Yatarken dua etmen gerektiğini biliyorsun ama ne söyleyeceğini bilmiyorsun. Bu makalede Allah’ın duymak istediği her şeyi nasıl söyleyeceğini bulacaksın.

Adımlar

 1. 1
  Allah’ı överek başla, çünkü O Allah'tır, O’na neden dolayı şükran duyduğunu söyle. Ailene, sağlığına, sahip olduğun her şeye, güvenliğe, sevgiye ve şefkate, hayatındaki her şeye şükret, çünkü bunların hepsini sana veren Allah'tır.
 2. 2
  Günahlarını ve bunları telafi etmek için ne yapman gerektiğini düşündüğünü belirt. Eğer birisine karşı günah işledinse, ondan af dilediğinden emin ol. Allah’tan sözünü ettiğin günahlar ve işlediğin tüm günahlar için af dile.
 3. 3
  Duaya “___________için dua ediyorum,” diye başla. Her zaman böyle dua et. Boşluğu dünyevi şeylerle, ailevi şeylerle ya da istediğin herhangi bir şeyle doldurabilirsin. Örneğin: “Doğal afetlerde veya insan kaynaklı felaketlerde yaralanan herkes için dua ediyorum.”
 4. 4
  Zor zamanlarında ya da sadece günlük yaşamında sana yardım etmesi için alçak gönüllü bir şekilde Allah’tan iste. Bir şeyi yapmak veya yapmamak için söz verdiğinde tutabilmen için sana yardım etmesini iste. Örneğin: “Sevgili Rabbim, lütfen bir şeyi yapmadan önce düşünmeme yardım et.”
 5. 5
  Sana, ailene ve dünyadaki herkese verdiği şeyler için Allah’a hamd et. Dualarını dinlediği ve seni bağışladığı için O’na teşekkür et. Yaptıkları ve sevgisi için O’nu öv.
 6. 6
  Bu, duanın sonudur. İstediğin şeyler için Allah'tan istemek zor olabilir, bu yüzden kişisel olarak seninle ilgili olmayan şeylerle başla. Örneğin: “Ya Rabbi, lütfen çocuklarım kavga etmesinler.” Bunu yaptıktan sonra kişisel olarak istediğin şeyleri Allah’tan iste. Örneğin: “Rabbim lütfen iyi bir iş bulmamı sağla.”
 7. 7
  Son söz elbette “Amin” dir.
  Reklam

İpuçları

 • 5. Adım için: Allah’ın sana neler verdiğini her gün düşün.
 • 2. Adım için: Gününü tekrar düşün ve işlediğin tüm günahları düşün.
 • Bunun teşekkür etmek için yeterli olmadığını düşünüyorsan, dua edeceğin bir ibadethaneye git.
 • Duanın iki yönlü bir konuşma olduğunu unutma. Kelimeleri zorlamaya çalışmak yerine, sessiz olmaya ve dinlemeye zaman ayır. Allah sana söyleyeceğin sözleri hatırlatacaktır.
 • 4. Adım için: Yapmakta zorlandığın şeyleri düşün.
 • 1. Adım için: Bugün Allah’ın sana verdiklerini düşün.
 • 3. Adım için: Haberlerdeki tüm felaketleri düşün.
 • 6. Adım için: Neye ihtiyacın olduğunu ya da hayatı çok daha rahat ve daha az stresli hale getiren şeyleri düşün.

Reklam

Uyarılar

 • Her gün aynı dua kalıbını söylememeye çalış ve sadece 2. Adımı değiştir yoksa dua amacını kaybeder. O zaman dua bir yük gibi görünür ki öyle olmamalı.
 • 6. adımda, açgözlü olmamaya çalış ve çok şey isteme çünkü Allah senin ne istediğini bilir. Gerçekten hoşuna giden şeyi değil, gerçekten istediğin şeyi istediğinden emin ol.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Allah’a İman
 • Birbirine önem vermek
 • Sevgi

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

El Falı Nasıl Bakılır?

wikiHow

Spiritüel Çakralar Nasıl Açılır?

wikiHow

Telekinezi Nasıl Geliştirilir?

wikiHow

Çekim Yasası Nasıl Uygulanır?

wikiHow

Telepati Nasıl Geliştirilir?

wikiHow

Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?

wikiHow

Astral Seyahat Nasıl Yapılır?

wikiHow

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

wikiHow

Namaz Nasıl Kılınır?

wikiHow

Nasıl Dua Edilir?

wikiHow

Ölüm Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

wikiHow

Namaz Kılmak İçin Kıble Nasıl Bulunur?

wikiHow

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

wikiHow

Nasıl Müslüman Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 18 kişi çalıştı. Bu makale 2.459 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 2.459 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam