Karıncalar eko-sistem için faydalı hayvanlar olabildikleri gibi zararlı böcek grubuna da giren hayvanlardır. Evine ya da bahçene karıncalar dadandıysa onlardan kurtulmanın mümkün olduğunu bilmek seni rahatlatacak. Evindeki karıncaları öldürerek onlardan kurtulabilirsin belki ama diğer karıncaları çeken feromon izlerini de yok etmen şart. Bahçeni karıncalardan bilindik yöntemlerlerle arındırabilirsin. Karıncalar yok olduktan sonraysa evini temiz tutup yeni bir karınca istilasına karşı tedbirli olmalısın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Evdeki Karıncalardan Kurtulmak

 1. 1
  Sıra halinde yürüyen karıncalar görürsen hemen yok et. Karıncalar evine girdiğinde, diğer karıncaların takip etmeleri için feromon izleri bırakırlar. Çok geçmeden, evine doğru tek sıra halinde ilerleyen karıncalar görebilirsin. Karıncaları ve karınca yollarını sabunlu su, çok amaçlı temizleyici veya çamaşır suyu ile temizle. Bu şekilde hem karıncalar hem de diğer karıncaları çekecek olan feromon kokusu yok olacaktır.
  • Karınca yollarını yok etmek demek hem karıncaları hem de karıncaların geride bıraktıkları feromon izlerini yok etmek demektir.
 2. 2
  Sabunlu su ya da başka bir temizleyici maddeyle ıslattığın süngerle karıncaları sil. Arada süngeri lavaboda durulayıp, karıncalardan arındır. Bütün karıncalar temizlenene kadar bu işleme devam et ve izlerin tamamen temizlendiğinden emin olmak için son bir kez daha sil.
  • Spreyli bir temizleyici kullanmayı tercih ediyorsan çok amaçlı temizleyiciyi ya da çamaşır suyunu karıncaların üzerine sıktıktan sonra, kağıt havluyla temizle. Bütün karıncalar temizlenene kadar işleme devam et ve fenomonların yok olması için son bir kez daha sil.
 3. 3
  Karıncaları doğal yollarla yok etmek için, kendi elma sirkeli karışımını hazırla. Birebir ölçüde elma sirkesi ve suyu karıştırarak sprey şişesine koy. Karışımı karıncaların ve karınca yollarının üzerine sıkarak sil. Bütün karıncalar yok olanana kadar spreylemeye ve silmeye devam et. Son olarak bir kez daha silerek karınca yollarının tamamen temizlendiğinden emin ol.[1]
  • Sirkenin keskin bir kokusu olsa da, bu kokunun yok olması fazla zaman almaz.
 4. 4
  Karıncalar çok fazlaysa ve silmesi zor olacaksa elektrik süpürgesiyle çek. Karıncaların üzerine boraks ya da diyatomlu toprak serptikten sonra onları elektirikli süpürgeyle çek. Karıncaları çektikten sonra, elektrikli süpürgeyi derhal boşalt. Süpürgede birikenleri dışarıda bulunan bir çöp kutusuna at. Karıncalar ölmüş olsalar bile, elektrikli süpürgenin içinde yuva yapmaları riskine hiç girme.[2]
  • Boraks ve diyatomlu toprak karıncaları öldürür. Boraks, temizlik malzemeleri reyonunda bulabileceğiniz bir temizlik maddesidir.[3] Diyatomlu toprak, kırılıp fosilleşmiş iskeletlerden oluşur. Karıncalar için zararlı olsa da, toksik madde içermediğinden insanlar ve evcil hayvanlar için güvenlidir.[4]
  • Alternatif olarak, elektrik süpürgesinin toz haznesine bir parça boraks veya diyatomik toprak koyduktan sonra karıncaları temizleyebilirsin.
  • Karıncaların izlerini bırakmış olması ihtimaline karşı, karıncaların geçtiği her yeri temizle. Bunun için sabunlu su, çok amaçlı temizleyici ya da eşit miktarlarda karıştırılmış sirke-su karışımını kullanabilirsin.
 5. 5
  Bütün koloniyi kolayca yok etmek için karınca yemi kullan. Karıncalar, aldıkları yemi koloninin geri kalan kısmıyla paylaştıkları için, karınca yemleri genellikle onlarla başa çıkmanın en iyi yoludur. Karıncalar yemi yedikten sonra ölürler. Yapman gereken tek şey beklemek. Yemleri su borularının altı, kiler içi ve mutfak tezgahının kenarı gibi karıncaların sıkça görüldüğü bölgelere yerleştir.[5]
  • Yemler markasına bağlı olarak 1-3 ayda kurur. Yemler kuruduğunda yenileriyle değiştir. Yemlerin ne kadar dayandığını kutu üzerindeki bilgilerde bulabilirsin.
  • Yemlerin yakınına böceksavar sıkma. Çünkü bunu yapman karıncaların yemi almalarını engeller.
  • Ürünü güvenli bir şekilde kullanmak için ürün üzerindeki talimatların tümüne uy.
  • Yemleri marketlerden, eczanelerden veya online olarak temin edebilirsin.
  • Çocukların ve hayvanların olduğu evlerde yemleri yerleştirirken dikkatli ol. Yemlerin birçoğu çocuklar için korumalı olsa da, yutulduğu takdirde çocuklara ve hayvanlara zarar verebilir. Ayrıca, yemlerle temas ettikten sonra ellerini yıkamalısın.
  Hussam Bin Break

  Hussam Bin Break

  Diagno Pest Control Operasyon Müdürü
  Hussam Bin Break, Sertifikalı Ticari Pestisit Uygulayıcısı ve Diagno Pest Control’de Operasyon Müdürü’dür. Hussam ve erkek kardeşi, Greater Philadelphia Bölgesi’nde Diagno Pest Control’ü yürütmektedir.
  Hussam Bin Break
  Hussam Bin Break
  Diagno Pest Control Operasyon Müdürü

  Koloniyi imha etmek karıncılardan kalıcı olarak kurtulmanın tek yolu. Diagno Pest Control’den Hussam Bin Break şöyle diyor: "Karıncıları engellemek için karınca kovucu kullanabilirsiniz ancak onlarla kalıcı olarak başa çıkmak istiyorsanız tüm koloniyi yok etmelisiniz. Bunu yapabilmek için bulabiliyorsanız granül yem başta olmak üzere yem kullanmayı öneriyorum."

 6. 6
  Doğal çözümlerden yanaysan karınca yemini kendin yap. 1 yemek kaşığı (10 gram) borik asiti 1+ 1/4 su bardağı (250 gram) şekerle karıştır. Karışımı karıncaların sık görüldüğü su boruları çevresine, kilerin diplerine veya kapının hemen iç kısmına sık.[6]
  • Karışım toksik olduğu için çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tut.
  • Çocuğun veya evde beslediğin bir hayvanın varsa yemi güvenli bir şekilde saklamanın bir yolu da kavanozda kapalı tutmaktır. Kavanozun kapağına karıncaların içeri girmesi için 2-3 delik aç. Daha sonra da kapağı sıkıca kapat.[7]
  • Yemlerin yakınına böceksavar sıkma. Çünkü bunu yapman karıncaların yemi almalarını engeller.
  • Karıncalar yok olduktan bir süre sonra, yemi ortadan kaldır. Çünkü ortadan kaldırılmayan yem, yeni karıncaları çekebilir.
 7. 7
  Diğer bir doğal çözüm seçeneği olarak fıstık ezmesi yemini dene. 2 yemek kaşığı (30 ml) fısıtk ezmesi, 2 yemek kaşığı (30ml) bal ile yarım çay kaşığı (2,5 gram) boraksı karıştır. Karışımı küçük kartonların üzerine küçük parçalar halinde koy ve karton parçalarını karıncaların aktif olduğu yerlere koy. İşçi karıncalar yemi tüm koloniye ulaştırıp karıncaların hepsinin yok olmasını sağlayacaktır.[8]
  • Birkaç gün içerisinde kuruyan yemleri yenisiyle değiştir. Karınca sorunu tamamen çözülene kadar haftada en az bir kere yemleri yenilemelisin.
  • Karıncaların artık yeme gelmediğini farkettiğinde, yeni kolonileri çekmemesi için yemi ortadan kaldır.
 8. 8
  Sorun devam ederse ya da karşı karşıya olduğun karınca marangoz karıncaysa böcek ilaçlama firmalarına başvur. Bazı durumlarda, özellikle de böcek istilası kontrolden çıkmışsa profesyonel yardıma ihtiyacın olabilir. İlaçlama uzmanları bütün evi karıncalardan etkili bir şekilde arındırabilirler.[9]
  • Gördüğün karıncaların, koloninin sadece %10’u olduğunu bu yüzden de hepsini yok etmenin oldukça zor olduğunu unutma.
  • Eğer marangoz karıncalarla karşı karşıyaysan profesyonel ilaçlama elemanı çağırman en iyi çözüm olacaktır. Bu karıncalar büyük, siyah veya kırmızı renklilerdir. Tahta yedikleri için derhal önlem alınmadığı takdirde evine zarar verebilirler.[10]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Dışardaki Karıncalardan Kurtulmak

 1. 1
  Tüm koloniyi yok etmek için karınca yemini dışarı koy. Karıncalar yemi yuvalarının en derinlerine kadar götürüp diğer karıncalarla paylaştıkları için yem kullanmak karıncaları yok etmenin en etkili yoludur. Kullanılmamış yemi, karıncaların yiyecek aramaya çıktıkları zamanlarda yuvalarının çevresine yerleştir. Karıncaların yem aramaya çıktıkları ideal zaman, sıcaklığın 21 ila 35 °C arasında olduğu zamanlardır.[11] İşçi karıncalar yemi koloniye götürerek yuvadaki tüm karıncaların yemle temasını sağlarlar.
  • Yemi sık sık yenile. Kuruyan yem işe yaramaz ve suyla temas eden yem de işlevini kaybeder.[12]
  • Dışardan satın aldığın yemlerin dayanma sürelerini öğrenmek için kutunun üzerini oku. Ev yapımı yem kullanıyorsan birkaç günden bir haftaya kadar dayanma sürelerinin olduğunu bil.
 2. 2
  Karınca yuvalarının üzerine kaynar su dök. Karınca tepeciğinde delik açmak için bir çubuk ya da kürek kulan. Daha sonra, 4 litre kadar kaynamış suyu yuvanın üzerine dök. Toplamda 11 litre kaynamış su dökecek şekilde bu işlemi tekrar et. Bu, karınca kolonisinin %60'ını yok eden etkili bir yöntem olduğu için birkaç gün sonra aynı işlemi tekrar uygulaman gerekebilir.
  • Kaynamış sabunlu su kullanarak, etkiyi %60-%70’e kadar çıkarabilirsin.
  • Etraftaki bitkilere zarar gelmemesi için suyu karınca tepeceğinin üzerinde tutmaya dikkat et.[13]
  • Bu, daha çok küçük karınca tepeciklerinde işe yarar.
 3. 3
  Bahçendeki karıncaları yok etmek için böcek ilacı kulan. Böcek ilacı karıncaları yok etmede etkili olsa da, yuvanın her yerine ulaşmayabilir. İşlemi uygulamadan önce, karınca yuvalarına dokunmadan bahçendeki çimleri biç. Böylece böcek ilacının toprağa ulaşması sağlanır. Daha sonra çimlere böcek ilacını sık ya da serp.[14]
  • Böcek ilacının dışarıda kullanıma uygun olduğundan emin ol.
  • Kimyasal uygulamalar senin, çocuğun, evcil hayvanın ve çevre için zararlı olduğundan bu uygulamalar esnasında dikkatli ol.
  • Ürün üzerindeki talimatların tümüne uy.
  • Alternatif olarak, böcek ilacını yuvaya direkt olarak dökebilirsin.
 4. 4
  Karınca yuvasına kafur yağıyla etil alkol karışımı uygula. 1 ölçü kafur yağını 9 ölçü etil alkol ile karıştır. Karınca yuvasını bir çubuk ya da kürek yardımıyla deldikten sonra karışımı yuvanın üzerine dök. Bu, karıncaları öldürmede oldukça etkili bir yöntem olsa da tam anlamıyla etkili olabilmesi için aynı işlemi bir kereden fazla tekrar etmen gerek.[15]
  • Bu işlem, kraliçe karıncayı öldüremeyebilir bu yüzden de yuva kendini yenileyebilir. İnatçı karınca yuvalarında işlemi birkaç kez tekrar edebilir ya da taktik değiştirmeyi deneyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Karıncaları Uzak Tutmak

 1. 1
  Giriş noktalarını kapat. Evine karıncalar girdiyse içeriye bir yerlerden giriş var demektir. Karıncalar çok küçük oldukları için, küçücük bir çatlaktan bile içeri girmiş olabilirler. Evindeki kırık ve çatlakları tespit ederek gerekli tamirleri yap.[16]
  • Pencere kenarlarına silikon çek.
  • Pencere tellerindeki yırtıkları onar.
  • Duvarlardaki delikleri sıvayla kapat.
  • Yıpranmış kapı altlıklarını değiştir.
 2. 2
  Yiyecekleri hava geçirmez kaplarda sakla. Bu şekilde karıncaların yiyeceklerle temasını ve mutfağına girmelerini engelleyebilirsin. Yiyecek olmayan bir yere karıncalar pek uğramazlar![17]
  • Hava geçirmez kapları marketlerden, züccaciyelerden veya internetten alabilirsiniz.

  "Karıncalar evinizde şekerli bir şey bulursa daha fazlası için geri gelmeye devam edecektir."

  Hussam Bin Break

  Hussam Bin Break

  Diagno Pest Control Operasyon Müdürü
  Hussam Bin Break, Sertifikalı Ticari Pestisit Uygulayıcısı ve Diagno Pest Control’de Operasyon Müdürü’dür. Hussam ve erkek kardeşi, Greater Philadelphia Bölgesi’nde Diagno Pest Control’ü yürütmektedir.
  Hussam Bin Break
  Hussam Bin Break
  Diagno Pest Control Operasyon Müdürü
 3. 3
  Her yemekten sonra mutfağını temizle. Karıncalar genellikle yiyecek kaynağı bulurlarsa evine girerler. Maalesef çok az miktarda bir yiyecek de karıncaları çekmeye yeter. Karıncaların gelmemesi için evini hiçbir yiyecek kırıntısı ortada kalmayacak şekilde temiz tutmalısın.[18]
  • Lavabonun içinde kirli bulaşıkları bekletme. En iyi sonuca ulaşmak için her öğün sonrası çıkan bulaşıkları yıka.
  • Mutfak tezgahını sabunlu suyla, çok amaçlı temizleyiciyle veya eşit miktarda karıştırılmış su ve sirkeyle temizle.
  • Yere dökülmüş kırıntıların karıncaları çekmemesi için mutfağı her gün süpür.
  • Mutfak dışında evin diğer bölümlerinde yemek yeniyorsa oraları da her gün süpür.
 4. 4
  Evcil hayvan besliyorsan mama kaplarının etrafında bir bariyer oluştur. Mama kabını ondan biraz daha büyük başka bir kabın içine yerleştir. Büyük kabın içini suyla doldurarak mama kabının etrafını suyla çevir. Bu, karıncaların aşamayacağı bir bariyerdir. Bariyerin işlevini yerine getirebilmesi için büyük kabı düzenli olarak suyla doldur.[19]
  • Büyük kaptaki su iyice azalmadığı sürece ekleme yapmana gerek yok.
 5. 5
  Kapı ve pencere yakınlarına kahve çekirdeği, tarçın veya bebe pudrası yerleştir. Bu üç şeyin kokusu karıncaları iter. Ayrıca, kahve çekirdekleri asitli oldukları için içeri girmeye çalışan karıncaları yakabilir.
  • Aynı zamanda tarçın ve nane yağı da kullanabilirsin. İçi suyla dolu bir sprey şişesine birkaç damla yağı damlatıp pencere ve kapı çevresine sık.[20]
 6. 6
  Diğer karıncaların içeri girmemesi için izci karıncayı yok et. Koloniler düzenli aralıklarla tek karıncaları yemek kaynağı aramaları için dışarı yollarlar. Sehpanın üzerinde tek başına dolanan bir karınca görürsen yuvasına canlı olarak geri dönmesine izin verme! Çünkü bu karınca koloninin geri kalanı için bir karınca yolu oluşturarak koloninin diğer üyelerinin de kısa bir süre sonra evine doğru gelmesine sebep olacaktır. Bu tek karıncayı öldürmek, daha sonra başını çok ağrıtacak olan karınca istilasından seni kurtaracak.[21]
  Reklam

İpuçları

 • Karınca sorunuyla mücadeleye başlamadan önce evindeki fazlalıklardan kurtul. Karıncalar eşyaların altında ya da içinde saklanabilirler ve bu da onlardan kurtulmayı zorlaştırır.
 • Hem kendi arkanı hem de evde beslediğin hayvanın arkasını toparla. Ortada meşrubat kutusu kalmadığından ve odaların düzenli olduğundan emin ol.
 • Çöp kutusunda karıncalar varsa kutuyu dışarı çıkar.
 • Karıncaları öldürmek için böcek ilacı yerine oda spreyi kullanmayı dene. Aynı şekilde, çok amaçlı temizleyicileri de karıncaları yok etmek için kullanabilirsin. Ancak, bunun sorunu tamamen çözmesi zaman alabilir.
 • Uçan karıncalarla karşı karşıyaysan yakınlarda yeni bir koloni olabilir. Grubundaki karıncalardan biraz daha büyük bir karınca görürsen bu büyük bir koloni tarafından üretilmiş, yeni yuva kurmaya çalışan bir kraliçe karınca olabilir. Kraliçeler genellikle işçilerden iki ya da üç kat daha büyük olurlar. Çiftleşmeden önce kanatları vardır ve karınları çok büyüktür.[22]
Reklam

Uyarılar

 • Tüm karıncasavar maddeleri ve zehirleri çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tut. Bu maddelerin çoğu son derecede toksiktir. Ulaşmanın zor olduğu dolaplarda veya yüksek yerlerde dikkatlice muhafaza edilmelidirler.
 • Kimyasallar, temizleyiciler ve boraksla temas ederken dikkatli ol. Bunların tümü insan ve hayvan sağlığını tehdit eden maddelerdir.
 • Evinin ve bahçenin etrafına nane dikmek karıncaları kaçırabilir. Ancak nane çok çabuk yayılan bir bitki olduğu için, nane dikmeye karar verirsen saksıda yetiştirmen daha iyi olur.
 • Karıncasavarları kullanırken eldiven, gözlük ve maske gibi koruyucu giysiler giymen iyi olur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Hussam Bin Break
Ortak yazarlar :
Diagno Pest Control Operasyon Müdürü
Bu makaledeki ortak yazarlar Hussam Bin Break. Hussam Bin Break, Sertifikalı Ticari Pestisit Uygulayıcısı ve Diagno Pest Control’de Operasyon Müdürü’dür. Hussam ve erkek kardeşi, Greater Philadelphia Bölgesi’nde Diagno Pest Control’ü yürütmektedir. Bu makale 35.020 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 35.020 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam