Evinde karıncalar cirit atıyor ama zararlı kimyasallara ve haşere ilacına verecek paran yok mu? Neyse ki karıncaları boraks ve şeker kullanarak öldürebilirsin. Yalnızca yetişkin karıncaları değil, koloninin geri kalanını da nasıl öldüreceğini öğrenmek için bu makaleyi sonuna kadar oku.

Yöntem 1 / 2:
Karıncaları Boraks ve Şekerli Suyla Öldürmek

 1. 1
  Malzemelerini topla. Boraks, şeker ve su kullanarak sıvı bir solüsyon yap, sonra da bu solüsyona pamuk parçaları batır. İşte ihtiyaç duyacağın şeyler:
  • ½ su bardağı (100 gram) şeker
  • 1 ½ çorba kaşığı boraks
  • 1 ½ su bardağı (350 mililitre) ılık su
  • Bir kavanoz
  • Pamuk parçaları
  • Sığ tabaklar, küçük kaplar ya da kapaklar (isteğe bağlı)
 2. 2
  Şekerle boraksı kavanoza dök. Şeker karıncaları boraksa çekecek, boraks da onları öldürecek. Karıncalar boraksı besin kaynağı olarak görmez, o yüzden yanına yaklaşmazlar. Şeker etkili bir yem olacak.
 3. 3
  Kavanozu kapatıp çalkala. Bunun amacı boraksla şekeri karıştırmak.
 4. 4
  Kavanozu açıp suyu ekle. Herhangi bir sıcaklıktaki suyu kullanabilirsin ama ılık su, şekerle boraksın daha iyi çözünmesine yardım eder. Su, boraksla şekeri sıvı solüsyona dönüştürür, bu da pamuk parçalarını solüsyona batırmanı kolaylaştırır.
 5. 5
  Her şeyi bir kaşık, çatal ya da çubukla karıştır. Şeker ve boraks çözünene ya da en azından çoğu çözünene kadar karıştırmaya devam et.
 6. 6
  Pamuk parçalarını solüsyona batır. Kaç parça pamuk kullanacağın, istilanın ne kadar kötü olduğuna bağlı. Solüsyonun bir kısmı artarsa, sadece kavanozun kapağını kapatıp serin ve kuru bir yerde saklayarak muhafaza edebilirsin.
 7. 7
  Pamukları dizmeye başla. Karıncaların kullandığı yollara odaklan; pamukları yolun tam üstüne yerleştirmen gerek. Karıncaların nereden geldiğini bulabilirsen, ıslak pamukları oranın yanına koy. Bu, zehri çok daha erken bulmalarına yardım eder.
  • Yerlerin ve pencere pervazlarının kirlenmesini ve yapış yapış olmasını istemiyorsan, ıslak pamukları önce bir kaba koyabilir, sonra da kabı gerekli yerlere yerleştirebilirsin. Sığ bir tabak ya da kavanoz kapağı da kullanabilirsin. Hangi kabı kullanmayı seçersen seç, sonradan yiyecek koymak amacıyla sakın kullanma. Boraks insanlar ve evcil hayvanlar için çok zehirlidir.
 8. 8
  Karınca yuvasını kapatmayı düşün. Karıncaların çıktığı deliği bulduysan, biraz epoksi macunu ya da tamir macunuyla kapatabilirsin. Bu, karıncaların geri gelmesini engeller. Bunu, karıncaların hepsini öldürmeden önce değil, öldürdükten sonra yap.[1]
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Koloninin Geriye Kalanını Öldürmek

 1. 1
  Malzemelerini bir araya getir. İki basit malzemeye ihtiyacın var: boraks ve şeker. Yetişkin karıncalar katı zehirleri yemez, ama larvaların yemesi için koloniye götürür.[2]
 2. 2
  Üç ölçek şekerle bir ölçek boraksı karıştır. Boraksla şekeri bir kaba dök ve iyice kaynaşana kadar kaşık ya da çatalla karıştır. Kullanacağın boraks ve şeker miktarı, karınca probleminin ne kadar kötü olduğuna bağlı. Bir ölçek boraks, üç ölçek şeker oranını kullandığından emin ol.
  • Kabı ya da çatal kaşığı yemek pişirmek ya da yemek için sakın bir daha kullanma.
 3. 3
  Tozu, karınca yoluna serp. Karıncalar evine pencerelerden ve kapılardan giriyorsa, tozu kapıya ve pencere pervazına da serp. Karıncalar tozu alıp larvaların yemesi için yuvalarına taşıyacaklardır. Tozun içindeki boraks, larvaları öldürecektir.
 4. 4
  Tozu potansiyel giriş yollarına serp. Karınca sorununu kontrol altına almaya çalışırken, kapılar ve pencereler gibi potansiyel giriş yollarını kapatman iyi bir fikir olabilir. Bu, sen karıncaları öldürmeye çalışırken evine girmek için başka yollar bulmalarına engel olur.
 5. 5
  Karınca yuvasını kapatmayı düşün. Karıncaların nereden geldiklerini görebiliyorsan, o zaman deliği epoksi macunu ya da başka macunlarla tıkayabilirsin. Bu, karıncaların tekrar içeriye girmesini engeller. Bunu, karıncaların hepsini öldürmeden önce değil, öldürdükten sonra yap.
 6. 6
  Kullanmadığın karınca öldürücüyü uygun bir şekilde sakla. Zehirden artan olursa ağzı sıkıca kapatılmış bir kaba koyup üstüne etiket yapıştır. Bunu, çocuklarla evcil hayvanların ulaşamayacakları bir yere koyduğundan emin ol. Boraks, insanlar ve hayvanlar için bile çok zehirlidir.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer mümkünse, zehri karınca yuvasının yanına koy.
 • Kapıların ve pencerelerin yanına, gıdada kullanılabilir diyatomlu toprak serpmeyi düşün. Toprak, evine girmeye çalışan karıncaları kesip yaralayacak ve öldürecektir.[3] Diyatomlu toprak, pirelere ve diğer böceklere karşı da etkilidir. Ama, yüzme havuzunda kullanacağın türden olanından değil, gıdada kullanılabilir olandan aldığından emin ol.

Reklam

Uyarılar

 • Boraks, insanlar ve hayvanlar için bile zehirlidir. Boraksı, çocuklardan, evcil hayvanlardan ve yiyeceklerden uzak tut.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Temel Karınca Öldürücü İçin İhtiyacın Olacaklar

 • Bir ölçek boraks
 • Üç ölçek şeker

Koloninin Geriye Kalanını Öldürmek İçin İhtiyacın Olacaklar[4]

 • ½ su bardağı (100 gram) şeker
 • 1 ½ çorba kaşığı boraks
 • 1 ½ su bardağı (350 mililitre) ılık su
 • Kavanoz
 • Pamuk parçaları
 • Sığ tabaklar, küçük kaplar ya da kapaklar

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Aloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?

wikiHow

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

wikiHow

Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?

wikiHow

Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?

wikiHow

Aloe Vera Yaprağı Kullanılarak Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Ananas Nasıl Yetiştirilir?

wikiHow

Yalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir?

wikiHow

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?

wikiHow

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?

wikiHow

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 10 kişi çalıştı. Bu makale 2.934 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.934 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam