısımlarını seç ve konukları bu bölümlere kesinlikle katılmaları veya özel dikkat göstermeleri için teşvik et.[7]
  • Örneğin, bir konferansta akşam yemeğinin ne zaman servis edileceğini veya belirli oturumların nerede yapılacağını belirtebilirsin.
  • Bir düğün resepsiyonunda dansın ne zaman başlayacağını veya pastanın ne zaman servis edileceğini belirtebilirsin.
 3. 3
  Hoş geldiniz mesajını yinele. Konuklara yapmış olduğun hoş geldin mesajını tekrarla, ancak bu kez daha önce belirttiğin genel bakış çerçevesini de içine alacak bir şekilde yap. Örneğin, gayriresmî bir toplantıda "Efsanevi kriket oyunumuz sırasında burada bulunan tüm yeni yüzleri tanımak için heyecanlanıyorum!" diyebilirsin. Daha resmî bir etkinlik için tüm konukların etkinliğin bir sonraki bölümüne yumuşak bir geçiş yapmalarını dile.[8]
  • Alternatif olarak, gayriresmî bir toplantı sırasında “Hepinizi dans pistinde görmek için sabırsızlanıyorum.” şeklinde bir ifade ile konuşmanın ana kısmını sonlandırabilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Konuşmayı Bitirmek

 1. 1
  Eğer ortam açısından uygunsa konuklara etkinlikten memnun kalmalarını dilediğini bildir. Etkinliğin geri kalanı için konuklara iyi dileklerini aktar. Örneğin, bir konferansta “Umarım hepiniz birazdan karşınıza çıkacak değerli konuşmacılardan keyif alırsınız!” diyebilirsin.[9]
  • Konukların etkinlikten faydalanmalarını umduğunu da söyleyebilirsin. Örneğin, "Bugün yaptığımız etkinliğin kentimizi daha iyi bir yer hâline getirebileceğimiz yollar hakkında fikir ve tartışmalara ilham verdiğini umuyorum!" şeklinde bir cümle kurabilirsin.
 2. 2
  Gerekirse bir sonraki konuşmacıyı tanıt. Büyük ve resmî bir etkinlikte bir sonraki konuşmacının ve bağlı olduğu kuruluşun kısa bir biyografisini içeren resmî bir giriş hazırlamalısın. Gayriresmî bir etkinlikte kısa ve neşeli bir giriş uygun olur.[10]
  • Resmî bir etkinlikte "Sıradaki konuşmacımız Sema Develi etkinliğimize Ankara'dan katılıyor, kendisi insan beyni ile ilgili araştırmalarda lider bir uzmandır. Bu gece insanları karar almaya iten sebepler hakkında bir konuşma yapacak. Kendisine hoş geldin diyelim." şeklinde bir açıklama yapabilirsin.
  • Parti gibi daha gayriresmî bir etkinlik için "Sırada Kenan'ın 10 yıldır en iyi arkadaşı olan Mert var. Bu gece bizimle paylaşacağı Kenan'la ilgili on yıllık utanç verici hikayeler var." şeklinde bir ifade kullanabilirsin.
 3. 3
  Konuklara etkinliğe katıldıkları için teşekkür et. Etkinlik hakkında minnettarlığını ifade edecek birkaç cümle söyle. Konuşmayı kısa tut ve konudan sapma. Örneğin, gayriresmî bir etkinlikte "Bu gece buraya geldiğiniz için herkese teşekkürler." diyebilirsin.[11]
  • Alternatif olarak, "Bu gece Cem ve Leyla'nın 50. evlilik yıl dönümünü kutlamak için burada olduğunuz için hepinize tekrar teşekkür ederiz! Haydi kutlamalar başlasın!" diyebilirsin.
 4. 4
  Konuşmanı uygun bir süre içinde tut. Etkinliğin kendisi konuşmanın ne kadar süreceğini belirleyecektir. Genellikle kısa olan konuşmalar aynı zamanda daha iyi olanlardır. İnsanlar konuşma dinlemekten ziyade etkinliğe katılmak ister. Küçük etkinlikler için genellikle 1-2 dakika, konferans gibi daha büyük ve resmî etkinlikler için ise yaklaşık 5 dakika yeterlidir.[12]
  • Eğer emin değilsen organizatöre veya toplantı sahibine konuşman için uygun olan sürenin ne kadar olması gerektiğini sor.
  Reklam

İpuçları

 • Etkinlik tarihi yaklaşırken hazırladığın konuşmanı güvendiğin arkadaşlarının ve ailenin önünde prova et.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Patrick Muñoz
Ortak yazarlar :
Ses ve Konuşma Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Patrick Muñoz. Partick topluluğa konuşma, ses gücü, aksan ve lehçeler, aksan azaltma, seslendirme, aktörlük ve ses terapisi konularına odaklanmış, uluslararası olarak tanınan bir Ses ve Konuşma Koçu’dur. Penelope Cruz, Eva Longoria ve Roselyn Sanchez gibi müşterilerle çalışmıştır. 2011 yılında BACKSTAGE tarafından LA's Favorite Voice and Dialect Coach (Los Angeles’ın En Çok Beğenilen Ses ve Lehçe Koçu) oylamasına dâhil olmuştur. Disney and Turner Classic Movies’in ses ve konuşma koçu ve Ses ve Konuşma Eğitmenleri Derneği (VASTA) üyesidir. Bu makale 1.875 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 1.875 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam