Dolaplarını açıp dökülen şekerin üstüne doluşmuş karıncaları gördüğünde onları en kısa sürede ortadan kaldırmak için güçlü kimyasallara başvurmak isteyebilirsin. Ancak pestisitler insanlar, evcil hayvanlar ve evinde bulunması faydalı olan diğer canlılar için zararlıdır. Neyse ki pestisit kullanmadan karıncaları öldürmenin çok etkili yolları vardır, bu sayede onlara başvurmana gerek kalmaz. Hiç pestisit kullanmadan kendi karınca spreyini ve tuzaklarını hazırlayabilir, karınca yuvasını ortadan kaldırabilir ve karıncaların içeri girmesini önleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Doğal Böcek İlaçları Kullanmak

 1. 1
  Bulaşık deterjanı ve su kullan. Bir şişenin içine bir ölçek bulaşık deterjanı ve iki ölçek su doldur, ardından çözeltinin iyice karışması için şişeyi çalkala. Karınca sürüsünü gördüğünde (veya yalnızca tek bir karınca da olabilir) spreyi üstlerine sık. Karıncalar anında duracak ve boğulacaktır. Ölen karıncaları ıslak bir bezle al ve bir dahaki sefer için spreyi elinin altında bulundur.
  • Alçak kaplara doldurduğun sabunlu suyu etrafa yerleştirmek de karıncaları öldürmenin bir diğer iyi yoludur. Onları tuzağa çekmek için şekerli bir şeyi etrafa dök.
  • Bu yöntem karınca sürülerini öldürmek için iyidir ama karınca yuvasını yok etmez. Karıncalar gelmeye devam ediyorsa, sorunun kaynağını bulman gerekebilir.
  • Sabunlu su yalnızca karıncaları değil çoğu böceği öldüren doğal bir böcek ilacıdır. Bunu hamam böcekleri üzerinde de deneyebilirsin.
 2. 2
  Beyaz sirke ve su karışımını dene. Karıncalar sirkeden nefret eder ve yalnızca sirke ve su kullanarak ucuz ve kolay bir pestisit hazırlayabilirsin. Eşit miktarda sirke ve suyu bir sprey şişesinde karıştır. Karıncaları öldürmek için karışımı doğrudan üstlerine sık, ardından nemli bir kağıt havluyla karıncaları alıp çöpe at.
  • Karıncaları uzak tutmak için de sirke ve su kullanabilirsin; karışımı pencere pervazlarına, kapı ağızlarına ve karıncaların içeri girdiğini gördüğün diğer yerlere sık.
  • Bazı kişiler bu sirke karışımını yerleri, camları ve tezgâh üstlerini temizlemek için kullandıklarında karıncaların bu yüzeylere çıkmadığını görmüştür. Beyaz sirke harika bir ev temizlik ürünüdür ve kuruduğu zaman kokusu kalmaz.
 3. 3
  Limon suyu çözeltisi hazırla. Sirke kokusuna dayanamıyorsan, karıncaların üstüne limon suyu çözeltisi sık. Karıncalar limon suyunda bulunan sitrik asitten hoşlanmazlar, bu nedenle bu spreyi evinin etrafına sıkarak karıncaları uzak tutmakta kullanabilirsin. 1 ölçek limon suyuyla 3 ölçek suyu karıştır ve çok amaçlı sprey olarak kullan.[1]
 4. 4
  Evin içine diyatomlu toprak serpiştir. Gıdada kullanılabilir diyatomlu toprak insanlara ve evcil hayvanlara hiçbir zararı bulunmayan çok etkili bir böcek ilacıdır. Ezilerek toz kıvamına getirilmiş fosilleşmiş diyatom içerir. Böcekler bu tozun üstüne bastığında minik fosil parçaları böceklerin dış iskeletinde bulunan mumlu kabuğu yırtar ve vücutlarının kurumasına neden olur. Karıncaları öldürmek için tozu süpürgeliklere, pencere pervazlarına ve evin etrafına serpiştir. Bunu yapmak için bir aplikatör veya toz serpme aleti kullan.[2]
  • Diyatomlu toprak kullanırken maske takman veya yüzünü bir kumaşla örtmen önerilir. Tozu içine çekmek zararlı değildir ama minik partikülleri soluduğunda akciğerlerini yorabilir.
  • Diyatomlu toprak ıslandığında veya hava rutubetli olduğunda etkisiz hâle gelir. Kuruduğu zaman etkisini geri kazanır, bu nedenle eğer evindeki rutubet diyatomlu toprağın gücünü azaltıyorsa, sorunlu bölgelerde bir nem emici kullanmayı düşün.[3]
 5. 5
  Borik asit kullan. Bu tamamen doğaldır ve karıncalara karşı çok etkilidir. Karıncalar borik asidi yuttuklarında mideleri zehirlenir ve ölürler. Borik asit aynı zamanda tıpkı diyatomlu toprak gibi karıncaların dış iskeletine zarar verir. Borik asit mavi veya beyaz bir toz hâlinde satılır. Bunu süpürgelik veya pencere pervazları gibi karıncaların içeri girdikleri yerlere bir toz serpme aletiyle serpiştirebilirsin.[4]
  • Borik asit zehirli bir pestisit değildir ama insanlar ve evcil hayvanlar tarafından yenmemelidir. Bunu çocukların ve evcil hayvanların oynadıkları yerlerde kullanmaktan sakın. Borik asidi gıda kaynaklarının yakınında veya mutfak dolaplarında kullanma. Evcil hayvanlarına zarar vermez ama kuşlar, sürüngenler ve balıklar gibi daha küçük hayvanlar için zehirli olabilir.[5]
  • Borik asit aynı zamanda yararlı böcekler için de zehirlidir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Tuzaklar Kurmak

 1. 1
  Borik asitli şeker tuzakları hazırla. Bunları yapmak kolaydır, ucuzdur ve en iyisi, bunlar çok etkilidir. Tek ihtiyacın olan birkaç parça karton veya dizin kartı (her tuzak için bir tane), bir şişe mısır şurubu veya başka bir şekerli, yapışkan madde ve borik asit tozudur. Tuzakları hazırlamak için:
  • 2 yemek kaşığı mısır şurubu ve 2 yemek kaşığı borik asidi ufak bir kapta karıştır.
  • Karışımın macun kıvamında ve yapışkan olmalı, akıcı değil. Fazla sulu olduysa biraz daha borik asit ekle.
  • Karışımı karton parçaların üstüne yaymak için bir kaşık kullan. Her parça ayrı bir tuzak olacak.
 2. 2
  Karıncaları gördüğün yerlere tuzakları yerleştir. Banyo zemininde toplanma eğilimleri varsa tuzaklardan birini oraya koy. Birini mutfak lavabosunun altına koy ve bir diğerini de ön verandana ya da balkonuna yerleştir. Tuzakları karıncaların gruplar hâlinde toplaştıkları yerlere koy.
  • Tuzakların içinde borik asit olduğundan bunları mutfak dolaplarına veya gıda kaynaklarının yakınına koyma.
  • Tuzakları dışarı da koyabilirsin. Bunları çiçekliklere veya çöp tenekelerinin yakınına koy.
  • Şekerli koku karıncalar yerine çocuğunu veya köpeğini de kendine çekebilir. Tuzakları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlere koy.
 3. 3
  Tuzakların karıncaları çekmesini bekle. Evin karınca istilası altındaysa, tuzaklar çok geçmeden şekerli yiyecek arayışında olan ve borik asitli şurubu yemek için kartona ulaşan karıncalarla dolacaktır. Hemen ölmeyeceklerdir ama zehir midelerine ulaşacaktır. Bu sırada karınca arkadaşlarına yemek götürmek için yuvalarına geri döneceklerdir ve böylece zehir onlara da ulaşacaktır.
  • Karıncaların tuzaklara girip çıktığını gördüğünde, bırak özgürce hareket etsinler. Onları öldürecek olursan, zehri yuvalarına taşımalarını ve bunun sonucunda onlarca karıncayı öldürme şansını önlemiş olursun.
  • Bu yöntem karınca yuvasının tamamını öldürmeyebilir ama evindeki karınca nüfusunu büyük oranda ortadan kaldıracaktır.
 4. 4
  Şurup kuruyunca tuzakları değiştir. Muhtemelen birkaç gün sonra yeni tuzaklar hazırlaman gerekir. Yeni bir karınca zehri hazırla ve karton parçalarının üstüne sürüp tuzakları kur.
 5. 5
  Tuzakları karıncaları artık çekmemeye başlayana kadar kullan. Bir iki hafta sonra şurubu yemek için tuzağa gelen karınca sayısında ciddi bir azalma göreceksin. Tuzakların yakınında ölü karıncalar görmeye başladığında ve artık evine hücum eden karınca sürüleriyle karşılaşmadığında işlem tamamlanmış demektir.
 6. 6
  Larvaları öldürmek için mısır unu ve boraks tuzakları kullan. İşçi karıncalar katı değil sıvı gıdalarla beslenir ama mısır unu parçalarını yuvalarına taşıyacaklardır. Larvaları katı parçalarla beslerler, bunlar gıdayı sıvıya dönüştürür ve işçi karıncalar bunlarla beslenir.[6] Bu şekilde, borik asit birkaç nesil karıncaya ulaşmış olur.
  • Mısır unu ve boraks karışımını koyduğun kapların karıncaların girip çıkabileceği kadar alçak olması gerekir.
  • Ayrıca mısır unu, boraks ve birkaç damla suyla kuru bir macun hazırlayabilirsin. Macunu karıncaları gördüğün yerlere dağıt.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Yuvayı Ortadan Kaldırmak

 1. 1
  Karıncaları yuvalarına kadar takip et. Hazırladığın sprey ve tuzaklara rağmen karıncalar evine gelmeye devam ediyorsa, onların kaynağına saldırman gerekir: karınca yuvasına. İçeride sıra hâlinde ilerleyen karıncalar gördüğünde, yuvalarını bulmak için onları takip et. Karşı karşıya olduğun karınca türüne bağlı olarak, yuva açıkta da olabilir, kaya veya çalıların arasına gizlenmiş veya evinin içinde bile olabilir.
  • Küçük siyah karıncalar evleri istila eden en yaygın karınca türlerindendir. Bu karıncalar uzun, yavaş sıralar hâlinde ilerler, onları takip eden herkese yuvalarının yerini ele verirler. Bu karıncaların yuvalarını bahçedeki korunaklı noktalarda bulabilirsin.
  • Kokulu ev karıncaları (ezildikleri zaman çıkardıkları çürümüş Hindistan cevizi kokusuyla bilinirler) yuvalarını evin içindeki pencere pervazlarına veya duvarların içine yapar. Ayrıca dışarıdaki odun ve malç yığınlarının içine, taşların altına ve dışarıdaki diğer çatlakların içine de yuva yapar.[7]
  • Kaldırım karıncaları kaldırım veya garaj yolundaki çatlaklara yuva yapar. Yuva kaldırımın altına gizlendiği için onu göremeyebilirsin ama karıncaların yuvaya giriş yaptıkları yeri bulabilirsin.
  • Ateş karıncaları genellikle evin içine girmezler ama ev arazisinin içinde, bahçede yalın ayak dolaşmana engel olan bir yuva bulunabilir. Toprağın üstünde kum benzeri taneciklerden oluşan büyük bir tümsek ara.
 2. 2
  Bir demlik kaynar su hazırla. Geniş bir demliği suyla doldur. Suyu yüksek ateşte kaynat. Su kaynamaya başlayınca ve hâlâ dumanı tüterken demliği alıp bulduğun yuvaya git.
 3. 3
  Suyu yuvanın üstüne dök. Suyu bulduğun giriş deliğine dökmeye çalış. Kaynar su temas ettiği yüzlerce karıncayı öldürecektir ve ayrıca yuvanın çökmesine neden olacaktır. Yuva oldukça büyükse, üzerine bir demlikten daha fazla su dökmen gerekebilir.
  • Söz konusu yuva içerideyse, kaynar su numarası evine zarar verebilir. Bu durumda su kullanmak yerine, yuvaya sabunlu su dök. İstersen eline uzun bir kauçuk eldiven geçirip yuvayı kazıyarak bir kovanın içine alabilir ve ardından karıncaları suyla boğabilirsin.
  • Ateş karıncalarıyla karşı karşıyaysan, yuvaya yaklaşmadan önce uzun kollu bir üst ve pantolon giy, pantalon paçalarını çoraplarının içine sok. Karıncalar sinirlenecektir ve yuvadan dışarı hücum edip kıyafetlerine tırmanmaya çalışabilirler.
 4. 4
  Sonraki birkaç gün karıncaları kontrol et. Kaynar su karıncaları etkili bir şekilde öldürdüyse, karıncalara tahammül etmek zorunda kaldığın günler sona erdi demektir. Ama az sayıda karıncanın geri geldiğini görürsen, yuvaya bir kez daha kaynar su dök. Bazen karıncaların hepsini öldürmek için aynı işlemi birkaç kez uygulamak gerekir.
  • Kaynar su işe yaramıyorsa, bir kazık alıp yuvanın içine sapla. Büyükçe bir çukur elde edene kadar kazığı sağa sola oynat. Çukuru yarısına kadar karbonatla doldur ve üzerine sirke dök.
  • Kırmızı ateş karıncalarını öldürmeye çalışıyorsan, “kovalama” olarak bilinen yöntemi de deneyebilirsin. Kendini korumak için pantolon paçalarını uzun çoraplarının içine sok, eline bir kürek al ve ateş karıncası tümseğini içine karbonat koyduğun büyük bir kovaya hızlıca doldur. Karbonat karıncaların dışarı tırmanmasını önler. Tüm yuvayı kazana kadar devam et. Karıncaları sirke ve su karışımı veya kaynar suyla boğ.[8]
 5. 5
  Yuvaya ulaşabilirsen giriş deliklerini tıka. Bazen tüm yuvaya erişmek zordur ama genellikle bir giriş deliği bulabilirsin. Yuvanın giriş deliğine kaynar su dökebilirsin, ama bu genellikle deliği tıkamak kadar etkilidir. Yuvayı toprak veya taşla doldur ve önlem olarak etrafına borik asit serpiştir. Karıncalar büyük ihtimalle yuvalarını başka yere taşıyacaktır.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Doğal Karınca Kovucuları Denemek

 1. 1
  Karıncaların geçemeyeceği bir hat çek. Karıncaların nefret ettiği için yakınına bile yaklaşmayacağı birkaç doğal madde vardır. Bunlardan birini pencere pervazlarının, evinin ve karıncaların içeri girdikleri noktaların etrafına sınır çekmek için kullanırsan, karıncaların içeri girmesini önleyebilirsin. Sınır çizgilerini birkaç günde bir tazele çünkü sınır bir noktadan kırıldı mı karıncalar içeri girmeye başlayacaktır. Bu amaçla kullanabileceğin malzemeler şunlardır:[9]
  • Tarçın
  • Toz kırmızı biber
  • Öğütülmüş portakal veya limon kabukları
  • Kahve telvesi
 2. 2
  Dış sınırlara limon suyu sık. Bu sayede evinin içi yapış yapış olmaz ve karıncalar keskin limon kokusundan uzak durur. İstersen yarım ölçek limon suyu, yarım ölçek suyla hazırladığın karışımı evinin dışına sıkabilirsin.
 3. 3
  Karıncaları uzak tutmak için esansiyel yağlar kullan. Karıncalar insanlara hoş kokan bazı esansiyel yağların kokusundan nefret eder. 1 su bardağı suya 10 damla esansiyel yağ damlat ve karıncaları uzak tutmak için karışımı hem içeri hem dışarıya sık. Deneyebileceğin yağlar şunlardır:
  • Limon yağı
  • Nane yağı
  • Okaliptus yağı (bunu kedilerin yakınında kullanma! Kediler için zehirlidir ama köpekler için değildir)
  • Lavanta yağı
  • Sedir yağı
 4. 4
  Karıncaların ilgisini çekmemesi için evindeki yüzeyleri temiz tut. Karıncaların evine en çok girdiği bahar aylarında, parkeleri, tezgâh üstlerini ve dolapları çok temiz tutmak için elinden geleni yap. Bu, karıncaları uzak tutmakta çok etkilidir. Karıncalar yemek kokusu almazsa, evini istila etmek istemezler.
  • Gıda kavanozlarının ağzını sıkıca kapa. Bu özellikle şeker, bal, şerbet ve karıncaların yemeyi sevdiği diğer gıdalar için geçerlidir.
  • Dökülen şeyleri hemen temizle, özellikle meyve suyu veya şerbetli gıdalar döküldüğünde.
 5. 5
  Karıncaları dışarıda tutmak için evini mühürle. Karıncalara içeri girebilecekleri bir kapı vermezsen, açık alanda kalma ihtimalleri daha yüksektir. Kapı altı, pencere pervazı ve temeldeki diğer küçük çatlaklar gibi evin içine girebilecekleri tüm ufak çatlak ve yarıkları tespit et. Evinin karıncalar tarafından erişilmez olması için delikleri silikon veya başka bir dolgu maddesiyle doldur. Önlem olarak bu bölgelere lavanta veya limon suyu sık.
  Reklam

İpuçları

 • Bulaşık sabunu, sirke ve diğer ev temizlik ürünlerinden bir sprey hazırlamayı dene. Bu her zaman işe yarar!
 • Kapı ağızları ve pencere pervazlarını her zaman kontrol et; bir karıncanın peşinden binlercesi gelebilir. Karıncalar ancak diğer karıncaların kokusunu alabildiği görünmez bir koku izi bırakır; bundan kurtulmak için karıncalar için özel olarak üretilmiş temizlik malzemeleri kullan.
 • Karıncalar naneli diş macunundan hoşlanmazlar. Diş macununu karıncaları gördüğün yerlere sür ve ortadan nasıl kaybolduklarını gör!
 • Bir parça kağıt al ve üstüne yapıştırıcı veya başka bir yapışkan çözelti sürüp karıncaları gördüğün yerlere koy. Karıncalar gelip bu kağıdın üstüne yapışacaktır; üstü tamamen dolunca kağıdı at!
 • Karıncaları öldürme düşüncesine katlanamıyorsan, yaz başında bahçendeki bir ağaca bir kavanoz bal koy. Karıncalar seve seve mutfağından uzak duracaktır.
 • Karıncaları dışarıda tutmanın en iyi yolu evini temiz tutmaktır. Tezgâh üstlerini sık sık sil ve ortalıkta yiyecek kırıntısı bırakma.
 • Tebeşir ve tuz bariyerlerinin karıncaları dışarıda tuttuğu söylenir ama birçok kişi bu yöntemin işe yaramadığını görmüştür.
 • Kendine yapıştırıcı bant al. Karınca görürsen bandı karıncanın üstüne koy ve parmaklarını kullanarak karıncayı bantla ez. Karınca ölüsü yapışkan bandın yüzeyine yapışacağı için bu temiz bir yöntemdir. Bant yapışkanlığını yitirene kadar işlemi tekrarla.
 • Karıncaları parmaklarınla ez. Sonrasında ellerini mutlaka yıka çünkü birçok karınca kötü kokar.
 • Yuvayı ortadan kaldırmak için kaynar su yöntemini kullanıyorsan, bunu birkaç kez tekrarlaman gerekebilir. Karıncaların bir kısmı hayatta kalırsa, her yerde milyonlarca ölü karıncayla karşılaşabilirsin! Bunun nedeni bazı karınca türlerinin ölülerini yüzeye taşımasıdır ve bu büyük bir kirliliğe yol açar.
Reklam

Uyarılar

 • Karınca yemi ve tuzaklarını çocuklardan ve evcil hayvanlardan her zaman uzak tut. Bunları yeme yalnızca karıncaların erişebilecekleri yerlere koy.
 • Karıncalar bir süre sonra geri gelecektir; aynı işlemi tekrarlamaya hazırlıklı ol.
 • Unutma: karıncalar besin zincirinin önemli bir parçasıdır. Mahallendeki tüm karıncaları ortadan kaldırmaya kalkışma, yalnızca evindekileri öldür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şişme Yataktaki Delik Nasıl OnarılırŞişme Yataktaki Delik Nasıl Onarılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Buzdolabının Buzlanması Nasıl ÖnlenirBuzdolabının Buzlanması Nasıl Önlenir?
Vantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl YapılırVantilatör ve Su Şişeleriyle Kolay Bir Ev Yapımı Klima Nasıl Yapılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Sinek Kapanı Nasıl YapılırSinek Kapanı Nasıl Yapılır?
Eşek Arıları Nasıl Uzak TutulurEşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?
Kurtçuklar Nasıl ÖldürülürKurtçuklar Nasıl Öldürülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kevin Carrillo
Ortak yazarlar :
MMPC, Zararlılarla Mücadele Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kevin Carrillo. Kevin Carrillo Zararlılarla Mücadele Uzmanı’dır ve New York’ta zararlılarla mücadele hizmeti sunan ve onaylı bir Azınlık Sahipliğindeki İşletme (MBE) olan MMPC’nin Kıdemli Proje Yöneticisi’dir. MMPC, Ulusal Zararlı Yönetimi Birliği (NPMA), QualityPro, GreenPro ve New York Zararlı Yönetimi Birliği (NYPMA) gibi sektörün önde gelenleri tarafından onaylanmıştır. MMPC’nin çalışmaları CNN, NPR ve ABC News’de yer almıştır. Bu makale 10.306 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 10.306 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam